Zanim przystąpisz do tworzenia sprzedażowych treści, poznaj bliżej kobietę, której chcesz dać obietnicę. Dowiedz się o niej jak najwięcej. Nawiąż z nią relację, odkryj jej najmroczniejsze tajemnice i ukryte pragnienia, które skrzętnie ukrywa przed światem. Następnie stwórz jej portret. W ten sposób stworzysz obraz klienta idealnego, do którego napiszesz swoistego rodzaju list. Zobacz, co powinieneś zrobić, by kobieta uwierzyła, że obietnica Twojej marka jest wiarygodna.

Poznaj swoją muzę, czyli kim jest Twoja klientka?

Dan S. Kennedy w swojej książce The Ultimate Sales Letter pokazuje, jak ważne jest bardzo dokładne poznanie grupy docelowej. Im więcej informacji uda Ci się zdobyć na temat potencjalnego klienta, tym większa szansa, że wzbudzisz w nim pożądanie. Pobudzony rządzą posiadania, nie odejdzie, dopóki nie zaspokoi swoich pragnień.

Zanim przystąpisz do pisania, poszukaj odpowiedzi na następujące pytania:

  • Dlaczego Twój klient nie śpi w nocy?
  • Czego najbardziej się boi?
  • Co wzbudza w nim złość?
  • Co jest źródłem jego codziennych frustracji? (3 powody)
  • Jakie trendy obowiązują w jego życiu prywatnym i zawodowym?
  • Jakie pragnienia skrywa przed innymi osobami?
  • Co determinuje jego decyzje?
  • Czy posługuje się specjalnym językiem?
  • Czy korzysta już z podobnych produktów lub usług? W jaki sposób promuje je konkurencja?
  • Czy komuś nie udało się sprzedać podobnego produktu lub usługi? Dlaczego tak się stało? Jakie błędy popełnił?

Jeżeli udało Ci się znaleźć wszystkie odpowiedzi, gratuluję. Wykonałeś dobrą robotę. Teraz poznaj lepiej produkt i zastanów się, w jaki sposób może on odpowiedzieć na bolączki klienta. Czy posiada jakieś funkcje lub cechy charakterystyczne, które mogłyby pomóc w realizacji marzeń grupy docelowej?

Ten mechanizm jest uniwersalny. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Największa trudność polega na tym, że mózg obu płci funkcjonuje nieco inaczej. Z tego powodu należy inaczej sformułować komunikat.

W jaki sposób ewolucja społeczeństwa wpłynęła na mózg kobiety i jakie to ma znaczenie dla Twojej marki?

Od początku dziejów kobieta wsłuchiwała się w potrzeby drugiego człowieka. Starała się zaspokoić potrzeby swoich bliskich: męża, dzieci, rodziców czy rodzeństwa. Dbała o to, by wszystkim żyło się dobrze. W tym zakresie niewiele się zmieniło. Do teraz kobieta potrafi rozróżnić np. płacz niemowlęcia. Wie kiedy noworodek szuka bliskości, a kiedy jest głodny lub zmęczony. Zauważmy, że ojciec często nie potrafi w szybki sposób zareagować, by uspokoić maleństwo. Tak wielka empatia pomaga płci pięknej szybko zaaklimatyzować się w nowej rzeczywistości. W nowym otoczeniu potrafiły zawrzeć sojusze i nawiązać przyjaźnie. Lepiej dostosowywały się do środowiska po przeprowadzce. Ponadto kobiety od zawsze musiały koncentrować się na kilku zadaniach jednocześnie, stąd odznaczają się większą zdolnością zapamiętywania.

Kobiety poszukują nici porozumienia, lubią mieć ugruntowane miejsce w społeczności. Najbardziej obawiają się wykluczenia, dlatego każdy konflikt traktowany jest przez mózg jako zagrożenie. Mniejsze lub większe spory powodują wzrost poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, który przygotowuje organizm do walki. Ten stan utrzymuje się dość długo i utrudnia normalne funkcjonowanie. Co ciekawe, płeć piękna w odróżnieniu od mężczyzn, zapamiętuje źródło niezgody i to, co wydarzyło się później. Niestety nie jest to dobra wiadomość dla Ciebie i Twojej marki. Jeśli popełnisz błąd, zostanie on w pamięci i trudno będzie go niej wymazać. W konsekwencji możesz raz na zawsze pogrzebać swoją szansę.

