Content marketing to proces. Jeśli chcesz go wdrożyć w Twojej firmie, przygotuj się na maraton. Co Cię czeka? Liczne analizy, wyznaczanie kolejnych celów, planowanie strategii content marketingu, a także monitorowanie wyników i modyfikowanie w razie potrzeby. Nie obiecuję Ci tu błyskawicznych rezultatów. Uzbrój się w cierpliwość. Zaangażuj Twój zespół. Zainwestuj czas oraz pieniądze. Zobaczysz, ta inwestycja się zwróci. Dowiedz się, jak otrzymać zwrot. Zrealizuj Twoje cele biznesowe.

Poznaj definicję content marketingu

Marketing treści polega na tworzeniu merytorycznych, angażujących publikacji odpowiadających potrzebom grupy docelowej. Strategia contentowa to coś więcej niż tylko słowo pisane. To wiele różnych formatów, np.:

  • video,
  • fotografie,
  • infografiki,
  • newsletter,
  • webinary,
  • quizy,
  • ankiety,
  • podcasty.

Możesz też przygotować case study, ciekawe zestawienia albo statystyki czy raporty. Jak widzisz, narzędzi jest całkiem sporo. Żongluj nimi. Testuj. Sprawdzaj, co w Twoim przypadku najlepiej się sprawdza. Nie podam Ci tu gotowej recepty na talerzu, bo taka nie istnieje. Co więcej, nigdy nie można stwierdzić na 100%, że to, co zadziałało raz, zadziała za drugim razem. 

strategia content marketingowa - definicja

Co to jest strategia content marketingowa?

Dostarczanie wartościowych treści wymaga strategicznego podejścia. To podróż, która składa się z wielu odcinków. Serdecznie Cię do niej zapraszam. Zastanawiasz się, jak nie przepalać budżetu i wywoływać pozytywne emocje u odbiorców? Jest na to kilka sposobów. Jednym z drogowskazów, który doprowadzi Cię do celu, jest personalizacja komunikatów. Istotna jest tu również systematyczność. Korzystaj z różnych kanałów komunikacji. Zdobywaj jak najwięcej punktów styku z potencjalnymi klientami. Planuj działania we współpracy z działem sprzedaży i innymi działami w Twojej firmie. Bez tego to się nie uda. Patrz dalekosiężnie. Krótkowzroczność sprawi, że będziesz gonić własny ogon.

Zastanawiasz się, jak stworzyć skuteczną strategię content marketingową? Planowanie contentu składa się z wielu składników. Czego potrzebujesz? Oto najważniejsze elementy.

  • Grupa docelowa

Analiza grupy jest niezbędna do tego, abyś mówił/-a do konkretnych osób, nieprzypadkowych. Poznaj bolączki i potrzeby Twoich klientów. Nawiązuj z nimi relacje. Zbieraj informacje. Na tej podstawie stwórz kilka portretów buyer person. Dzięki temu komunikacja stanie się o wiele łatwiejsza.

  • Tematyka

Czego mają dotyczyć treści? Czego potrzebują Twoi klienci? Dodatkowych informacji o produktach lub usługach? A może zastanawiają się, czy warto skorzystać z Twojej oferty? Chcesz zbić obiekcje? Pokazać nowe rozwiązania byłym klientom? Dopasuj publikacje do osób znajdujących się na różnych etapach procesu zakupowego.

  • Kanały dystrubucji i formaty

Gdzie najwięcej czasu spędzają Twoi klienci? Z jakich mediów korzystają? TikTok, Instagram, Facebook a może LinkedIn lub YouTube? Działaj na różnych płaszczyznach. Przeplataj rozmaite formaty. Dopasuj strategię do Twoich zasobów. W przeciwnym razie nie zrealizujesz jej i będziesz sfrustrowany/-a.

