Blog firmowy to jeden z wielu elementów strategii marketingowej każdej nowoczesnej firmy. Tutaj możesz budować relacje z klientami i umacniać pozycję Twojej marki w branży. Systematyczne publikowanie wartościowych treści pokazuje Twoją wiedzę oraz doświadczenie. Dzięki temu zyskujesz zaufanie, a następnie zdobywasz klientów. Blog umożliwia wielowymiarową komunikację.  Oprócz prezentowania produktów czy usług dziel się branżowymi nowościami, poradami, a także insightami. W ten sposób poprawisz pozycję strony www w wyszukiwarkach internetowych. Pamiętaj, im wyższe miejsce, tym większy ruch i większa sprzedaż.

Zanim zainwestujesz swój czas i pieniądze w przygotowanie treści, określ Twoją grupę docelową. Poszczególne persony to potencjalni odbiorcy Twoich tekstów. Dopasuj je do etapu lejka sprzedażowego. Przed założeniem bloga warto zaplanować sobie cykl tematów, które pojawią się na stronie www. Tematyka publikacji może być bardzo różna. Możesz tu edukować, bawić lub informować. Dobrze, jeśli każdy wpis spełnia określony cel marketingowy.

Blog firmowy – Kim jest Twój klient?

Chcesz skutecznie się komunikować z odbiorcami na blogu firmowym? 

Poznaj Twoich klientów. Dowiedz się o nich jak najwięcej. Poznaj ich bolączki, by sprawnie rozwiązywać ich problemy. Zanim rozpoczniesz pracę nad blogiem, określ Twoją grupę docelową i stwórz buyer persony. 

Identyfikację odbiorców przeprowadź za pomocą analizy:

 • danych demograficznych, 
 • zachowań online,
 • preferencji zakupowych,
 • tego, jak podejmują decyzje zakupowe,
 • kto jest osobą decyzyjną.

Wykorzystaj również badania rynku oraz ankiety bezpośrednio kierowane do klientów. Koniecznie naucz się języka, którym posługuje się Twoja grupa docelowa. Dzięki temu stworzysz przekonujące, angażujące teksty. Pamiętaj też o analizie konkurencji. Dostarczy Ci ona wiele cennych wskazówek. Zadbaj o interakcję z odbiorcami. Zbuduj z pomocą bloga długoterminowe relacje, które będą wspierać Twój biznes.

analiza grupy docelowej - kim jest twój klient

Pisanie bloga firmowego – jak stworzyć spójną strategię marketingową?

Aby skutecznie połączyć opisy kategorii, artykuły sponsorowane oraz blog firmowy, zaplanuj harmonogram treści. Przygotuj teksty oraz posty wcześniej, by wszystko dopiąć na ostatni guzik. Twoje działania powinny być zgodne z celami marketingowymi przedsiębiorstwa. Opracuj plan, który uwzględnia różnorodność tematów i formatów, a także terminarz publikacji, który pozwoli Ci ciągłość komunikacji z odbiorcami.

Pisanie bloga firmowego

Blog firmowy to miejscem, w którym klienci powinni znaleźć angażujące i wartościowe treści. Dzięki merytorycznym tekstom odbiorcy lepiej zrozumieją działalność Twojej firmy oraz poznają Twoje produkty lub usługi. W ten sposób zyskasz lojalnych czytelników, którzy będą chętnie wracać do Twojego sklepu i polecać go innym.

Ten dodatek może być doskonałym narzędziem do budowania zaufania i silnych relacji z klientami. Udostępniając wartościowe treści oraz pokazując zaangażowanie w rozwiązywanie problemów czytelników, zbudujesz wizerunek firmy jako eksperta w swojej branży, co wpłynie na pozytywną opinię klientów. Słupki sprzedażowe na pewno pójdą w górę.

Współpraca z partnerami, influencerami czy ekspertami branżowymi zwiększy Twoje zasięgi oraz  zwiększy wartość Twojego bloga firmowego. Publikując treści tworzone we współpracy z innymi, pokazujesz czytelnikom różnorodne perspektywy czy opinie na dany temat, co dodatkowo wzbogaca Twoją ofertę.

