Spis Treści
SEO copywriting to dział copywritingu zajmujący się tworzeniem tekstów, które publikuje się na stronach internetowych. Dzięki nim można poprawić pozycję witryny w wyszukiwarce, pozyskiwać nowych klientów czy też więcej zarabiać w sieci. By treści pełniły swoją funkcję, muszą spełniać kilka istotnych warunków. Powinny odpowiadać algorytmom wyszukiwarek i wychodzić naprzeciw potrzebom internautów. Sprawdźmy, w jaki sposób zoptymalizować tekst, by trafić do TOP 10.
Teksty SEO zgodne z wytycznymi Google zwiększają ruch organiczny w serwisie. Unikalne treści, uzupełnione barwnymi fotografiami i ciekawymi informacjami, przyciągają uwagę, edukują i pomagają budować społeczność wokół marki. Dzięki temu użytkownicy pozostają dłużej na stronie, częściej z niej korzystają, udostępniają treści w mediach społecznościowych, a roboty traktują stronę jako wartościową i oceniają ją wyżej w rankingu. W ten sposób marka zyskuje swoich fanów i bezpłatną formę promocji.
SEO copywriting, czyli skąd czerpać tematy, by tworzyć chwytliwe treści?
Przed przystąpieniem do tworzenia wpisu na bloga lub artykułu sponsorowanego warto przeanalizować zachowania konsumentów, a dokładniej dowiedzieć się, co wpisują w wyszukiwarce. W tym celu wystarczy wybrać słowo kluczowe i skorzystać np. z bezpłatnego narzędzia Answer the public, które wygeneruje listę najczęściej wyszukiwanych pytań i fraz. Analiza najbardziej popularnych sformułowań może stanowić szkielet publikacji. Selekcja kilku logicznie powiązanych ze sobą pytań pozwoli przygotować ciekawą treść.
Oprócz tematu istotne są również słowa kluczowe. Tutaj także można skorzystać z darmowych generatorów słów kluczowych. Jednym z nich jest np. Ahrefs. Narzędzie jest niezwykle intuicyjne, każdy poradzi sobie z jego obsługą. Podobnie jak Answer the public, umożliwia selekcję kraju i języka.
Można również skorzystać np. z Google Trends, by dowiedzieć się jakie tematy są najbardziej popularne w sieci i dostosować je do swojej marki. Dzięki temu można kreować swój wizerunek i przewagę konkurencyjną. Zabieranie stanowiska w sprawach istotnych dla społeczeństwa może się okazać trafną decyzją. Oczywiście, jeśli będzie to rozsądna ocena sytuacji. W ten sposób przedsiębiorstwo może ukazać swoje ludzkie oblicze i stać się bardziej wiarygodne w oczach konsumentów.
W jaki sposób optymalizować treść, by wspiąć się na szczyt wyszukiwarki?
SEO copywriter powinien mieć talent do pisania, wtedy będzie mu łatwiej tworzyć unikalne treści o zróżnicowanej tematyce. Niestety lekkie pióro to zdecydowanie za mało w drodze na sam szczyt. Równie istotna jest przynajmniej podstawowa znajomość zasad pozycjonowania. Zobaczmy, o czym nie można zapomnieć podczas tworzenia tekstów SEO.
Jeżeli wiemy już, o czym będziemy pisać i udało nam się wyselekcjonować frazy kluczowe, czas rozpocząć research. Dzięki niemu zdobędziesz merytoryczne informacje, które pozwolą Ci przygotować ciekawy tekst. Pamiętaj, że musisz się wcielić w rolę eksperta, więc lanie wody jest tu zabronione. Tylko te teksty, które w wyczerpujący sposób omawiają wybrany problem, zostaną docenione i mogą rywalizować z konkurencją w Internecie. Podobnie jak w sporcie, tak i w sieci obowiązują tu zasady fair play. Poza tym pisanie to Twoja praca. Twoim zadaniem jest dostarczenie pełnowartościowego produktu nie tylko Twojemu zleceniodawcy, ale przede wszystkim jego klientom.
Pogłębiając temat, dużo się uczysz i rozszerzasz swoje horyzontu. Dzięki temu zdobywasz doświadczenie i masz szansę skrócić swój czas pracy w przyszłości. Im więcej projektów z danego obszaru zrealizujesz, tym szybciej będziesz pisał, łatwiej Ci będzie pobudzić kreatywne myślenie. Błyskotliwe treści przyczynią się do zwiększenia konwersji i zmniejszą współczynnik odrzuceń na stronie.