  • Kalendarz publikacji

To bardzo pomocne narzędzie, które stoi na straży porządku. Z jego pomocą unikniesz chaosu. Z harmonogramu jasno wynika, kto, za co jest odpowiedzialny i do, kiedy ma wykonać swoje zadania. Usprawnij proces i pozbądź się wąskich gardeł. Planuj z głową.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? W marketingu i reklamie od dawna króluje zasada: Wyróżnij się albo zgiń. Całkowicie się z tym zgadzam. Internet każdego dnia jest zalewany różnego rodzaju treściami. Wiele z nich traktuje o tym samym. Firmy z Twojej branży zazwyczaj działają w podobny sposób. Jakie jest zatem Twoje zadanie? Znajdź swój wyróżnik, który przyciągnie uwagę użytkowników. Co to może być? Oryginalne opracowanie graficzne, Twoje niestandardowe podejście do tematu, charyzma… Pamiętaj, unikatowość jest w cenie. Algorytmy ją doceniają. Ludzie też.

Czy i dlaczego Twoja firma potrzebuje strategii content marketingowej?

Utworzenie strategii porządkuje działania. Dzięki niej łatwiej jest się trzymać obranego kursu i nie zbaczać z wyznaczonego celu. Ustrukturyzowany proces przynosi lepsze efekty. Ułatwia realizację wyznaczonych celów. Dowozi wyniki.

Dlaczego zatem wiele firm rezygnuje z planowania content marketingu. Moim zdaniem powodów jest wiele. Wielu przedsiębiorców jest przekonanych, że to nie ma sensu. Nie widzi realnych korzyści. Z czego to wynika? Z rozmów, które przeprowadzam z przedsiębiorcami, wynika, że jedną z blokad jest brak odpowiednich zasobów. Doskonale to rozumiem. Sama wiele razy przez to przechodziłam.

Jak sobie z tym radzić? Ja zdecydowałam się na działanie małymi kroczkami zgodnie z filozofią Kaizen. Małe kroki prowadzą do celu głównego. Ich brak do niczego. Gdy stoisz w miejscu, cofasz się, a Twoja konkurencja idzie do przodu. Nie zrażaj się zatem, gdy masz mały budżet, brakuje Ci wiedzy albo umiejętności. Działaj wtedy na mniejszą skalę.

Tworzenie strategii content marketingu

W Twojej strategii contentowej nie może zabraknąć:

  • celu, do którego dążysz,
  • wartości, której oferujesz,
  • Twojej osobowości,
  • planu treści.

Strategia oparta na tych filarach ma realne szanse na to, by zakończyć się sukcesem. Marka nie powinna nikogo udawać. Nie rezygnuj z siebie. Spójność wizualna pomoże Ci zakorzenić brand w umysłach klientów.

Jak przygotować strategię content marketingową?

Opracowywanie strategii powinno się zakończyć powstaniem fizycznego dokumentu. Nie musi być on w formie papierowej. Wystarczy forma cyfrowa. Najważniejsze, by był dostępny dla wszystkich osób zaangażowanych w proces. Co powinno się w nim znaleźć?

elementy strategii content marketingowej cz.1

Elementy strategii content marketingowej

To niezwykle istotne, aby cała strategia była przygotowana skrupulatnie i jasno określała wytyczne publikacji contentu w firmie. Tak ważny dokument musi być spójny i wartościowy. Sprawdź, z jakich elementów powinien się składać.

  • Audyt treści

Audyt contentu to must have. Przeanalizuj wszystkie dotychczasowe publikacje. Zweryfikuj, które artykuły, podcasty, video i inne formaty pomogły Ci zrealizować wyznaczone cele, a które z nich nie przyniosły żadnych owoców. Porównaj Twoje wyniki z konkurencją. Sprawdź, jak inne firmy dotarły do tego miejsca, w którym aktualnie są. Mnie w tym wypadku pomaga m.in. Senuto.

  • Cel Twojej strategii

Wyznaczaj cele zgodnie z zasadą SMART. Na czym Ci teraz zależy? Budowanie świadomości marki, pozycjonowanie jako eksperta, zwiększenie ruchu organicznego albo wzrost sprzedaży. Nie podejmuj decyzji pochopnie. Daj sobie trochę czasu do namysłu.

