„5 tajemniczych miejsc na ziemi, o których nie słyszałeś — Numer 3 sprawi, że od razu zaczniesz się pakować” — brzmi interesująco? Czy przeczytałbyś taki artykuł? Ja na pewno. No właśnie. Obaj wpadliśmy w sidła skutecznego tytułu. Dowiedz się, jak tworzyć nagłówki, które przyciągną uwagę czytelnika.

Zapraszam Cię do ekscytującej podróży po zakamarkach świata copywritingu, w którym będziemy bohaterami walczącymi o uwagę odbiorców. Naszą tajną bronią będą słowa oraz odrobina sprytu. Czy podniesiesz rzuconą rękawicę? Jeśli tak, ubierz szybko strój nurka.

Zanurkujmy razem w wirujący świat oceanu tekstów. Będziemy w nim szukać perły mądrości schowane w skrzyni znajdującej się na dnie. Dzięki nim dowiesz się, jak stworzyć nagłówki i tytuły, które przyciągną uwagę czytelników. Od teraz Twoje treści będą działać na ludzi jak plaża na urlopowiczów. Jesteś na to gotowy? Świetnie! Rozpoczynamy naszą przygodę.

3 sposoby, by stworzyć skuteczny nagłówek

Ciekawy nagłówek angażuje czytelników. Intryguje i zachęca do dalszej lektury artykułu. Jednym z podstawowych kryteriów atrakcyjnych treści jest wzbudzenie ciekawości. Dobry tytuł może być pytaniem, zagadką, intrygującą informacją czy nietypowym stwierdzeniem. 

Uwierz mi, czytelnik nie zignoruje takiego tekstu. Na obojętność nie pozwoli mu ludzka ciekawość. To jedna z naszych słabości, których copywriter powinien umiejętnie wykorzystać. Postaw na perswazję. Unikaj manipulacji. Dzięki temu osiągniesz sukces. 

Chcesz wywołać emocje u czytelnika? Użyj takich słów jak np.:

  • „tajemnica”,
  • „naukowo udowodnione”,
  • „niesamowite”,
  • „rewolucyjny”.

To prosty sposób, by przekonać kogoś, że warto poświęcić kilka chwil na lekturę artykułu.

W tworzeniu tytułów oraz nagłówków ważną rolę odgrywają konkrety. Precyzyjne dane zwiększają jakość przekazu. Oczywiście powinny one być podparte badaniami, które będą dowodzić o ich wiarygodności. W tej sytuacji doskonale sprawdzają się liczby oraz wartości wyrażane w procentach. Jak to wygląda w praktyce? Tytuł „5 sprawdzonych sposobów, by zrealizować 30% więcej zleceń w miesiącu” brzmi lepiej niż „Sposoby na więcej zleceń”. Wykorzystaj uczucia. Dzięki nim Twoi odbiorcy doświadczą tego, czego podświadomie pragną.


https://pixabay.com/illustrations/newsletter-knowledge-question-news-2123477/

Jak wykorzystać psychologię w tworzeniu skutecznych nagłówków i tytułów?

Kolejną skarbem ukrytym w skrzyni copywritingu znajdującej się na dnie oceanu jest  naszyjnik składających się z psychologicznych pereł. Dzięki niemu Twoi odbiorcy zaangażują się emocjonalnie i będą czytać tekst z wypiekami na twarzy. Odkryjmy zatem następnego tajniki, które powinien znać copywriter. 

W Twojej pracy stosuj zasadę niedostępności. Z jej pomocą przyciągniesz uwagę czytelnika. Dasz mu poczucie, że artykuł przedstawia ekskluzywną, trudno dostępną, elitarną wiedzę. W ten sposób sprawisz, że odbiorca będzie przekonany, że pozna tajemniczą informację, która odmieni jego życie. Zdobędzie wiedzę, której większość nie ma. Doskonałym przykładem tego zabiegu jest nagłówek: „Poznaj 3 sposoby, by dłużej zachować młody wygląd, których nie zna 99% ludzi”.

Na naszyjniku znajdują się też perełki FOMO. Fear of Missing Out to potężna broń w rękach copywritera. Większość z nas boi się, że mnie nas coś ważnego. Nie chcemy być w tyle. Boimy się wykluczenia i nie chcemy się ośmieszyć w towarzystwie. To kolejna z naszych ludzkich słabości. Z tego powodu tytułu typu „5 narzędzi w pracy biurowej, o których wszyscy mówią, a Ty jeszcze nie słyszałaś” wzbudzają nieodpartą chęć szybkiego zapoznania się z treścią.

Chcesz oddawać precyzyjne strzały nagłówkami, które przyciągają uwagę jak magnes? Buduj autorytety. Z natury uznajemy za ważne informacje pochodzące od ekspertów z branży. W ten sposób możesz budować wizerunek marki wśród konsumentów i pomagać brandom stopniowo umacniać pozycję na rynku. Odniesienia do fachowej wiedzy sprawiają, że są one wartościowe oraz godne zaufania dla czytelników. Oto przykład: tytuł  „Jak zdobyć więcej klientów? – 5 rad od Jeffa Bezosa” sprawi, że właściciele firm będą zainteresowani wskazówkami pochodzącymi od osoby, która osiągnęła spektakularny sukces w biznesie.

Techniki tworzenia skutecznych nagłówków i tytułów, które powinien znać każdy copywriter

Nagłówki powinny być bezpośrednie i proste. Wbrew pozorom stworzenie takich treści wcale nie jest takie banalne, jakby się mogło wydawać. To świetne rozwiązanie dla znanych produktów, usług i marek. W tym wypadku wykorzystuj je często. 

Prowokuj. Zadawaj kontrowersyjne pytania. Z ich pomocą odnoś się do korzyści konkretnej oferty.  Skłaniaj czytelników do refleksji i odpowiedzi. Zrób wszystko, by chcieli dowiedzieć się więcej na konkretny temat.

Komunikuj się z czytelnikiem. Powiedz mu, co ma zrobić. Wydaj polecenie. Z jednej strony przyjmiesz postawę szefa, z drugiej pomożesz komuś zmienić dotychczasowe życie na lepsze. Na przykład: „Wyglądaj młodziej w ciągu 90 dni”.

Postaw na rekomendacje. W nagłówkach umieść krótkie opinie osób, które skorzystały już z proponowanego rozwiązania. Treść powinna być w pierwszej osobie. Na końcu możesz postawić wykrzyknik: „Ten kurs pomógł mi zdobyć nowy zawód w 3 miesiące. Ty też możesz się szybko przebranżowić!”

Podsumowanie: Jak tworzyć skuteczne nagłówki i tytuły, które przyciągną uwagę czytelnika?

Nagłówki oraz tytuły publikowane w Internecie powinny uwzględniać SEO. Zawrzyj w nich słowa kluczowe. Wybierz te o największym potencjale. Najlepiej sprawdzą się w tej sytuacji frazy z długim ogonem.

Aby tworzyć atrakcyjne nagłówki, zaczynaj od „Jak…”, by przyciągnąć uwagę wielu odbiorców. By podbić wartość tytułu, dodaj kolejną wartość. Jak to zrobić? Oto przykład: „Jak napisać ofertę, która zbierze 1000 leadów w 7 dni?”

A Ty, jaki masz pomysł na skuteczny nagłówek? Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci tworzyć skuteczne tytuły. Trzymam za Ciebie kciuki. Potrzebujesz atrakcyjnych tekstów na stronę www? Skontaktuj się ze mną już dziś. Wypełnij formularz zgłoszeniowy.