Interpunkcja sprawia, że tekst staje się dynamiczny. Z jej pomocą kończysz wypowiedź, wprowadzasz dygresje, a także tłumaczysz skomplikowane pojęcia. Ponadto dzielisz zdanie na krótsze części, dzięki czemu lektura staje się przyjemniejsza, a przekaz prostszy. Długie rozbudowane zdania męczą odbiorców. Wymagają od nich ogromnego skupienia. Sprawdź, co zrobić, by Twoje teksty stały się lekkie i skuteczne. Poznaj neurointerpunkcję i dowiedz się, w jaki sposób ją wykorzystać w pracy copywritera.

Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN:

 Interpunkcja to zasady użycia znaków przestankowych w piśmie, stawianie ich oraz same znaki.

(Źródło: https://sjp.pwn.pl/slowniki/interpunkcja.html)

W ten sposób nadajesz swojej wypowiedzi odpowiednią tonację, rytm oraz tempo. Stawiasz akcent na konkretne sformułowania i wskazujesz sens komunikatu. To, w jaki sposób stawiasz znaki przestankowe, wpływa na percepcję odbiorców. W ich umyśle powstaje konkretny obraz, który oddziałuje na podświadomość, wyobraźnię oraz podejmowane decyzje.

Znaki interpunkcyjne na co musi zwrócić szczególną uwagę dobry copywriter?

W języku polskim używamy 10 znaków przestankowym. Są to: kropka, przecinek, średnik, dwukropek, znak zapytania, wykrzyknik, cudzysłów, myślnik, wielokropek, nawias. Każdy z nich pełni inną funkcję. Każdy z nich ma inną moc. Musisz z nich umiejętnie korzystać, by tworzyć atrakcyjne treści, które przykują uwagę odbiorców i zwiększą zyski Twoich zleceniodawców.

Kropka

Stawia się ją zawsze na końcu wypowiedzi. Wskazuje przerwę i dynamizuje tekst. Przyspiesza lekturę, oddziela od siebie obrazy. Tworzy między nimi widzialną granicą. Zobacz sam. Porównaj obie wypowiedzi i zastanów się, jakie odczucia pojawiły się w Twojej głowie.

1. Marek wrócił zmęczony z pracy, zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle. Wydawało mu się, że wszyscy w biurze na niego dziwnie patrzyli, to jeszcze bardziej go przygnębiało, wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem. Zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

2. Marek wrócił zmęczony z pracy. Zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle. Wydawało mu się, że wszyscy w biurze patrzyli na niego dziwnie. To jeszcze bardziej go przygnębiało. Wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem. Zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

Czy Tobie też się wydaje, że komunikat nr 2 jest łatwiejszy w odbiorze? Kadry powstające w Twojej wyobraźni płynniej się zmieniają. Powstaje dynamiczna opowieść.

Przecinek

Dzięki niemu akcentujesz pewne wyrażenia, podkreślasz ich wagę. Twój wewnętrzny głos na krótko się zawiesza, a następnie podkreśla rangę poszczególnych elementów. Przecinki oddzielają poszczególne obrazy. Stawiają delikatną granicę między nimi. Zobacz sam:

1. Marek wbiegł do biura w ręce trzymał torbę z laptopem a w drugiej nadgryzioną kanapkę.

2. Marek wbiegł do biura, w ręce trzymał torbę z laptopem, a w drugiej nadgryzioną kanapkę.

3. Marek wbiegł do biura, w ręce trzymał torbę, z laptopem, a w drugiej, nadgryzioną kanapkę.

4. Marek, wbiegł, do, biura, w, ręce, trzymał, torbę, z, laptopem, a, w, drugiej, nadgryzioną, kanapkę.

W powyższych przykładach nie chodzi o to, abyś weryfikował to, czy znaki przestankowe znajdują się w odpowiednim miejscu, ale żebyś zauważył, w jaki sposób zmieniają się obrazy w Twojej głowie. Czy któreś z nich są pozbawione sensu? A może wprowadzają wieloznaczność lub precyzują wypowiedź?

Pewnie zauważyłeś, że kropka ma o wiele większą moc niż przecinek. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem zasiądziesz do pisania.

Średnik

To kolejny znak interpunkcyjny, który służy do rozdzielania obrazów. Zobacz sam. Jakie nasuwają Ci się wnioski?

1. Marek wrócił zmęczony z pracy. Zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle. Wydawało mu się, że wszyscy w biurze patrzyli na niego dziwnie. To jeszcze bardziej go przygnębiało. Wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem. Zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

2. Marek wrócił zmęczony z pracy; zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle; wydawało mu się, że wszyscy w biurze na niego dziwnie; to jeszcze bardziej go przygnębiało; wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem; zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

3. Marek wrócił zmęczony z pracy, zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle, wydawało mu się, że wszyscy w biurze na niego dziwnie patrzyli, to jeszcze bardziej go przygnębiało, wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem, zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

Co zauważyłeś? Pierwszy tekst cechuje największa dynamika. Średnik ma mniejszą moc od kropki, ale większa niż przecinek.

Myślnik

Myślnik często jest zamiennie stosowany z przecinkiem. Oddziela obrazy i zmusza odbiorcę do wykonania dłuższej pauzy:

Marek wrócił zmęczony z pracy zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle wydawało mu się, że wszyscy w biurze na niego dziwnie patrzyli. To jeszcze bardziej go przygnębiało wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem – zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

Wielokropek

Możesz go wykorzystać, by usunąć wybraną część zdania, a tym samym sprowokować czytelników, by każdy z nich dopowiedział własny element historii. Pobudzasz wyobraźnię. Taki zabieg często jest wykorzystywany w storytellingu. Dzięki temu osoby czytające tekst stają się aktywnym uczestnikiem akcji, bohaterem. To sprawia, że bardziej utożsamiają się z bohaterami i częściej odpowiadają na call to action, czyli wezwanie do działania. W wyniku tego wzrasta konwersja na stronie. Może to być np. zakup produktu, wypełnienie formularza zgłoszeniowego czy dodanie opinii.