Techniczna optymalizacja tekstów SEO
Każdy tekst pisany na zlecenie musi spełniać określone parametry. Nie chodzi tu jedynie o ilość znaków ze spacjami, ale o szereg elementów, które ułatwią czytelnikom lekturę, a robotom ułatwią analizę i zrozumienie treści pojawiających się na stronie.
- Nagłówki
Nagłówek H1 to tytuł tekstu. Nie traktuj go jako element języka HTML, ale nadaj mu duszę. Spraw, by był skierowany do czytelnika. Ma go zainteresować i zachęcić do poznania treści artykułu. Co więcej, to dzięki niemu roboty oceniają zawartość konkretnej zakładki. Dobrze jest w nim również umieścić frazę kluczową.
Z kolei nagłówki H2, H3 i kolejne odpowiadają podtytułom i śródtytułom. Wpływają na użyteczność i funkcjonalność tekstu. Powinny być dopasowane do konkretnej sekcji. H2 rozwija zagadnienie H1, może zawierać pytanie oraz synonim frazy kluczowej lub frazę poboczną. Wpływa na pozycjonowanie long tail.
- Metadane
Z punktu widzenia wyświetleń SERP title i desrtiption pełnią ważną funkcję. Oba wyświetlają się w wyszukiwarce i wskazują na treść strony www. Title to tytuł konkretnej zakładki, pojawia się w kodzie i wakazuje robotom na temat treści, jest pierwszym skanowanym elementem. To ważny czynnik rankingowy, który pozwala odróżnić od siebie kolejne podstrony. Musi się różnić od H1 i zawierać słowo kluczowe. Nie zaleca się stosowania w nim zbędnych ozdobników. Ponadto w dużym stopniu wpływa na liczbę osób, która odwiedza serwis.
Z kolei description opisuje to, co znajduje się w wybranej zakładce. Warto umieścić w nim frazy kluczowe, a także call to action.
- Linkowanie
Odnośniki do kolejnych podstron korzystnie wpływają na nawigację witryny, a także indeksowanie strony www w wyszukiwarce. Zaleca się, by anchorem, czyli podlinkowanym słowem lub wyrażaniem była fraza kluczowa, albo sformułowanie pasujące tematycznie do zakładki. Ważne, by linkować zgodnie z zasadą od ogółu do szczegółu lub między podstronami o zbliżonej pozycji w hierarchii struktury strony.
Idealną sytuacją pod względem SEO jest, gdy fraza z odnośnikiem lub jej synonim znajdują się również w metadanych, H1 oraz w adresie URL zakładki docelowej. Prościej mówiąc, anchor powinien pasować tematycznie do zakładki, do której prowadzi. Umieszczanie linków powinno się odbywać w sposób naturalny.
- Boldowanie i wypunktowanie
Pogrubienie tekstu umożliwia wyróżnienie pewnych elementów w tekście. Mogą to być słowa kluczowe lub najważniejsze informacje z punktu widzenia czytelnika. Zarówno boldy, jak i wypunktowania ułatwiają czytelnikowi szybkie skanowanie tekstu.
SEO copywriting, czyli jak optymalizować treści i osiągać wysokie pozycje w Google — podsumowanie
SEO copywrting to jeden z głównych elementów wpływających na pozycjonowanie stron internetowych. Wymaga on od copywritera nie tylko kreatywnego podejścia do tematu i umiejętnego posługiwania się językiem korzyści, ale również fundamentalnej znajomości algorytmów wyszukiwarki. Teksty, które nie spełniają wytycznych Google, są niewidoczne w sieci i nie mają żadnego znaczenia dla SEO. Tym samym nie pomagają zwiększyć konwersji na stronie, nie pozwalają również na podjęcie walki z konkurencją. W konsekwencji zmniejszają szanse przedsiębiorstwa na budowanie silnej marki i kreowanie pozytywnego wizerunku w Internecie.
Jeśli nie brak Ci odwagi, by stać się tygrysem biznesu, zadbaj o swoją pozycję w Google. Brakuje Ci doświadczenia lub pomysłu? Napisz do mnie. Chętnie doradzę i pomogę opracować strategię content marketingową. Razem odkrywajmy moc słowa i stwórzmy treści, które wpłyną na wiarygodność Twojej marki.