Copywriting to sztuka uwodzenia klienta słowem. Artem stupro divulgativo wymaga od mistrza szerokiej wiedzy m.in. z obszaru psychologii, neuromarketingu czy też biznesu. Ponadto powinien on odkryć tajemnicę SEO oraz poznać tajniki sprzedaży. Tak zróżnicowane kwalifikacje, pomogą mu wykonać tytaniczną pracę i zyskać uznanie konsumentów. Zobaczmy, w jaki sposób uwieść klientów i rozbudzić w nich pożądanie.

Copywriter tworzy angażujące teksty sprzedażowe, które zwiększają rozpoznawalność marki i pomagają firmie zbudować pozytywny wizerunek. Atrakcyjne treści zakorzeniają konkretną ofertę w podświadomości odbiorców. Wirtuoz słowa tworzy różnorodne teksty dostosowane do potrzeb zleceniodawcy i jego grupy docelowej. Wśród nich można znaleźć m.in.:

 • artykuły sponsorowane;
 • hasła i slogany;
 • scenariusze spotów telewizyjnych i radiowych;
 • scenariusze do gier komputerowych lub plenerowych;
 • oferty sprzedażowe;
 • teksty na stronę internetową;
 • multimedialne poradniki;
 • wpisy blogowe.

Szybko rozwijający się e-handel odkrywa coraz nowsze potrzeby klientów, dzięki czemu osoba pisząca teksty na zamówienie nieustannie się rozwija, podnosi swoje kwalifikacje i testuje nowe rozwiązania, by dostosować komunikację marki do aktualnych trendów.

W jaki sposób copywriting może pomóc w sprzedaży?

Jim Edwards w jednym ze swoich podcastów wskazuje na najczęściej popełniane błędy podczas tworzenia tekstów sprzedażowych. Sprawdź, czy Ty również je popełniasz. Przeanalizuj dokładnie poniższą listę i pomyśl, co możesz zrobić, by je skutecznie wyeliminować. By zarabiać więcej, musisz:

 • zadbać o hipnotyzujące nagłówki;
 • pokazać klientom, co zyskają, jeśli skorzystają z oferty;
 • skierować bezpośredni komunikat do odbiorcy (ty, twój, dla ciebie);
 • wskazać powód, dla którego konsument ma dokonać zakupu lub wykonać inną czynność;
 • zachęcić go do akcji (CTA);
 • korzystać ze sprawdzonych technik sprzedażowych;
 • skierować uwagę klienta na konkretny problem;
 • wierzyć w to, co mówisz o produkcie/usłudze;
 • być wiarygodny;
 • mówić o konkretach;
 • podsumować ofertę.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, odsłuchaj podcastu Jima Edwardsa pt. Sales Copywriting and Content Marketing Hacks. Dzięki niemu lepiej zrozumiesz, w jaki sposób mówić o produkcie, by rozwiać wszelkie wątpliwości klientów i pomóc im zrozumieć, że zakup dokona rewolucji w ich dotychczasowym życiu.

W jaki sposób neuromarketing pomaga copywriterowi uwodzić klientów słowem?

Neuromarketing pomaga w tworzeniu skutecznych strategii marketingowo-sprzedażowych za pomocą wykonywanych badań psychologiczno-fizjologicznych. Badacze analizują zachowanie konsumentów i weryfikują w jaki sposób poszczególne elementy, słowa, kolory czy struktury oddziaływają na mózg konsumentów. Dzięki zdobytej wiedzy tworzy się w odpowiedni sposób strony internetowe, układa się towary na sklepowych półkach czy też pisze teksty sprzedażowe.

