Neurolingwistyka to nauka, która łączy w sobie wiedzę  z różnych dyscyplin. Bada zależności między językiem a mózgiem. Naukowcy analizują wyniki różnych badań medycznych. Dzięki nim możemy wyciągnąć wnioski dotyczące ludzkich zachowań i na ich podstawie stworzyć skuteczne teksty reklamowe, które zwiększą sprzedaż. Jak pokazuje doświadczenie wielu mistrzów słowa, neurolingwistyka to potężne narzędzie w ręku copywritera.

Jeśli do tej pory nie przepadałeś za gramatyką, nadszedł czas, by zmienić swoje podejście. Wiedza z tego obszaru udoskonali Twój warsztat. Połącz ją z informacjami z zakresu neurolingwistyki. W ten sposób będziesz tworzyć skuteczne treści, osiągniesz wytyczone cele i zyskasz uznanie wśród Twoich klientów. Wyróżnisz się na tle konkurencji, a zleceniodawcy sami będą się do Ciebie ustawiać w kolejce.

Neurogramatyka to podstawa – skuteczna perswazja językowa

Gramatyka wpływa na to, w jaki sposób postrzegamy rzeczywistość. Kształtuje nasze postępowanie i doświadczenia. Pomaga nam wyrazić to, co czujemy. Determinuje nasz styl myślenia. Co ciekawe, gramatyka w dużym stopniu wpływa na nasz układ nerwowy, modyfikuje go, staje się kluczem do naszego umysłu. Dzięki niej nasz umysł funkcjonuje w określony sposób.

Neurolingwistyka: rzeczowniki

Rzeczownik to część mowy, którą maluch opanowuje jako pierwszą. Pierwsze słowa to najczęściej mama lub tata. Z ich pomocą małe dziecko kształtuje swoją rzeczywistość. Używa ich, gdy potrzebuje pomocy, chce się bawić lub jeść bądź czuje się zagrożone. W naszym kręgu kulturowym rzeczowniki są najważniejsze.

Rodzaj rzeczownika w danym języku ojczystym nadaje jego charakter. W ten sposób powstaje jego koncept. Rzeczownikom w rodzaju żeńskim nadają cechy kobiece, natomiast rodzajowi męskiemu odpowiadają męskie przedmioty. Określamy je za pomocą przymiotników, które są nacechowane emocjonalnie.

Używając liczby mnogiej, powielamy obrazy. Zgrubienia i zdrobnienia, a także brzmienie wyrazów modyfikują obraz. Wpływają na naszą wyobraźnię. W tym miejscu warto również wspomnieć o hierarchii. Te sformułowania, które możesz sobie najłatwiej wyobrazić, znajdują się na dole piramidy. Im bardziej abstrakcyjne pojęcie, tym wyższą pozycję osiąga w rankingu. Te słowa, które znajdują się najwyżej, przyjmują wiele znaczeń. Ogólne hasła każdy z nas definiuje inaczej. Wszystko zależy tu od indywidualnych doświadczeń, dlatego wymagają szczególnej uwagi. Użyte niefortunnie mogą wyrządzić szkodę marce.

język perswazji: czasownik

Neurolingwistyka: czasowniki

Czasownik wprowadza pojęcie czasu. Dzięki niemu możemy określić konkretne ramy, które wpływają na kontekst i zrozumienie wypowiedzi. Ponadto, ta część mowy tworzy ruchome i statyczne obrazy w naszym umyśle. W ten sposób dynamizują przekaz. Ułatwiają jego odbiór, zachęcając do działania.

Użycie konkretnego czasu pomaga odbiorcy wczuć się w sytuację. W ten sposób możesz stworzyć perswazyjny komunikat. Sam decydujesz, jaki emocje chcesz wywołać w konsumentach, by osiągnąć zamierzone cele, a następnie umieszczasz akcję w przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości. Teraźniejszość budzi emocje, natomiast czas przyszły rozpala pożądanie.

Forma dokonana prezentuje osiągnięcia, z kolei aspekt niedokonany wskazuje cel, do czego dążymy. Warto używać obu odmian, by nadać treściom innym wymiar. Takie rozwiązanie pozwala oddziaływać na wyobraźnię konsumentów.