Jak rozkręcić stronę? – Content is a king!

Prezentowanie wyników badań i analiz rynkowych na blogu firmowym to doskonały sposób na przyciągnięcie uwagi czytelników poszukujących rzetelnych informacji. Publikując takie teksty, dostarczasz wartościowych danych. To one pomagają przedsiębiorcom w podejmowaniu strategicznych decyzji i ocenie konkurencji w branży.

Raporty branżowe to istotne źródło wiedzy na temat aktualnych trendów i prognoz na przyszłość. Dzieląc się takimi informacjami na blogu firmowym, pokazujesz czytelnikom, że Twoja firma jest na bieżąco z rynkiem i potrafi dostosować się do jego zmieniających się warunków. Pamiętaj, aby zawsze podać źródła danych oraz wskazać metodologię stosowaną w opracowywaniu raportów.

Porównania produktów dostępnych na rynku to treści, które z pewnością przyciągną uwagę nowych klientów. Prezentując zalety i wady różnych rozwiązań, oferujesz czytelnikom praktyczne wskazówki, które pomogą im w dokonaniu wyboru. Przy tworzeniu takich artykułów unikaj stronniczości, aby nie narazić swojej marki na utratę wiarygodności.

Jak stworzyć poczytnego bloga, na którym będziesz zarabiać?

Publikuj artykuły sponsorowane. Powinny one być tworzone z myślą o konkretnej grupie docelowej. Dzięki temu odbiorcy będą oni bardziej zaangażowani. Chętnie udostępnią publikację w sieci, a Tobie będzie łatwiej zrealizować wyznaczone cele.

Historie opowiedziane w sposób przekonujący i emocjonalny przyciągają uwagę czytelników. Dzięki opowieściom artykuły sponsorowane są lepiej odbierane przez odbiorców. Storytelling pozwala na przedstawienie wartości Twojej firmy, produktów lub usług w sposób, który jest bardziej atrakcyjny dla Internautów.

Aby w pełni wykorzystać potencjał treści sponsorowanych, zadbaj o odpowiednią promocję. Wybierz te kanały, które są najbardziej adekwatne dla Twojej grupy docelowej. Dodaj publikacje z linkiem w mediach społecznościowych.  Starannie dobrana strategia dystrybucji pozwoli Ci dotrzeć do szerszego grona odbiorców zainteresowanych Twoją ofertą.

Jak prowadzić bloga w sklepie internetowym?

Opisy kategorii powinny być napisane w języku przystępnym i zrozumiałym dla odbiorców. W tekście uwzględnij specyfikę branży, produkty oraz oczekiwania klientów. Dostarcz odbiorcom merytoryczne informacje, omawiając cechy, funkcjonalności oraz zalety towarów.  Przedstaw praktyczne wskazówki jak z nich korzystać.

opisach kategorii wykorzystaj słowa kluczowe, które są istotne dla Twojej branży i produktów. Dzięki temu poprawisz widoczność swojej strony w wynikach wyszukiwania, a także pozyskasz nowych klientów.

Stwórz spójną narrację, która będzie prowadzić odbiorcę do innych publikacji w Twojej witrynie.  Dodaj linki do artykułów blogowych powiązanych tematycznie lub innych opisów kategorii, które poruszają tematykę związaną z danymi produktami lub usługami. W ten sposób odbiorca otrzyma pełniejszy obraz oferty Twojej firmy i będzie mógł pogłębić swoją wiedzę na temat interesujących go zagadnień.

co publikować na firmowym blogu

Jakie tematy poruszać na blogu firmowym?

Wybór tematów do przyszłych wpisów powinien opierać się na wcześniejszych badaniach grupy docelowej oraz analizie tego, które wpisy cieszyły się największą popularnością. Tematy powinny być zróżnicowane i obejmować różne aspekty działalności firmy oraz interesy odbiorców. Uwzględnij też sezonowości w branży, aby zwiększyć trafność i popularność publikowanych treści. 