Znajdujące się w naszym ciele neurony lustrzane, pomagają lepiej zrozumieć zachowanie innych ludzi i wcielić się w ich rolę. W ten sposób łatwiej jest stworzyć obraz klienta idealnego i komunikować się z grupą docelową. Dobierając odpowiednie słowa, możesz stworzyć prosty i zwięzły przekaz, który wyróżni się z nadmiaru informacji, które spływają do mózgu i trafi do podświadomości konsumentów. W rezultacie istnieje duża szansa, że osoba wyrwana ze snu w środku nocy i poproszona o wymienienie kilku marek, które kojarzą się jej np. z napojem orzeźwiającym, wymieni również nazwę marki lub produktu Twojego klienta.

Jako copywriter, tworząc teksty, musisz posługiwać się językiem korzyści, który odwołuje się bezpośrednio do ukrytych motywacji klienta. W tym celu warto zadać sobie 3 pytania:

 1. Co to jest? (tkanina obiciowa)
 2. Co to daje? (można z niej zrobić nowe obicie na mebel; uszyć pokrowiec na materac; wykonać zagłówek; obić drzwi lub ścianę)
 3. Co dzięki temu zyskasz? (odnowione wnętrze; nadasz nowy wygląd swoim meblom; Twoje łóżko stanie się wygodniejsze, ponieważ będziesz mógł się wygodnie oprzeć podczas lektury)

Ponadto odbiorca komunikatu musi sobie uzasadnić powód, dla którego skorzysta z usługi lub kupi towar. Co ciekawe, podjęcie decyzji nie zawsze musi być zmotywowane wyszukanym wytłumaczeniem. Czasem może się ono okazać wręcz bezsensowne. Każdy z nas, Ty również, szuka w swoim życiu sensu, niezależnie od sfery funkcjonowania. W ten sposób mózgowi łatwiej jest podjąć decyzję. Pytanie: Dlaczego? pozwala odkryć ukryte motywacje.

SEO copywriting pozwoli Ci uwieść konsumentów w Internecie

Kiedy stworzysz opis produktu czy też inne teksty na stronę internetową, wykorzystując opisane wyżej techniki, odpowiednio go zoptymalizuj, by przyciągnąć uwagę użytkowników i robotów. W tym celu należy odpowiednio sformatować, a czasem nieznacznie przeredagować treści. Oto kilka praktycznych rad:

 • zadbaj o odpowiednią gęstość fraz kluczowych;
 • stosuj boldy, podkreślenia i kursywy;
 • wymyśl chwytliwe nagłówki i wpleć w nie słowa kluczowe;
 • umieść w tekście odnośniki do innych podstron;
 • przygotuj w odpowiedni sposób metadane: w title dodaj frazę pod pozycjonowanie, a w description zachęć Internautów do odwiedzenia strony www.

SEO copywrtiting zyskuje coraz większe znaczenie. Wszystko wskazuje na to, że trend ten się utrzyma. Teksty, które spełniają wymogi wyszukiwarek, stają się lepiej widoczne, a z czasem skutecznie wspomagają dział sprzedaży. Z tego powodu należy zadbać o wysokiej jakości artykuły blogowe oraz treści na stronie www, by zbudować przewagę konkurencyjną.

Podsumowanie: Copywriting, czyli jak uwieść klienta i rozbudzić w nim pożądanie?

Dobry copywriter to prawdziwy uwodziciel, który doskonale wie, w jaki sposób przykuć uwagę klienta i zdobyć jego względy. Komunikując się z nim w prosty sposób, może zaprosić go na niebanalną randkę, której celem będzie konwersja lub dokonanie transakcji. W trakcie podróży wskaże mu korzyści płynące z posiadania konkretnej rzeczy i przekona go, że dzięki temu jemu życie odmieni się na lepsze.

Przekaz zbudowany na języku korzyści, który pozwala konsumentowi wytłumaczyć sobie wybór, którego dokonał, stanowi klucz do zwiększenia sprzedaży. Dzięki przemyślanemu wkomponowaniu fraz kluczowych i zoptymalizowaniu treści pod SEO można trafić do szerszego grona odbiorców. Ekspansja marki w Internecie pozwala generować gigantyczne zyski, a także budować wizerunek eksperta w branży.