Warto w tym miejscu dodać, że kobieta nie lubi, gdy coś zaburza jej codzienny plan. Woli, gdy wszystko jest poukładane. Każde zakłócenie związane z organizacją może stać się nagle życiowym dylematem. I tu cenna wskazówka dla Ciebie:

ZRÓB WSZYSTKO, BY UŁATWIĆ KOBIETOM CODZIENNE FUNKCJONOWANIE.

Uwierz mi, na pewno docenią Twoje zaangażowanie i odpowiedzą na Twoje zaproszenie. To, czy nie pożałują, zależy tylko od Ciebie.

W jaki sposób stworzyć przekaz, który skutecznie zachęci kobiecy mózg do zakupu?

Kobiety lepiej niż mężczyźni radzą sobie z myśleniem holistycznym, dlatego w przekazie należy łączyć elementy racjonalne z emocjonalnymi. Nawet najbardziej merytoryczny tekst powinien zawierać filtr emocjonalny. W ten sposób płeć piękna będzie mogła dokładniej przeanalizować ofertę i łatwiej jej będzie podjąć decyzję zakupową. Postaraj się zbudować przekaz, który wywoła pozytywne emocje.

Jak wcześniej wspomniałam, klientki są wielozadaniowe i w taki sposób należy kreować wizerunek kobiety w reklamie. Każdy komunikat powinien wskazywać na kilka różnych aspektów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by były one związane z różnymi sferami życia. Warto zatem odwoływać się w jednym tekście do pracy, domu i przyjaciół.

Prezentując produkt lub zachwalając usługę, wytłumacz, w jaki sposób Twoja oferta zmieni dotychczasowe funkcjonowanie firmy lub członków rodziny. Pamiętaj, że Twoja adresatka dokona szczegółowej analizy, dlatego nie mów jej, co otrzyma w zamian. Jeśli możesz się pochwalić, że Twój produkt chroni środowisko lub wspiera akcję dobroczynną, zrób to. Kobiety uwielbiają takie smaczki.

Zadbaj o optymalizację i zapewnij możliwość interakcji

Jeśli prowadzisz własny biznes, musisz zaistnieć w sieci. W ten sposób łatwiej Ci będzie dotrzeć do konsumentek. Współczesne kobiety dużo kupują w e-sklepach. Wykorzystaj potencjał Internetu i twórz wielokanałowe kampanie, które pomogą Ci zjednać więcej konsumentek. Dzięki mediom społecznościowym możesz zachęcić kobiety do interakcji z marką oraz umożliwić im kontakt z innymi kobietami. Zastanów się, w jaki sposób mógłbyś zbudować silną społeczność wokół Twojej firmy, by zapewnić płci pięknej wsparcie.

Pamiętaj, że nawet najlepsze pomysły, wpisy na blogu i opisy produktów zostaną niezauważone, jeśli nie spełnią wymogów wyszukiwarki Google. Zwróć uwagę na wysoką jakość publikacji i ich atrakcyjny wygląd. Przygotuj metadane. Wkomponuj w teksty słowa kluczowa. Dzięki tym zabiegom roboty szybciej zaindeksują Twoją stronę internetową i zaczną ją analizować. Dokładaj wszelkich starań, by Twój serwis stawał się coraz lepszy i zdobywał wyższe noty. W ten sposób będzie Ci łatwiej włożyć koszulkę lidera w branży.

Sprzedażowe teksty SEO: Jak pisać, by skłonić kobiecy mózg do zakupu? – podsumowanie

Kobiety poszukują relacji i lubią słuchać ciekawych historii. W ich przypadku doskonałym rozwiązaniem jest emocjonalny, a zarazem merytoryczny storytelling. Zamiast mówić płci pięknej, co ma robić, pozwól jej śledzić z zapartym tchem o człowieku, któremu udało się czegoś dokonać. Chętnie dowie się, w jaki sposób wykonał swoją misję. Być może sama chętnie wcieli się w rolę bohaterki. Nie strasz ani nie rozkazuj. Subtelnie sugeruj i czekaj.

Nie kombinuj i bądź szczery. Operuj słowem.  Kobiety lepiej zapamiętują komunikaty językowe. Jeśli chcesz jeszcze lepiej wejść w umysł konsumentek, koniecznie przeczytaj Mózg na zakupach. Neuromarketing w sprzedaży.

W wirtualnym świecie sposób komunikacji jest równie ważny, jak SEO. Optymalizacja treści w ogromnym stopniu wpływa na popularność marki w sieci i wysokość zarobków. Weź sobie do serca tę informację i zastanów się, co możesz zrobić, by wspiąć się na szczyt wyszukiwarki.