Pomyśl o możliwości tworzenia serii tematycznych, które przyciągną oraz utrzymają zainteresowanie czytelników na dłuższy czas. Bądź elastyczny/-a. Używaj narzędzi do zarządzania treścią. Kalendarze redakcyjne ułatwiają organizację i wprowadzanie aktualizacji. Współpraca z różnymi działami firmy wzbogaci blog o różnorodne perspektywy oraz specjalistyczną wiedzę.

Blog firmowy powinien być ściśle związany z Twoją branżą. Dobrze, jeśli poszczególne artykuły blogowe w jakikolwiek sposób nawiązują do Twojej oferty. Czasem wystarczą nawet luźne powiązania. W ten sposób każda publikacja będzie elementem ścieżki zakupowej Twoich potencjalnych klientów.

Skuteczny artykuł blogowy przynosi zamierzone efekty biznesowe. Może to być np.:

 • sprzedaż produktów/usług,
 • kreowanie wizerunku przedsiębiorstwa,
 • zwiększanie świadomości marki.

Cele te często się przenikają. Czy wiesz, jak je zrealizować w atrakcyjny sposób?

Atrakcyjne treści – pomysły

Aby zainteresować swoich odbiorców i zatrzymać ich uwagę na dłużej, skorzystaj ze sprawdzonych trików. Twórz posty, które odpowiadają na pytania:

 • Jak wybrać…?
 • Jak zrobić…?
 • Co zrobić…?

Dziel się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Edukuj konsumentów. Pokaż im, w jaki sposób mogą coś samodzielnie zrobić. Wspieraj ich w dokonywaniu wyborów. Pokazuj różne rozwiązania i rozwiązuj problemy. Recenzuj, inspiruj do działania, rozwiewaj wątpliwości, a także pomagaj unikać błędów. Czasem odkrywaj branżowe tajemnice. W ten sposób stworzysz interesujący content w Twojej witrynie.

Prezentując historie sukcesu oraz wywiady z pracownikami na swoim blogu firmowym, pokazujesz czytelnikom ludzką stronę swojej organizacji. Pomagasz w lepiej poznać Twój zespół, wartości firmy oraz jej kulturę. Dzięki temu czytelnicy mogą się z nią utożsamiać i zyskują większe zaufanie do marki.

Prezentowanie działań związanych z zaangażowaniem społecznym i odpowiedzialnością biznesową (CSR) pokazuje klientom Twoje priorytety. Opowiedz o projektach charytatywnych, współpracy z lokalnymi społecznościami czy inicjatywach proekologicznych. Publikując takie treści na blogu, przekonujesz czytelników, że Twoja firma dba nie tylko o zysk, ale także o dobro społeczne.

Zestawienia najlepszych praktyk czy produktów to kolejny sposób na dostarczenie wartościowych treści na blogu firmowym. Stwórz listę najlepszych narzędzi, aplikacji czy metod pracy, które sprawdzą się w Twojej branży. Przedstawienie różnych rozwiązań, ich plusów i minusów, pomoże czytelnikom dokonać wyboru i wdrożyć nowe ścieżki w swoim biznesie.

Warto prowadzić bloga, by budować pozycję lidera w branży – Zadbaj o użyteczność bloga

Prezentowanie swojej wiedzy i doświadczenia na blogu firmowym kreuje markę jako lidera branży. Publikuj treści eksperckie, takie jak analizy rynkowe, badania czy prognozy. Dzięki temu zbudujesz zaufanie klientów oraz umocnisz swoją pozycję na rynku.

Współpraca z innymi specjalistami przyniesie liczne korzyści Twojej firmie. Zapraszaj fachowców z branży do pisania gościnnych artykułów na Twoim blogu. Przeprowadzaj wywiady. Dzięki temu zyskasz nowe perspektywy, a Twoi czytelnicy zobaczą, że otaczasz się ludźmi o dużym autorytecie w swojej dziedzinie.

