Trudno jest stworzyć angażujący tekst sprzedażowy, który zagwarantuje znaczący wzrost sprzedaży. Takiej gwarancji nie da Ci żaden copywriter. Jeśli tworzysz dla innych opisy produktów, kategorii, usług czy innego rodzaju oferty, nie obiecuj cudów. To, czy treść hipnotyzuje konsumentów, pokażą dopiero statystyki. Istnieją jednak pewne wskazówki, które mogą zwiększyć szanse na sukces. Zobacz, w jaki sposób tworzyć teksty skierowane do osób urodzonych w wyżu demograficznym.

Jeśli opanowałeś już podstawy SEO, na pewno poradzisz sobie z przygotowaniem artykułów i tekstów na stronę internetową. Wiesz, w jaki sposób należy umieścić w nich frazy kluczowe i anchory. Nie masz problemu z właściwym sformatowaniem publikacji. Potrafisz również przygotować metadane, które staną się użyteczne zarówno dla robotów wyszukiwarki i użytkowników. Dla Ciebie to bułka z masłem. Przygotowałeś już wiele takich tekstów na zamówienie, które zyskały mniejsze lub większe uznanie w Internecie.

Jak tworzyć teksty sprzedażowe, dzięki którym można zwiększyć świadomość marki?

O tekstach sprzedażowych powiedziano i napisano już wiele. Na pewno słyszałeś już o słynnym modelu AIDA. Przypomnijmy krótko jego zasady:

  • A — Attention — przykuj uwagę klienta;
  • I — Interested — zainteresuj konsumenta;
  • D — Desire — wzbudź w kliencie pożądanie; daj mu powód, by skorzystał z Twojej oferty;
  • A — Action — zachęć go do działania.

Niektórzy do dają do tego schematu jeszcze inny element: S — Satisfaction — coś, co przekona odbiorcę do ponownego zakupu. Czasem nazywa się go L — Loyalty.

Niestety sama AIDA bądź AIDAL, to jeszcze nie wszystko, o czym musisz pamiętać, by przekonać do siebie Internautów. Musisz do perfekcji opanować język korzyści, który pozwoli Ci zaprosić do dyskursu mózg Twoich potencjalnych klientów. I tu sprawa się komplikuje. Nie zawsze przychodzi to z dużą łatwością, szczególnie przy zaawansowanych technologicznie produktach czy usługach medycznych, których promowanie jest obostrzone prawem.

By napisać tekst, który przekona klienta do wydania pieniędzy, musisz wejść w jego umysł. Zastanów się, co go dręczy i w jaki sposób Twoja oferta może mu pomóc. Zbij jego obiekcje. Przetłumacz parametry techniczne na codzienny język, którym posługuje się na co dzień przedstawiciel Twojej grupy docelowej. Pokaż mu, jakie płyną z nich korzyści. Przedstaw wizję przyszłości. Opowiedz mu o tym, jak zmieni się jego życie. Pamiętaj, że wiele osób, które przegląda oferty, nie jest fachowcami i szuka kogoś, kto im pomoże dokonać właściwego wyboru. Stań się prawdziwym przewodnikiem po ścieżce zakupowej.

Zamiast pisać:

  • ciężar pianki 14 kg/m3
  • skład: poliuretan
  • symbol: T1418

Napisz:

Miękka pianka poliuretanowa jest podatna na odkształcenia. Możesz ją wykorzystać do wypełnienia boczków lub tyłu mebli tapicerowanych. Idealnie sprawdzi się w miejscach, w których nie jest narażona na częsty kontakt z użytkownikiem. Użyj jej do wykonania ozdobnych zagłówków bądź ozdób na ściance. Spróbuj wykonać z niej wygodną poduszkę na leżak ogrodowy. Lekka pianka jest także świetnym materiałem do przygotowania atrakcyjnych kostiumów karnawałowych. Dzięki niej odmienisz swoje wnętrze i olśnisz wszystkim wyglądem podczas Balu Przebierańców.

Pod spodem umieść parametry techniczne. Widzisz różnicę? Jak myślisz, czy klient zdecyduje się na zakup, jeśli przeczyta taki fragment opisu?

Jak przekonać osoby urodzone w powojennym wyżu demograficznym do zakupów?

