Jednym z celów, które powinny spełniać teksty tworzone przez copywriterów, jest zwiększenie sprzedaży. Jest to naprawdę trudne wyzwanie, biorąc pod uwagę liczbę informacji docierających każdego dnia do naszego mózgu. Nadmiar bodźców sprawia, że automatycznie ignorujemy wiele wiadomości. Gdy w głowie panuje zupełna pustka, sięgnij po jedną z 10 formuł copywriterskich. Z ich pomocą stworzysz angażujące treści sprzedażowe.

Formuły copywriterskie – czym są i dlaczego powinieneś się z nimi zaprzyjaźnić?

Formuły copywriterskie to sprawdzone schematy, z których korzystają copywriterzy na całym świecie, tworząc atrakcyjne teksty sprzedażowe. Doskonale sprawdzają w wielu sytuacjach. Dzięki nim stworzysz interesujące nagłówki, przyciągające uwagę odbiorców landing page, a także interesujące treści na stronę internetową. Umiejętnie wykorzystane zwiększą ruch w witrynie, dostarczając konkretnej wiedzy. Omówione poniżej triki przydają się twórcom wpisów blogowych.

Słynnych formuł używają zarówno wytrawni mistrzowie słowa, jak i osoby cierpiące na brak weny. Jeśli chcesz trafić do szerokiego grona odbiorców, a przy okazji przekonać ich do tego, by pozytywnie odpowiedzieli na Twoje CTA, przetestuj sprawdzone frazy na własnej skórze. Gwarantuję Ci, że efekty mile Cię zaskoczą. Ty i Twoi klienci osiągniecie wyznaczone cele. Staniesz się szanowanym copywriterem. Otrzymasz też mnóstwo ciekawych zleceń.

Przygotowując treści, pamiętaj, że oprócz efektownego nagłówka powinny one być wartościowe dla obiorców. Dostarcz im niezbędną wiedzą na konkretny temat. Zwróć też uwagę na SEO. Rozmieść prawidłowo słowa kluczowe w tekście. Użyj bulletów, zadbaj o przejrzystość i dopasuj odpowiednią grafikę.

AIDA – co to jest?

Wydaje się, że AIDA to najbardziej popularna formuła wykorzystywana przez twórców treści. O tej metodzie usłyszysz zarówno na kursie poświęconym marketingowi internetowemu, jak i na szkoleniu skierowanym do copywriterów. Schemat ten jest prosty do zapamiętania. Znajdziesz go w wielu reklamach online.

Słynny akronim pochodzi od 4 angielskich słów:

 • ATTENTION,
 • INTEREST,
 • DESIRE,
 • ACTION.

Zgodnie z założeniami ma on przykuć uwagę odbiorców, zainteresować treścią, rozbudzić pragnienie posiadania, a następnie skłonić do wykonania określonej czynności, najczęściej do zakupu. Brzmi prosto?

BAB – atrakcyjny przekaz reklamowy

Używając BAB możesz zaprojektować inspirujący tekst na stronę www lub stworzyć efektowny landing page. Dzięki tej formule Twój przekaz reklamowy spełni swoje zadanie. Pisząc tekst opisz sytuację wyjściową, czyli to, co działo się przed skorzystaniem z usługi bądź produktu. (BEFORE) Później opowiedz, co wydarzyło się, gdy sięgnąłeś po konkretne rozwiązanie. (AFTER)

A co oznacza ostatnia litera B? To BRIDGE – most. Jest nim promowany artykuł albo usługa. Oferta tworzy pomost między przeszłością a teraźniejszością. W ten sposób powstaje krótki historia, która angażuje innych do działania.

Jak? – sposób na ciekawy nagłówek

Jak?… To jedno z najczęściej zadawanych pytań w życiu codziennym oraz w internetowych wyszukiwarkach. Jeśli chcesz poprawić pozycję strony internetowej w Google, zdecyduj się na ten trik. Jeżeli artykuły blogowe będą naprawdę merytoryczne, witryna w krótkim czasie zostanie pozytywnie oceniona przez algorytmy. Będzie miała szansę, by trafić do TOP 10, a później do TOP 3. Frazy zawierające słowo jak doskonale się pozycjonują.

PAS – kilka słów o tym, jak myśli odbiorca

Schemat PAS przeprowadzi Cię przez proces myślowy Twojej persony. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Już biegnę do Ciebie z wyjaśnieniem. Na początku rozwińmy angielski skrót:

 • PROBLEM,
 • AGITATE,
 • SOLUTION.

Zastanów się, z jaką trudnością zmaga się Twój odbiorca. Co stanowi dla niego największy kłopot? Wejdź w jego skórę i pokaż mu, że doskonale go rozumiesz. Bądź wiarygodny i wzbudź emocje w Twoim adresacie. Przekonaj go, że powinien stawić czoła problemowi. Pomóż mu go rozwiązać, prezentując wybraną usługę albo produkt.