Wielokropek możesz też wykorzystać również do tego, by zaakcentować konkretny element:

Marek wrócił zmęczony z pracy… Zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle… Wydawało mu się, że wszyscy w biurze na niego dziwnie patrzyli… To jeszcze bardziej go przygnębiało… Wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem… Zastanawiał się, czy udać się po pomoc do… terapeuty.

Znak zapytania

Znak zapytania sprawia, że Twój odbiorca zaczyna się bardziej koncentrować na tym, co czyta. Zastanawia się i szuka odpowiedzi. Dzięki temu samodzielnie wyciąga wnioski oraz podejmuje decyzje, które potrafi sobie uzasadnić. To bardzo ważne w procesie zakupowym. Poszukiwanie odpowiedzi ułatwia klientom podjęcie decyzji zakupowej. Stają się bardziej świadomi, a także dobierają odpowiedni produkt do swoich potrzeb. W wyniku tego spada procent reklamacji. Zadając pytania, przyciągasz uwagę:

Czy chciałbyś zostać rozchwytywanym na rynku copywriterem? Masz już dość poświęcenia energii na działania, które nie przynoszą żadnych efektów? Czy jesteś gotów na to, by zwiększać sprzedaż i budować silną markę za pomocą słów? Odkryj moc neurolingwistyki.

Widzisz? Czy udało mi się skutecznie przykuć Twoją uwagę?

Wykrzyknik

Uważaj, by z nim nie przesadzić. Nadmierna ilość wykrzykników w tekście odstrasza odbiorców i zniechęca ich do lektury. Ten znak interpunkcyjny służy do podkreślenia emocjonalności. Jeśli zdecydujesz się na użycie wykrzyknika na końcu wypowiedzi, niech będzie tylko jeden. Trzy wykrzykniki postawione obok siebie zmniejszają wiarygodność przekazu. Wzbudzają negatywne emocje lub podejrzliwość w odbiorcach.

Dwukropek

To znak przestankowy, który wskazuje na porządek logiczny w zdaniu. Wszystkie elementy wypowiedzi, które się po nim znajdują, podkreślają równy stopień. Dzięki niemu możesz podsumować korzyści, jakie daje konkretny zakup, np.:

Tkaniny z autorskim nadrukiem są bardzo wytrzymałe. Doskonale sprawdzają się w każdych warunkach. Możesz je wykorzystać wewnątrz i na zewnątrz. Nie sprawiają żadnych problemów w utrzymaniu czystości. To dobry sposób, by stworzyć oryginalne wnętrza i promować swoją markę. Dzięki nim:

  • stworzysz swój własny styl,
  • zwiększysz rozpoznawalność marki,
  • zadbasz o oryginalny wystrój pomieszczeń,
  • wyróżnisz się na rynku.

Wypunktowanie zalet produktów upraszcza przekaz. Zachęca klientów do zakupu. Taki komunikat mocno oddziałuje na ich podświadomość.

Nawias

Nawias wykorzystuje się, by dodać dodatkową informację. Podczas lektury powoduje zawieszenie głosu. Wprowadza przerwę. Ponadto komunikat znajdujący się w nawiasie staje się drugoplanową informacją w naszym umyśle. Zobacz sam:

Marek wrócił zmęczony z pracy (zastanawiał się, dlaczego Monika patrzyła na niego jakoś inaczej niż zwykle). Wydawało mu się, że wszyscy w biurze na niego dziwnie patrzyli. To jeszcze bardziej go przygnębiało, wpędzało w poczucie winy i wzbudzało zażenowanie wczorajszym przyjęciem. Zastanawiał się, czy udać się po pomoc do terapeuty.

Czy interpunkcja w reklamie jest potrzebna?

Hasła reklamowe i krótkie treści często pozbawione są znaków przestankowych. Często rezygnujemy z interpunkcji w nagłówkach oraz tytułach. Dzięki tym zabiegom odbiorcy zapamiętują spójny obraz. Takie rozwiązanie przynosi lepsze efekty. Krótki przekaz pozbawiony przecinków czy kropek mocniej oddziałuje na podświadomość. Sprawdź, który komunikat lepiej do Ciebie przemawia:

Słowa mają moc, której potrzebuje Twoja marka.

Słowa mają moc której potrzebuje Twoja marka

Okazuje się, że druga wypowiedź, choć niepoprawna z punktu widzenia językoznawstwa, tworzy jeden spójny obraz w umyśle czytelników. Być marto częściej decydować się na takie zabiegi? Decyzja należy w tym wypadku do Ciebie i Twoich zleceniodawców. Pamiętaj, że niektórych druga forma mocno razi. Niektórzy mogą Ci zarzucić brak kompetencji.

Podsumowanie: Neurointerpunkcja co musi o niej wiedzieć dobry copywriter?

Umiejętne stawianie znaków przystankowych wpływa na jakość przekazu, a także kreuje wizerunek. Dzięki interpunkcji wskazujesz, w jaki sposób odbiorcy powinny przeczytać i zinterpretować Twoje treści. Oddziałujesz na nich wyobraźnię, a czasem podświadomość. Uruchamiasz konkretne połączenia w mózgu i zachęcasz do wykonania konkretnej akcji. Tworząc chwytliwe nagłówki czy slogany, możesz zrezygnować z używania znaków interpunkcyjnych. Zachowaj jednak rozwagę, by Twoje postępowanie zostało dobrze zrozumiane i pozytywnie odebrane. Powodzenia.