Content marketing to jeden z najważniejszych filarów marketingu internetowego. Z jego pomocą zwiększysz ruch organiczny i zbudujesz pozytywny wizerunek. Rozmaite formaty publikacji oraz kanały dystrybucji ułatwiają dotarcie do nowych odbiorców, a następnie przemienienie ich w lojalnych klientów. Atrakcyjne treści przydadzą się nie tylko w social mediach, ale również w aktywnościach związanych z PR’em. Zwiększaj sprzedaż dzięki angażującym tekstom, grafikom, fotografiom i video.

Dobry content marketing

Marketing treści to subtelny sprzedawca. Potrafi opowiadać piękne historie. Raz bawi, innym razem edukuje. Za każdym razem dostarcza wartość odbiorcy. W ten sposób buduje więź z użytkownikami. Inspiruje ich, zaciekawia, angażuje. Sprawia, że adresaci zaczynają słuchać z własnej woli. Poświęcają czas i uwagę na to, co chce im przekazać. Content marketing nie krzyczy na każdym kroku: Kup mnie.

Tworzenie contentu prowadzi do tego, by obie strony sięgnęły po swoje. Panuje tu zasada win win. Każda treść powinna być dopasowana do grupy docelowej. Jej zadaniem jest angażowanie do działania. Systematyczny kontakt konsumenta z marką sprawia, że staje się ona numerem 1 w umyśle klienta.

Do czego jest Ci potrzebny marketing treści?

Prowadzenie marketingu w internecie czasem przypomina jazdę bez trzymanki. Trzeba systematycznie aktualizować wiedzę, by dotrzymać kroku aktualizacjom algorytmów oraz trendom. Jak zatem działa content marketing?

Poznaj jego mechanizm:

  • zwiększa sprzedaż i rozpoznawalność marki,
  • powiększa bazę kontaktów do wysyłki newslettera,
  • buduje wizerunek eksperta,
  • tworzy społeczność,
  • ułatwia pozycjonowanie strony www,
  • umożliwia przebicie się w social mediach,
  • wspiera PR marki.

Content marketing to must have w każdej firmie, która poważnie myśli o tym, by zaistnieć w świecie wirtualnym.

Marketing treści powinien być spójny ze strategią firmy. To, co publikujesz w sieci, musi rezonować z tym, jak pracujesz. W przeciwnym razie trudno Ci będzie zebrać grono lojalnych klientów. Rozczarowani nie powrócą ani nie polecą Cię innym.

Zanim stworzysz kalendarz publikacji, oceń obiektywnie Twoje zasoby. Jeśli doskwierają Ci spore braki finansowe i kadrowe, postaw na minimalistyczny plan. Lepiej zrobić mniej a dobrze niż od razu ciągnąć wiele srok za ogon, ale byle jak.

Ja na początku zdecydowałam się na stworzenie strony internetowej i treści. Po ok. 3 latach zaczęłam intensywnie publikować na LinkedIn oraz komentować wpisy innych użytkowników. Dzięki temu nawiązałam ciekawe współprace oraz zdobyłam kilku klientów. Rok później założyłam newsletter, a kilka miesięcy później stworzyłam fanpage na Facebooku. W przyszłości planuję aktywność w innych mediach społecznościowych. Małymi krokami dążę do wybranego celu.

dobry content marketing

Najpopularniejsze rodzaje treści

Integracja content marketingu z działem sprzedaży, obsługi klienta czy z pracownikami produkcji jest bardzo ważna. Content manager powinien ze wszystkimi rozmawiać i zbierać rozmaite informacji, by publikowane treści były różnorodne, merytoryczne i angażujące. Dzięki temu będzie Ci się łatwiej konkurować z innymi firmami w Twojej branży.

Z jakich form warto korzystać?

Przygotowałam dla Ciebie krótką ściągę:

Teksty

Teksty to najpopularniejsza forma. To one karmią algorytmy i wspierają działania SEO. Dzięki temu Twoja strona internetowa może walczyć o jak największą liczbę słów kluczowych w TOP 10. Czego będziesz do tego potrzebować? Wystarczy edytor tekstu, CMS (system zarządzania treścią) oraz znajomość formuł copywriterskich. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, rozwijaj swój warsztat lub nawiąż współpracę z doświadczonym copywriterem.

