Spis Treści
Opisy kategorii to niezwykle funkcjonalne narzędzie, którym dysponują właściciele sklepów internetowych. Niestety wielu przedsiębiorcom brakuje fachowej wiedzy w tym zakresie. Nieświadomie rezygnują z ich potencjału. To z kolei przekłada się na niższą pozycję w wyszukiwarkach. Dowiedz się, jak powinien wyglądać tekst na opis kategorii i zacznij sprzedawać więcej.
Opisy kategorii – jeden z istotnych aspektów SEO
Prawidłowo skonstruowane opisy kategorii zwiększają widoczność sklepów internetowych. Dzięki nim witryna może trafić do TOP 10. Pamiętaj, że konsumenci najchętniej robią zakupy u sprzedawców, którzy wyświetlają się na pierwszej stronie Google. Najczęściej wybierają ofertę z TOP 3.
Opisy kategorii stwarzają ogromne możliwości w kontekście pozycjonowania. W tym wypadku świetnie sprawdzają się frazy typu long tail, czyli dłuższe hasła wpisywane przez Internautów w wyszukiwarce. Słowa kluczowe powinny się znaleźć w nagłówkach.
W tekście umieszczaj też linki prowadzące do innych grup produktów lub konkretnych artykułów oferowanych w tej serii. Taki zabieg sprawi, że potencjalni klienci będą sprawniej poruszać się po e-sklepie, a algorytmy lepiej go ocenią. Dobrze zredagowane teksty to lepsze wyniki SEO.
Opisy kategorii – oryginalne teksty sprzedażowe
Wszystkie treści publikowane na stronach www muszą spełniać jasno sprecyzowane wymagania. Nieprzestrzeganie obowiązujących standardów skutkuje odległą pozycją w rankingu Google. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, jak zoptymalizować opis kategorii pod kątem SEO.
Teksty w sklepie internetowym muszą być unikalne. Co to w praktyce oznacza? Nie możesz kopiować gotowych opisów z innych sklepów online czy ze strony producenta. Powielanie tych samych treści jest nieetyczne. Pomyśl, jak ty poczułbyś się, gdyby ktoś podpisał się pod Twoją pracą, której poświęciłeś swój czas. Co byś zrobił, gdybyś zapłacił copywriterowi za napisanie treści, a ktoś dodałby je na swoją stronę bez ponoszenia kosztów? Takie zachowanie to zwykła kradzież. Jakie emocje towarzyszyłyby Ci w takiej sytuacji? Rozczarowanie? Złość? Frustracja?
Na szczęście Google surowo karze takie praktyki. Niestety algorytmy nie prowadzą śledztwa. Nie weryfikują tego, gdzie najpierw pojawiła się publikacja. Gdy znajdą identyczne treści karzą wybrane losowo strony spadkiem pozycji. Ponadto plagiat wiąże się z tym, że ktoś może Cię pozwać. Ostatecznie odpowiedzialność za treść ponosi ten, kto ją napisał, a nie ten, kto dodał ją na stronę. Aby uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, warto zweryfikować, czy tekst zlecony do napisania copywriterowi jest na pewno oryginalny. W tym celu możesz skorzystać z bezpłatnych narzędzi antyplagiatowych dostępnych w sieci.
Opisy kategorii w sklepie internetowym zoptymalizowane pod kątem SEO
W treści umieszczaj słowa kluczowe. Rób to w naturalny sposób. Odmieniaj je przez przypadki. Roboty wyszukiwarki rozumieją takie teksty i wysoko je oceniają. Do analizy fraz możesz użyć płatnych lub bezpłatnych programów. Jest ich całkiem sporo, np. Answer the public czy Ahrefs Keyword Explorer.
Nie przesadzaj z ilością fraz na jednej stronie. Unikaj też kanibalizacji. Jeśli wykorzystasz jakieś hasło w jednym opisie, wybierz inne do pozycjonowania w następnym opisie. Jak to wygląda w praktyce? Możesz przypisać te same produkty do dwóch kategorii. Musisz to zrobić umiejętnie. Na przykład: mikrofaza pasuje do 3 kategorii: tkaniny meblowe, tkaniny obiciowe, materiały do szycia. W tym wypadku nie należy mieszać ze sobą wszystkich haseł w jednym opisie.
Podziel tekst na sekcje za pomocą śródtytułów. H1 to nazwa kategorii, a w H2, H3 i kolejnych umieść bardziej rozbudowane frazy. W ten sposób uzyskanie wyższej pozycji w Google stanie się łatwiejsze. Im więcej haseł w TOP 10, tym większe zyski ze sprzedaży.