W obecnych czasach coraz więcej starszych osób korzysta z Internetu, by utrzymać kontakt ze swoimi wnukami. Być może u nas nie jest to tak popularne zjawisko, ale na Zachodzie tak. W Stanach Zjednoczonych nikogo nie dziwi widok dziadka lub babci przeglądających strony internetowe. Czasy się zmieniły. Teraz osoby, które przeszły na emeryturę, starają się korzystać z życia i nadrabiać zaległości. Niektórzy podróżują, inni uczą się języków, jeszcze inni obsługi komputera. Te osoby nie chcą być nazywane starcami. Czują się młode duchem i robią wszystko, by zachować młodość, choć siły oraz pamięć czasem zawodzą.

Jeśli prowadzisz zagraniczną ekspansję i sprzedajesz produkty skierowane właśnie do tej grupy wiekowej, musisz ją lepiej poznać. Pokolenie powojenne to ludzie o bogatym doświadczeniu. Uczestniczyli w wielu rewolucjach, a także nauczyli się innego sposobu zarządzania pieniędzmi niż ich rodzice.

Skuteczny komunikat kierowany do starszych osób powinien być prosty i zwięzły. Hasła i obrazy powinny wskazywać na bezpośredni przekaz. Treść musi być łatwa do zapamiętania. Pamiętaj, że niektórzy emeryci szybko zapominają, więc musisz im podać w zgrabny sposób esencję, która skłoni ich do zakupu. Pod żadnym pozorem nie rozpraszaj jego uwagi i nie dodawaj zbędnych ozdobników.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców, starsi ludzie bardzo rzadko doświadczają trudnych i negatywnych emocji. Zdecydowanie lepiej sobie z nimi radzą niż młodsze jednostki. Osoby, które ukończyły 60. rok życia, za wszelką cenę dążą do osiągnięcia równowagi emocjonalnej. Wynika z tego jasno, że tworząc teksty sprzedażowe adresowane do tej grupy, musisz położyć większy nacisk na pozytywne emocje. Możesz się również posłużyć dowcipem. Unikaj katastroficznych wizji oraz mrocznych historii. Pisz o tym, co dobre, miłe i przyjemne, a także konkretne. Nie rozczulaj się nad drobiazgami.

Postaraj się, by przedstawiciele powojennego wyżu mogli znaleźć cząstkę siebie w opowiadanej przez Ciebie historii. W ten sposób wzbudzisz w nich zaufanie. Staraj się zamienić negatywne sformułowania na pozytywne. Nie używaj słowa NIE, ponieważ starczy mózg ma tendencję do ignorowania tego rodzaju komunikatów. Często ich wydźwięk ulega metamorfozie i zakaz może stać się zaleceniem.

Starsi ludzie zwracają uwagę na kontekst sytuacyjny. Wiele przeszli, dlatego chętnie zapoznają się z całością tekstu. Oczywiście, jeśli będzie on dostosowany do ich potrzeb. Weź uwagę, że starsi dorośli wolą  poświęcić więcej czasu na analizę, by lepiej wszystko zrozumieć. Czasem rozpatrują każdy aspekt pod kątem indywidualnych doświadczeń. Nie operuj zatem zdawkowymi hasłami, ale osadź je w kontekście, gdyż w ten sposób będzie łatwiej zapamiętać przekaz.

By przekonać starszy mózg do zakupu, musisz wiele razy i na wiele sposobów powtarzać swój komunikat. Tylko w tak może on zostać uznany za prawdziwy. To ważna informacja, jeśli poważnie myślisz o zaproszeniu emerytów do głębszej relacji z Twoją marką.

Podsumowanie: Sprzedażowe teksty SEO: Jak tworzyć skuteczne teksty skierowane do osób urodzonych w powojennym wyżu demograficznym?

Jeśli zainteresowała Cię ta tematyka, zachęcam Cię do lektury książki Mózg na zakupach. Neuromarketing w sprzedaży. Dr A.K. Pradeep poświęcił cały rozdział ludziom urodzonym w okresie powojennym. Naukowiec w ciekawy sposób opowiada o zmianach, jakim ulega nasz mózg. Wskazuje również na aspekty, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji marketingowej. Dzięki zdobytej wiedzy możesz zwiększyć zyski sprzedażowe.

Pamiętaj, by Twój przekaz był osadzony w głębszym kontekście. W ten sposób emerytom lepiej utkwi w pamięci Twoja oferta. Nie skupiaj się na szczegółach, by nie rozproszyć ich uwagi. Mów językiem korzyści, bazując na pozytywnym komunikacie. Powtarzaj się i nie komplikuj. Używaj prostych sformułowań. Gotowy tekst zoptymalizuj pod SEO. Następnie go opublikuj. Powodzenia.