Lista mailingowa to potężne narzędzie, która ułatwia prowadzenie rozmaitych kampanii. Zamiast kupować gotową bazę, lepiej zbudować ją samodzielnie. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje komunikaty trafiają do osób potencjalnie zainteresowanych ofertą. E-mail marketing przynosi firmom wymierne korzyści, jeśli jest mądrze prowadzony. Zobacz, czy warto stworzyć listę mailingową. 

Lista mailingowa — co to jest i do czego służy?

Baza mailowa zawiera adresy e-mailowe osób, instytucji lub przedsiębiorstw, które mogą być zainteresowane konkretnym produktem lub usługą. Na liście często znajduje się też imię oraz nazwisko. Czasem pojawiają się też inne informacje. Wszystko zależy od tego, jakich informacji potrzebuje marketer.

Rozbudowana lista kontaktów jest niezbędna do prowadzenia e-mail marketingu. Z tego powodu powinny się na niej znaleźć wartościowe dane kontakty. Zakup gotowej bazy może okazać się strzałem w kolano. Wyrzuconych w błoto pieniędzy nikt Ci nie odda. Poświęć trochę czasu i stwórz swoją osobistą bazę, która pomoże Ci zwiększyć sprzedaż.

Czy warto tworzyć listę mailingową?

Tworząc prywatną listę adresów e-mailowych, budujesz relacje z klientami. Za każdą pozycją w tabelce stoi konkretny człowiek, który chce poprawić jakość swojego życia. Marketingowe pojęcia mocno spłaszczają tę perspektywę. Warto to zrozumieć już na samym początku. Chcesz sprzedać swój produkt nie panu Kowalskiemu, ale mężowi oraz ojcu dwójki dzieci, który przychodzi zmęczony z pracy po ciężkim dniu na budowie. Pamiętaj, za każdym leadem stoi historia.

Własna baza daje Ci poczucie niezależności. Dzięki niej stajesz się wolny, a Twój biznes może się rozwijać niezależnie od informacji opublikowanych w mediach społecznościowych czy na stronach internetowych. Google, Facebook czy YouTube zmieniają co pewien czas algorytmy. To z kolei wpływa na wyszukiwanie informacji. Dysponując osobistą listą po wysłaniu kilkunastu newsletterów, możesz oszacować, ile osób czyta Twoje wiadomości. Te dane są bardziej wiarygodne. Regularna wysyłka przynosi przez dłuższy czas bardzo zbliżone efekty.

Komunikacja mailowa zapewnia pewnego rodzaju intymność i swobodę komunikacji. W ten sposób  łatwiej buduje się zaufanie. Odbiorca wiadomości, zamiast odpowiadać publicznie na zadane pytania, wysyła odpowiedź Tobie. To daje mu poczucie bezpieczeństwa oraz kontroli. Sam o wszystkim decyduje, a jego działanie nie będzie szeroko komentowana. 

https://pixabay.com/photos/keyboard-hands-write-input-e-mail-3689236/

Jak zbudować listę mailingową?

Listę mailingową możesz zbudować na kilka sposobów. Dobrą praktyką jest budowanie bazy od podstaw, czyli podejmowanie różnych działań, których celem będzie pozostawienie danych przez odbiorcę. Dobrowolne przekazanie adresu mailowego wiąże się z mniejszym ryzykiem, że ktoś usunie się z bazy, jeśli treść newslettera będzie ciekawa. W ten sposób dotrzesz do osób, które naprawdę mogą stać się Twoimi klientami. Jednym ze sposobów jest np. udostępnienie wartościowego ebooka w zamian za dań kontaktowe. 

Kolejną opcją jest formularz umożliwiający zapisanie się do newslettera. Aby zachęcić internautów, przyznaj np. 15% rabatu na zakupy nowym subskrybentom. Wiele osób korzysta z takiej propozycji.

Na uwagę zasługuje też landing page. To jedna z najpopularniejszych obecnie metod służących do pozyskiwania leadów. W tym wypadku koniecznie wyznacz termin, do którego można się zapisać do newslettera, by przy okazji zyskać dodatkowe benefity.

Podsumowanie: Lista mailingowa — czy warto ją tworzyć?

E-mail marketing jest skuteczniejszy od kampanii prowadzonych w social mediach. To świetna alternatywa dla klasycznych rozmów handlowych. Dzięki własnej bazie zoptymalizujesz Twoje działania. W krótkim czasie dotrzesz z ofertą do wielu osób. Zaoszczędzone w ten sposób minuty możesz poświęcić na wykonanie innych obowiązków służbowych albo na odpoczynek. 

Chcesz stworzyć ciekawe teksty do e-mail marketingu? Napisz do mnie.