Teraz przyjrzyjmy się bliżej linkom wewnętrznym. Dodawaj je naturalnie i odpowiednio dobieraj anchory. Linkuj z kategorii głównej do podkategorii oraz wybranych produktów, do których nawiązujesz w treści. W ten sposób przeprowadzisz zainteresowanych konkretnymi artykułami przez ścieżkę zakupową.
Pisząc tekst, pamiętaj też o formatowaniu. Stosuj pogrubienia (pomagają algorytmom zidentyfikować słowa kluczowe). Wytłuszczone fragmenty łatwiej zapamiętać. Jeśli zależy Ci na tym, by potencjalni klienci zwrócili uwagę na konkretną informację, zastosuj ten zabieg. Dłuższe akapity podziel na krótsze sekcje. Dzięki temu lektura stanie się przyjemniejsza.
Opisy kategorii – jak tworzyć treści, które sprzedają?
Aby tworzyć skuteczne opisy kategorii, trzeba koniecznie zapoznać się z asortymentem. Znajomość oferty jest niezbędna do tego, by stworzyć oryginalny i wiarygodny tekst, który nie wprowadzi czytelnika w błąd. Dzięki temu unikniesz wielu reklamacji. Ponadto dobrze skonstruowana treść odpowiada na pytania osób zainteresowanych ofertą oraz ułatwia podjęcie decyzji zakupowej. To skuteczne wsparcie pracowników, którzy zajmują się obsługą sklepu internetowego.
Opis kategorii piszesz dla ludzi, dlatego powinien on być zrozumiały, zbijać obiekcje i dostarczać merytorycznych informacji. Nie ma tu miejsca na lanie wody. Pisz o zaletach, ale nie idealizuj. Pamiętaj, każdy z nas ma wady, produkty też nie są w 100% doskonałe. Powiedz wprost, co klient zyska po zakupie.
Opisy kategorii – jakich błędów unikać?
Przeglądając różne sklepy internetowe, zauważyłam, że w wielu z nich brakuje opisów kategorii. Niektóre treści są zwyczajną zbitką tekstu. Teksty są pozbawione linkowania wewnętrznego, headline’ów czy fraz z długiego ogona. Ponadto publikacje w wielu przypadków są skopiowane z innych witryn.
Każdy opis powinien być prawidłowo zredagowany. Ważna jest poprawność stylistyczna, językowa, logiczna i merytoryczna. Stosuj synonimy. Dzięki nim treść jest bardziej barwna. Lepiej się ją czyta oraz przyswaja. Język polski jest naprawdę bogaty. Znalezienie wyrazów bliskoznacznych w wielu przypadkach to bułka z masłem.
Ostatnio coraz głośniej mówi się o tworzeniu tekstów przez AI. Pojawiło się już wiele fachowych publikacji na ten temat. Jeśli jesteś zwolennikiem sztucznej inteligencji w tej kwestii, nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości. Treści generowane w ten sposób powstają na bazie informacji opublikowanych w Internecie. Taki opis nie odzwierciedla często konkretnej oferty i często wprowadza w błąd. Ponadto jest gorzej oceniany przez same algorytmy. W związku z tym współpraca z copywriterem to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Co prawda na początku wydaje się droższą opcją, ale w dłuższej perspektywie przyniesie marce wymierne korzyści.
Podsumowanie: Jak powinny wyglądać teksty na opis kategorii?
Opis kategorii powinien mieć 2000-3000 zzs. W przypadku głównych kategorii, na których najbardziej Ci zależy, można je rozbudować do 4000-5000 zzs. Dobrym pomysłem jest też dodanie sekcji FAQ składającej się z dwóch pytań.
Prawidłowo przygotowane teksty to skuteczna broń w walce z konkurencją. Dzięki nim umocnisz swoją pozycję na rynku i zwiększysz sprzedaż. Na wyniki trzeba będzie jednak trochę poczekać. Pamiętaj, że SEO to proces. Nie oczekuj efektów po miesiącu. Samo dodanie treści jeszcze niczego nie oznacza. Roboty muszą je przetworzyć.
Brakuje Ci czasu na stworzenie unikalnych opisów kategorii zoptymalizowanych pod kątem SEO? Skontaktuj się ze mną już dziś i powierz mi to zadanie. Wyślij do mnie wiadomość e-mail.