Język korzyści pomaga w realizacji celów sprzedażowych. Dzięki niemu Twoje dochody mogą błyskawicznie wzrosnąć. Staraj się zatem wzbudzić zainteresowanie wybranej grupy docelowej. Rozkochaj w swojej ofercie czytelnika i obudź w nim pożądanie. Z tego artykułu dowiesz się, jak poprawnie używać języka korzyści, by zachęcić potencjalnych klientów do działania i sfinalizować sprzedaż.

Język korzyści – co to jest?

Język korzyści to jedna z cech charakterystycznych tekstów marketingowo-sprzedażowych. Trudno sobie bez niego wyobrazić jakąkolwiek reklamę, która odniosła spektakularny sukces. Wytrawni copywriterzy umiejętnie eksponują potrzeby potencjalnych klientów, zestawiając je z korzyściami, które są w zasięgu ich ręki. Wystarczy tylko, że skorzystają z wybranej usługi lub wybiorą odpowiedni produkt.

Język korzyści to skuteczne narzędzie, które nakłoniło już miliony, a może miliardy osób na całym świecie do zakupu. Używa się go w rozmaitych treściach, m.in. w:

  • opisach produktów,
  • postach publikowanych w social mediach,
  • tekstach reklamowych,
  • newsletterach,
  • różnych wpisach publikowanych na stronie internetowej.

To skuteczny sposób, by rozwiać ewentualne wątpliwości i zwiększyć konwersję w e-commerce. Dzięki tej metodzie bardzo szybko zaprezentujesz mocne strony oraz wyjątkowość Twojej oferty. W rezultacie Twoje słupki sprzedażowe w krótkim czasie poszybują w górę.

Cechy i korzyści – jak je rozróżnić?

Język korzyści wyeksponuje zalety Twojej oferty. Zastanów się, jakie są największe atuty Twojego produktu bądź usługi. Wypisz jej cechy, a następnie określ, w jaki sposób poprawiają one codzienne życie użytkownika/odbiorcy. Wbrew pozorom jest to trudne zadanie. Czasem cechy charakterystyczne odpowiadają temu, co zyskuje klient.

Najprościej ujmując, cecha to właściwość danego artykułu. Może to być np.:

  • skład,
  • mechanizm działania,
  • funkcja.

Z kolei korzyść to prawdziwy powód, dla którego dana osoba decyduje się na zakup. Aby poprawnie przygotować treść, która zachęci czytelnika do wydania swoich oszczędności, zawsze używaj formuły cecha-korzyść. Ich kolejność jest dowolna. Ważne, by obie pojawiły się w opisie produktu/usługi.

Stosując język korzyści w swoich tekstach na stronie internetowej, wchodzisz w dialog z klientem. Odpowiadasz na pytania, które pojawiają się w jego głowie. Rozwiewasz jego wątpliwości zakupowe i wprost mówisz o tym, co dana osoba będzie miała z dokonanej transakcji.

Oto krótki przykład:

Meble piankowe są bardzo lekkie, miękkie i pozbawiona ostrych kantów. – cecha

Twoje dziecko może je samodzielnie przestawiać, bawić się nimi oraz wypoczywać na nich bez ryzyka, że nabije sobie guza. – korzyść

Z tego opisu rodzice poznają kilka ważnych cech mebli wykonanych z pianki poliuretanowej oraz zyskują pewność, że ich maluch będzie bezpieczny. Decydując się na ten zakup, opiekunowie skutecznie zminimalizują ryzyko urazu. Zapewnienie bezpieczeństwa pociechom to jedno z kluczowych pragnień mamy i taty. Znajomość grupy docelowej oraz tego, co jest dla niej istotne decyduje o skuteczności publikowanych treści.

Jakie korzyści możesz przedstawić grupie docelowej?

Konstruując opis produktu/usługi, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Co oferuję? – nazwa produktu/usługi.
  • Co daję klientowi? – cecha.
  • Co kontrahent z tego ma? – korzyść.

Korzyści zakupowe obejmują wiele rozmaitych obszarów. Pośród nich wyróżnia się m.in. korzyści emocjonalne. Określają samopoczucie użytkownika. Pokazują, jak ktoś będzie się czuł, np.: bezpiecznie, atrakcyjnie, zdrowo czy spokojnie.

