Spis Treści
Perswazja to nieodłączny element naszego codziennego życia. Towarzyszy nam w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Niezależnie od tego, czy starasz się przekonać kogoś do swojego punktu widzenia, sprzedać produkt albo zmotywować zespół do działania, umiejętność perswazji przybliży Cię do osiągnięcia sukcesu. Dowiedz się, czym dokładnie jest perswazja, jakie są jej rodzaje i techniki oraz jak skutecznie wywierać wpływ na innych. Zrozumienie mechanizmów perswazji nie tylko pomoże Ci lepiej komunikować swoje pomysły, ale także uchroni Cię przed byciem zmanipulowanym. Odkryj ze mną tajniki skutecznego przekonywania!
Co to jest perswazja? Definicja
Słownik Języka Polskiego PWN podaje, że perswazja to namawianie do czegoś lub odradzanie czegoś z przytoczeniem odpowiednich argumentów. (https://sjp.pwn.pl/slowniki/perswazja.html) W języku łacińskim słowo persuasio oznacza wywieranie wpływu na ludzi. Bardzo ważne jest tu to, aby dobierać trafne argumenty, które przekonają odbiorców do konkretnego działania. To sztuka, której warto się nauczyć.
Skuteczność reklamy
Skuteczna reklama pobudza zmysły i oddziałuje na emocje. Ważne, aby Twoje teksty angażowały w jak największym stopniu odbiorców. Dzięki temu odniesiesz zawodowy sukces. Jeśli marzysz o tym, by dołączyć do grona elitarnych copywriterów, którzy pomagają markom osiągać spektakularne osiągnięcia, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak pobudzić zmysły za pomocą słów.
W reklamie ważną rolę odgrywa sensoryka, czyli doznania zmysłowe. Czy wiesz, z jakich technik powinien korzystać copywriter, by wzmocnić przekaz przygotowywanych treści? Należą do nich różne środki stylistyczne, które aktywują różne zmysły, tworzą obrazy w umyśle odbiorców i motywują do podjęcia działania. Jeśli chcesz uwieść klientów, zastosuj jeden ze sprawdzonych trików.
Co to jest synestezja?
Synestezja pobudza kilka zmysłów jednocześnie. To zjawisko można porównać do tłumacza, który przekłada np. język polski na francuski. W tym wypadku autorem przekładu jest ludzki mózg, który tłumaczy jeden zmysł na drugi. Taki zabieg włącza analityczne myślenie. Patrzymy na daną sytuację z różnych perspektyw.
Jakie wyzwanie zatem stoi przed copywriterem? Osoba tworząca teksty na zamówienie musi sprawić, by marka kojarzyła się odbiorcom z różnymi zmysłami. Jeśli nie uda Ci się pobudzić wszystkich, wybierz przynajmniej dwa. Dzięki temu brand szybciej zakorzeni się w podświadomości.
Wydaje Ci się to zbyt trudne? Dam Ci prostą wskazówkę, która pomoże Ci lepiej zrozumieć to zagadnienie. Zastanów się, jaki kolor i smak kojarzą Ci się ze świeżym zapachem? Czy potrafisz określić jaka faktura do tego pasuje? Widzisz? W Twoim mózgu wytworzyły się konkretne połączenia. Podobnie odbierają rzeczywistość inni ludzie. Jaki płynie z tego wniosek? Każdy z nas jest synestetykiem.
Słowa, które do nas trafiają, w naturalny sposób przekształcamy w dźwięki, obrazy, smak czy zapach. Reagujemy na konkretne sformułowania. Przeczytaj:
Miękki czerwony kocyk otula Twoje ciało.
Na stole stoi szklany dzbanek z aromatyczną zieloną herbatą.
Marek wyciągnął z kieszeni kartkę papieru.
Jakie skojarzenia pojawiły się w Twojej głowie? Co czułeś, gdy czytałeś te zdania?
A teraz zadanie dla Ciebie: Jaki zapach ma Twoja marka?
Czym jest perswazja językowa i peryferyczna?
Perswazja językowa odnosi się do sposobu, w jaki używamy języka, aby przekonać innych do naszych poglądów, decyzji lub działań. Jest to strategiczne wykorzystanie słów, zwrotów i konstrukcji zdaniowych, które mają na celu wywołanie określonej reakcji u odbiorcy. Perswazja językowa jest wszechobecna w reklamach, polityce, mediach i codziennych interakcjach.
Perswazja peryferyczna to koncepcja pochodząca z modelu przetwarzania informacji znanego jako Model podwójnej drogi perswazji (ELM – Elaboration Likelihood Model). Zgodnie z tym modelem, perswazja może odbywać się na dwóch ścieżkach: centralnej i peryferycznej. Ścieżka peryferyczna polega na przekonywaniu odbiorców przez czynniki zewnętrzne, które nie są bezpośrednio związane z argumentami merytorycznymi dotyczącymi samej propozycji. Opiera się ona na czynnikach zewnętrznych oraz kontekstualnych, takich jak:
- autorytet,
- atrakcyjność,
- społeczny dowód słuszności.
Wpływają one na odbiorców bez nadmiernego przetwarzania informacji.
Techniki perswazji językowej
Perswazja to istotny element skutecznego marketingu. Do wyboru masz wiele metod, które wpływają na decyzje i zachowania konsumentów. Z ich pomocą zwiększysz atrakcyjność swoich produktów lub usług. Zachęcisz klientów do dokonania zakupu. Odkryj moc perswazji. W tej części artykułu podpowiem Ci, jak siła perswazji jest wykorzystywana w biznesie.
Kontrast wzmacnia przekaz
Kontrast zmienia perspektywę, nadaje szerszy kontekst, staje się tłem dla produktu, marki czy wartości, którą chcemy zwrócić uwagę odbiorców. Sceneria determinuje odbiór komunikatu. Decyduje o tym, w jaki sposób rozumujemy. W ten sposób możesz dosadnie zaakcentować korzyści, wyróżnić produkt czy markę na rynku, podkreślić zalety. Dzięki temu adresaci zaczną porównywać Twoją ofertę i wyciągać wnioski, które przekonają ich do zakupu.
Kontrast to jeden z elementów skutecznej perswazji. Jeśli chcesz poprosić drugą osobę o coś wielkiego, zrób to metodą małych kroków. Najpierw przekonaj ją, by zrobiła coś, co nie wymaga od niej wielkiego wysiłku. Później zwiększ stopień zaangażowania. Dzięki temu zneutralizujesz różnicę i łatwiej osiągniesz zamierzony cel. Możesz też posłużyć się sugestią.
Jak zatem wpleść do komunikatu kontrast? Zastanów się, w jaki sposób możesz podkreślić, że pożyczka jest korzyścią? Wystarczy, że zestawisz ją z niespełnionymi marzeniami, ukrytymi pragnieniami. Może to być wyjazd na wakacje z rodziną, czy też rozwój firmy. Brak pieniędzy sprawia, że musisz zostać z dziećmi w domu, zamiast wyjechać na urlop. Nowy sprzęt zwiększyłby wydajność Twojego zespołu, moglibyście przyjąć więcej zleceń i zwielokrotnić zyski. A co Tobie przyszło do głowy?
Zaznaczenie analogowe tworzy skojarzenia
Czy wiesz, że nasz mózg w naturalny sposób łączy ze sobą różne struktury informacyjne? Dzięki odpowiednim połączeniom czy wyróżnikom możesz stworzyć ciekawy komunikat, który zostanie automatycznie powiązany z marką. To odkrycie pozwoli Ci kształtować skojarzenia odbiorców, by uzyskać pożądany efekt.
Jak to zrobić? Wystarczy, że posłużysz się kolorami, pogrubieniami czy dużymi literami. To wystarczy, by w naszych umysłach stworzyć konkretne połączenia. Jak to wygląda w praktyce? Oto przykład:
E-Word Power nada Twojej firmie charakter. Dzięki niej staniesz się Wiarygodną marką na rynku, która zasługuje na zaufanie konsumentów, Spełnia Obietnice złożone klientom, edukuje i wzbudza sympatię.
Z jakimi wartościami kojarzy Ci się teraz moja marka?
Hiperbola co to jest? – Hiperbola przykłady
Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN:
Hiperbola to zwrot stylistyczny polegający na zamierzonej przesadzie w opisie przedmiotu lub zjawiska. (https://sjp.pwn.pl/szukaj/hiperbola.html)
Wartą ją wykorzystać w przypadku artykułów, które wywołują chwilową przyjemność. Z jej pomocą stworzysz karykaturalny obraz i zniekształcisz rzeczywistość. Wystarczy, że przesadnie zaakcentujesz wybrany element. Może to być powiększona kostka czekolady na zdjęciu, opowiadanie o małym Janie, nie Janku czy historia o tajemniczej księdze.
Hiperbola językowa wskazuje w tej sytuacji, że bohater jest większy lub starszy. Księga tworzy sekretną aurę, słowo książka nie wywołuje już takich skojarzeń. To samo jest z dużym kawałkiem czekolady, który pobudza nasze kubki smakowe. Na samą myśl już ślinka cieknie. Chcesz teraz, w tym momencie poczuć jej smak i rozkoszować się jej aksamitną konsystencją. Brakuje Ci tych doznań, więc szukasz po omacku słodyczy. Niestety w szafce nie ma żadnej tabliczki, więc wybiegasz do sklepu. Rozrywasz w pośpiechu sreberko, łamiesz kawałek i delektujesz się… Czujesz błogość, radość, szczęście…
Czy tak właśnie się zachowujesz? Widzisz, to działa!
Elipsa środek stylistyczny i perswazyjny
Elipsę nazywa się również wyrzutnią lub ominięciem. Tworzy lukę w obrazie lub tekście, która zachęca umysł do rekonstrukcji. Odtworzenie wybranego fragmentu zawsze bazuje na indywidualnych doświadczeniach, dlatego warto się zastanowić, czy w danej sytuacji takie rozwiązanie przyniesie pożądany efekt. Nieumiejętnie wykorzystana wyrzutnia może doprowadzić markę do nieszczęścia, wywołać niepożądane emocje, a w konsekwencji doprowadzić do utraty zaufania.
Warto zatem dobrze poznać swoją grupę docelową, by ułożyć układankę w taki sposób, który ją zaintryguje, a jednocześnie podoła wyzwaniu i prawidłowo ułoży historię. Ominięcie doskonale sprawdza się w spotach reklamowych. Video ułatwia wykonanie takiego zadania. Jeśli wykażesz się kreatywnością, możesz z powodzeniem użyć elipsy w tekście. Wystarczy, że umieścisz w tekście taki znak (…). Możesz też dołączyć interesującą grafikę, do której odbiorca będzie musiał dorysować w swoim umyśle drugą część.
Wyrzutnia świetnie funkcjonuje w storytellingu. Z jej pomocą możesz skrócić komunikat lub pobudzić wyobraźnię. W ramach ćwiczeń możesz napisać krótką opowieść i usunąć wybrane elementy. Przygotuj 2-3 wersje, aby przetestować je na swoich znajomych bądź członkach rodziny. Możesz też wykonać testy A/B na potencjalnych klientach.
Co to jest metafora? – Funkcje metafory
Przenośnia to jedno z najbardziej skutecznych narzędzi wykorzystywanych w perswazji. Bardzo mocno oddziałuje na nasz umysł. Pozwala nam fantazjować, a czasem zmusza do refleksji i pomaga odkryć ukryte motywacje. Wzbudza w nas silne emocje, które popychają nas do konkretnego działania.
Dzięki metaforom nazywamy przedmioty, ludzi bądź zjawiska innymi kategoriami. W ten sposób przenosimy znaczenie jednych słów na inne. Zobacz:
Firma to naczynia połączone.
Naczynia połączone odwołują się do chemii. Co zatem mają wspólnego z biznesem? W laboratorium ciecz przepływa w naczyniach w odpowiedni sposób, zachodzą w nim reakcje chemiczne, które wywołują pożądany efekt. Powstaje konkretny produkt. Analogicznie w przedsiębiorstwie, jeżeli wszystkie działy będą ze sobą współpracować i wymieniać się informacjami, marka osiągnie sukces.
Internet jest jak biblioteka.
W sieci możesz znaleźć wiele ciekawych informacji, dzięki którym zadbasz o swój rozwój, zdobędziesz wiedzę i lepiej poznasz siebie. Możesz znaleźć różne źródła i wielu autorów, którzy w odmienny sposób postrzegają pewne zjawiska. Każda strona internetowa może być odpowiednikiem książki, a podstrony — stronami w książce. Z kolei wyszukiwarka pełni funkcję katalogu.
W ramach metafor wyróżnia się także:
- personalizację,
- animizację,
- symbolikę.
Pierwsza z nich nadaje żywe cechy produktom nieożywionym. W ten sposób możesz nadać ludzkie przymioty produktom bądź usługom. Może być nim brand heroe, np. Mały Głód, Serce i Rozum, Kostek lub opis produktów, o których będziesz mówić w taki sposób, jak o ludziach.
Animizacja to przenośnia, która odwołuje się do świata zwierząt. Odbiorcy utożsamiają się z cechami przypisywanymi zwierzętom, np. silny jak lew, mądry jak sowa, pracowity jak pszczoła. Z kolei symbolika wprowadza nieco szerszy kontekst. Odwołuje się do całego świata niematerialnego. W ten sposób możesz przypisać atrybuty roślin, planet i przedmiotów oferowanym towarom. Ważne, by symbol był zrozumiały w ten sam sposób dla wszystkich przedstawicieli grupy docelowej.
Wieloznaczność zakorzenia produkt w podświadomości – perswazja językowa
Wieloznaczność przypisuje jednemu słowu wiele definicji. Sam wyraz pozbawiony kontekstu przywołuje różne obrazy, u każdego wywołuje inne skojarzenia. Dzięki temu angażujesz wyobraźnię odbiorców, subtelnie zachęcasz ich do tego, by rozwikłali łamigłówkę. Gdy im się uda, czują satysfakcję, na ich twarzy pojawia się uśmiech.
Olśnienie, które się pojawia, wywołuje zachwyt i często wzbudza pożądanie. Odbiorca w tej chwili pragnie mieć dany przedmiot w zasięgu ręki czy też chce jak najszybciej umówić się na wizytę, by skorzystać z usługi.
Czy potrafisz przywołać jakieś przykłady ze świata reklam, które mogłyby Cię zainspirować do tworzenia ciekawszych treści? Warto zagłębić się w otchłanie językoznawstwa i przypomnieć sobie związki frazeologiczne, a nawet slang, który nada komunikatowi wieloznaczność. Dzięki temu wykreujesz ciekawy wizerunek marki.
Gdy myślę o wieloznaczności, jako pierwsze przychodzą mi do głowy dwa slogany:
- Pij mleko, będziesz wielki.
- Wykapany owoc.
Pierwszy z nich odwołuje się do wartości odżywczych oraz sławy. Picie mleka pomaga dzieciom prawidłowo się rozwijać. Bycie wielkim nawiązuje nie tylko do wzrostu, ale również do sławy. Myślę, że właśnie ten aspekt spodobał się odbiorcom i hasło Jarka Kaniewskiego zdobyło tak wielką popularność.
Drugi slogan przywołuje związek frazeologiczny wykapany ojciec. W tym przypadku autor podkreśla, że sok ma naturalny skład, jest podobny do owocu. Ten zwrot także utkwił w naszej pamięci.
Aluzja co to jest?
Aluzja przypomina wieloznaczność, jest bardziej wysublimowana. Dzięki niej możesz nawiązać do zagadnień spoza kontekstu. Często w ten sposób twórcy reklam podkreślają seksualność. Każdy rozumie sens, ale nic nie jest powiedziane wprost. Komunikat staje się wyrafinowany. Treści tego typu są ciekawsze.
Powtórzenia — skuteczna droga do umysłu klienta
Powtórzenie ma magiczną moc. Wzmacnia przekaz i podkreśla jego autentyczność. Jeśli chcesz, by odbiorcy uznali coś za fakt, muszą to powtarzać jak mantrę. Jak do tego doprowadzić? Jest na to kilka sposobów:
- używanie synonimów, które znaczą dokładnie to samo (np. wspaniały, cudowny, zjawiskowy);
- zdania o podobnej strukturze szybko się czyta, więc łatwo je zapamiętać;
- sformułowania nawiązujące do afirmacji;
- aliteracje, czyli powtarzanie pierwszej litery bądź sylaby;
- rozpoczynanie i kończenie komunikatu tym samym słowem.
Wyniki licznych badań marketingowych podkreślają zależność między powtórzeniami a rozpoznawalnością marki. Przypomnij sobie szkolne lata. W jaki sposób uczyłeś się wierszy lub piosenek? Powtarzałeś je wielokrotnie. Widzisz? To działa. Wykorzystaj tę zależność.
Neologizmy tworzą nowe powiązania z marką
Wymyślanie nowych słów to świetna zabawa. Nowe wyrazy można wykorzystać jako nazwę firmy bądź produktu. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, musisz pamiętać o kilku rzeczach:
- nadaj słowom kontekst i znaczenie,
- łącz ze sobą dwa znane słowa.
Dzięki temu odbiorcy w mig zrozumieją, co chcesz im powiedzieć. To ciekawy sposób, by wyróżnić się na tle konkurencji.
Reguły wpływu społecznego
Reguła wpływu społecznego jest zjawiskiem psychologicznym. Mają one duże znaczenie nie tylko w marketingu, ale również w codziennym życiu. Mówi się tu o procesie, w którym ludzie ulegają wpływom innych osób. Spotykamy się z nimi w wielu sytuacjach.
Reguła lubienia i sympatii
O co tu chodzi? Chętniej współpracujemy z tymi, których lubimy. Taka postawa niesie w sobie zagrożenie. Zamykamy się na ludzi, rzeczy, rozwiązania sprzeczne z naszymi przekonaniami.
Reguła zaangażowania i konsekwencji
Podejmujemy działania zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami albo postawami. Ta zasada stanowi fundament w wielu kampaniach społecznych. Reguła konsekwencji mówi o tym, że unikamy działań, które mogą skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Z tego powodu przestrzegamy przepisów prawa oraz norm społecznych. Niechętnie je łamiemy.
Reguła społecznego dowodu słuszności
Ludzie są bardziej skłonni podejmować określone działania, jeśli widzą, że inni ludzie robią to samo. W marketingu ta zasada jest często wykorzystywana do budowania zaufania oraz wiarygodności produktu lub usługi poprzez pokazywanie, że wielu innych klientów już skorzystało z oferty i jest z niej zadowolonych. Konsumenci czują się pewniej.
Przykładem wykorzystania reguły społecznego dowodu słuszności w marketingu jest kampania marki Amazon, która często pokazuje recenzje produktów i liczbę zakupów na swoich stronach produktowych. Widząc tysiące pozytywnych recenzji, a także wysokie oceny, potencjalni klienci są bardziej skłonni zaufać jakości produktu i dokonać zakupu.
Reguła autorytetu jako metoda perswazji
Ta zasada polega na tym, że ludzie są bardziej skłonni do podążania za radami i rekomendacjami osób uznawanych za autorytety lub ekspertów w danej dziedzinie. Wykorzystanie autorytetu w strategiach marketingowych zwiększa wiarygodność i atrakcyjność oferowanych produktów lub usług. Taki zabieg prowadzi do wzrostu zaufania konsumentów i ich gotowości do zakupu.
Autorytet działa jako gwarancja, że produkt spełni swoje obietnice. Dobrym przykładem jest tu firma Nike, która współpracuje z topowymi sportowcami. Gdy znani sportowcy promują buty lub odzież sportową Nike, konsumenci wierzą, że produkty te są wysokiej jakości i sprawdzą się w trudnych warunkach treningowych.
Reguła niedostępności
Interesuje nas to, co trudne do zdobycia lub niedostępne . To dobry sposób, aby zwiększyć sprzedaż. Osoba stosująca perswazję przygotowuje oferty limitowane czasowo lub używa haseł typu: ostatnie miejsca, ostatnie sztuki.
Reguła wzajemności
Chętnie odpłacamy się innym tym, co sami otrzymujemy. Jeśli ktoś wyświadczy Ci przysługę, Ty też to zrobisz.
Przykłady skutecznej reklamy perswazyjnej – perswazja w reklamie
Dobrym przykładem skutecznej reklamy perswazyjnej jest kampania Old Spice – „The Man Your Man Could Smell Like”. Przedstawia ona charyzmatycznego, atrakcyjnego mężczyznę, który bezpośrednio zwraca się do kobiet. Sugeruje, że dzięki produktom Old Spice ich partnerzy mogą stać się tak samo atrakcyjni. Kampania jest pełna humoru i dynamicznych wizualizacji.
Techniki perswazji:
- Społeczny dowód słuszności: sugerowanie, że mężczyźni, którzy używają Old Spice, są bardziej atrakcyjni.
- Zasada podobieństwa: wykorzystanie humoru i przystojnego modela, aby przyciągnąć uwagę zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Kolejny przykład perswazji to kampania Apple – „Think Different”. Apple wykorzystało wizerunki znanych postaci, takich jak Albert Einstein i Martin Luther King Jr., podkreślając ich niezależne myślenie oraz innowacyjność. Reklama była prosta, ale bardzo skuteczna w budowaniu wizerunku marki jako lidera innowacji.
Techniki perswazji:
- Reguła autorytetu: wykorzystanie autorytetu i osiągnięć znanych postaci, aby zbudować skojarzenie z innowacyjnością i wyjątkowością produktów Apple.
- Wzmacnianie tożsamości: zwrócenie się do klientów, którzy chcą być postrzegani jako myślący inaczej i innowacyjni.
Ostatnim przykładem perswazjim na który chciałabym się powołać jest kampania Coca-Cola – „Share a Coke”. Coca-Cola zamieniła tradycyjne logo na butelkach na popularne imiona, zachęcając ludzi do kupowania napojów z imionami swoich przyjaciół i rodziny. Kampania zachęcała do dzielenia się napojem oraz promowała interakcje społeczne.
Techniki perswazji:
- Personalizacja: Wykorzystanie imion na butelkach sprawia, że produkt wydaje się bardziej osobisty i dostosowany do konsumenta.
- Społeczny dowód słuszności: Zachęcanie do dzielenia się napojem z innymi, co buduje pozytywne skojarzenia z marką i promuje interakcje społeczne.
Efekt halo
To zjawisko polegające na tym, że jedno pozytywne wrażenie na temat osoby, produktu lub marki może wpłynąć na ogólną percepcję, prowadząc do bardziej przychylnych ocen w innych obszarach. W marketingu jest często wykorzystywany do budowania silnych, pozytywnych skojarzeń z marką, które mogą przeważać nad ewentualnymi negatywnymi aspektami oferty.
Wpływ efektu halo na odbiorców jest znaczący. Kiedy konsumenci mają pozytywne wrażenie o jednym aspekcie marki – na przykład o jakości jednego produktu – są bardziej skłonni uważać, że inne produkty tej marki również będą wysokiej jakości. To zjawisko może również wpływać na postrzeganie reklamy, obsługi klienta czy nawet samego opakowania produktów.
Przykładem efektu halo w marketingu może być marka Apple. Wielu konsumentów postrzega produkty Apple jako innowacyjne i najwyższej jakości, co przekłada się na pozytywne skojarzenia z całą linią produktów, od iPhone’ów po MacBooki. Nawet jeśli dany produkt nie jest idealny, pozytywne skojarzenia z marką jako całością mogą przeważyć, wpływając na decyzje zakupowe klientów.
Perswazja a manipulacja
Perswazja i manipulacja są często używane zamiennie. To wielki błąd! Oba terminy dotyczą wpływania na innych ludzi, ale różnią się podejściem i celami. Perswazja to proces komunikacji mający na celu przekonanie innych do przyjęcia określonego punktu widzenia, działania lub przekonania poprzez racjonalne argumenty, logiczne dowody i uczciwe techniki. Opiera się ona na uczciwości i przejrzystości. Szanuje autonomię oraz wolność wyboru osoby, do której jest skierowana.
Z kolei manipulacja to nieuczciwe i często ukryte działanie mające na celu wpływanie na decyzje czy zachowania innych w sposób, który służy interesom manipulatora, często kosztem osoby manipulowanej. Jest ona nieetyczna, ponieważ wykorzystuje nieuczciwe techniki, ukryte motywy i wprowadza w błąd. Manipulator często wykorzystuje emocje, zniekształca fakty lub stosuje presję psychiczną.
Podsumowanie: Co to jest perswazja? – Rodzaje, techniki, wywieranie wpływu
Perswazja w reklamie i sprzedaży pomaga skutecznie komunikować wartość oferty, budować zaufanie i angażować odbiorców. Stosując etyczne techniki perswazyjne, stworzysz kampanie oraz strategie sprzedażowe, które nie tylko przekonują, ale także budują długotrwałe relacje z klientami. Często wykorzystywane techniki wywierania wpływu w sprzedaży to: zadawanie pytań, budowanie relacji, demonstrowanie więzi, a także storytelling czy zaczynienie od małej prośby i przechodzenie do mniejszej.
Przeczytaj też: Co to jest neurowriting i dlaczego wykwalifikowany copywrtiter powinien znać to pojęcie? oraz Co to jest neurolingwistyka i w jaki sposób może pomóc copywriterowi oraz marce osiągnąć sukces na rynku?