Jeśli chodzi o zastosowanie trybów, tutaj również możesz eksperymentować z treścią. Tryb orzekający wzbudza zaufanie odbiorców, podkreśla fakty. Tryb przypuszczający pokazuje alternatywy. Najbardziej problematyczny jest tryb rozkazujący. Jeżeli Twój brand nie nawiązał silnej relacji z klientami, lepiej uważaj. Niektóre osoby mogą odebrać przekaz jako zbyt nachalny. Możesz go użyć, gdy jesteś pewien, że marka stała się wiarygodna w oczach potencjalnych klientów. Istotna jest również strona czasownika. Tutaj wskazujesz zakres odpowiedzialności. W zależności od kontekstu może ona spoczywać na sprzedawcy, marce, rzadziej na kliencie.

Neurolingwistyka: przymiotniki

Dzięki nim nadajemy cechy przymiotnikom. W ten sposób świat staje się żywy i kolorowy. Nie ma tu miejsca na nudę. Określone przymioty wywołują pozytywne bądź negatywne emocje. Dopasowując odpowiednie słowa, kreujemy rzeczywistość.

Stopień wyższy wymaga porównania. Wielu marketerów i copywriterów korzysta z tego zabiegu, by porównać produkt lub usługę z konkurencją. Dzięki temu konsumenci mogą sami ocenić, czy proponowane rozwiązanie jest dla nich korzystne.

Reklama porównawcza to jedna z bardziej skutecznych form. Decydując się na ten wariant, pamiętaj, żeby nie wprowadzić konsumentów w błąd. Takie zachowanie będzie drogo Cię kosztować. Trudno Ci będzie wyjść z takiej sytuacji obronną ręką.

Stopień najwyższy wskazuje, że coś jest ponadprzeciętne. Nie ma sobie równych. Staraj się nie nadużywać takich sformułowań w swoich tekstach. Niestety przedrostek naj- stracił swoją moc. Zbyt często się nim posługiwano w przekazach promujących produkty lub usługi. W rezultacie nasz umysł go ignoruje. Postaraj się go zastąpić synonimem.

język perswazji: przymiotnik

Neurolingwistyka: przysłówki

Przysłówki są często wykorzystywane w perswazji. Intensyfikują przekaz. Wywołują emocje, tworzą doznania. Zmieniają odbiór komunikatów. W ten sposób możesz wzbudzić pożądanie. Oddziałuj na ukryte pragnienia i generuj zyski.

Umiejętne stosowanie rzeczowników, czasowników, przymiotników czy przysłówków pomaga w kreowaniu perswazyjnych tekstów. Są one dalekie od manipulacji. Nie mają nic wspólnego z nachalną sprzedażą. Oddziałujesz słowami na emocje, a konsumenci kupują. Nie ważny jest tu produkt, ale doznania.

Neurolingwistyka: zaimki

Zaimki zastępują inne części mowy. Dzięki nim treść staje się bardziej atrakcyjna. W ten sposób unikamy powtórzeń. Poprawiamy estetykę tekstu, a także tworzymy odmienną percepcję rzeczywistości. Nasz sposób myślenia ulega metamorfozie.

Zaimki osobowe oddziałują na naszą wyobraźnię i przyspieszają procesy myślowe. Podświadomie przypisujemy je do wspomnianego wcześniej rzeczownika. Dzięki nim łatwiej nam się identyfikować z grupą, określić swoją przynależność. Nie jesteśmy odrębnymi jednostkami, ale tworzymy kolektyw. W ten sposób możesz odwołać się do ludzkich aspiracji. Większość z nas, jeśli nie wszyscy, ma potrzebę przynależności. Chcemy należeć do określonej grupy, do tzw. elity. Pamiętaj o tym, tworząc komunikat reklamowy.

W ten sposób możesz nadać odpowiedni charakter Twoim przekazom. Jeśli adresatem są osoby niezwiązane z marką, lepiej użyć zaimka ty. Z kolei w przypadku stałych klientów, wykorzystaj zaimek my. Dzięki temu podkreślisz chęć identyfikacji z firmą.