Opisy kategorii i opisy produktów

Prawidłowo stworzone opisy kategorii oraz opisy produktów ułatwiają nawigację po stronie. Dostarczają potencjalnym klientom informacji na temat asortymentu. Rozwiązują wątpliwości, nawigują po sklepie i zachęcają do zakupu. Warto w nie zainwestować, aby zwiększyć sprzedaż.

Tekst O Firmie

Tutaj przedstaw siebie i Twój zespół. Powiedz odbiorcom:

  • jakimi wartościami się kierujesz,
  • jakie problemy rozwiązujesz,
  • jak pracujesz,
  • dlaczego klient ma wybrać właśnie Ciebie.

Zastanów się, co ma Cię wyróżniać spośród innych firm z Twojej branży. Unikaj pustych frazesów. Nie pisz: Profesjonalnie wykonujemy remonty budynków mieszkalnych i komercyjnych. Działamy kompleksowo oraz terminowo. Gwarantujemy satysfakcję ze świadczonych usług.

Dlaczego tak nie pisać?

Taki tekst jest pełen oczywistości. Klient oczekuje tego, że firma wykończeniowa rzetelnie wykona swoją pracę w terminie i zajmie się wszystkimi pracami.

Co zatem powinno znaleźć się na stronie?

Remontujemy budynki mieszkalne i kompleksowo. Korzystając z naszych usług, nie musisz już szukać wielu różnych specjalistów. Zajmiemy się tym za Ciebie. Dzięki nam będziesz się mniej stresować. Zamiast szukać fachowców, zyskasz czas na odpoczynek. Staniesz się bardziej zrelaksowany, a na Twojej twarzy zagości uśmiech. Już niebawem rozgościsz się odnowionym domu, mieszkaniu, biurze…

I jak Ci się podoba? Brzmi lepiej?

Jakie materiały najczęściej pojawiają się na blogu?

Blog to miejsce, w którym możesz publikować różne rodzaje treści. Ważna jest tu optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych i strategia content marketingu. Publikuj:

  • artykuły eksperckie,
  • wiadomości z życia firmy i z branży,
  • poradniki,
  • recenzje produktów/narzędzi/książek,
  • porównania usług/produktów,
  • analizy,
  • wywiady z pracownikami lub znanymi osobami z branży,
  • case studies,
  • rankingi,
  • wpisy odpowiadające pytaniom zadawanym przez klientów.

Treści na blogu powinny wyczerpywać konkretny temat. Nie skupiaj się tu na konkretnej liczbie zzs. Zamiast tego zadbaj o to, by dostarczyć jak najwięcej merytorycznych informacji. Nie lej wody. W ten sposób przeciągniesz algorytmy wyszukiwarki na swoją stronę. Nie bój się pisać długich artykułów. Najważniejsze jest to, by przez cały czas angażować odbiorcę. Jeśli go zaintrygujesz, przeczyta wszystko od deski do deski.

E-book

E-book to świetny lead magnet. Wiele osób wykorzystuje go do budowania listy mailingowej. Dla wielu firm, szczególnie jednoosobowych, książka elektroniczna jest wykorzystywana do skalowania biznesu. To pierwszy krok do tego, by w przyszłości wydać książkę w wersji papierowej i rozbudować swoją drabinę produktową. To również świetne narzędzie PR’owe, które pomoże Ci zbudować wizerunek eksperta.

W e-booku warto zawrzeć swoje doświadczenia, powoływać się na rzetelne badania oraz analizy, odwoływać się do uznanych w danej dziedzinie specjalistów. Przed przystąpieniem do pisania, przygotuj wstępny spis treści. Pamiętaj też o bibliografii. Jeśli brakuje Ci czasu lub umiejętności, skorzystaj z pomocy doświadczonego ghostwritera.

