Przeglądasz oferty pracy? Chcesz się przebranżowić? W jednym z ogłoszeń znalazłeś/znalazłaś wakat na content writera? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym się zajmuje ten specjalista. Czym się różni od copywritera? 

Kim jest content writer?

Content writer to dosłownie osoba, która tworzy zawartość, treść. Dzięki jego publikacjom rośnie rozpoznawalność marki. Jest ona ceniona za merytoryczne informacje, których dostarcza odbiorcom. Dzięki temu zyskuje coraz większe zaufanie w oczach konsumentów. 

Teksty publikowane na stronie internetowej oraz w social mediach są wartościowe dla użytkowników. Wiele z nich prezentuje wyniki badań naukowych oraz specjalistyczne analizy. Przygotowanie takich treści jest pracochłonne i czasochłonne. Przynosi jednak wymierne korzyści przedsiębiorstwom. Dzięki nim systematycznie rośnie widoczność witryny internetowej. Z czasem zwiększają się też dochody ze sprzedaży.

Content writer — czym różni się od copywritera?

Wiele osób używa terminów „copywriter” oraz „content writer” jako synonimy. Jest to błąd, ponieważ obie specjalizacje dotyczą tak naprawdę nieco innych obszarów. Pierwsze słowo funkcjonuje w języku od ponad wieku. Specjalista w tej dziedzinie tworzy przede wszystkim treści o charakterze użytkowym, np.:

  • spotów reklamowych,
  • tekstów do ulotek i innych materiałów marketingowych,
  • opisów znajdujących się na opakowaniach produktowych.

Treści tego typu nie wymagają branżowej wiedzy oraz dużego researchu. 

Z kolei content writerzy są odpowiedzialni za tworzenie treści publikowanych w Internecie. Pojawiają się one w social mediach, na firmowych stronach internetowych czy w na innych witrynach. To jedna ze specjalizacji, na którą decydują się copywriterzy. Ja również zdecydowałam się na tę ścieżkę. Jeśli poszukujesz do współpracy kogoś, kto wesprze Twoją firmę, napisz do mnie wiadomość e-mail.

Warto w tym miejscu podkreślić, że wielu polskich pracodawców nie przykłada zbyt dużej wagi do tej terminologii. Często zdarza się, że od copywritera wymaga się tworzenia treści zoptymalizowanych pod kątem SEO, które dodadzą marce prestiżu i pomogą wyróżnić się na tle konkurencji. Walka o TOP3 w Google jest naprawdę zacięta.

https://pixabay.com/pl/photos/marketing-tre%c5%9bci-pisarze-4111003/

Content writer — jakie treści możesz mu zlecić?

Content writer stworzy dla Ciebie m.in.:

Potrzebujesz jeszcze innych treści, skontaktuj się ze mną. Wypełnij formularz kontaktowy.

Content writer — jak nim zostać?

Content writer to zawód, w którym wykształcenie odgrywa mniejszą rolę. Bardziej liczą się tu umiejętności takie jak:

  • biegła znajomość języka,
  • „lekkie pióro”,
  • sprawne i rzetelne wyszukiwanie informacji,
  • analiza zebranych informacji,
  • kreatywność. 

Ważną rolę odgrywa tutaj też znajomość zasad SEO. Osoba na tym stanowisku powinna być otwarta na nowe technologie oraz chętna do tego, by nieustannie się szkolić. Kluczem do sukcesu w tej branży tak naprawdę jest praktyka. Zdobyte doświadczenie pomaga zdobyć lepszą pracę albo pozyskać klientów, którzy zapłacą Ci więcej niż dotychczasowi.

Przydatne w pracy copywritera są też umiejętności techniczne. Często twórcy samodzielnie publikują gotowe treści w różnych CMS-ach. Warto nauczyć się też obsługi podstawowych narzędzi wykorzystywanych w marketingu internetowym. Potrzebne są one m.in. do analizy prowadzonych działań.

Dlaczego warto współpracować z content writerem?

Content writer, który rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, przyniesie Twojemu biznesowi wiele korzyści. Treści na Twojej stronie internetowej powinny być merytoryczne i unikalne. Tylko takie pomogą Ci trafić na pierwszą stronę wyszukiwarki. Ich długość jest kwestią drugorzędną. Nie ma tu miejsce na lanie wody. Bezwartościowe teksty są nisko oceniane przez algorytmy Google. Trafiają do mniejszej liczby odbiorców i obniżają miejsce rankingowe witryny.

Przedsiębiorstwa, które dzielą się wiedzą oraz owocami swojej pracy cieszą się większym zaufaniem wśród konsumentów. Blog firmowy to idealne miejsce na tego typu działania. Tego typu publikacje są świetną bazą do przygotowania materiałów publikowanych w mediach społecznościowych. Przemyślana strategia contentowa to ważny filar współczesnego biznesu internetowego. Spójne kreacje pozytywnie wpływają na wizerunek przedsiębiorstwa.

Czy wiesz, że firmy, które zajmują miejsce w TOP10, a szczególnie w TOP3, odnotowują znaczne wzrosty w sprzedaży produktów lub usług? Klienci chętnie wybierają oferty, które wyświetlają się w wynikach organicznych, czyli bezpłatnych. Dla wielu takie firmy są godne zaufania. Jeśli chcesz, by Internauci myśleli w takich kategoriach o Twojej firmie, zatrudnij content writera lub rozpocznij współpracę z freelancerem albo z agencją.

Podsumowanie: Czym zajmuje się content writer?

Wybierając content writera do współpracy, zapoznaj się z jego portfolią. Zweryfikuj jego teksty pod kątem merytorycznym. Jeżeli jakość treści pozostawia wiele do życzenia, poszukaj innego specjalisty. Zwróć uwagę też na ewentualne błędy oraz estetykę. Publikacje powinny być przejrzyste i proste w odbiorze. Pamiętaj, że w specjalistycznych artykułach należy podać źródła. 

Przygotowanie wysokiej jakości tekstów wymaga czasu. Research, pisanie oraz redakcja to pracochłonne czynności. Jeśli mi nie wierzysz i myślisz, że przesadzam, przekonaj się o tym na własnej skórze. Dla ułatwienia sam wymyśl sobie temat do realizacji. Sprawdź, ile zajmie Ci projekt. 

Pamiętaj, content writer nie siada przed komputerem, by napisać o swoich wyobrażeniach. Do każdego tematu musi się przygotować. Wykaż się wyrozumiałością. Oboje wyznaczcie sobie realny termin oddania tekstu do akceptacji.