Zaimki dzierżawcze wskazują, kto jest właścicielem. Bez nich trudno byłoby określić zdradę lub kradzież. Brak własności eliminuje te pojęcia z naszego słownika. Z ich pomocą łatwiej utrzymać ład społeczny. Wiemy, do kogo należą określone przedmioty oraz jakie relacje panują między ludźmi.

Zaimki wskazujące określają położenie (blisko/daleko), tworzą relację i eksponują. Z ich pomocą podkreślamy rangę. W naszym umyśle tworzy się bardziej precyzyjny obraz. Wiemy, o czym mowa. Nasza wyobraźnia przez cały czas pracuje.

Zaimki nieokreślone pomagają odbiorcom dostosować przekaz do indywidualnych doświadczeń. Autor tekstu nie narzuca osoby, miejsca, sposobu lub przedmiotu. Rezygnuje z wybranych elementów. Obraz staje się bardziej odległy. Każdy może stać się bohaterem historii. Zaimki te często występują w storytellingu. Korzystanie z nich musi być dobrze przemyślane.

Zaimki przeczące i upowszechniające zrywają z dotychczasowym porządkiem. Usuwają z przekazu osoby, przedmioty czy miejsca. Kreowana rzeczywistość ulega całkowitej metamorfozie. Często pojawia się uczucie straty. Tam gdzie panuje pustka, pojawia się produkt bądź usługa, która może ją szybko zapełnić.

język perswazji: zaimki

Neurolingwistyka: przyimki

Przyimki występują razem z rzeczownikami. Tworzą relację między przedmiotami, osobami bądź miejscami. Uruchamiają myślenie przestrzenne. Określają ruch względem odbiorcy. W naszej kulturze panuje antropocentryzm. Człowiek stoi w centrum. Zatem wszystko, o czym mowa odnosi się do pozycji bohatera opowieści, nadawcy lub odbiorcy komunikaty.

Neurolingwistyka: spójniki

Spójniki tworzą relacje między dwoma bytami czy pojęciami. Łączą je lub rozdzielają. Tworzą konkretne obrazy w naszym umyśle. Przeciwstawiają, kontrastują, wykluczają… Wszystko zależy od tego, jakiej formy użyjesz.

Neurolingwistyka : liczebniki

Liczebnik pokazuje mnogość obrazów. Dzięki nim określamy kolejność, wskazujemy konkretne części, wprowadzamy pojęcie zbiorowości czy zwielokrotniamy doznania. Jeśli chcesz zwiększyć moc przekazu, korzystaj z cyfr. Łatwiej je zapamiętać. Reklama, która w swojej treści zawiera cyfry, jest bardziej skuteczna. Konsumenci oceniają ją godną zaufania. Cyfra buduje wiarygodność.

Neurolingwistyka: imiesłowy

Wyróżniamy imiesłowy przymiotnikowe i przysłówkowe. Do przymiotnikowych należy imiesłów teraźniejszy czynny i imiesłów przeszły bierny. Pierwszy z nich wskazuje namiastkę ruchu, z kolei drugi uzupełnia historię – wskazuje konsekwencje czynów. Imiesłów przysłówkowy współczesny pokazuje, że w danej chwili dzieją się również inne procesy. Dzięki niemu wywołasz napięcie oraz oczekiwanie. Imiesłów przysłówkowy uprzedni to archaiczna forma, która wyszła już z użycia. Można ją spotkać w literaturze pięknej.

Neurolingwistyka: partykuły

Partykuła nie służy do wyrażania zakazów oraz zaprzeczeń. Lepiej nie stosować jej zbyt często w tekstach. Ludzki umysł zachowuje się w tym przypadku inaczej, niż byśmy chcieli. To, co zakazane staje się obiektem pożądania. Od dawna wiadomo, że zakazany owoc smakuje najlepiej. Nie tworzy przeciwstawne obrazy. Wywołuje niepożądane efekty. Nasz mózg często omija to słowo. Zrezygnuj z niego w swoich tekstach copywriterskich.

Partykuła tylko wzmacnia przekaz. Eliminuje całą resztę z obrazu. Pozostawia wyłącznie jeden element. W ten sposób możesz podkreślić wyjątkowość promowanej oferty.

