Spis Treści
Wysokiej jakości opisy w sklepie internetowym w dużym stopniu determinują sprzedaż. Jak je tworzyć, aby zwiększyć sprzedaż? Kreatywne teksty, w które zostały umiejętnie wplecione frazy kluczowe, zachęcają do zakupu. Przedstawiają walory produktów, wskazują na ich możliwe zastosowania, a także wzbudzają pożądanie w odbiorcach. Unikalne treści wpływają na pozycję e-sklepu w rankingu Google, dlatego warto poświęcić im sporą uwagę.
Sklep internetowy, podobnie jak tradycyjny, wymaga odpowiedniej oprawy. W każdym z nich ekspozycja towaru jest równie istotna. W wirtualnym świecie konsument nie może dotknąć, przymierzyć lub powąchać artykułów. To opisy produktów oraz starannie obrobione fotografie muszą pobudzić ich zmysły i zachęcić do kupna. Jeśli marzysz o tym, by Twoja marka odniosła sukces w sprzedaży, poświęć im czas. Zainwestuj w nie. Nie pozwól się wyprzedzić konkurencji.
Opisy w sklepie internetowym – dlaczego są takie ważne?
W ostatnim czasie e-commerce rośnie coraz bardziej w siłę. Zakupy w sieci stały się wręcz koniecznością w dobie pandemii, kiedy zamknięto galerie handlowe. Wielu przedsiębiorców, którzy od dawna prowadzą e-sklepy, odnotowało spore zyski. Marki zostały wręcz zmuszone, by zwiększyć swoją aktywność w wirtualnym świecie. Z tego powodu coraz więcej właścicieli firm decyduje się na prowadzenie sklepu internetowego.
Zrozumienie marketingu internetowego i zasad obowiązujących w e-handlu pomaga rozwinąć sprzedaż. Brak wiedzy oraz doświadczenia utrudnia prowadzenie działalności. Warto zatem poszukać specjalistów, którzy pomogą sprostać nowym wyzwaniom. W ten sposób można zoptymalizować wydatki, a także zwiększyć dochody.
Konsumenci, którzy wydają swoje pieniądze w sieci, znają już swoje potrzeby. Szukają konkretnych produktów, które rozwiążą ich problemy. W oknie wyszukiwarki wpisują konkretne hasła. W ten sposób znajdują to, czego potrzebują. Odwiedzają strony, które znajdują się zaraz pod płatnymi reklamami na pierwszej stronie Google. Z tego powodu tak ważna, jest pozycja strony internetowej w wyszukiwarce. Marki, które znajdują się na pierwszych trzech pozycjach w rankingu, odnotowują największe zyski.
Jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym?
Opisy produktów powinny dostarczać jak najwięcej informacji o towarze dostępnym w e-sklepie. Same parametry techniczne to za mało, by zwiększyć sprzedaż. Obok najważniejszych funkcji, należy przedstawić zalety oraz korzyści.
FUNKCJA ———> ZALETA ———> KORZYŚĆ
Taki schemat oddziałuje na wyobraźnię. Potencjalny klient widzi się w lepszej rzeczywistości. Pragnie rozwiązać swoje problemy, jak najszybciej. Perspektywa przyjemnych doświadczeń skłania do zakupu. Przygotowując treści do publikacji, zawsze pamiętaj o odbiorcy. To on jest tutaj najważniejszy.
Aby ułatwić pisanie, warto stworzyć kilka person. Przygotuj opisy idealnych klientów. Nadaj im imiona, określ ich cechy charakteru oraz styl życia. Zastanów się, które elementy są najważniejsze pod kątem oferty.
Oddziałuj na emocje i zapomnij o banałach. Używaj prostego języka bez zbędnych słów. Zrezygnuj z popularnych oklepanych sformułowań. Dopasuj język do konkretnej grupy docelowej. Bądź wiarygodny.
Opisy do sklepu internetowego muszą być zoptymalizowane pod SEO. W tekstach muszą się znaleźć słowa kluczowe. Ich brak obniża pozycję strony www w wyszukiwarce. Odległe miejsce w rankingu obniża dochody ze sprzedaży. Długość opisów waha się od ok. 300 zzs do ok. 1500 zzs. Im dłuższa treść, tym łatwiej przekonać do zakupu.
Kolejnym ważnym elementem są tytuły, meta-opisy oraz teksty alternatywne. Dzięki nim algorytmy Google mogą zrozumieć treść opublikowaną w witrynie. Są to parametry, które bezpośrednio wpływają na miejsce rankingowe.