PODO

PODO to kolejna formuła dobrze znana w copywriterskim świecie. Składa się z 4 elementów. Po rozwinięciu akronim wskazuje drogę odbiorcy. Na początku ścieżki potencjalny klient uświadamia sobie problem. Gdy go dostrzeże, pokaż mu, w jaki sposób może go rozwiązać, korzystając z konkretnego produktu albo usługi. Następnie udowodnij, że Twoja obietnica jest prawdziwa i przedstaw wybraną ofertę.

Zbyt skomplikowane? Poniższy przykład na pomoże Ci lepiej zrozumieć ten mechanizm:

Właśnie skończyłaś kolejną dietę i nie widzisz żadnych efektów? Nauczę cię, jak prawidłowo komponować posiłki, abyś systematycznie traciła zbędne kilogramy. W ten sposób unikniesz efektu jojo oraz zadbasz o Twoje zdrowie. Dołącz do programu, który pomógł już 1000 osób. Już dziś umów się na indywidualną konsultację, dzięki której dopasujemy schemat odżywiania i ćwiczeń do Twoich potrzeb.

Pozbądź się raz na zawsze…

To ciekawy pomysł na promocję rozmaitych usług i produktów. W ten sposób możesz reklamować praktycznie wszystko. Pamiętaj, że obietnica, którą składasz odbiorcom, musi być wiarygodna. Unikaj zatem pustych frazesów oraz nieprawdziwych sformułowań. Oto kilka propozycji:

 • Pozbądź się raz na zawsze pleśni z Twojej łazienki
 • Pozbądź się raz na zawsze nieprzyjemnego zapachu w Twoim samochodzie
 • Pozbądź się raz na zawsze problemów z trądzikiem

X sposobów na…

Nasz mózg uwielbia liczby, dlatego w marketingu często stosuje się wyliczenia. To prosty sposób, aby przyciągnąć uwagę użytkowników. Dodatkowo tytuł wskazuje, jakiej długości tekstu możemy się spodziewać. Zazwyczaj, im wyższa liczba, tym dłuższa treść.

X błędów, które…

Nikt z nas nie lubi się mylić. Niestety trudno jest być osobą nieomylną. Pomyłki są niejako wpisane w nasze życie. Aby im zapobiec, poświęcamy sporo czasu na edukację. Jeśli celem Twojego tekstu jest nauka, koniecznie zastosuj tę formułę. Gwarantuję Ci, że taki wpis blogowy będzie się cieszył sporym zainteresowaniem. Oczywiście pod warunkiem, iż prawidłowo go zoptymalizujesz pod kątem SEO.5.0

Pytanie o problem + jak osiągnąć efekt w krótkim czasie?

Współczesny człowiek jest bardzo niecierpliwy. Chce jak najszybciej osiągnąć zamierzone cele bez nadmiernego wysiłki. Znajomość ludzkiej natury jest niezbędna, by tworzyć skuteczne teksty. Wykorzystaj zatem tę informację w Twojej pracy.

Możesz to zrobić w następujący sposób. Zapytaj wprost odbiorcę o problem, z którym się boryka. Pokaż mu, jak należy go rozwiązać, by uzyskać pożądany efekt w wyznaczonym czasie. Określenie konkretnego terminu odgrywa tu kluczową rolę. Bardzo mocno oddziałuje na umysł, przekonując mózg do działania. Oto kilka przykładów:

 • Chcesz stracić zbędne kilogramy? Sprawdź, jak wdrożyć zdrowe nawyki i schudnąć 10 kilogramów w 3 miesiące
 • Chcesz zostać prestiżowym copywriterem? Dowiedz się, jak zbudować silną markę osobistą w ciągu 3 lat
 • Marzysz o zdrowej cerze? Naucz się, jak prawidłowo dbać o skórę, by przywrócić jej zdrowy wygląd w miesiąc

Podsumowanie: 10 formuł copywriterskich, które pomogą Ci tworzyć angażujące treści sprzedażowe

W tym artykule omówiłam 10 formuł copywriterskich, które przydadzą się wszystkim osobom tworzącym treści, niezależnie od zdobytego doświadczenia. Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że schematów ułatwiających tworzenie atrakcyjnych tekstów sprzedażowych jest więcej. Trudno byłoby mi je wszystkie wymienić w jednym artykule blogowym. Mam nadzieję, że powyższe metody staną się dla Ciebie skutecznym narzędziem pracy.

Jeśli nadal szukasz inspiracji, możesz wykorzystać porównania. Najlepiej, gdy posłużysz się autorytetem w branży. Każdy z nas w jakimś stopniu dąży do ideału. Chce stać się lepszym człowiekiem i odnieść sukces. Z tego powodu chętnie aspirujemy do bycia kimś innym. Przykładem takiego nagłówka może być: Odnieś biznesowy sukces jak Kiichirō Toyoda.

Masz już dość osób, które nie dotrzymują słowa? Szukasz doświadczonego copywritera, który w wyznaczonym terminie przygotuje dla Ciebie atrakcyjne treści na stronę internetową? Skontaktuj się ze mną już dziś. Zapoznaj się z moim portfolio, przedstaw Twoje oczekiwania i dołącz do grona zadowolonych klientów.