Kto to jest copywriter? Czym tak naprawdę jest copywriting? Co oznaczają te słowa? W ostatnim czasie coraz częściej można znaleźć ogłoszenia o pracę związane z tym stanowiskiem. Marki poszukują wykwalifikowanych specjalistów, dzięki którym firmowa strona internetowa znajdzie się w TOP3 w Google. Sprawdźmy, na czym polega zawód copywritera.  Jak zacząć zarabiać na pisaniu?

Co to jest copywriting?

Copywriting to słowo o angielskich korzeniach. Niestety w naszym język do tej pory nie powstał jego odpowiednik. Anglicyzm na dobre zagościł w naszej mowie ojczystej. Wszystko wskazuje na to, że pozostanie u nas na zawsze.

Copywriting to tworzenie angażujących treści, które mają podkreślić walory produktu bądź usługi i nakłonić odbiorcę do zakupu. Celem niektórych tekstów jest przekonanie czytelnika do podjęcia konkretnego działania, np. pozostawienia swoich danych kontaktowych. W ten sposób przedsiębiorstwo może zbudować własną bazę danych, którą następnie wykorzysta do wielu działań marketingowych, m.in.: do e-mail marketingu.

Copywriting obejmuje pisanie tekstów przeznaczonych do reklamy drukowanej, audiowizualnej, płatnej (Google Ads, Facebook Ads), a także na stronę www:

Jak widzisz, jest tego całkiem sporu. Każda forma musi spełniać odpowiednie kryteria techniczne. Ważna jest również merytoryka i język korzyści. Tego wszystkiego, trzeba się nauczyć, by zostać prawdziwym Mistrzem Słowa.

Kto to jest copywriter?

Copywriter to autor haseł reklamowych, scenariuszy, tekstów SEO oraz drukowanych materiałów marketingowych, a nawet ogłoszeń. Specjalista często samodzielnie tworzy lub uczestniczy w opracowaniu strategii, która ma wzmocnić pozycję marki na rynku. Musi zatem nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, śledzić nowinki branżowe i technologiczne, a także zdobywać wiedzę w różnych dziedzinach. Dzięki temu treści spełnią swoją funkcję, firma ugruntuje swoją pozycję na rynku, zwiększy sprzedaż oraz zadba o swój wizerunek.

Początki copywritingu

Na początku XVII wieku zaczęto drukować gazety bardzo podobne do tych, które znamy obecnie. Spore nakłady i coraz większa objętość egzemplarzy została doceniona przez przedsiębiorców. Właściciele ówczesnych firm dostrzegli, że społeczeństwo chętnie sięga po różne pisma, dlatego postanowili wykorzystać okazję, by promować rodzinny interes.

Co ciekawe, zawód copywritera pojawił się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Prekursorem w tej dziedzinie był John Emory Powers. Amerykanin jako pierwszy zawodowo tworzył teksty reklamowe, które publikowano na łamach prasy. Mężczyzna współpracował początkowo ze sprzedawcami detalicznymi. Dzięki niemu firma Wanamaker’s zwiększyła dwukrotnie swoje zyski. Na uwagę zasługuje jeszcze jeden fakt z jego biografii. Pod koniec lat 80. XIX wieku, Emory Powers rozpoczął pracę jako copywriter freelancer. Od tego momentu tworzył treści dla wielu marek.

Kolejną ważną osobą na liście copywriterów jest Claude C. Hopkins. To on jako pierwszy zauważył, że odbiorcy w różny sposób reagują na teksty. Z tego powodu analizował zachowania konsumentów i ich psychikę, by tworzyć efektywne teksty sprzedażowe. Testował różne formy, aby osiągnąć wyznaczone cele. Niektórzy uważają go za twórcę marketingu bezpośredniego.

W tym samym roku, w którym Emory Powers rozpoczynał swoją działalność freelancerską, urodził się Bruce Fairchild Barton (1886). Sławę przyniosła mu reklama stworzona dla Alexander Hamilton Institute. Była to opowieść o dwóch mężczyznach, którzy wspólnie walczyli podczas wojny secesyjnej. Los sprawił, że po wielu latach znów się spotkali. Mimo że ich wykształcenie i warunki życia były bardzo podobne, jeden z nich był o wiele bardziej zamożny. Swój sukces zawdzięczał temu, że podejmował odważne decyzje. Podejmował ryzyko oraz wykorzystywał liczne okazje. Przedstawiona historia miała zachęcić odbiorców do podjęcia edukacji w Instytucie. Copywriting oparty na storytellingu to jeden z głównych fundamentów tworzonych obecnie treści.

