Zastanawiasz się, jak napisać dobry opis produktowy? Masz świadomość tego, że ładne zdjęcie to za mało, żeby znaleźć się na samym szczycie wyszukiwarki Google i dużo sprzedawać? Chcesz konkurować czymś innym niż ceną? Wykorzystaj potencjał słów. Starannie zredagowane i zoptymalizowane treści na pewno Ci w tym pomogą. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować czas oraz pieniądze w opisy produktów.

Opis produktu – dlaczego jest ważny?

Przemyślany i dobrze zredagowany opis produktowy przekonuje do zakupu oraz ułatwia pozycjonowanie sklepu internetowego. Z jego pomocą możesz skutecznie zbijać obiekcje klientów, a także doprowadzić ich do punktu, w którym stwierdzą, że Twoja oferta jest najlepsza spośród wielu innych prezentujących ten sam artykuł. Jak tego dokonać? Odpowiedź jest bardzo prosta: unikaj najczęściej popełnianych błędów. Poniżej w skrócie omówię topowe wpadki.

Opisy udostępniane przez producentów to baza wyjściowa. Niestety wielu właścicieli e-sklepów publikuje te same teksty bez wprowadzania modyfikacji i optymalizacji pod SEO. W konsekwencji na wielu stronach www pojawiają się identyczne teksty. Duplikaty sprawiają, że algorytmy nisko oceniają witrynę. Podstrony znajdują się na odległych pozycjach. Mało kto tam zagląda, a Ty generujesz spore straty. Czy naprawdę Cię na to stać?

Jeśli chcesz zarabiać, powinieneś wybrać jedno z dwóch rozwiązań: zmodyfikuje gotowe opisy, które Ci udostępniono lub napisz wszystkie teksty od nowa, optymalizując je pod kątem SEO. Możesz to zadanie wykonać samodzielnie, zlecić pracownikowi albo copywriterowi. Nigdy nie rezygnuj z opisów. 

Opisy produktów – analiza słów kluczowych

Opisy produktowe muszą być pisane przede wszystkim dla ludzi. Trudno zapomnieć jednak o algorytmach. Na szczęście pogodzenie obu kwestii jest stosunkowo proste. Frazy kluczowe umieść w tytule i śródtytułach. Postaw na rozbudowane hasła. Są one mniej konkurencyjne od ogólnych. Decydując się na ten krok, mas szansę trafić do TOP 10. Do analizy możesz wykorzystać płatne albo bezpłatne programy. Wiele  tych narzędzie jest dostępnych w obu wersjach. Jeśli jesteś na etapie poszukiwań, możesz przetestować SEMSTORM i SENUTO. Oba umożliwiają bezpłatne testowanie przez dwa tygodnie.

Opisy produktów – jak je napisać?

Jeżeli zależy Ci na przygotowaniu skutecznych opisów produktów, możesz kierować się schematem: cecha – funkcja – korzyść. Wiele cech jest oczywistych, jednak nie wszystkie. Zastanów się, jakie informacje o towarze mogą okazać się kluczowe dla klientów. W tym celu warto przygotować sobie kilka buyer person. Analiza potrzeb przynosi cenne informacje na temat tego, co tak naprawdę jest ważne dla osób potencjalnie zainteresowanych produktem. Istotne są tu również ukryte pragnienia i obiekcje. Treść powinna budować więź między towarem a kupującym. 

https://pixabay.com/photos/ecommerce-selling-online-2140604/

Opisy produktów w sklepie internetowym – o czym trzeba pamiętać?

Pamiętaj, że zakupy w Internecie robią też osoby zdecydowane oraz świadome swoich potrzeb. Dla nich bardzo ważnym kryterium może być specyfikacja techniczna produktów. Z tego powodu dane tego typu powinny się znaleźć w opisie. W tekście wyeksponuj te parametry, które mogą bezpośrednio wpłynąć na to, czy ktoś złoży zamówienie.

Jeśli w branży jest spora konkurencja i wiele firm sprzedaje te same produkty, warto zastanowić się nad strategią, która Cię wyróżni. Może to być np. program lojalnościowy, bezpłatna dostawa przy zakupach powyżej z góry ustalonej kwoty, czy płatności odroczone. Dopasuj plan działania do Twoich możliwości oraz potrzeb konsumentów.

Kolejnym ważną cechą dobrze napisanego opisu produktu jest formatowanie. Podziel treść na sekcje. Podziel je nagłówkami. Dłuższe partie zastąp krótszymi akapitami. Stosuj wyliczenia i pogrubienia. Pamiętaj też o interpunkcji, ortografii oraz stylistyce.

Podsumowanie: Jak napisać dobry opis produktu?

W opisie produktu zachowaj umiar. Nadmiar słów kluczowych wygląda nienaturalnie i niekorzystnie wpływa na SEO. 2-3 frazy w zupełności wystarczą. W sklepie internetowym publikuj wyłącznie unikalne teksty. Raz na zawsze zapomnij o plagiacie. Brakuje Ci pomysłu, jak opisać towary? Wykorzystaj najczęściej zadawane pytania przez Internautów. Odpowiedz na nie. W ten sposób stworzysz wartościowy content. W tekście może umieścić też link do kategorii lub innego artykułu.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie opisów kategorii, produktów i artykułów blogowych w sklepie internetowym? Wyślij do mnie zapytanie. Odpowiem w ciągu 24h.