Marketing internetowy to jedna z branż, która w ostatnich latach intensywnie się rozwija. Z tego powodu wiele firm poszukuje content managerów. Tacy pracownicy są szczególnie pożądani w dużych agencjach marketingowych oraz w korporacjach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym zawodzie.

Kto to jest content manager?

Content manager to specjalista, który zarządza treściami marketingowymi w firmie. Współpracuje z copywriterami i często sam tworzy publikacje. Optymalizuje je na stronach internetowych, rozbudowuje witryny oraz prowadzi działania PR-owe. To on odpowiada za komunikację marki. Na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za spójność wizerunku w Internecie. 

Czym zajmuje się content manager?

Content managerzy tworzą treści, które służą przede wszystkim do komunikacji z odbiorcami znajdującymi się na różnych etapach lejka sprzedażowego. Specjaliści wyszukują tematy, a następnie piszą teksty wykorzystywane w rozmaitych kanałach, np.:

  • na firmowym blogu,
  • w mediach społecznościowych,
  • wpisy gościnne publikowane na innych witrynach,
  • artykuły sponsorowane,
  • fora internetowe.

W ten sposób przedsiębiorstwo realizuje wyznaczone cele biznesowe.

Warto dodać, że wiele osób pracujących na tym stanowisku przygotowuje też materiały graficzne i wideo. Ponadto fachowiec analizuje efekty prowadzonych działań. Systematycznie kontroluje, czy strategia komunikacji jest odpowiednia i w razie potrzeby reaguje. 

Content manager zarządza kalendarzem publikacji, a także profilem marki. Specjalista współpracuje z ludźmi, dlatego istotną rolę odgrywa komunikacja interpersonalna. W trakcie pracy nad kilkoma projektami jednocześnie niezbędna jest dobra organizacja czasu. Umiejętne wyznaczanie priorytetów skutecznie zwiększa efektywność. 

Jak zostać dobrym content managerem?

Jedną z podstawowych umiejętności content managera jest znajomość SEO. Wśród niezbędnych kompetencji wymienia się też:

  • sprawne wyszukiwanie informacji,
  • analizę danych,
  • „lekkie pióro” — specjalista powinien umieć pisać na każdy temat,
  • znajomość narzędzi marketingowych wykorzystywanych do analizy pozycjonowania.

W codziennej pracy przydaje się też wiedza dotycząca reklamy internetowej, jej formatów oraz narzędzi niezbędnych do ich tworzenia. Dużym ułatwieniem jest też znajomość języka angielskiego. Dzięki niej można znaleźć wiele ciekawych informacji w zagranicznych źródłach. 

Zarządzanie treścią to nie tylko kompetencje twarde, ale również miękkie. Na tym stanowisku niezbędne są kreatywność oraz samodzielność. Od kandydatów wymaga się też umiejętności redakcyjnych, wysokich kompetencji językowych oraz zasad poprawności językowej. Mile widziana jest też wiedza z zakresu szeroko pojętej reklamy, designu i montażu.

https://pixabay.com/pl/photos/spo%c5%82eczny-g%c5%82oska-bezd%c5%bawi%c4%99czna-3607508/

Do czego firmie jest potrzebny content manager?

Skuteczny content manager przyniesie Twojej firmie wiele korzyści. Możesz go zatrudnić na etat albo zdecydować się na outsourcing, nawiązując współpracę z freelancerem albo z agencją marketingową. Z jego pomocą:

  • zadbasz o profesjonalny wizerunek,
  • poprawisz widoczność strony internetowej,
  • wygenerujesz spory ruch organiczny,
  • dotrzesz do nowych klientów,
  • zwiększysz konwersję,
  • w atrakcyjny sposób przedstawisz Twoją ofertę.

Odpowiedzialne zarządzanie treścią to ważny aspekt biznesu XXI wieku.

Podsumowanie: Kto to jest content manager?

Zawód content managera to szerokie perspektywy na rynku pracy. Możliwa jest praca zdalna, hybrydowa oraz stacjonarna. Dzięki temu pogodzenie życia prywatnego z zawodowym staje się o wiele prostsze. Pracę możesz wykonywać z każdego miejsca na ziemi. Potrzebujesz jedynie komputera, Internetu, telefonu. Duża doza kreatywności pomoże Ci należycie wykonać powierzone zadania. 

Dużym wyzwaniem dla content managerów jest radzenie sobie z krytyka. Publikowane treści często wybudzają emocje w odbiorcach. Zdarzają się sytuacje, kiedy pod tekstem pojawia się fala hejtu. W takich momentach należy zachować zimną krew i wyciągnąć lekcję, jeśli negatywne opinie są konstruktywne.

Content manager to praca, która daje ogromną satysfakcję. Doskonałym motywatorem są dobre wyniki prezentowane przez narzędzia służące do analizy danych. Dzięki nim możesz monitorować efekty Twojej pracy.