Neurolingwistyka: wykrzykniki

Wyrażają emocje, budują strach, a także wzbudzają zachwyt. Silnie wpływają na emocje. Wyrazy dźwiękonaśladowcze tworzą oryginalne wrażenia zmysłowe. Oddziałują na naszą wyobraźnię. Dzięki nim można uzyskać ciekawy efekt.

Język perswazji – neurointerpunkcja

Interpunkcja sprawia, że tekst staje się dynamiczny. Z jej pomocą kończysz wypowiedź, wprowadzasz dygresje, a także tłumaczysz skomplikowane pojęcia. Ponadto dzielisz zdanie na krótsze części, dzięki czemu lektura staje się przyjemniejsza, a przekaz prostszy. Długie rozbudowane zdania męczą odbiorców. Wymagają od nich ogromnego skupienia. Sprawdź, co zrobić, by Twoje teksty stały się lekkie i skuteczne. Poznaj neurointerpunkcję i dowiedz się, w jaki sposób ją wykorzystać w pisaniu tekstów.

Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN:

 Interpunkcja to zasady użycia znaków przestankowych w piśmie, stawianie ich oraz same znaki.

(Źródło: https://sjp.pwn.pl/slowniki/interpunkcja.html)

W ten sposób nadajesz swojej wypowiedzi odpowiednią tonację, rytm oraz tempo. Stawiasz akcent na konkretne sformułowania i wskazujesz sens komunikatu. To, w jaki sposób stawiasz znaki przestankowe, wpływa na percepcję odbiorców. W ich umyśle powstaje konkretny obraz, który oddziałuje na podświadomość, wyobraźnię oraz podejmowane decyzje.

Znaki interpunkcyjne  na co musi zwrócić szczególną uwagę dobry copywriter?

W języku polskim używamy 10 znaków przestankowym. Są to: kropka, przecinek, średnik, dwukropek, znak zapytania, wykrzyknik, cudzysłów, myślnik, wielokropek, nawias. Każdy z nich pełni inną funkcję. Każdy z nich ma inną moc. Musisz z nich umiejętnie korzystać, by tworzyć atrakcyjne treści, które przykują uwagę odbiorców i zwiększą zyski Twoich zleceniodawców.

Kropka

Stawia się ją zawsze na końcu wypowiedzi. Wskazuje przerwę i dynamizuje tekst. Przyspiesza lekturę, oddziela od siebie obrazy. Tworzy między nimi widzialną granicą. Zobacz sam. Porównaj obie wypowiedzi i zastanów się, jakie odczucia pojawiły się w Twojej głowie.

1. Marek wrócił zmęczony z pracy, zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle. Wydawało mu się, że wszyscy w biurze na niego dziwnie patrzyli, to jeszcze bardziej go przygnębiało, wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem. Zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

2. Marek wrócił zmęczony z pracy. Zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle. Wydawało mu się, że wszyscy w biurze patrzyli na niego dziwnie. To jeszcze bardziej go przygnębiało. Wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem. Zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

Czy Tobie też się wydaje, że komunikat nr 2 jest łatwiejszy w odbiorze? Kadry powstające w Twojej wyobraźni płynniej się zmieniają. Powstaje dynamiczna opowieść.

język perswazji: interpunkcja

Przecinek

Dzięki niemu akcentujesz pewne wyrażenia, podkreślasz ich wagę. Twój wewnętrzny głos na krótko się zawiesza, a następnie podkreśla rangę poszczególnych elementów. Przecinki oddzielają poszczególne obrazy. Stawiają delikatną granicę między nimi. Zobacz sam:

1. Marek wbiegł do biura w ręce trzymał torbę z laptopem a w drugiej nadgryzioną kanapkę.

2. Marek wbiegł do biura, w ręce trzymał torbę z laptopem, a w drugiej nadgryzioną kanapkę.

3. Marek wbiegł do biura, w ręce trzymał torbę, z laptopem, a w drugiej, nadgryzioną kanapkę.

4. Marek, wbiegł, do, biura, w, ręce, trzymał, torbę, z, laptopem, a, w, drugiej, nadgryzioną, kanapkę.

W powyższych przykładach nie chodzi o to, abyś weryfikował to, czy znaki przestankowe znajdują się w odpowiednim miejscu, ale żebyś zauważył, w jaki sposób zmieniają się obrazy w Twojej głowie. Czy któreś z nich są pozbawione sensu? A może wprowadzają wieloznaczność lub precyzują wypowiedź?

