Od kilku lat na polskim rynku pracy popularność zyskują freelancerzy. Wolni strzelcy są specjalistami w różnych dziedzinach. Dorabiają sobie po godzinach albo całkowicie rezygnują z etatu. Często prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. W ten sposób zyskują niezależność. Nie tracą czasu na dojazd do pracy. Taki tryb życia pozwala im często łączyć rodzicielstwo z karierą. Poznaj wady i zalety pracy w domu.

Zalety pracy w domu

Home office albo freelancing to oszczędność czasu i pieniędzy. Nie musisz codziennie dojeżdżać do firmy oraz stać w korkach. Dzięki temu płacisz mniej za paliwo lub za bilety. Nie musisz się denerwować tym, że spóźnisz się przez to, że źle skręciłaś. Nie przeszkadzają Ci objazdy. Czujesz się też bezpieczniej. Jesteś w mniejszym stopniu narażana na stłuczki czy inne drogowe incydenty.

Kolejną korzyścią, jaką daje praca w domu, jest indywidualny plan pracy. Sam decydujesz o tym, kiedy siadasz do komputera, robisz sobie przerwę czy wyłączasz sprzęt. W ten sposób możesz pogodzić opiekę nad dzieckiem z karierą. Warto w tym miejscu podkreślić, że jest to prawdziwe wyzwanie.

Pracując zdalnie, stajemy się bardziej wydajni i lepiej zorganizowani. W domu łatwiej jest nam się skoncentrować. Ilość przeszkadzaczy jest zdecydowanie mniejsza niż w biurze.

Praca w domu umożliwia realizację projektów dla firm z każdego regionu świata. Odległość nie stanowi w tym wypadku żadnej przeszkody. Możesz współpracować zarówno z chińskimi, jak i z amerykańskimi markami w domowym zaciszu. 

Przeszkadza Ci dress code w korporacji? W domu sam decydujesz o swoim stroju. Wiele zadań możesz wykonywać nawet w mięciutkim, wygodnym dresie. Nikomu nie będzie to przeszkadzać.

Wady pracy w domu

Brak samodyscypliny utrudnia zarządzanie czasem i własnym grafikiem. W takiej sytuacji,rozważ powrót do biura. Etat w firmie oraz dojazdy do pracy uporządkują Twój dzień, zabezpieczą Cię pod kątem finansowym, a także pozwolą Ci się spełnić zawodowo.

Jako freelancer musisz się sam/sama kontrolować, żeby zrealizować projekt w ustalonym terminie. Dzięki temu będzie Ci łatwiej nawiązać dłuższą współpracę, a także pozyskać nowych klientów.

Nieodpowiednia organizacja czasu sprawia, że pracujesz więcej niż w biurze. Zadbaj o work life balans. Wyznacz sobie stałe godziny, w których wykonujesz służbowe obowiązki. Konsekwentnie się ich trzymaj. W tym czasie skup się tylko na tym. 

Domownicy mogą Cię dekoncentrować. Chory partner, telefon, krzyczące dzieci to rozpraszacze. Każdy czegoś od Ciebie chce, a Ty masz ręce pełne roboty. Gdy co chwilę ktoś odrywa Cię od projektu, stajesz się bardziej nerwowy/nerwowa. Stresujesz się nadchodzącym deadlinem.  Masz wrażenie, że nikt nie docenia Twojej pracy, a Ty czujesz się niedowartościowany/niedowartościowana.

Wielu osobom, które pracują w domu, doskwiera brak towarzystwa. W konsekwencji poświęcają się jeszcze bardziej pracy, by poradzić sobie z samotnością. Popadają w pracoholizm. Są nieszczęśliwi i często cierpią na depresję.

Wolni strzelcy muszą doszkalać się z różnych dziedzin, by sprawnie prowadzić firmę i utrzymać się na rynku. Niektórym pozyskiwanie nowych zleceń przychodzi z łatwością, inni z kolei stają na głowie, żeby było ich stać na opłacenie ZUS-u, księgowej oraz wielu innych opłat.

https://pixabay.com/pl/photos/domowe-biuro-biuro-gabinet-praca-5190504/

Praca zdalna okiem copywriterki, żony i matki 

Praca zdalna okazała się dla mnie szansą na to, by rozwijać moje kcopywriterskie umiejętności i pomagać przedsiębiorcom w realizacji ich celów. Tworzę teksty na strony internetowe, prowadzę blogi firmowe oraz przygotowuję treści dla e-commerce. Mam wyrozumiałego pracodawcę oraz wspierającą rodzinę, dlatego udaje mi się połączyć pracę na części etatu z freelancingiem, a także macierzyństwem.

Nie będę Wam przedstawiać mojego świata w superlatywach. Nie zawsze nad moją głową świeci słońce. W trakcie realizacji projektów towarzyszy mi mój najmłodszy syn. W ubiegłym roku w październiku skończył roczek. Jest niezwykle energiczny, wszędzie jest go pełno. Często muszę wstawać od komputera i poświęcić mu kilka, czasem kilkanaście minut. Na początku bardzo przeszkadzały mi takie sytuacje. Na szczęście przyzwyczaiłam się do tego. Wydaje mi się, że całkiem dobrze sobie z tym radzę. Przyjmuję mniej projektów, ale zawsze dotrzymuję terminów.

Mam w domu jeszcze dwóch przedszkolaków. Gdy zachorują, praca z trójką dzieci staje się niezwykle męcząca. W takich momentach bardzo się denerwuję, a moje emocje sięgają zenitu. Takie dni są dla mnie prawdziwym wyzwaniem.

W trakcie pandemii doświadczyłam tego, że praca zdalna nie jest dla każdego. Mój mąż narzekał na to, że działa mu wolniej sprzęt, ma problemy z zasięgiem i robi wszystko trzy razy dłużej niż zwykle. Ucieszył się z powrotu do biura.

Co według mnie jest największym minusem pracy w domu? Ograniczony kontakt z ludźmi. Mieszkam w małej wiosce. Tutaj nie mam z kim porozmawiać z nikim o mojej pracy. Czasem, gdy nie mogę już wytrzymać, dzwonię do specjalistów, z którymi współpracuję albo do szefa. Przynajmniej w ten sposób dbam o relacje. Spotkania z kolegami z pracy wnoszą wiele do mojego życia.

Podsumowanie: Wady i zalety pracy w domu

Praca w domu sprawia, że nie muszę rezygnować z kariery zawodowej i wybierać między dziećmi a zatrudnieniem. Takie rozwiązanie daje kobietom siłę. Czują się bardziej niezależne. Wkład do domowego budżetu dodaje im pewności siebie.

Freelancing to dla mnie droga przez trudy do gwiazd. Na tej drodze jest wiele wzlotów oraz upadków. Ciągle pojawiają się nowe niewiadome. Mimo to zachęcam do wypróbowania tej ścieżki. Jeśli praca w domu nie spełni Twoich oczekiwań, zawsze możesz poszukać innego miejsca pracy.

Szukasz copywritera freelancera, który przygotuje dla Ciebie oryginalne teksty na stronę internetową albo do e-sklepu? Wyślij do mnie wiadomość e-mail.