Kolejną kategorią są korzyści ideologiczne. Odzwierciedlają one ludzkie aspiracje. Z ich pomocą opisujemy zmianę. Wskazujemy, jaki ktoś jest lub kim może się stać, np. świetnie zarządzającym menagerem, przystojnym mężczyzną, piękną kobietą… Na uwagę zasługują również korzyści funkcjonalne. Wymieniając ją, pokazujesz, w jaki sposób Twój produkt/usługa rozwiązuje problem klienta. Ukazujesz poprawę dotychczasowego życia.

Źródło: pixabay.com

Jak poprawnie używać języka korzyści w treściach marketingowych?

Język korzyści to jedno z najskuteczniejszych narzędzi w Twoich rękach. Jeśli będziesz się nim umiejętnie posługiwać, zainteresujesz swoich odbiorców, poruszysz ich emocje i wyobraźnię. Postaw zatem na prostotę przekazu. Komunikuj się wprost z Twoimi potencjalnymi klientami. Nie pozostawiaj miejsca na domysły czy spekulacje. Twoja oferta ma być jasna oraz przejrzysta.

Projektując opisy produktów/ kategorii produktów/ usług, stosuj się do poniższych reguł. W ten sposób będzie Ci łatwiej stworzyć magnetyczne treści na stronę internetową. Co więcej, Twoja reklama drukowana stanie się bardziej atrakcyjna.

Zawsze kieruj przekaz do konkretnej grupy docelowej. Dla ułatwienia stwórz sobie kilka person. Dzięki temu będziesz mógł sobie wyobrazić, że rozmawiasz z klientem. Wtedy prezentacja korzyści staje się dziecinnie prosta. Pamiętaj, że dla poszczególnych grup, co innego jest ważne.

W treściach marketingowych kluczową rolę odgrywają słowa. Możesz przygotować sobie listę sformułowań, których będziesz używać. W Twoim słowniku z pewnością powinny się znaleźć m.in. takie frazy jak:

  • zyskasz,
  • dzięki temu,
  • zapewnia,
  • gwarantuje,
  • ułatwia,
  • w ten sposób.

Pamiętaj, że teksty sprzedażowe powinny być pełne emocji. Możesz odwoływać się do pozytywnych bądź negatywnych doznań w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać. Wiele ofert odwołuje się do uczucia lęku, strachu, a także do poczucia luksusu.

Zrezygnuj z pustych fraz i ogólnych stwierdzeń. One niczego nie wnoszą do Twojej oferty. W zamian mogą wprowadzać zamieszanie. Brak konkretów zmniejsza zaufanie oraz stwarza przestrzeń dla spekulacji oraz domysłów. Jeśli zdecydujesz się na wyświechtane marketingowo słowa, np. profesjonalny, funkcjonalny, wyjaśnij, co dokładnie one znaczą w odniesieniu do Twojej marki.

Zadbaj o to, by Twoje opisy były krótkie i merytoryczne. Nie musisz wymieniać wszystkich cech i korzyści. Wybierz te najważniejsze. Unikaj rozbudowanych wielokrotnie zdań. Wymagają one większej koncentracji, a czasem utrudniają zrozumienie.

Podsumowanie: Jak poprawnie używać języka korzyści?

Tworząc reklamy czy oferty, pamiętaj o tym, że Twoi potencjalni klienci są nieco egoistyczni. Zapoznając się z Twoją propozycją, chcą nie tylko poznać Twój produkt bądź usługę, ale przede wszystkim poszukują informacji, co będą mieli z tego, jeśli wybiorą właśnie Ciebie. Przed Tobą stoi zatem potężne wyzwanie. Musisz przekonać ich do tego, że Twoja marka jest godna zaufania. Pokaż im, że mądrze ulokują swoje pieniądze.

W tym celu wykorzystaj potencjał, jaki ma w sobie język korzyści. Eksponuj kluczowe cechy produktu/usługi i jasno mów korzyściach. Twoim zadaniem jest uwodzenie klientów słowem oraz dotrzymywanie złożonej obietnicy. Tylko w ten sposób możesz rozwinąć Twój biznes.

Jeśli brakuje Ci czasu na samodzielne tworzenie treści, skontaktuj się ze mną już dziś. Przygotuję dla Ciebie teksty na stronę internetową, które przedstawią najbardziej istotne cechy Twojej oferty. Przekonam Twoich odbiorców, że zakup przemieni ich życie na lepsze.