Przeczytaj też:

Jakie mogą być cele content marketingu?

  • Analiza konkurencji

Poszukaj nisz i luk, które możesz wykorzystać. Przyjrzyj się dotychczasowym działaniom w firmie. Poproś dział sprzedaży o dane na temat porzuconych koszyków, liczby zamówień, ich wartości. Przydadzą Ci się pytania zadawane przez klientów. Skorzystaj też z raportów i statystyk przygotowanych przez inne firmy.

  • Analiza grupy docelowej

Poznaj Twoich klientów. Znajomość jego problemów, preferencji, statusu czy danych demograficznych jest ważna. Jeszcze większe znaczenie ma wiedza na temat tego, w jaki sposób klienci podejmują decyzje zakupowe. Dowiedz się, jakie wartości są ważne dla Twoich odbiorców i gdzie spędzają najwięcej czasu. 

  • Tworzenie person

Twoja oferta może być skierowana do kilku grup docelowych. Stworzenie person ułatwia tworzenie treści, które odzwierciedlają konkretny etap lejka sprzedażowego. Zdecyduj, gdzie będziesz dystrybuować Twoje treści.

elementy strategii content marketingowej cz. 2
  • Zasoby

Odpowiedz sobie na pytanie, czy Ty lub ktoś z Twoich pracowników jest w stanie tworzyć treści dla konkretnego medium. Jeśli nie, przeanalizuj Twój budżet. Zastanów się, jaką kwotę możesz przeznaczyć na współpracę z freelancerem lub agencją. Poszukaj wykonawcy. Pamiętaj, tanio nie zawsze znaczy źle, a drogo, nie zawsze znaczy dobrze. Przed podpisaniem umowy koniecznie zweryfikuj wykonawcę.

  • Dobór kanałów

Wybierz media, w których Twoi klienci spędzają najwięcej czasu. Nie musisz od razu prowadzić 10 kanałów, jeśli brakuje Ci zasobów. Skup się na 1,2 lub 3 zgodnie z Twoimi zasobami. Co wybierasz? Bloga, LinkedIn, Facebooka? A może YouTube, TikTok i newsletter? Wybór kanałów jest spory. Nie podejmuj decyzji pochopnie. 

  • Treści

Jedną z popularnych form jest artykuł blogowy. Możesz go promować w social mediach za pomocą video, infografik czy postów z grafiką. Na podstawie jednego wpisu stworzysz kilka różnych treści: filmik, newsletter, kilka postów do różnych SoMe.

Przeczytaj też:

Jakie mogą być jak pisać blog firmowy?

  • Planowanie content marketingu

Zaplanuj kompleksową promocję przygotowanych materiałów. Zastanów się, jak skutecznie dotrzeć do odbiorców, by przekształcić ich w klientów. W grafiku uwzględnij też czas na spotkania wszystkich osób zaangażowanych w proces. Burze mózgów, dyskusje, wymiana doświadczeń i przemyśleń pomogą Ci stworzyć zgrany zespół oraz zrealizować wyznaczone cele. Dzięki kalendarzowi publikacji będziesz pamiętać o świętach, ważnych wydarzeniach czy inne dni wolne od pracy. To ułatwi przygotowanie treści w terminie.

  • Analiza i mierzenie rezultatów 

Sprawdzaj wyniki. Zweryfikuj, jak prowadzone działania przekładają się na wyniki sprzedażowe. Monitoruj zachowania odbiorców. Rób testy i reaguj na zmiany. W razie potrzeby modyfikuj strategię contentową. 

Dostarczanie wartościowych treści — co jeszcze jest ważne?