Aktywnie uczestnicz w wydarzeniach branżowych takich jak:

 • konferencje, 
 • targi, 
 • szkolenia

To kolejny sposób na wzmocnienie swojej pozycji jako lidera rynku. Zdobywaj wiedzę, nawiązuj kontakty z innymi specjalistami i dziel się swoimi doświadczeniami na blogu firmowym. Relacje z takich wydarzeń wzbudzają spore zainteresowanie, ponieważ przekazują wartościową wiedzę o branży i świecie.

wywiady na blogu firmowym

Jak pisać artykuły? – Krótki poradnik tworzenia ciekawych tekstów

Zrób dobre wrażenie już na samym początku. Przyciągnij uwagę Internautów chwytliwym tytułem oraz ciekawym wprowadzeniem. Pamiętaj, że są to pierwsze elementy, na które zwracają uwagę odbiorcy. We wstępie zachęć do lektury artykułu. Zaakcentuj tu najważniejsze zagadnienia, które poruszysz w rozwinięciu.

Lead powinien zawierać krótkie streszczenie. Jego uzupełnieniem będzie spis treści znajdujący się pod spodem. Dobry wstęp to taki, który intryguje, porusza emocje oraz wyobraźnię. Dobrze, jeśli odwołuje się do konkretnej sytuacji, w której aktualnie znajduje się czytelnik. Na końcu wstępu wezwij do działania.

Przykład:

Szukasz copywritera, który sprosta Twoim oczekiwaniom i terminowo zrealizuje projekt, na którym Ci zależy? Zastanawiasz się, czy lepiej skorzystać z usług freelancera, czy podpisać umowę z agencją? Poznaj wady oraz zalety każdego z rozwiązań. Przeczytaj ten artykuł, by podjąć satysfakcjonującą decyzję.

Prosty język

Artykuł blogowy trzeba odpowiednio sformatować. Tekst należy podzielić na krótkie akapity. Ważne są też śródtytuły. Z ich pomocą podzielisz treść na mniejsze części i ułatwisz lekturę. Pomiędzy paragrafami warto zachować odstępy. W ten sposób publikacja staje się bardziej przejrzysta.

Unikaj małych i ozdobnych czcionek. W przeciwnym razie treść stanie się nieczytelna. Twoi odbiorcy szybko się zniechęcą. Bardzo szybko opuszczą witrynę. W przyszłości będą ją pomijać. W konsekwencji Twój serwis spadnie w rankingu Google.

We wpisach blogowych dobrze sprawdzają się proste krótkie zdania. Używaj zrozumiałych słów. Jeżeli kierujesz Twój przekaz do ludzi związanych z branżą, wtedy możesz posługiwać się językiem branżowym. Zrezygnuj też ze strony biernej.

Poprawność językowa i oprawa graficzna

Przed publikacją zadbaj o oprawę graficzną. Możesz skorzystać z darmowych banków zdjęć, udostępnić fotografie z firmowego archiwum lub samodzielnie przygotować grafiki. Bezpłatne zdjęcia znajdziesz m.in. na Pixabay, Foterze czy Skiterphotto. Skorzystaj też z Canvy – narzędzia do tworzenia materiałów graficznych. Bezpłatna wersja w zupełności Ci wystarczy, by uatrakcyjnić blogowy wpis. Zanim tekst pojawi się na stronie internetowej usuń z niego błędy ortograficzne, interpunkcyjne i stylistyczne.

Pisanie tekstów w praktyce

Pisanie wartościowych treści na bloga firmowego wymaga nie tylko dobrej znajomości branży, ale także umiejętności angażowania odbiorców w dialog z marką. Dostarczaj czytelnikom użytecznych informacji, porad lub rozwiązań.  Ułatwiaj im wykonywanie codziennych zadań lub odpowiedzą na nurtujące ich pytania. 

