Ebook to świetne narzędzie marketingowe. Możesz go wykorzystać w rozmaitych kampaniach. Dobrej jakości elektroniczna książka, która dostarcza fachowej wiedzy lub rozwiązuje konkretny problem, może stać się dodatkowym źródłem dochodu. Dowiedz się, jak wydać ebooka.

Pisanie ebooka – jak się za to zabrać?

Aby stworzyć ebooka, który przyniesie Twojemu biznesowi korzyści, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Kto jest Twoim odbiorcą?
  • Jaki temat chcesz poruszyć?
  • Jaki jest cel publikacji? (Inspiracja, edukacja, rozwiązanie problemu)

Gdy jasno sprecyzujesz Twoje założenia, przygotuj konspekt. Dzięki niemu będzie łatwiej stworzyć spójną, merytoryczną treść. W ten sposób uporządkujesz pracę i zaoszczędzisz sporo czasu.

Pomysł na eBooka

Zastanawiasz się, jak napisać e-booka? Co powinno się w nim znaleźć? Poszukaj odpowiedzi wśród Twoich klientów. Wypisz sobie ich pytania/dylematy. Zapytaj Twoją społeczność o temat, który najbardziej ją interesuje. Dobrym pomysłem są też konsultacje z innymi osobami oraz ankiety. 

Wydanie e-booka wcale nie jest takie trudne. Jest w zasięgu Twojej ręki. Jeśli nie lubisz pisać, zleć to zadanie ghostwriterowi.

pomysł na ebooki

Ebook – obowiązkowe elementy

W ebooku podobnie jak w klasycznej książce, powinna się znaleźć karta tytułowa. Dostarczy ona czytelnikom podstawowych informacji takich jak:

  • autor,
  • tytuł,
  • wydawca,
  • rok i miejsce wydania,
  • osoby uczestniczące w projekcie.

Niektórzy umieszczają tu też numer ISBN oraz specjalną formułkę dotyczącą zakazu rozpowszechniania treści, a także informującą o zastrzeżeniu znaków towarowych lub firmowych.

W prawie każdym ebooku znajduje się grafika. Jeśli pobierasz je z Internetu, upewnij się, na co pozwala licencja. Wiele fotografii nie nadaje się do użytku komercyjnego. Jeśli możesz wykorzystać pobrane zdjęcia, koniecznie umieść jego autora oraz źródło. To pozwoli Ci uniknąć konsekwencji prawnych.

Kolejnym elementem, który warto umieścić w ebooku, jest spis treści z hiperłączami. Co prawda nie jest to konieczność, ale w ten sposób ułatwisz odbiorcom lekturę oraz nawigację. Będą mogli szybciej odnaleźć pożądany fragment. Takie ułatwienie pozytywnie wpłynie na Twój wizerunek.

Pisanie ebooka – o czym trzeba pamiętać?

Ebooki możesz udostępniać za darmo lub odpłatnie. W pierwszym wypadku ich treść może być nieco krótsza niż płatnej publikacji. Zaoferuj odbiorcom mięso. Merytoryczna treść pozbawiona lania wody zawarta na ok. 20 stronach będzie lepszym rozwiązaniem od elektronicznej książki zajmującej 50 stron, jeśli nie masz do zaoferowania konkretnej wartości. Wiele płatnych ebooków zajmuje maksymalnie 70 stron. Nie jest to jednak żadna norma.

Nadmiar graficznych elementów utrudnia odbiór. Jeśli chcesz zaprezentować np. wiele statystyk, duża ilość wykresów będzie jak najbardziej zrozumiała. Diagramy ułatwiają zapamiętywanie. W pozostałych przypadkach warto zachować umiar. Pamiętaj, że szata graficzna powinna być spójna. Nie dodawaj przypadkowych zdjęć. 

co to jest e-book
https://pixabay.com/photos/winter-fall-table-drink-book-read-3723740/

Skład eBooka –  praktyczne wskazówki

Ebooka możesz przygotować samodzielnie. To dobra wiadomość dla tych, którym brakuje pewności, czy na pewno na nim zarobią. Zamiast zlecać skład grafikowi, skorzystaj w tej sytuacji aplikacji, z których korzystasz na co dzień. Skład e-booka zrobisz w:

  • Microsoft Word, 
  • Canvie,
  • Power Point, Pages 
  • Mac Keynote. 

Dzięki nim publikacja będzie czytelna i przejrzysta. Na rynku są dostępne też płatne gotowe szablony do samodzielnej edycji. Projekt graficzny jest bardzo ważny. Koniecznie o niego zadbaj.

Zastanawiasz się nad tym, czy potrzebujesz numeru ISBN? Wszystko zależy od tego, jak chcesz go dystrybuować. Przyda się wtedy, gdy rozpoczniesz współpracę z pośrednikami. Ponadto czynni płatnicy VAT mogą skorzystać z niższej stawki podatku. Wniosek o wydanie ISBN możesz złożyć online. Wydanie go jest wolne od opłat.

Pamiętaj też o korekcie tekstu. Równie istotna jest jego redakcja. W ten sposób zadbasz o poprawność językową i Twój wizerunek.

Podsumowanie: Jak wydać ebooka?

Dobrą praktyką jest udostępnianie e-booków w trzech formatach: PDF, e-PUB oraz mobi.ePub. Ten ostatni jest przeznaczony do mobilnych nośników, zapewnia lepszą responsywność. Konwersję warto zlecić specjalistom. Taki wydatek nie obciąży zbyt mocno Twojego budżetu. Da C pewność, że wszystkie wersje będą elegancko wyglądać. Samodzielna konwersja bez fachowej wiedzy oraz doświadczenia może okazać się sporym rozczarowaniem.

Sprzedaż e-booka to ważna rzecz. Możesz go oferować w swoim e-sklepie. Nie masz go? Nic nie szkodzi! Załóż Twoje konto na Nafty.io. Samo konto jest bezpłatne, a jego założenie jest bardzo proste. Tutaj zapłacisz niewielki procent od każdego sprzedanego egzemplarza.

Szukasz kogoś, kto napisze dla Ciebie e-book? Zapraszam do kontaktu.

Przeczytaj też: Co to jest e-book i dlaczego jest ważny w komunikacji z klientem? i NDA – jak powinna wyglądać i kiedy ją podpisywać?