Utworzenie strategii to nie bułka z masłem. Trzeba się przy tym napracować. Zanim powstanie fizyczny dokument przygotuj się na wysiłek intelektualny. Przeplataj go z pracą fizyczną, np. sprzątaniem domu, ogródkiem lub innym zajęciem, które pomoże Ci zresetować mózg. Uwierz mi, po takiej przerwie wpadniesz na lepsze pomysły. Mnie bardzo pomaga sprzątanie oraz spacer.

Jakich wskazówek mogę Ci jeszcze udzielić? Koniecznie dywersyfikuj treści. Znajdź coś, co pomoże Ci się wyróżnić na tle konkurencji. Publikuj content, który jest zróżnicowany. Zadbaj o to, by Twój przekaz był spójny. Wszystkie publikacje powinny tworzyć harmonijną całość. Newsletter oraz media społecznościowe mogą skutecznie wspierać prowadzenie bloga.

Pamiętaj o algorytmach. Roboty, które skanują treści, różnią się od siebie. Co innego promują w wyszukiwarce, a co innego jest ważne w różnych mediach społecznościowych czy platformach sprzedażowych. Śledź nowinki i hakuj algorytmy, by przyciągnąć do siebie klientów. Zainwestuj w automatyzację, by usprawnić prace.

Przykład strategii content marketingowej — Dollar Shave Club

Dollar Shave Club, Inc. to amerykańskie przedsiębiorstwo, które oferuje maszynki do golenia oraz wiele produktów do pielęgnacji ciała z dostawą do domu.  Firma stała się rozpoznawalna dzięki viralowemu wideo Our Blades Are F***ing Great, które zostało opublikowane na YouTube w 2012 roku. Zabawna, autentyczna i bezpośrednia treść przyciągnęła uwagę wielu odbiorców. W ciągu 48 godzin od premiery filmik zdobył ponad 12 tysięcy nowych subskrybentów, a w ciągu pierwszego roku – ponad 20 milionów wyświetleń.

strategia content marketingowa przykład
Screenshot

Video stało się viralem dzięki spójnej i przemyślanej strategii content marketingowej. Dollar Shave Club konsekwentnie publikował treści, które były zgodne z ich wizerunkiem marki. Systematyczne prowadzenie bloga, newslettery i filmy wideo tworzono z myślą o tym, aby angażować i bawić odbiorców. Przy okazji informowano ich o produktach.

Aktywny udział w social mediach pomógł marce zbudować społeczność. Klienci chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i recenzjami. Dzięki temu zwiększono sprzedaż i uzyskano sporą bazę lojalnych klientów. Dollar Shave Club zrewolucjonizował rynek golarek i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów skutecznego content marketingu. W 2016 roku firma została przejęta przez Unilever za miliard dolarów. 

Podsumowanie: Strategia content marketingowa — Działaj skutecznie!

Utworzenie strategi i jej wdrażanie to spore wyzwanie. Jeśli brakuje Ci doświadczenia, nie działaj po omacku. Znajdź ludzi do współpracy, którzy mają wiedzę oraz doświadczenie. Pozwól sobie na odrobinę wytchnienia. Nie musisz przecież znać się na wszystkim. To nic złego przyznać się do tego, że czegoś nie wiem lub nie umiem zrobić. To wyznanie to pierwszy krok do tego, by w końcu ruszyć z miejsca.

Budowanie strategii content marketingu to maraton. Spisanie wszystkich informacji na temat grupy docelowej, konkurencji, publikacji czy kanałów dystrubucji ułatwi realizację celów. Dzięki temu cały zespół będzie kroczyć wyznaczoną trasą. Dobrze odrobiona praca domowa sprawi, że przyjdą do Ciebie klienci, a Twój zespół chętniej zaangażuje się w proces, gdy ujrzy dobre wyniki.

Szukasz wsparcia w tworzeniu strategii content marketingu lub przygotowaniu treści? Napisz do mnie:  kontakt@e-wordpower.eu. Zainwestuj w dobre pomysły, które pomogą Ci spełnić Twoje marzenia o rozpoznawalnej marce, nowych klientach i rozwoju biznesu.