Angażujące treści często opowiadają historie, które łączą doświadczenia odbiorców z ofertą firmy. Storytelling buduje emocjonalne więzi z marką. Treści powinny być atrakcyjne wizualnie.  Dodawanie odpowiednich zdjęć, grafik czy infografik jest strzałem w 10. Wykorzystuj listy, wypunktowania i wyróżnienia. W ten sposób poprawisz przejrzystość tekstów. Odbiorca z łatwością przeskanuje treść. Na końcu umieść CTA, czyli wezwanie do akcji.

Zachowaj spójności marki na blogu firmowym

Blog firmowy powinien odzwierciedlać Twoje wartości i misję firmy. W ten sposób zbudujesz Twoje zaufanie i lojalność wśród czytelników. Ujednolić ton komunikacji. Profesjonalny, przyjacielski czy inspirujący? Który wybierasz? 

Wizualne aspekty bloga, takie jak:

 • kolory, 
 • czcionki,
 • layout, 

Powinny być zgodne z ogólną identyfikacją wizualną firmy. To wzmocni rozpoznawalność marki. Zastosowanie logotypu firmy w nagłówku bloga lub w jego stopce dodatkowo integruje blog z pozostałymi materiałami marketingowymi. 

Unikaj na blogu kontrowersyjnych tematów, które mogłyby zaszkodzić jej wizerunkowi. Współpraca z działem marketingu/PR’u pomoże Ci w utrzymaniu spójności komunikatów wysyłanych do odbiorców. Odpowiednie przeszkolenie autorów oraz redaktorów bloga w zakresie najważniejszych aspektów marki sprawia, że każdy post wspiera pożądany wizerunek firmy.

jak pisać artykuły na bloga

Jak pisać bloga zgodnie z zasadami SEO?

Twórz unikalne treści. To jeden z najważniejszych wymogów. Wybierz główne słowo kluczowe. Sprawdź jego potencjał, czyli miesięczną liczbę wyszukiwań i sezonowość. Następnie dopasuj pozostałe frazy kluczowe. Odpowiednie słowa kluczowe rozmieszczone w naturalny sposób w tekście wpływają na ranking Twoich publikacji w internecie. Atrakcyjne treści mają dużą szanse na TOP 3. Powalcz o podium, aby pozyskiwać nowych klientów.

Regularność publikacji jest kolejnym czynnikiem rankingowym. Pilnuj tego, aby treści bloga były ze sobą logicznie powiązane. Z tego powodu warto już na etapie tworzenia bloga wyznaczyć cel i temat przewodni. Dzięki temu będzie Ci łatwiej się trzymać wybranego kierunku.

Jak promować atrakcyjne treści?

Promocja bloga firmowego i angażowanie odbiorców to istotne filary strategii content marketingowej. Wykorzystuj social media, aby zwiększyć widoczności wpisów blogowych. Systematycznie dziel się treściami na różnych platformach Facebooku, Instagramie, LinkedInie, TikToku… 

Wykorzystaj newsletter do informowania o nowych postach. W ten sposób utrzymasz stały kontakt z subskrybentami i będziesz przypominać o Twojej marce. Zachęcaj odbiorców do komentowania. Buduj społeczność wokół Twojego brandu.

Mierzenie wyników i optymalizuj bloga firmowego

Google Analytics pokazuje ruch na blogu, źródła odwiedzin oraz zachowania użytkowników. Pokazuje, które artykuły cieszą się największym zainteresowaniem. Analizuj wskaźniki:

 • czas spędzony na stronie,
 • współczynnik odrzuceń,
 • konwersję.

Weryfikuj, czy Twój blog realizuje wyznaczone cele biznesowe.

Optymalizuj bloga pod kątem szybkości ładowania strony www oraz dostępności na urządzeniach mobilnych. To istotne parametry, które wpływają na pozycjonowanie witryny. Wyciągaj wnioski i modyfikuj strategię.

Autentyczność i styl

Autentyczność to ważny element budowania zaufania oraz relacji z klientami. Pokaż prawdziwe oblicze swojej firmy, dzieląc się wartościami, misją i historią. Pozwól klientom poznać Twoją firmę od środka. To sprawi, że będą się z nią bardziej utożsamiać oraz uważać ją za wiarygodną.