Jeśli marzysz o tym, by odnieść sukces w branży, koniecznie poznaj guru copywritingu i zainspiruj się ich osiągnięciami. Techniki, z których korzystali prekursorzy, są nadal aktualne we współczesnym świecie. Dowiedz się więcej, przetestuj różne rozwiązania, a następnie wybierz te, które pomogą Ci osiągnąć spektakularne wyniki.

Kto to jest SEO copywriter?

SEO copywriter tworzy treści przyjazne dla Internatów, które spełniają odpowiednie parametry techniczne. Zoptymalizowane opisy produktów i kategorii, artykuły blogowe oraz tekst O nas muszą zostać wysoko ocenione przez algorytmy Google. Wysoka pozycja w wyszukiwarce zapewnia wzrost sprzedaży oraz silną pozycję na rynku. Rywalizacja w sieci jest bardzo zacięta, dlatego na witrynie muszą się ciągle pojawiać nowe wpisy, a te, które zostały opublikowane, muszą być co jakiś czas aktualizowane.

Niektórzy traktują SEO copywriterów jako zło konieczne. Uważają, że każdy potrafi sklepać tekst na stronę, dlatego oferują niskie stawki. Wychodzą z założenia, iż praca tego typu nie wymaga żadnych kwalifikacji. Czy tak jest faktycznie?

Jak pokazuje praktyka, tekst tekstowi jest nierówny. Aby roboty Google wysoko oceniły treści na stronie internetowej, muszą one spełniać kilka istotnych warunków:

  • muszą być unikalne, czyli oryginalne;
  • każdy tekst trzeba we właściwy sposób zredagować;
  • wpis musi dawać wartość odbiorcom — im dłużej i częściej Internauci odwiedzają witrynę, tym wyższa ocena witryny;
  • treści muszą być poprawne językowo oraz stylistycznie;
  • teksty muszą być napisane językiem korzyści oraz zawierać właściwie rozlokowane frazy kluczowe.

SEO copywrtiting wymaga sporej kreatywności oraz dogłębnego poznania branży. Wyobraź sobie, że w Twoim sklepie internetowym jest 50 plastrów do kinesiotapingu. Różnią się ona między sobą rozmiarem i kolorem. Jeśli marzysz o wzroście sprzedaży, powinieneś umieścić 50 aukcji. Każdą z nich trzeba opisać.

Jak pokazuje moja praktyka, najlepsze wyniki osiągają strony www, dla których tworzę każdy opis od początku. Nie tworzę tekstów synonimizowanych. Taka metoda zajmuje sporo czasu. W tym przypadku trzeba napisać 50 różnych opisów produktów, kilka lub opisów kategorii oraz teksty na bloga. Łącznie ok. 70 tekstów na temat samych plastrów. Czy podjąłbyś się takiego wyzwania?

Czym zajmuje się copywriter – webwriter?

Copywriter – webriter tworzy teksty na strony internetowe o różnej tematyce, które są zgodne z opracować wyznaczoną strategią. W ramach swojej pracy specjalista przygotowuje teksty SEO.

Każdy tekst powinien być atrakcyjny wizualnie, wyczerpywać temat i angażować odbiorców, Tylko w ten sposób współpraca mistrza słowa z przedsiębiorcami będzie przebiegać pomyślnie. Oboje osiągną swoje cele i zwielokrotnią zyski.

Kto to jest Content Marketing Copywriter?

Content Marketing Copywriter to osoba, która opracowuje strategię komunikacyjną marki i jest odpowiedzialna za publikacje treści. Do jej zadań należy planowanie tematów, dobór kanałów dystrybucji, a także nadzór oraz kontrola jakości przygotowanych tekstów. Menedżer treści zarządza zespołem copywriterów, aktywnie uczestniczy w pozycjonowaniu strony internetowej.

Co ciekawe, Content Manager, nie musi być copywirterem, jednak znajomość tej dziedziny marketingu znacznie ułatwia pracę. Dzięki wiedzy oraz praktycznym umiejętnościom związanym z tworzeniem angażujących treści specjalista osiąga lepsze wyniki w krótszym czasie.

Kim jest copywriter freelancer?

Copywriter-freelancer to osoba pisząca teksty na zamówienie w ramach dodatkowego zajęcia lub jako przedsiębiorca. Wielu wolnych strzelców prowadzi własną działalność gospodarczą bądź realizuje projekty, wystawiając fakturę przez Useme. Niektórzy decydują się na współpracę z agencjami, zamiast poszukiwać klientów na własną rękę.

