Spis Treści

Chwytliwe nagłówki, niebanalne hasła reklamowe, atrakcyjne nazwy produktów i firm… Do tego angażujące treści pojawiające się na stronach internetowych, ciekawe spoty radiowe i telewizyjne oraz zapierające dech w piersiach oferty sprzedażowe. To tylko niektóre zadań, które stoją przed rasowym copywriterem. O to, czy warto zostać copywriterem zapytałam Jarka Kaniewskiego jednego z pierwszych copywriterów w naszym kraju.

Jarek Kaniewski to jeden z pierwszych copywriterów w Polsce. Swoją karierę rozpoczynał w dużej agencji reklamowej. Od wielu lat pracuje na własny rachunek. Współpracuje z wieloma markami, podejmuje wiele ciekawych inicjatyw i szkoli przyszłych copywriterów, prowadząc świetny kurs on-line Copywriting Masterclass. Za niedługo otworzy swoją własną agencję copywriterską, w której będą współpracować ściśle wyselekcjonowani copywriterzy.

Copywriter to zawód z długoletnią tradycją. Kiedyś kojarzył się z pracą w prasie. Teraz bardzo mocno wkroczył do wirtualnego świata. Wiele osób postrzega copy jako specjalistę od tworzenia treści na bloga, tekstów na stronę internetową i opisów produktów. Kim według Ciebie jest copywriter?

W Internecie znajdziesz pewnie setki formułek charakteryzujących zawód copywritera oraz towarzyszącą im burzliwą dyskusję, o tym kto, jest a kto nie jest copywriterem. Mamy więc konserwatystów, którzy za copywritera uważają tylko gościa, który pisze teksty sprzedażowe i jedynym efektem jego pracy jest sprzedaż. Z drugiej strony mamy ludzi, którzy napiszą 20 precli o gumowych podeszwach do butów i już uważają się za copywriterów.

Zawód copywritera ma ponad 100 lat i przez ten czas zmieniał się wraz z potrzebami rynku i nowopowstającymi mediami. Dla mnie copywriter to osoba, której efektem pracy jest przekaz (czy to jest tekst, czy to jest scenariusz, czy to jest kreatywny pomysł na event) – ALE efekt tej pracy powinien być celowy  realizować zadanie biznesowe — czy to jest sprzedaż, czy to jest budowanie wizerunku, czy to jest wyjaśnienie za pomocą prostych słów skomplikowanych treści. Im większe pieniądze możesz wygenerować dla biznesu, tym jesteś lepszym copywriterem i tym większego wynagrodzenia możesz wymagać za swoją pracę. 

Archiwum prywatne Jarka Kaniewskiego

Realizacja zadania biznesowego to nie tylko zabawa słowem. Nie ma tu miejsca na przypadek. Tutaj wszystko musi być dokładnie przemyślane i precyzyjnie ujęte. Niektórym osobom wydaje się, że napisanie jednego tekstu to prawdziwa gratka, która nie wymaga większego wysiłku. Nic bardziej mylnego. Czy mógłbyś powiedzieć w skrócie powiedzieć, czym dla Ciebie jest copywriting?

Myślę, że odpowiedziałem na to pytanie powyżej. Spróbujmy ująć to krótko. Copywriting to świadome działania mające na celu stworzenie komunikacji, która pośrednio lub bezpośrednio przełoży się na sprzedaż lub inny zamierzony cel.

Czy  Twoim zdaniem zawód copywritera będzie potrzebny w przyszłości ? Co o tym sądzisz w obliczu zmian społecznych, ekonomicznych i gospodarczych, które dokonują się na naszych oczach?

Świat przenosi się on-line. Myślę, że w najbliższych 10 latach zapotrzebowanie na copywriting wzrośnie o 50%-100% w stosunku do ostatniej dekady. Z zapytań od moich klientów widzę znaczący wzrost zainteresowania dobrej jakości content writingiem. 

Praca copywritera może wyglądać różnie. Tak naprawdę, wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Copywriter-freelancer czy copywriter na etacie? Co jest lepszym rozwiązaniem?

Oczywiście freelancer, jeżeli cenisz sobie wolność. Copywriter na etacie to trochę jak Harleyowiec, który jeździ po zamkniętych uliczkach w parku. Nie mówię, że od razu musisz być copywriterem freelancerem. Możesz zacząć zbierać doświadczenia w agencjach (ja np. tak zaczynałem)… ale nie przyzwyczajaj się do ciepłej posadki, bo będziesz nieszczęśliwa w pewnym momencie.

Masz rację. Osobiście bardzo cenię sobie niezależność i cieszę się, że od prawie 4 lat mogę pracować wyłącznie zdalnie. Jeśli chodzi o pracę w agencji, to uważam, że jest to dobry pomysł. Niekoniecznie musi to być praca na etacie. Dzięki temu można udoskonalić swój warsztat i znaleźć swoją niszę, by wypłynąć później na szerokie wody i zbudować swoją markę. Czym według Ciebie powinien wyróżniać się dobry copywriter?

Przede wszystkim powinna to być osoba ciekawa świata.  Dobrze wykonany research i umiejętne łączenie ze sobą różnych wiadomości pozwalają stworzyć oryginalne treści. Ponadto copywriter musi być dobrze zorganizowany, rzetelny i terminowy. Klienci tracą zaufanie do osób, które nie wywiązują się z ustaleń. Jeśli wiesz, że nie zdążysz wykonać projektu, lepiej poinformuj o tym wcześniej zleceniodawcę. W ten sposób unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Dobry copywriter świetnie operuje słowem. Dużo czyta i ciągle się rozwija. W ten sposób poszerza swoje słownictwo. Dzięki ciekawym lekturom może dodatkowo wyspecjalizować się w wybranej dziedzinie. Fachowcy z konkretnych branż, którzy piszą dobre teksty, z łatwością mogą nawiązać współpracę z agencją lub bezpośrednio z firmą.

Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów.

Z Jarkiem Kaniewskim rozmawiała Michaela Fuchs