Storytelling to skuteczna broń w walce z konkurencją. Opowieści mają magiczną moc, którą powinieneś odkryć, jeśli marzysz o tym, by stać się ważną marką na rynku. Zerwij ze schematami i postaw na sprawdzone rozwiązania, które pomogą Ci się wyróżnić oraz wniosą Twój biznes na inny poziom. Gotowy? To zaczynamy. Poznaj siłę copywritingu opartego na budowaniu porywających historii.

Storytelling to słowo, które zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Niestety bardzo często jest nadużywane. Wiele osób określa mianem story wszystko, co przypomina namiastkę historii. To duży błąd. Bardzo dużo reklam nie ma nic wspólnego z tworzeniem opowieści. Możesz sprzedać każdy produkt za pomocą historii pod warunkiem, że będziesz mieć na nią ciekawy pomysł. Czy wiesz, jaka jest podstawowa różnica między snuciem opowieści a reklamą? Jeśli nie, musisz ją koniecznie poznać, by nie popełnić błędu, który wyrządzi szkodę Twojej marce.

Czy reklama i storytelling znaczą to samo?

Może Cię rozczaruję, gdy powiem, że nie każda reklama to story, ale storytelling to jedna z najbardziej efektownych form promocji. W centrum każdej reklamy znajduje się produkt lub usługa, z kolei w opowieści najważniejszy jest bohater i jego misja. Brand hero ma wyznaczony cel, do którego dąży. Istotne są tu pragnienia oraz marzenia jednostki. By osiągnąć szczyt, musi pokonać konkretne przeszkody.

Nie zawsze są to jakieś wzniosłe motywacje na szali, których stawia się śmierć i życie. Twój bohater może mieć do spełnienia znacznie prostszą misję, np. zanieść jedzenie do babci niczym Czerwony Kapturek. Na swojej drodze może spotkać przeciwnka, w tym przypadku był tutaj wilk. Tworząc angażującą historię, odpowiedz sobie na jeszcze jedno pytanie: Dlaczego osiągnięcie celu jest tak ważne dla Twojego bohatera? W ten sposób będzie Ci łatwiej wzbudzić konkretne emocje w odbiorcach. Na końcu podkreśl to, co udało się osiągnąć.

Pisz tak, jakbyś pisał bajkę

Brzmi absurdalnie? Wcale nie! Dorośli, tak jak dzieci uwielbiają opowieści. Jeżeli będą mogli utożsamić się z bohaterem, osiągniesz sukces. Co powinna zawierać interesująca bajka? Wszystkie baśnie łączy kilka wspólnych elementów. Oto one:

  1. bohater (np. sprzedawca, manager zespołu),
  2. dążenie (np. sprzedaż produktów, osiągniecie wyznaczonych celów przez zespół),
  3. przeciwnik (co w największym stopniu utrudnia cel?),
  4. pomocnik (osoba lub przedmiot, które pomogą spełnić marzenie),
  5. darczyńca (może być również pomocnikiem, dzięki niemu bohater jest bardziej zmotywowany do działania),
  6. obdarowany (bohater).

W roli bohatera możesz postawić klienta, ważną dla niego osobę (np. partnera, rodzica, dziecko), produkt lub sprzedawcę. Wszystko zależy od Twojej kreatywności. Daj się ponieść fantazji i przełam schematy. Jak tego dokonać? Weź kartkę lub włącz komputer. Wypisz 5 pomysłów, które przyjdą Ci do głowy. Następnie przekreśl je. Myślisz, że zwariowałam? Wcale nie. Kolejna idea będzie bardziej oryginalna. Rozwiń ją. To prawdziwe wyzwanie dla rasowego copywritera. Poradzisz sobie z nim. Gwarantuję.

Podsumowanie: Storytelling skuteczny sposób na efektowną reklamę

Przypomnij sobie ostatnie reklamy, jakie ostatnio widziałeś lub teksty sprzedażowe, które czytałeś. Jaka była Twoja reakcja? Zachwyciłeś się nimi? A może uznałeś, że były słabe. Czy wiesz, w jaki sposób je zmienić, by wywołać silne emocje wśród odbiorców i zwiększyć sprzedaż? Wykorzystaj strukturę klasycznej bajki. By Twoja historia stała się bardziej porywająca, poeksperymentuj z tradycyjnym schematem. Postaw w roli bohatera produkt lub sprzedawcę. W ten sposób Twoje opowiadanie nabierze innego wymiaru. Na koniec podbij wartość oferty, podkreślając rangę celu, jaki udało się osiągnąć.