E-book to książka elektroniczna. Stanowi alternatywę dla tradycyjnych ksiąg wydawanych w wersji papierowej. Dzięki temu rozwiązaniu dzieła, które były wcześniej trudnodostępne, zyskały większy zasięg. Ponadto marketingowcy wykorzystali potencjał publikacji online i stworzyli z e-booków narzędzie do komunikacji z klientem. Zobacz, w jaki sposób możesz je wykorzystać w Twojej firmie.

Co to jest e-book?

Pierwsza e-książka powstała w 1971 r. Jej pomysłodawcą był Michaela S. Hart, który wykonał cyfrową wersję Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Inicjator Project Gutenberg zaproponował, by poddać digitalizacji utwory, do których nie można już było rościć praw autorskich. Uznaje się, że prawa autorskie wygasają po upływie 100 lat.

Wraz z rozwojem marketingu internetowego popularność e-booków znacznie wzrosła. Specjaliści od content marketingu wykorzystali możliwości, jakie dają cyfrowe publikacje do tego, by skutecznie budować świadomość marki i kreować wizerunek eksperta. Co więcej, książki w formie online stały się świetnym sposobem na pozyskanie leadów sprzedażowych. Atrakcyjne wizualnie publikacje przyciągają uwagę potencjalnych klientów, edukują, a także dyskretnie przeprowadzają przez ścieżkę zakupową.

Dzięki e-bookom konsumenci zdobywają niezbędną wiedzę, która pomaga im rozwiązać pojawiające się problemy. W ten sposób ich życie staje się prostsze. Dodatkowo wzrasta zaufanie do marki, staje się ona autorytetem. W rezultacie oferowane produkty i usługi są oceniane znacznie wyżej niż te same odpowiedniki proponowane przez konkurencję.

O czym nie można zapomnieć, przygotowując e-książkę?

Sam pomysł na stworzenie firmowego e-booka nie stanowi jeszcze o sukcesie firmy na rynku. Przygotowanie profesjonalnego przewodnika, który porwie tłumy i skradnie serca potencjalnych klientów, wymaga ogromnego nakładu pracy wielu osób: ekspertów z branży, grafika, copywritera czy korektora. Przygotowując się do stworzenia skutecznej publikacji marketingowej online, warto pochylić się nad kilkoma ważnymi aspektami, by opracować efektywną strategię. Zobacz, o czym musisz pamiętać i odpowiedz sobie na poniższe pytania.

  • Cel

Zastanów się, w czym może Ci pomóc książka wydana online. Co chcesz dzięki niej uzyskać? Jaki problem chcesz w nim poruszyć?

  • Promocja

Jakich narzędzi użyjesz, by wypromować swojego e-booka (newsletter, social media)? W jaki sposób chcesz prowadzić komunikację z konsumentami? Co trzeba będzie zrobić, by otrzymać dostęp do e-przewodnika? Gdzie go udostępnisz?

  • CTA

W jaki sposób przyciągniesz uwagę klienta? Jak go przekonasz do tego, by udostępnił Ci swoje dane osobowe? Jakich informacji potrzebujesz od użytkowników? Co zrobić, by formularz ich nie zniechęcił?

  • Potrzeby konsumenta

Jaki problem chcesz rozwiązać? Jakie treści powinny się znaleźć w środku, by klient nie poczuł się rozczarowany? Co jeszcze możesz zrobić, by przywiązać go do Twojej marki? Pamiętaj, że użytkownicy udostępniają Ci informacje o sobie, wierząc, że spełnisz daną im obietnicę. Jeśli poczują się zawiedzeni, z pewnością się za to odpłacą. Nie tylko poproszą Cię o usunięcie swoich danych z bazy, ale również opowiedzą o braku Twojego profesjonalizmu innym. W konsekwencji stracisz dobre imię, a Twoja pozycja na rynku stanie się dużo słabsza. Ucierpi Twój wizerunek, a marka straci na wartości.

  • Wizualizacja

W jaki sposób uatrakcyjnisz wygląd e-booka? Czy pojawią się tam odnośniki do innych stron internetowych? A może załączysz krótkie video? Jaka będzie szata graficzna?

E-książka powinna być nie tylko wartościowa pod względem merytorycznym, ale również przyciągać wzrok. Warto zadbać o lekki styl i dopasować słownictwo do grupy docelowej. Trudne zagadnienia najlepiej tłumaczyć za pomocą infografik, zdjęć i wielu przykładów. Poruszane zagadnienia muszą wyczerpać temat. Należy unikać niedomówień lub zbyt lakonicznych wypowiedzi. Lektura powinna być przyjemna, a po zapoznaniu się z zawartością e-booka, czytelnik powinien poczuć satysfakcję.

Rodzaje elektroniczych publikacji w content marketingu

Określenie grupy docelowej i stworzenie persony ułatwi prace nad e-bookiem spełniającym kryteria UX. Oto najbardziej popularne typy publikacji:

  • case study,
  • magazyn,
  • opinie specjalistów z branży,
  • przewodnik,
  • raporty.

Wykorzystując jedną z powyższych publikacji, można opracować interesujące materiały, które dzięki niebanalnej szacie graficznej pomogą osiągnąć cele biznesowe.

Rola landing page w dystrybucji e-booków

Landing page, czyli strona lądowania to bardzo popularne narzędzie do generowania leadów sprzedażowych. Koniecznie trzeba zadbać o jej wygląd i chwytliwe treści, które skłonią użytkowników do pozostawienia swoich danych. Dodatkowo formularz znajdujący się na stronie nie może być zbyt rozbudowany. Z kolei wpisanie jedynie adresu mailowego może okazać się niewystarczające do realizacji wyznaczonych celów. Najczęściej prosi się użytkowników o wpisanie imienia, nazwiska, nazwy firmy, podanie wieku czy nr telefonu. Dzięki temu można uzyskać wiedzę, która stanie się pomocna w prowadzeniu kampanii sprzedażowo-marketingowych w przyszłości.

Dobrą praktyką jest umieszczenie na stronie lądowanie najważniejszych informacji z punktu widzenia konsumetów. Najczęściej eksponuje się tutaj zalety prezentowanych treści i wynikające z nich korzyści. Kolejnym sposobem na zwiększenie potencjału cyfrowej publikacji jest możliwość komentowania i udostępniania w social mediach. Dzięki temu można zwiększyć zasięg e-booka, a także zachęcić innych do pobrania e-wydania. Pozytywne opinie osób, które zapoznały się z lekturą to najlepsza forma promocja. W ten sposób wiele osób decyduje się na pozostawienie swoich danych w obawie, że ominie ich coś ważnego. Psychologia tłumu i marketing informacji odgrywają tu niebagatelną rolę. Z tego powodu warto zadbać o jak najwyższą jakość e-booka.

Co to jest e-book i dlaczego jest ważny w komunikacji z klientem? – podsumowanie

Elektroniczne książki to świetne narzędzie marketingowe. Dzięki niemu możesz skutecznie zwiększyć zyski ze sprzedaży, pozyskać fanów marki i zbudować wokół niej społeczność. Ponadto stworzysz wizerunek eksperta i umocnisz swoją pozycję na rynku. Jeśli uda Ci się stworzyć kilka atrakcyjnych publikacji, zbudujesz pokaźną bazę danych. Uzyskasz również przewagę konkurencyjną.

E-book powienien spełniać wymogi user experience. Merytoryczny, a zarazem prosty przekaz stanowi ogromną wartość w oczach klientów. W ten sposób marka staje się wiarygodna, a konsumenci są w stanie zapłacić więcej za oferowane produkty i usługi.