Mail powitalny to element wizerunkowy firmy. Najczęściej wysyła się go osobom, które dołączyły do subskrybentów newslettera, ściągnęły aplikację albo dołączyły do klubu. Taka wiadomość buduje relacje oraz zacieśnia więź z marką. Przeczytaj ten artykuł. Dowiedz się, czym jest e-mail powitalny i jak powinien wyglądać.


Czym jest mail powitalny?

Mail powitalny jest wysyłany na adres e-mail po subskrypcji. To jedna z najważniejszych informacji, jaką otrzymuje odbiorca po dołączeniu do bazy mailingowej. Jeśli wiadomość go zniechęci, dana osoba może od razu zrezygnować z subskrypcji, a firma błyskawicznie utraci dane, które mogłaby wykorzystać w dalszej części kampanii. Warto zatem poświęcić trochę czasu, by stworzyć atrakcyjną treść i przyjemną dla oka szatę graficzną.

Wiadomość powitalna – kilka słów o czarnych listach

Aby zapobiec sytuacji, w której wiadomość powitalna wpada do spamu, zadbaj na początku o odpowiednią infrastrukturę wysyłkową. Duże znaczenie mają tutaj:

  • adres IP,
  • adres e-mail,
  • domena.

Nie powinny się one znajdować na czarnych listach. Aby zwiększyć efektywność kampanii, warto systematycznie kontrolować, czy nie wylądowaliśmy w niechlubnym spisie. Dzięki temu istnieje większa szansa, że Twój e-mail znajdzie się w głównej skrzynce odbiorczej. 

https://pixabay.com/photos/contact-team-office-business-4017260/

E-mail powitalny – o czym jeszcze musisz wiedzieć?

Na odbiór wiadomości powitalnej wpływa jej kreacja oraz elementy pozakreacyjne. Do pierwszych zaliczamy grafiki, które zachęcają subskrybenta do konwersji, np. do zakupu. Możesz wykorzystać jeden z gotowych szablonów lub zaprojektować nowy. 

Nadawca wiadomości e-mail powinien być tożsamy z marką. Nazwa firmy wzbudza większe zaufanie. Dzięki temu kampania osiąga lepsze wyniki. Wzrastają kluczowe parametry: Click Through Ratę oraz Open Rate.

Istotny jest też tytuł. Eksperci radzą, by był on krótki i składał się maksymalnie z 50 znaków. Umieść tam znaki specjalne, by wyróżnić treść. Oto kilka przykładowych tytułów:

  • Moniko, skorzystaj z 15% rabatu na pierwsze skupu!
  • Marcinie, witaj w naszej drużynie!
  • Karolino, zapisz się na bezpłatną konsultację!
  • Pawle, rozpocznij Twoją pierwszą lekcję!

Personalizacja to jedna z podstaw skutecznego e-mail marketingu.

Prehead uzupełnia temat. Dobrze skonstruowany zwiększa wskaźnik Open Rate. Tutaj pojawia się informacja początek wiadomości. Wiele firm wpisuje tu Pobierz obrazy lub zachęca do kliknięcia, jeśli wiadomość źle się wyświetla.

E-mail powitalny ma skłonić odbiorcę do akcji. Z tego powodu marketerzy dużą wagę przywiązują do kreacji graficznej oraz estetyki. Aby lektura wiadomości stała się przyjemna, postaw na czytelny font i atrakcyjne elementy graficzne. Dobrą praktyką jest dopasowanie kolorów do identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa.

Podsumowanie: Mail powitalny – czym jest i jak powinien wyglądać?


Permission marketing to jedna z metod, która została doceniona przez wiele marek. Prowadzenie działań marketingowych z przyzwoleniem daje poczucie odbiorcom, że wszystko kontrolują. Decydują o każdym kroku i zawsze mogą się wycofać. To sprawia, iż czują się swobodniej. Najpierw wypełniają formularz, a dopiero potem otrzymują wiadomość powitalną z linkiem aktywacyjnym. Po zapisaniu się do bazy lub utworzeniu konta można wysłać kolejny e-mail.

Wiadomość powitalna to najczęściej kilka komunikatów wysyłanych do odbiorców. Są one wysyłane automatycznie, a ich treść jest uzależniona od tego, jakie działanie wykonają. Przygotowując kampanię e-mail marketingową, warto przygotować kilka wersji tej samej wiadomości i przetestować, by w jak największym stopniu zoptymalizować swoją pracę. 

Szukasz pomocy przy tworzeniu maili? Rozpocznij współpracę z copywriterem. Wyślij wiadomość.