SEO, czyli pozycjonowanie, oznacza systematyczną analizę ruchu i słów kluczowych, optymalizację treści, działania on-site oraz publikacja artykułów. Dzięki rzetelnym udoskonaleniom parametrów technicznych, a także treściom strona internetowa osiąga wysokie wyniki Google. O tym, jak ważny jest copywriting dla SEO, opowiada Łukasz Tomaszczyk – doświadczony specjalista ds. SEO.

Z Łukaszem poznałam się dzięki mojemu pierwszemu klientowi, który odpowiedział na moje pierwsze ogłoszenie copywriterskie w grudniu 2019. On zajmował się pozycjonowaniem, ja miałam przygotować artykuły na bloga, później inne treści na stronę www. Każdy tekst pisałam zgodnie z otrzymanymi wytycznymi. Po kilku miesiącach osiągnęliśmy sukces. Witryna naszego klienta osiągała coraz lepsze wyniki. W marcu 2020 zdecydowaliśmy się z Łukaszem na szerszą współpracę. Aktualnie prowadzimy kilka projektów dla marek z różnych stron Polski.

M.F.: Jak długo zajmujesz się pozycjonowaniem stron internetowych?

Ł.T.: Witam, pozycjonowaniem stron internetowych zajmuję się od 2008 roku. Pierwsze kroki w zawodzie stawiałem w bardzo znanej i dużej agencji marketingowej. Tam uczyłem się, zaczynając od dodawania wpisów na forach internetowych i dodając strony do katalogów firmowych. Od tamtego czasu bardzo wiele się zmieniło.

M.F.: Co według Twoich obserwacji ma największy wpływ na pozycję strony www w wyszukiwarce?

Ł.T.: Czynników wpływających na pozycję strony w wyszukiwarce Google jest bardzo wiele, jednak z moich obserwacji oraz zdobytego doświadczenie wynika, że kluczowe elementy to odpowiednio ułożona i rozbudowana struktura informacji, dobrze rozbudowane  wyczerpujące temat treści, a także dobry profil linków. Oczywiście jest to bardzo ogólnikowo opisane i przy różnych projektach sprawdzają się różne strategie. Bardzo wiele zależy od konkurencyjności danej branży oraz od budowy samej strony.

M.F.: Czy samo SEO bez publikowania treści wystarczy, by odnieść sukces w Google?

Ł.T.: W swojej karierze spotkałem tylko kilka projektów, które osiągnęły sukces – mając niewiele opublikowanej treści. Co ważne, było to kilka lat temu. Obecnie, nie boję się zaryzykować stwierdzenia, że bez treści jest praktycznie niemożliwe, aby osiągnąć znaczącą widoczność w wyszukiwarce Google. Oczywiście można osiągnąć sukces i zrealizować cel, np. poprzez social media czy kampanie płatne. Jednak w Organic, czyli ruchu bezpłatnym, jest to praktycznie niemożliwe.

M.F.: Jak ważny jest copywriting dla SEO?

Ł.T.: Copywriting jest kluczowym i wręcz nieodłącznym elementem strategii marketingowej. Obecnie dzielę współpracę z klientami na trzy obszary, z których każdy jest równie ważny. Pierwszy obszar to strategia contentowa, drugi – obszar związany z linkbuildingiem a trzeci to dobrze przygotowana optymalizacja strony. Jeżeli wszystkie te elementy są na dobrym poziomie, wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że strona osiągnie sukces.

M.F.: Mówi się, że copywriting bez SEO jest nieskuteczny. Czy witryna bez optymalizacji może osiągnąć dobre wyniki w Google?

Ł.T.: Tutaj się zgodzę. Samo tworzenie treści, nawet tej wysokiej jakości, nie gwarantuje sukcesu strony bez odpowiedniej optymalizacji. Znam bardzo wiele blogów, które niestety mimo wielu artykułów były bardzo słabo widoczne w sieci. Kluczowym elementem jest odpowiednia struktura informacji oraz odpowiednia optymalizacja contentu (pod kątem wyszukiwanych fraz)

M.F.: Czy podpisywanie umowy z pozycjonerem na same działania SEO bez copywritingu to dobra inwestycja?

Ł.T.: Jak w samym SEO, tak również przy odpowiedzi na to pytanie, powiem: to zależy. Przykładem może być nasza współpraca, gdzie ja zajmuję się częścią techniczną i optymalizacyjną strony, Ty natomiast jesteś odpowiedzialna za część contentową. Jak już wspomniałaś w przedmowie, współpracujemy przy kilku projektach i chyba możemy zdradzić troszkę szczegółów. Dla klienta z branży materiałowej/technicznej udało się uzyskać wzrost na poziomie ponad 300% wzrostu ruchu w odniesieniu do poprzedniego okresu (jest to okres ok. 7 miesięcy)

M.F.: Na co zwrócić uwag, podpisując umowę z agencją SEO lub freelancerem?

Ł.T.: Najważniejsze jest, aby dokładnie zapoznać się z umową, sprawdzić okres trwania umowy oraz czas wypowiedzenia. Są to kluczowe elementy. Nauczony doświadczeniem, nigdy nie podpisuję terminowych umów (zawsze moje umowy są bezterminowe i bez okresu wypowiedzenia). Wychodzę z założenia, że jeżeli współpraca z klientem (a klientowi ze mną) się nie układa, to nie ma sensu się męczyć i należy taką współpracę zakończyć. Druga sprawa – są to kary umowne, które niestety jeszcze w Polsce są spotykane i stosowane przez znane agencje.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę samych sukcesów w biznesie.

Jeśli poszukujecie specjalisty, który pomoże Wam znaleźć się na szczycie Google, napiszcie do mnie lub skontaktujcie się bezpośrednio z Łukaszem. Tutaj znajdziecie link do jego strony: https://marketing-internetowy24.pl/