Transparentność w komunikacji z klientami to kolejny klucz do budowania zaufania. Nie bój się mówić o swoich niepowodzeniach. Pokaż, czego nauczyłeś się na podstawie swoich doświadczeń. Prezentując swoją wrażliwość i uczciwość, zyskasz większe zaufanie klientów.

Firmy, które angażują się w sprawy społeczne, są odpowiedzialne społecznie, zyskują większą renomę. Udostępniaj informacje na temat swoich inicjatyw prospołecznych, ekologicznych czy charytatywnych. Działaj zgodnie z wartościami.

Twoja grupa odbiorców oczekuje dialogu

Prowadzenie dialogu z klientami to istotny element budowania silnych relacji w biznesie. Zachęcaj czytelników do zostawiania komentarzy oraz dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat publikowanych treści. Taka interakcja pozwoli Ci lepiej zrozumieć oczekiwania klientów i dostosować treści do ich potrzeb.

Aktywnie odpowiadaj na pytania, uwagi odbiorców. Pokaż, że doceniasz ich zaangażowanie, chęć wymiany myśli. Bycie otwartym na sugestie, a także na konstruktywną krytykę pozwoli Ci ulepszać blog firmowy oraz wzmocnić zaufanie klientów do Twojej marki.

planowanie treści na bloga firmowego

Planuj treści na blogu firmowym

Planowanie treści to dobry sposób, by systematycznie publikować dobrej jakości artykuły na blogu firmowym. Stwórz harmonogram publikacji. Zbuduj zaangażowanie.  

Jak zaplanować publikację postów?

Artykuły blogowe powinny się pojawiać systematycznie na blogu. Możesz je publikować raz w tygodniu, co dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Ważne, by zachować ciągłość. W ten sposób będzie Ci łatwiej osiągnąć wyznaczone cele, realizować strategię, a także budować społeczność wokół marki.

Planowanie  treści to również oszczędność czasu. Jeśli korzystasz z WordPressa, możesz dodać w panelu wiele wpisów i zaplanować ich publikację. W wyznaczonym terminie automatycznie pojawią się na blogu. Dobrą praktyką jest przygotowanie większej partii tekstów. Wtedy brak inspiracji, choroba, urlop czy inne wydarzenia przestają być przeszkodą.

Content marketing – planowanie działań

Konkursy czy akcje promocyjne to kolejny sposób na przyciągnięcie uwagi czytelników oraz zwiększenie zaangażowania społeczności. Możesz je organizować zarówno na blogu firmowym, jak i na profilach w mediach społecznościowych. Pamiętaj, aby nagrody były atrakcyjne oraz związane z Twoją branżą. Zasady konkursu powinny być łatwe do zrozumienia.

Przemyślana współpraca z partnerami, innymi firmami czy influencerami pomaga w dotarciu do szerszej grupy odbiorców oraz zwiększa zaufanie do Twojej marki. W ten sposób możesz realizować różne projekty, takie jak wspólne publikacje na blogach, materiały wideo czy organizowanie wydarzeń online. Tego rodzaju treści nie tylko przyciągają uwagę odbiorców, ale  również pokazują Twoją otwartość na współpracę oraz chęć dzielenia się wiedzą z innymi przedsiębiorcami.

Podsumowanie: Jak pisać blog firmowy?

Prowadzenie bloga firmowego wymaga strategicznego podejścia oraz cierpliwości. To czasochłonny i pracochłonny proces. Przemyślane działania na każdym etapie tworzenia oraz promocji bloga firmowego to inwestycja, która przynosi długofalowe korzyści dla marki.

Brakuje Ci czasu na tworzenie treści? A może nie masz pomysłu na strategię komunikacji? Twój blog firmowy nie działa? 

Umówmy się na bezpłatną konsultację. Poznaj mnie lepiej. Skonsultuj Twój biznes i zdecyduj, czy chcesz ze mną współpracować. 

Napisz do mnie już teraz.

Czytaj też: Co to jest blog firmowy?