Teksty SEO to jedna z dziedzin współczesnego copywritingu, który jest ważnym narzędziem e-marketingu. Pisanie tekstów marketingowych wymaga od copywritera nie tylko kreatywności i znajomości wytycznych Google, ale również obeznania w przepisach prawnych. Dzięki temu można stworzyć unikalne treści, które zwiększą konwersję i nie narażą przedsiębiorcy na mało przyjemne spotkanie z Temidą. Sprawdźmy, jak pisać teksty SEO, by były zgodne z prawem.

Niektóre branże w naszym kraju są obostrzone regulacjami prawnymi. Nieprzestrzeganie wytycznych wiąże się z poważnymi sankcjami dla przedsiębiorców. Warto zapoznać się z tą tematyką, by nie narazić swoich klientów np. na konsekwencje finansowe. Jak mówi stara łacińska maksyma: Nieznajomość prawa szkodzi. W takiej sytuacji na nic się zdadzą tłumaczenia i zapewnienia o braku wiedzy w tym zakresie. Zanim przystąpisz do pisania tekstu, zapoznaj się z charakterystyką biznesu Twojego klienta. W ten sposób zaoszczędzisz sobie czasu i zdobędziesz uznanie w oczach zleceniodawcy.

Ogólne zasady prawa obowiązujące w marketingu online

W Polsce istnieje wiele aktów prawnych, które regulują powstawanie szeroko pojętych materiałów reklamowych. Obowiązują one zarówno w rzeczywistości wirtualnej, jak i w szarej codzienności. Oto kluczowe dokumenty, z którymi warto się zapoznać, by móc świadczyć wysokiej jakości usługi copywriterskie:

  • Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów;
  • Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym;
  • Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji;
  • prawo prasowe;
  • Kodeks Etyki Reklamy.

W myśl obowiązujących przepisów naszym kraju zabronione są metody, które mogłyby zaszkodzić konkurencji lub naruszać prawa konsumenta. Nieuczciwa praktyka to inaczej działanie przedsiębiorstwa mające na celu zafałszowanie realiów i wprowadzenie w błąd konsumentów (niezależnie od etapu ścieżki zakupowej). Firma, zatajając świadomie istotne informacje z punktu widzenia klienta, przekonuje społeczeństwo do tego, że jej produkt lub usługa są najlepsze na rynku. W konsekwencji odbiorcy dokonują transakcji, która najprawdopodobniej nie miałaby racji bytu, gdyby komunikacja przebiegła w rzetelny sposób.  

Podczas tworzenia tekstów marketingowych nie wolno naruszać dobrych obyczajów i norm społecznych. Niedostosowanie się do tych zasad rzutuje niekorzystnie na wizerunek marki, a także samego copywritera, który bardzo szybko może utracić źródło dochodu, a nawet zmniejszyć swoje szanse na uzyskanie nowych zleceń. Ponadto przedsiębiorstwo, które wyrazi zgodę na emisję takiej reklamy, musi się liczyć z otrzymaniem kary finansowej.

Jakie grupy produktów i usług zostały objęte restrykcjami?

Prawodawcy postanowili chronić prywatne życie konsumentów, wyznaczając granice w zakresie zdrowia, prawa i finansów. Dodatkowe obostrzenia zostały wprowadzane dla reklam promujących usługi prawne, medyczne i finansowe, a także lekarstwa i wybrane produkty spożywcze i o charakterze leczniczym. Ponadto ustanowione przepisy ściśle określające marketing turystyczny.

Tworząc content na stronę internetową lub inne teksty reklamowe, należy wystrzegać się fraz wartościujących. Pod żadnym pozorem zabrania się używania m.in. takich haseł jak:

  • dobry adwokat/lekarz/prawnik/stomatolog…;
  • najlepsza apteka/przychodnia/klinika/szpital, najlepszy gabinet dentystyczny;
  • najlepsze leki na ból/ na erekcję/ na pamięć…;
  • skuteczne leczenie;
  • najlepsza położna/pielęgniarka…;
  • skuteczny lekarz/komornik/dentysta…;
  • tani lekarz/prawnik/stomatolog.

W tekstach powinno się informować o twardych faktach i danych. Można np. podać specjalizację lekarza, natomiast zabrania się sugestii związanych ze skutecznością lub przewagą konkurencyjną. Teksty muszą być obiektywne. Z tego powodu postaraj się wyróżnić ofertę swojego klienta pod kątem tego, co może być ważne dla pacjentów, by skutecznie zachęcić ich do skorzystania z konkretnej placówki. Możesz zatem napisać:

Klinika XXX  świadczy zabiegi wykonywane przez chirurgów naczyniowych i chirurgów-kardiologów. Ponadto nasi lekarze udzielają specjalistycznych konsultacji lekarskich, które pomagają w diagnostyce chorób oraz przygotowują pacjentów do operacji, a także rekonwalescencji. Zapewniamy przyjazną atmosferę, krótki czas oczekiwania na wizytę oraz terminowe zabiegi. Przed budynkiem znajduje się duży parking. Oczekując na spotkanie z lekarzem, można skorzystać z WiFi oraz napić się pysznej kawy lub herbaty.

W ten sposób klinika może nawiązać szczery dialog i zbudować społeczność wokół marki. Dzięki prezentacji bezstronnych informacji pacjenci sami mogą podjąć decyzję, czy chcą skorzystać z usług placówki, czy też wolą poszukać innej.

Jak tworzyć zoptymalizowane treści zgodne z prawem?

Teksty SEO muszą być unikalne. Pamiętaj, by nigdy nie kopiować fragmentów z innych stron internetowych. Jest to kradzież własności intelektualnej. Co więcej, roboty Google bardzo szybko wykrywają kopie tekstów i karzą serwis. Jeśli spodobał Ci się jakiś cytat i koniecznie chcesz go umieścić w swojej publikacji, zawsze podaj źródło.

Pamiętaj także o sprawdzeniu  fraz, które mają być pozycjonowane. Nie wolno walczyć o pozycję w wyszukiwarce haseł, które w jakikolwiek sposób wartościują produkty i usługi poddane regulacjom. Na przykład, nie możesz korzystać ze słowa hotel, jeśli poproszono Cię o stworzenie treści dla pensjonatu.

Podsumowanie: Jak pisać teksty SEO, by były zgodne z prawem?

Copywriter to zawód, który wymaga odpowiedzialności. Musisz budować nie tylko wartość marki osobistej, ale również tworzyć pozytywny wizerunek produktów lub usług proponowanych przez Twojego zleceniodawcę. W ten sposób łatwiej Ci będzie zdobyć kolejne zamówienia na teksty, a także zyskać zaufanie konsumentów dla przedsiębiorcy, z którym aktualnie współpracujesz.

Przed przystąpieniem do realizacji projektu, wykonaj dobry research i sprawdź, czy istnieją frazy zakazane. W ten sposób przygotujesz tekst, który spełni wytyczne prawodawców oraz algorytmów. Dzięki temu walka o TOP 3 stanie się dużo łatwiejsza, a Twój klient będzie mógł spać spokojnie, nie obawiając się o swoją przyszłość.