Freelancer sam organizuje swój czas pracy. Taki tryb wymaga ogromnej dyscypliny wewnętrznej oraz doskonałej organizacji, by dostarczyć zleceniodawcom wysokiej jakości treści w ustalonym terminie. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił na tej ścieżce, zastosuj metodę małych kroków.

Jeżeli pracujesz na etacie, nie rezygnuj od razu zatrudnienia. Takie rozwiązanie pozwoli Ci rozwinąć skrzydła, a jednocześnie da Ci zabezpieczenie, gdy coś się nie uda. Na samym początku trudno będzie Ci się utrzymać. Aby wejść na rynek, będziesz proponować niższe stawki. Gdy zdobędziesz doświadczenie i zbudujesz markę, sam zdecydujesz, którą drogę wybierzesz: własna działalność czy etat w firmie.

Jak zacząć zarabiać na pisaniu?

Jeśli lubisz pisać i marzysz o tym, by zacząć zarabiać na swojej pasji, musisz uzbroić się w cierpliwość. Zainwestuj w kurs copywritingu, który pomoże Ci uporządkować wiedzę. Pisz jak najwięcej. Dzięki temu udoskonalisz swój warsztat, a Twoje teksty staną się bardziej doskonałe.

Znajdź swojego pierwszego klienta. Możesz też rozpocząć współpracę z agencją, w której zdobędziesz pierwsze szlify. Zastanów się, które rozwiązanie bardziej Ci odpowiada. Pamiętaj, by starannie dobierać zlecenia. Nie podejmuj zbyt wielu zleceń jednocześnie. Nadmiar pracy zmniejszy Twoją efektywność i obniży jakość tekstów.

Buduj swoją markę, zdobywaj referencje, nawiąż bliższą relację ze zleceniodawcami. Chwal się wynikami. Jeśli, ktoś zgodzi się na to, by udostępnić Ci wyniki np. z Google Analytics, wykorzystaj je, aby przygotować ciekawy wpis na Twojego bloga. Dzięki temu będzie Ci łatwiej trafić do klienta PRO i negocjować wyższe stawki.

Copywriter cena, którą warto zapłacić?

Profecjonalny copywriting kosztuje. Marki, które rozumieją mechanizmy rywalizacji w sieci, przeznaczają spory budżet na publikację wysokiej jakości treści. Dzięki temu trafiają do TOP 3, a ich zyski bardzo szybko rosną.

W ostatnim czasie coraz więcej osób próbuje swoich sił i oferuje tworzenie tekstów na zamówienie. Proponują niskie stawki, a firmy chętnie się do nich zgłaszają. Niestety nieświadomi przedsiębiorcy, często nie zdają sobie sprawy, że kiepskie teksty obniżają ich pozycję w rankingu Google. Przynoszą odwrotny efekt od zamierzonego.

Takie sytuacje sprawiają, że wielu copywriterów, którzy świetnie piszą, obniżają swoje stawki. Wielu z nich traci motywację i szuka zatrudnienia w innej branży. Co prawda, tanie teksty nie zawsze są złe. Przedsiębiorcy powinni jednak być świadomi, że dobry copywriter zna swoją cenę. Każdy jego tekst przybliża markę do celu, dlatego warto przeznaczyć na taką współpracę większą sumę.

Podsumowanie: Kto to jest copywriter jak zacząć zarabiać na pisaniu?

Copywriter to specjalista, który opracowuje teksty o charakterze reklamowym, które mają zachęcić odbiorców do konkretnego działania. Ich celem może być sprzedaż, zapisanie się do newslettera, pozostawienie swoich danych… Treści wpływają na wizerunek marki, dlatego muszą być spójne z obowiązującą strategią marketingową.

Odpowiednio przygotowane teksty SEO, ulotki, scenariusze czy hasła reklamowe zapadają w pamięci i zakorzeniają markę w podświadomości konsumentów. Zoptymalizowane unikalne opisy na stronie www zwiększają pozycję witryny w rankingu wyszukiwarki. To z kolei wpływa na rozpoznawalność brandu oraz przychody.

Aby zostać profesjonalnym copywriterem, trzeba nieustannie się doszkalać. Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem jest specjalizacja w konkretnej dziedzinie. Zastanów się, czym się interesujesz. Być może jest to medycyna, ekonomia, aranżacja wnętrz? A może jeszcze co innego? Wybierz sobie branżę oraz konkretny rodzaj tekstów.

Jeśli poszukujesz copywritera do współpracy, napisz do mnie w wolnej chwili. Chętnie odpowiem na każdą wiadomość i pomogę Ci wypromować biznes w sieci.