Pewnie zauważyłeś, że kropka ma o wiele większą moc niż przecinek. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem zasiądziesz do pisania.

Średnik

To kolejny znak interpunkcyjny, który służy do rozdzielania obrazów. Zobacz sam. Jakie nasuwają Ci się wnioski?

1. Marek wrócił zmęczony z pracy. Zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle. Wydawało mu się, że wszyscy w biurze patrzyli na niego dziwnie. To jeszcze bardziej go przygnębiało. Wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem. Zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

2. Marek wrócił zmęczony z pracy; zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle; wydawało mu się, że wszyscy w biurze na niego dziwnie; to jeszcze bardziej go przygnębiało; wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem; zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

3. Marek wrócił zmęczony z pracy, zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle, wydawało mu się, że wszyscy w biurze na niego dziwnie patrzyli, to jeszcze bardziej go przygnębiało, wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem, zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

Co zauważyłeś? Pierwszy tekst cechuje największa dynamika. Średnik ma mniejszą moc od kropki, ale większa niż przecinek.

Myślnik

Myślnik często jest zamiennie stosowany z przecinkiem. Oddziela obrazy i zmusza odbiorcę do wykonania dłuższej pauzy:

Marek wrócił zmęczony z pracy  zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle wydawało mu się, że wszyscy w biurze na niego dziwnie patrzyli. To jeszcze bardziej go przygnębiało  wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem – zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

Wielokropek

Możesz go wykorzystać, by usunąć wybraną część zdania, a tym samym sprowokować czytelników, by każdy z nich dopowiedział własny element historii. Pobudzasz wyobraźnię. Taki zabieg często jest wykorzystywany w storytellingu. Dzięki temu osoby czytające tekst stają się aktywnym uczestnikiem akcji, bohaterem. To sprawia, że bardziej utożsamiają się z bohaterami i częściej odpowiadają na call to action, czyli wezwanie do działania. W wyniku tego wzrasta konwersja na stronie. Może to być np. zakup produktu, wypełnienie formularza zgłoszeniowego czy dodanie opinii.

Wielokropek możesz też wykorzystać również do tego, by zaakcentować konkretny element:

Marek wrócił zmęczony z pracy… Zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle… Wydawało mu się, że wszyscy w biurze na niego dziwnie patrzyli… To jeszcze bardziej go przygnębiało… Wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem… Zastanawiał się, czy udać się po pomoc do… terapeuty.

Znak zapytania

Znak zapytania sprawia, że Twój odbiorca zaczyna się bardziej koncentrować na tym, co czyta. Zastanawia się i szuka odpowiedzi. Dzięki temu samodzielnie wyciąga wnioski oraz podejmuje decyzje, które potrafi sobie uzasadnić. To bardzo ważne w procesie zakupowym. Poszukiwanie odpowiedzi ułatwia klientom podjęcie decyzji zakupowej. Stają się bardziej świadomi, a także dobierają odpowiedni produkt do swoich potrzeb. W wyniku tego spada procent reklamacji. Zadając pytania, przyciągasz uwagę:

Czy chciałbyś zostać rozchwytywanym na rynku copywriterem? Masz już dość poświęcenia energii na działania, które nie przynoszą żadnych efektów? Czy jesteś gotów na to, by zwiększać sprzedaż i budować silną markę za pomocą słów? Odkryj moc neurolingwistyki.

Widzisz? Czy udało mi się skutecznie przykuć Twoją uwagę?

Wykrzyknik

Uważaj, by z nim nie przesadzić. Nadmierna ilość wykrzykników w tekście odstrasza odbiorców i zniechęca ich do lektury. Ten znak interpunkcyjny służy do podkreślenia emocjonalności. Jeśli zdecydujesz się na użycie wykrzyknika na końcu wypowiedzi, niech będzie tylko jeden. Trzy wykrzykniki postawione obok siebie zmniejszają wiarygodność przekazu. Wzbudzają negatywne emocje lub podejrzliwość w odbiorcach.

