Opisy kategorii i produktów w sklepie internetowym, treści na firmowej stronie internetowej czy wpisy blogowe powinny być regularnie aktualizowane. Systematyczna praca nad tekstami w witrynie daje Ci pewność, że wszystkie informacje są dopasowane do Twojej oferty. Dzięki temu Twój serwis będzie odwiedzało coraz więcej użytkowników, algorytmy będą go dobrze oceniać, a Ty utrzymasz lub poprawisz Twoją pozycję w Google. Sprawdź, dlaczego jeszcze powinieneś modyfikować publikacje.

Aktualizacja treści na stronie www – dlaczego jest tak istotna?

Wyobraź sobie sytuację. Odwiedzasz sklep internetowy, zapoznajesz się z jego ofertą, czytając opis kategorii, a po chwili opuszczasz rozczarowany witrynę, gdyż okazuje się, że właściciel zmienił asortyment. Szukasz zatem dalej, ale pozostaje w Tobie duży niesmak.

Wbrew pozorom takie sytuacje są częste. Prowadzenie biznesu w sieci wymaga czujności. Pamiętaj, że Twoja obecność online jest śledzona nie tylko przez Internautów, ale również przez roboty wyszukiwarek. Inwestycja w content marketing to niekończący się proces. Jeśli go zakończysz, Twoja pozycja w rankingu mocno spadnie, co znacząco się odbije na wynikach sprzedażowych. W tym przypadku każde zaniechanie z czasem kończy się sromotną klęską biznesową.

Brak aktualizacji na stronie wprowadza użytkowników w błąd. Twoja strona internetowa dostarcza nierzetelnych treści. W konsekwencji wzrasta współczynnik odrzuceń, a rozczarowanie odbiorcy poszukują bardziej wiarygodnych źródeł informacji. Tracą zaufanie do Twojej marki i więcej nie powracają do witryny.

Pamiętaj, że algorytmy promują serwisy z wartościowymi treściami, na których regularnie pojawiają się nowe teksty. Z tego powodu warto co jakiś czas uzupełnić stare publikacje o nowe wiadomości lub poprawić ich formatowanie, dopasowując tekst do aktualnych wymogów. Obecnie jednym z kluczowych kryteriów jest mobile first. Wszystkie zdjęcia oraz teksty powinny się prawidłowo wyświetlać na urządzeniach mobilnych.

Które treści powinieneś modyfikować?

Modyfikację contentu na stronie www trzeba przemyśleć. Jeśli coś ważnego zmieniło się w Twojej firmie, wtedy należy zmienić tekst O nas. W Twoich artykułach blogowych pojawiają się dane branżowe? Koniecznie sprawdź, czy są nadal aktualne. Kwestia ta dotyczy szczególnie:

  • statystyk,
  • przepisów prawnych,
  • dat,
  • rankingów,
  • ofert.

Są to dane, które ulegają częstym zmianom. Z tego powodu zasługują na szczególną uwagę. Dobrym pomysłem jest też rozbudowa krótkich wpisów, które cieszą się dużym zainteresowaniem odbiorców. Jeśli rozbudujesz to zagadnienie, istnieje duża szansa, że jeszcze więcej osób odwiedzi Twoją witrynę.

Aby podjąć odpowiednią decyzją dotyczącą aktualizacji na stronie, warto korzystać narzędzi internetowych. Absolutnym must have w każdej firmie jest Google Analytics. Z jego pomocą dowiesz się, które podstrony są najczęściej odwiedzane i ocenisz współczynnik odrzuceń. Parametr ten osiąga zazwyczaj dużą wartość przy artykułach blogowych, dlatego warto zadbać o to, by każdy wpis stał się elementem ścieżki zakupowej. Możesz z niego odsyłać do konkretnej kategorii, produktu czy do zakładki Kontakt, zachęcając czytelnika do podjęcia kolejnego działania.

Źródło: pixabay.com

Aktualizacja wpisu blogowego czy nowy artykuł?

Zastanawiasz się, czy rozbudować stary artykuł blogowy, czy opublikować nowy o tej samej tematyce? W tej sytuacji musisz uważać, by zapobiec kanibalizacji treści. Często lepszym rozwiązaniem okazuje się aktualizacja wpisu. Jeśli zdecydujesz się na dodanie nowego postu, pamiętaj o tym, by go czymś wyróżnić. Możesz na przykład to tego samego tytułu dopisać część 2. W ten sposób  unikniesz sytuacji, w której dwa różne adresy URL zawierają identyczne słowa kluczowe. W konsekwencji algorytmy wybiorą jeden z nich. Ponadto kanibalizacja może spowodować spadek serwisu w rankingu wyszukiwarki.

Aby zapobiec temu zjawisku, promuj treść, która ma większą liczbę fraz i jest często odwiedzana. Z mniej popularnego adresu URL ustaw przekierowanie 301 do tego wpisu. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób to zrobić, skorzystaj z pomocy pozycjonera .

Jak poprawnie aktualizować treści na stronie?

Artykuły blogowe to prawdziwe źródło inspiracji. Można je aktualizować na wiele sposobów. Zamiast rozbudowywać treść wpisu, możesz zaplanować cykl publikacji, które będą rozwijać poszczególne zagadnienia. Tutaj pomocne okazuje się linkowanie wewnętrzne. Z jednego postu przekierowujesz czytelnika do kolejnego. Z tego rozwiązania korzystam właśnie na moim blogu.

Dodając linki na stronie internetowej, zawsze sprawdzaj, czy poprawnie działają. Jeśli dodajesz link do innego serwisu, upewnij się, czy nadal jest on aktualny. Pamiętaj, że odesłanie użytkownika do strony 404, czyli tej, która nie istnieje, negatywnie wpływa na wizerunek marki.

Artykuły blogowe warto wzbogacić o elementy graficzne, infografikę, cytat czy wideo. Mile widziane są również bullety, czyli wypunktowane listy, ramki z definicjami lub przykładami, a także wykresy. Jeśli masz taką możliwość, dodaj datę publikacji i aktualizacji. W ten sposób zwiększysz swoją wiarygodność. Podczas aktualizacji, zweryfikuj też metadane.

Źródło: pixabay.com

Podsumowanie: Dlaczego powinieneś systematycznie aktualizować treści na Twojej stronie internetowej?

Aktualizacja treści na stronie internetowej przyspiesza indeksację kolejnych adresów URL. Dzięki temu Twoja witryna lepiej się pozycjonuje, a do TOP 3 trafia więcej fraz kluczowych. Roboty wyszukiwarki częściej skanują Twój serwis i lepiej go oceniają. Z kolei stare, nieaktualne wpisy są gorzej postrzegane. Wyświetlają się na dalszych pozycjach w Google. Dodając regularnie nowe teksty, zwiększasz swoje szanse na sukces w sieci.

Potrzebujesz pomocy w aktualizacji treści na stronie internetowej? Szukasz copywritera, który przygotuje dla Ciebie nowe artykuły blogowe lub doda świeżości starym wpisom? Skontaktuj się ze mną już dziś? Z przyjemnością poznam bliżej Twój biznes i przygotuję indywidualną wycenę.