Co sprawia, że pewne wezwania do działania przyciągają uwagę, zachęcają do kliknięcia i prowadzą do wzrostu konwersji, a inne CTA pozostają niezauważone? W czym tkwi tajemnica sukcesu? Czy to odpowiedni kolor buttona? A może język? Przygotuj się na niezapomnianą podróż w głąb świata copywritingu. Znajdziesz tam skarby, które skłonią Twoich klientów do działania.

Jakie znaczenie ma psychologia w skuteczności CTA?

Ludzie podejmują decyzje, kierując się sercem i rozumem. Z tego powodu wezwanie do działania powinno poruszać umysł oraz wzbudzać emocje. Twoim zadaniem jako copywritera jest wzbudzanie pragnień, zbijanie obiekcji, a także pobudzanie do działania.

Na uwagę zasługuje m.in. zasada wzajemności. Człowiek chętnie odwzajemnia pozytywne gesty. Warto to wykorzystać do wzrostu sprzedaży. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość zamówienia darmowych próbek, bezpłatna konsultacja czy wersja trialowa programu. 

Inną techniką, która sprawdza się w marketingu, jest reguła niedostępności. Polega ona  na zmotywowaniu odbiorców do podjęcia szybkiej decyzji. Oto kilka przykładów: „Ograniczona liczba miejsc”, „Oferta ważna tylko dziś”, „Nie przegap okazji”. Tego typu sformułowania wpływają na emocje odbiorców. Sprawiają, że chcą skorzystać z okazji, dlatego szybko podejmują decyzję.

Jak konstruować call-to-action i jakiego języka używać?

Chcesz skonstruować skuteczne CTA? Połącz ze sobą kilka elementów:

  • wyraźnie komunikuj wartość oferty,
  • przedstaw korzyści, jakie osiągnie klient po podjęciu akcji,
  • zadbaj o to, by komunikat, był zwięzły i prosty.

Precyzyjna i konkretna treść zwiększa konwersje na stronie www. 

Słowa mają duży wpływ na potencjalnych klientów. Warto je selekcjonować i wybierać te, które oddziałują na emocje. Stosuj bezpośrednie zwroty i skłaniaj do błyskawicznego działania: „Pobierz swój bezpłatny e-book teraz!”, „Dołącz do nas już dziś, wyślij Twoje CV”, „Złóż teraz Twoje zamówienie i odbierz rabat 15% na następne zakupy”. 

W call-to-action doskonale sprawdzają się czasowniki w trybie rozkazującym. To one motywują do wykonania konkretnej czynności. Zadbaj o to, by CTA było spójne z resztą przekazu na stronie internetowej. Wezwanie do działania powinno odzwierciedlać styl oraz ton marki, a także budować zaufanie w oczach odbiorców.

https://pixabay.com/vectors/sign-up-sign-up-button-7178844/

Co trzeba wiedzieć o pozycjonowaniu i projektowania przycisków CTA?

Pozycjonowanie przycisków CTA przyczynia się do wzrostu konwersji. Przyciski należy umieszczać w odpowiednim miejscu w serwisie, na landing page’u czy w newsletterze. Dobrą praktyką jest ulokowanie ich powyżej lini „pagewrap”, czyli w miejscu widocznym od razu dla czytelnika. Dzięki temu nie musi on scrollować witryny. Buttony CTA warto umieścić w kilku miejscach, np. pod wpisem blogowym albo w sekcji, w której znajdują się kluczowe informacje o produkcie. Zwróć uwagę, by ten element nie zaburzył estetyki strony internetowej.

Przyciski call-to-action powinny kontrastować z tłem witryny. Dzięki temu bardziej rzucają się w oczy. To z kolei bezpośrednio przekłada się na wzrost konwersji. Znaczenie ma też kształt oraz rozmiar i styl czcionki. Buttony mają być czytelne. Nie mogą przeszkadzać w odbiorze treści. Dobrze, gdy są spójne z identyfikacją wizualną marki.

Podsumowanie: Jak poprawić skuteczność CTA (call-to-action), aby zwiększyć liczbę konwersji na stronie?

Wymienione wyżej aspekty są kluczowe dla poprawy skuteczności CTA. Aby zwiększyć liczbę konwersji na stronie, dostosuj wezwanie do działania do grupy docelowej. Spersonalizowany przekaz gwarantuje lepsze rezultaty. W praktyce możesz stosować różne wersje, by sprostać oczekiwaniom kilku różnych grup konsumentów. Koniecznie przetestuj, która z formuł przynosi najlepsze efekty konkretnej kampanii.

Szukasz copywritera, który pomoże Ci zwiększyć sprzedaż? Napisz do mnie wiadomość e-mail.