Dwukropek

To znak przestankowy, który wskazuje na porządek logiczny w zdaniu. Wszystkie elementy wypowiedzi, które się po nim znajdują, podkreślają równy stopień. Dzięki niemu możesz podsumować korzyści, jakie daje konkretny zakup, np.:

Tkaniny z autorskim nadrukiem są bardzo wytrzymałe. Doskonale sprawdzają się w każdych warunkach. Możesz je wykorzystać wewnątrz i na zewnątrz. Nie sprawiają żadnych problemów w utrzymaniu czystości. To dobry sposób, by stworzyć oryginalne wnętrza i promować swoją markę. Dzięki nim:

  • stworzysz swój własny styl,
  • zwiększysz rozpoznawalność marki,
  • zadbasz o oryginalny wystrój pomieszczeń,
  • wyróżnisz się na rynku.

Wypunktowanie zalet produktów upraszcza przekaz. Zachęca klientów do zakupu. Taki komunikat mocno oddziałuje na ich podświadomość.

Nawias

Nawias wykorzystuje się, by dodać dodatkową informację. Podczas lektury powoduje zawieszenie głosu. Wprowadza przerwę. Ponadto komunikat znajdujący się w nawiasie staje się drugoplanową informacją w naszym umyśle. Zobacz sam:

Marek wrócił zmęczony z pracy (zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle). Wydawało mu się, że wszyscy w biurze na niego dziwnie patrzyli. To jeszcze bardziej go przygnębiało, wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem. Zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

Odbiorcy reklamy – Czy interpunkcja w reklamie jest potrzebna?

Hasła reklamowe i krótkie treści często pozbawione są znaków przestankowych. Często rezygnujemy z interpunkcji w nagłówkach oraz tytułach. Dzięki tym zabiegom odbiorcy zapamiętują spójny obraz. Takie rozwiązanie przynosi lepsze efekty. Krótki przekaz pozbawiony przecinków czy kropek mocniej oddziałuje na podświadomość. Sprawdź, który komunikat lepiej do Ciebie przemawia:

Słowa mają moc, której potrzebuje Twoja marka.

Słowa mają moc której potrzebuje Twoja marka

Okazuje się, że druga wypowiedź, choć niepoprawna z punktu widzenia językoznawstwa, tworzy jeden spójny obraz w umyśle czytelników. Być marto częściej decydować się na takie zabiegi? Decyzja należy w tym wypadku do Ciebie i Twoich zleceniodawców. Pamiętaj, że niektórych druga forma mocno razi. Niektórzy mogą Ci zarzucić brak kompetencji.

Podsumowanie: Sztuka perswazji – język perswazji w reklamie

Umiejętne stawianie znaków przystankowych wpływa na jakość przekazu, a także kreuje wizerunek. Dzięki interpunkcji wskazujesz, w jaki sposób odbiorcy powinny przeczytać i zinterpretować Twoje treści. Oddziałujesz na nich wyobraźnię, a czasem podświadomość. Uruchamiasz konkretne połączenia w mózgu i zachęcasz do wykonania konkretnej akcji. Tworząc chwytliwe nagłówki czy slogany, możesz zrezygnować z używania znaków interpunkcyjnych. Zachowaj jednak rozwagę, by Twoje postępowanie zostało dobrze zrozumiane i pozytywnie odebrane. 

Znajomość poszczególnych części mowy oraz funkcji, jakie pełnią w zdaniu pomaga copywriterowi osiągnąć zamierzone efekty. Wiedza na temat oddziaływania poszczególnych sformułowań na nasz umysł pozwala na bardziej szczegółową analizę tworzonych komunikatów. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje teksty naprawdę działały, wykorzystaj neurolingwistykę.

Dobieraj świadomie słowie. Baw się nimi. Twórz i testuj. Kreuj nową rzeczywistość konsumencką. Zachęcaj do kupna w subtelny sposób. Postaw na perswazyjne treści i pomóż Twoim klientom stworzyć silną markę na rynku. Powodzenia!

Przeczytaj też: Co to jest perswazja? , Co to jest neurowriting i dlaczego wykwalifikowany copywrtiter powinien znać to pojęcie? i Co to jest neurolingwistyka i w jaki sposób może pomóc copywriterowi oraz marce osiągnąć sukces na rynku?