Opisy kategorii w sklepie internetowym – odkryj ich sekret
Opisy kategorii pomagają uporządkować strukturę sklepu internetowego. Z ich pomocą segregacja produktów staje się o wiele łatwiejsza. Tworzenie opisów w sklepie internetowym ułatwia linkowanie wewnętrzne. Rozbudowane treści o długości ok. 3000 – 5000 zzs wskazują na konkretne problemy, z którymi zmagają się odbiorcy, a następnie proponują gotowe rozwiązania. Odsyłają do konkretnych towarów.
Zoptymalizowane pod kątem SEO opisy wpływają na widoczność strony www w sieci oraz zwiększają ruch organiczny nawet o kilkaset procent. To naprawdę sporo. Wyobraź sobie, że do tej pory Twój sklep odwiedzało 100 osób dziennie. Po wprowadzeniu tekstów może ich być nawet 1000 dziennie lub więcej. To wszystko wymaga oczywiście czasu. Najczęściej pierwsze wyniki można zauważyć po kilku miesiącach rzetelnej pracy.
Opisy do sklepu internetowego – pisać samodzielnie, zlecić agencji czy freelancerowi?
To prawda, że opisy do sklepu internetowego może przygotować każda osoba, która potrafi posługiwać się komputerem. Pojawia się tylko jedno pytanie: Czy będą one równie skuteczne? Źle skonstruowane opisy, podobnie jak ich brak, odstraszają potencjalnych klientów. Algorytmy systematycznie obniżają pozycję takich witryn. Czy stać się na poniesienie kolejnych strat w biznesie?
Prowadzenie własnej działalności zajmuje sporo czasu. Dopilnowanie wszystkich formalności oraz rozwijanie przedsiębiorstwa jest wyczerpujące. Niewielu właścicieli firm i ich pracowników znajduje czas, by samodzielnie przygotować treści na stronę www. Na dodatek często padają w pułapkę: wychodzą z założenia, że odbiorca wie tyle samo co, oni. Posługują się językiem branżowym i zapominają o tym, co jest naprawdę ważne z punktu widzenia konsumentów.
Z tego powodu wiele marek decyduje się na współpracę z agencją, która opiekuje się stroną, a także opracowuje treści. Często przygotowuje również płatną reklamę oraz prowadzi profile w social mediach. Kompleksowa obsługa to wygodne bardzo wygodne rozwiązanie. Niestety jest to droga inwestycja, na którą wiele firm nie może sobie pozwolić.
W takiej sytuacji warto skorzystać z usług freelancera. Wśród wolnych strzelców znajdują się m.in.:
- graficy,
- pozycjonerzy,
- copywriterzy,
- specjaliści od Google Ads,
- osoby prowadzące firmowe profile w SM.
Są to najczęściej osoby ze sporym doświadczeniem w branży, które oferują nieco niższe stawki, a efekty ich pracy są równie skuteczne, jak dużych agencji. Copy potrafią spojrzeć na produkty z punktu widzenia konsumentów i wzbudzić w nich pożądanie. Ich opisy są odpowiednio zoptymalizowane, co pozytywnie wpływa na pozycję w Google.
Podsumowanie: Opisy w sklepie internetowym – jak je tworzyć, aby zwiększyć sprzedaż?
Opisy produktów w sklepie internetowym wymagają kompromisu pomiędzy oczekiwaniami konsumentów, wymaganiami wyszukiwarek oraz wyobrażeniem właścicieli firm. Jest to sytuacja idealna, w której każdy czuje się zwycięzcą:
- klient znajduje to, czego szuka;
- marka otrzymuje wysoką ocenę algorytmów;
- przedsiębiorca odnotowuje zyski;
- copywriter ma poczucie, że dobrze wykonał swoją pracę.
W drodze na sam szczyt ważna jest komunikacja oraz wzajemne zaufanie. Zleceniodawca powinien dostarczyć jak najwięcej informacji, by mistrz słowa mógł przygotować angażujące treści, a następnie zoptymalizować je pod kątem SEO.
Obie strony muszą sobie zadawać pytania. Każda z nich jest specjalistą w innej dziedzinie: przedsiębiorca lub jego pracownik doskonale zna produkty oraz branżę. Z kolei osoba pisząca teksty na zamówienie potrafi dobrać odpowiednie słowa, które zwiększają dochody. Współpraca na tej płaszczyźnie może przynieść niebywałe rezultaty już po kilkunastu tygodniach. Wiele zależy od tego, czy strona www spełnia odpowiednie wymogi techniczne. Jeśli nie, koniecznie trzeba naprawić wszystkie błędy. W tym wypadku warto przeprowadzić audyt SEO oraz poprosić o pomoc webmastera.
Ostatnie wpisy: