Artykuły blogowe to jeden z elementów content marketingu. Z pomocą intersujących wpisów na blogu firmowym dotrzesz do szerokiego grona odbiorców poszukujących rzetelnych informacji związanych z konkretnym zagadnieniem. Obecnie Internet jest najpopularniejszym źródłem wiedzy. W internetowej wyszukiwarce użytkownicy wpisują rozmaite pytania. Dowiedz się, jak pisać skuteczne posty, które zwiększą ruch na Twojej stronie internetowej. W ten sposób możesz zwiększyć sprzedaż Twoich produktów bądź usług.

Jakie tematy poruszać na blogu firmowym?

Blog firmowy powinien być ściśle związany z Twoją branżą. Dobrze, jeśli poszczególne artykuły blogowe w jakikolwiek sposób nawiązują do Twojej oferty. Czasem wystarczą nawet luźne powiązania. W ten sposób każda publikacja będzie elementem ścieżki zakupowej Twoich potencjalnych klientów.

Zanim zainwestujesz swój czas i pieniądze w przygotowanie treści, określ Twoją grupę docelową. Poszczególne persony to potencjalni odbiorcy Twoich tekstów. Przed założeniem bloga warto zaplanować sobie cykl tematów, które pojawią się na stronie www. Tematyka publikacji może być bardzo różna. Możesz tu edukować, bawić lub informować. Dobrze, jeśli każdy wpis spełnia określony cel marketingowy.

Skuteczny artykuł blogowy przynosi zamierzone efekty biznesowe. Może to być np.:

  • sprzedaż produktów/usług,
  • kreowanie wizerunku przedsiębiorstwa,
  • zwiększanie świadomości marki.

Cele te często się przenikają. Czy wiesz, jak je zrealizować w atrakcyjny sposób?

Aby zainteresować swoich odbiorców i zatrzymać ich uwagę na dłużej, skorzystaj ze sprawdzonych trików. Twórz posty, które odpowiadają na pytania:

  • Jak wybrać…?
  • Jak zrobić…?
  • Co zrobić…?

Dziel się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Edukuj konsumentów. Pokaż im, w jaki sposób mogą coś samodzielnie zrobić. Wspieraj ich w dokonywaniu wyborów. Pokazuj różne rozwiązania i rozwiązuj problemy. Recenzuj, inspiruj do działania, rozwiewaj wątpliwości, a także pomagaj unikać błędów. Czasem odkrywaj branżowe tajemnice. W ten sposób stworzysz interesujący content w Twojej witrynie.

Jak pisać skuteczne artykuły blogowe?

Zrób dobre wrażenie już na samym początku. Przyciągnij uwagę Internautów chwytliwym tytułem oraz ciekawym wprowadzeniem. Pamiętaj, że są to pierwsze elementy, na które zwracają uwagę odbiorcy. We wstępie zachęć do lektury artykułu. Zaakcentuj tu najważniejsze zagadnienia, które poruszysz w rozwinięciu.

Lead powinien zawierać krótkie streszczenie. Jego uzupełnieniem będzie spis treści znajdujący się pod spodem. Dobry wstęp to taki, który intryguje, porusza emocje oraz wyobraźnię. Dobrze, jeśli odwołuje się do konkretnej sytuacji, w której aktualnie znajduje się czytelnik. Na końcu wstępu wezwij do działania.

Przykład:

Szukasz copywritera, który sprosta Twoim oczekiwaniom i terminowo zrealizuje projekt, na którym Ci zależy? Zastanawiasz się, czy lepiej skorzystać z usług freelancera, czy podpisać umowę z agencją? Poznaj wady oraz zalety każdego z rozwiązań. Przeczytaj ten artykuł, by podjąć satysfakcjonującą decyzję.

Artykuł blogowy trzeba odpowiednio sformatować. Tekst należy podzielić na krótkie akapity. Ważne są też śródtytuły. Z ich pomocą podzielisz treść na mniejsze części i ułatwisz lekturę. Pomiędzy paragrafami warto zachować odstępy. W ten sposób publikacja staje się bardziej przejrzysta.

Unikaj małych i ozdobnych czcionek. W przeciwnym razie treść stanie się nieczytelna. Twoi odbiorcy szybko się zniechęcą. Bardzo szybko opuszczą witrynę. W przyszłości będą ją pomijać. W konsekwencji Twój serwis spadnie w rankingu Google.

We wpisach blogowych dobrze sprawdzają się proste krótkie zdania. Używaj zrozumiałych słów. Jeżeli kierujesz Twój przekaz do ludzi związanych z branżą, wtedy możesz posługiwać się językiem branżowym. Zrezygnuj też ze strony biernej.

Przed publikacją zadbaj o oprawę graficzną. Możesz skorzystać z darmowych banków zdjęć, udostępnić fotografie z firmowego archiwum lub samodzielnie przygotować grafiki. Bezpłatne zdjęcia znajdziesz m.in. na Pixabay, Foterze czy Skiterphotto. Skorzystaj też z Canvy – narzędzia do tworzenia materiałów graficznych. Bezpłatna wersja w zupełności Ci wystarczy, by uatrakcyjnić blogowy wpis. Zanim tekst pojawi się na stronie internetowej usuń z niego błędy ortograficzne, interpunkcyjne i stylistyczne.

Źródło: pixabay.com

Jak zaplanować publikację postów?

Artykuły blogowe powinny się pojawiać systematycznie na blogu. Możesz je publikować raz w tygodniu, co dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Ważne, by zachować ciągłość. W ten sposób będzie Ci łatwiej osiągnąć wyznaczone cele, realizować strategię, a także budować społeczność wokół marki.

Planowanie  treści to również oszczędność czasu. Jeśli korzystasz z WordPressa, możesz dodać w panelu wiele wpisów i zaplanować ich publikację. W wyznaczonym terminie automatycznie pojawią się na blogu. Dobrą praktyką jest przygotowanie większej partii tekstów. Wtedy brak inspiracji, choroba, urlop czy inne wydarzenia przestają być przeszkodą.

Jak promować artykuły blogowe w sieci?

Opublikowane artykuły blogowe warto promować w Internecie. W tym celu wykorzystaj firmowe social media. Na podstawie jednego wpisu możesz przygotować kilka postów na Facebooka. Każdy z nich powinien dotyczyć innej części. Koniecznie zamieść w mediach społecznościowych linki do całej publikacji. Wpisy blogowe mogą stać się inspiracją dla video umieszczonego na Youtubie czy postów na LinkedIn.

Podsumowanie: Jak pisać skuteczne artykuły blogowe?

Tworzenie skutecznych artykułów blogowe to prawdziwe wyzwanie. Pisząc treści na bloga, trzeba poświęcić sporo czasu. Pisanie wymaga sprawnego researchu oraz kreatywności. To zadanie sprawia wielu osobom ogromne trudności. Jeśli należysz do ich grona, skorzystaj z usług copywritera.

Jeśli potrzebujesz angażujących wpisów blogowych, skontaktuj się ze mną. Chętnie poznam Twój biznes i przygotuję dla Ciebie plan publikacji. Korzystając z mojego wsparcia, zadbasz o swój wizerunek oraz zwiększysz ruch na stronie internetowej. Czy jesteś gotów, na podjęcie współpracy, która pomoże Ci osiągnąć przedsiębiorczy sukces?