E-mail marketing, czyli czas na newsletter

W email marketingu świetnie sprawdza się storytelling. Piszesz do osób, które w większości chcą, żeby ich marka stała się towarzyszem ich życia. Stosuj krótkie zdania. Czasem przeplataj je dłuższymi. W ten sposób zadbasz o dynamikę lektury. Na końcu koniecznie umieść CTA.

Grafiki, zdjęcia, infografiki mają znaczenie

Materiały graficzne przyciągają uwagę. Szybciej zapadają w pamięci niż ściana tekstu. Z ich pomocą urozmaicisz tekst. Koniecznie pamiętaj o dodaniu atrybutów ALT, by wesprzeć strategię SEO.

Video content

Video to istny hit w ostatnich latach. Ten rodzaj treści przeżywa swoje lata świetności dzięki rozwojowi mediów społecznościowych: YouTube, TikTok czy Reelsy na Facebooku oraz technologii. Łatwy dostęp do sprzętu i narzędzi sprawił, że każdy z nas może w stosunkowo krótkim czasie przygotować tego typu publikacje. Tego typu publikacje wykorzystasz w różnych mediach. Wystarczy je czasem lekko zmodyfikować. Od teraz Instagram, Facebook, LinkedIn czy TikTok należą do Ciebie.

Podcast

Treści audio są nieco tańsze w produkcji niż video. Tutaj potrzebny jest odpowiedni mikrofon i program do montażu. Taki content jest łatwy w odbiorze. Można go konsumować w dowolnej chwili, wykonując dodatkowo inne czynności. Z jego pomocą dotrzesz do potencjalnych klientów w różnych miejscach.

Jakie jeszcze treści realizują cele marketingowe?

Postaw na interakcje z użytkownikami. W wielu branżach, np. w ubezpieczeniach czy w dietetyce, świetnie sprawdzają się kalkulatory. Ciekawym rozwiązaniem są też wirtualne przymierzalnie, gry, quizy, a także spacery online czy narzędzie pomagające wybrać kosmetyki do makijażu lub programy do aranżacji wnętrz. Dzisiaj największą blokadą jest tylko wyobraźnia albo budżet. Zastanów się, co Ci pomoże w budowaniu relacji z odbiorcami.

Content is king, dlatego zdecyduj się na recykling treści

Recyclingujesz Twoje treści? 

Jeśli nie, zacznij to robić. W ten sposób realizacja strategii marketingowej stanie się prostsza. Przestań tracić czas na wymyślanie nowych rzeczy. Zacznij bazować na tym, co już masz. Dzięki temu znajdziesz więcej czasu na odpoczynek. Zredukujesz koszty. Zadbasz o spójny wizerunek. 

Zastanawiasz się, jak skutecznie wykorzystać przygotowane wcześniej treści? 

Masz do wyboru 2 strategie.

REVAMPING

Publikujesz te same treści, w tym samym kanale i formacie, ale z drobnymi modyfikacjami. Na przykład, jeżeli kiedyś stworzyłaś/stworzyłeś post, który przyciągnął dużo obserwujących, zaktualizuj go, a następnie ponownie opublikuj. Jaki będzie tego efekt? Nowi obserwatorzy poznają tę wartościową treść, a stałym odbiorcom przypomnisz o tym, co im już umknęło.

REPURPOSING

Publikujesz ten sam temat, ale w innym formacie. Na przykład przerabiasz artykuł blogowy na kilka postów, video i newsletter. Dlaczego warto to robić? Każdy z Twoich odbiorców korzysta z różnych platform oraz kanałów komunikacji. Dostarczaj użytkownikom treści w różnych formatach i na różnych platformach.

Zwiększy zasięgi Twoich publikacji dzięki recyclingowi treści.

recykling treści

Jak mierzyć efekty działań content marketingowych?

Content marketing w dużym stopniu decyduje o wielu sprawach w firmie. Wpływa na sprzedaż, wizerunek marki i jej rozpoznawalność. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki, koniecznie poświęcaj czas na analizy. Monitoruj takie parametry jak:

  • ruch organiczny,
  • widoczność serwisu (sprawdzaj, czy wszystkie podstrony są prawidłowo indeksowane),
  • linkowanie zewnętrze i wewnętrze,
  • CTR,
  • Bounce Rate.

Śledž też statystyki z mediów społecznościowych i z newslettera. Wszystkie wyniki zestawiaj z danymi z działu sprzedaży oraz z księgowości. To da Ci pełen obraz tego, czy Twoja inwestycja w marketing treści zwraca się, czy wymaga modyfikacji. W końcu Twój biznes musi się spinać.

Jakie narzędzia wykorzystuje content marketing?

Korzystaj z różnych narzędzi, np. Google Analytics, Google Search Console, Ahrefs… Koniecznie podepnij pod nie Twoją stronę internetową. To ułatwi Ci realizację strategii.

Aby Twoje treści działały, używaj darmowych narzędzi: Answer the Public, Jasnopis, Ortograf, Key Words Planner. Z czasem warto zainwestować też w płatne programy. Do wyboru m.in. Senuto, Semstorm, Surfer… Wiele z nich możesz przetestować za free, by sprawdzić, czy Ci odpowiadają. Pamiętaj, że optymalizacja treści jest ważna.

Śledž też statystyki z mediów społecznościowych i z newslettera. Wszystkie wyniki zestawiaj z danymi z działu sprzedaży oraz z księgowości. To da Ci pełen obraz tego, czy Twoja inwestycja w marketing treści zwraca się, czy wymaga modyfikacji. W końcu Twój biznes musi się spinać.

jakie narzędzia wykorzystuje content marketing

Ile kosztuje content mareting?

Koszty działań marketingowych różnią się od rodzaju zadań i ilości publikacji. Możesz zdecydować się na współpracę z agencją lub z freelancerami. Wybór należy do Ciebie. Nie ma tu jednej poprawnej odpowiedzi. Wydatki obejmują przygotowanie strategii content marketingu, materiałów graficznych, video oraz tekstów. Dużo zależy od czasu potrzebnego na realizację projektu. Zazwyczaj masz kilka różnych pakietów do wyboru.

Ceny wahają się w tym wypadku od kilkuset złotych do kilku tysięcy miesięcznie. Zastanów się, jakim budżetem dysponujesz. Dopasuj do niego skalę działań. Nie musisz od razu robić wszystkiego z wielką pompą.

Koszt napisania merytorycznego, ciekawego artykułu blogowego zoptymalizowanego pod kątem SEO wynosi standardowo od 250 zł w górę. Wiele zależy tu od branży i stopnia trudności. Z kolei e-book to wydatek od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Do ceny należy też doliczyć zakup zdjęć. Nie wszystkie można pobrać z sieci bezpłatnie.

Podsumowanie: Co to jest content marketing? – Treści, narzędzia, koszty

Strategia tworzenia treści to proces, który wymaga sporo czasu i nakładów finansowych. Skuteczność content marketingu zależy w dużej mierze od wiedzy oraz doświadczenia osób, które ją realizują. Nie musisz mieć dużego budżetu, by zrealizować wyznaczone cele biznesowe. Wykaż się kreatywnością, odważ się zrobić coś nowego, zlecaj zadania.

Efekty content marketingu nie są widoczne z dnia na dzień. Potrzeba kilku tygodni, a czasem nawet miesięcy, by zacząć zbierać pierwsze owoce. Jeśli po 3-6 miesiącach, nie dostrzegasz zmian, zmodyfikuj z zespołem elementy strategii. Testuj różne rozwiązania.

Chcesz zwiększyć widoczność Twoich treści w wyszukiwarkach? Wybierz seo copywriting. Chcesz czegoś więcej? Dodaj do niego social media marketing. W E-WordPower przygotujemy dla Ciebie publikacje na LinkedIn, Facebooka, Instagrama i TikToka. Z nami zwiększysz rozpoznawalność Twojej marki i sprzedaż.

Masz pytania? Napisz: kontakt@e-wordpower.eu.