Copywriting i content marketing to narzędzia wykorzystywane do opracowania skutecznej strategii marketingowej. Czy tworzą idealną parę? Wydaje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Dzięki nim realizacja wyznaczonych celów biznesowych staje się łatwiejsza. Ciekawe oraz merytoryczne publikacje zwiększają rozpoznawalność marki, edukują odbiorców, a także rozbijają wiele obiekcji, zachęcając do zakupu. Z ich pomocą firma może na wiele sposobów komunikować się z grupą docelową. Sprawdźmy, czy to dobre połącznie.

Copywriting – definicja

Copywriting polega na konstruowaniu atrakcyjnych tekstów reklamowych, których głównym celem jest zwiększenie sprzedaży. Aby przekonać grupę docelową do zakupu, copywriter tworzy przeróżne publikacje, które pojawiają się na firmowych stronach internetowych czy w reklamie drukowanej. Są to na przykład:

Mistrzowie słowa wykorzystują wiele technik, dzięki którym treści stają się bardziej atrakcyjne oraz łatwiejsze w odbiorze. Wśród najbardziej popularnych metod przyciągania uwagi wymienia się m.in. AIDĘ czy storytelling. Obie doskonale się sprawdzają w tekstach sprzedażowych.

Kolejnym ważnym elementem jest język korzyści. Czytelnik musi poznać benefity, które zyska po dokonaniu transakcji. Muszą to być rzeczy ważne dla niego, dlatego copywriter powinien dobrze poznać grupę docelową. Oczywiście nie musi samodzielnie dokonywać dogłębnej analizy. Może wykorzystać informacje, których dostarczy mu zleceniodawca w briefie.

Content marketing – definicja

Content marketing, czyli marketing treści, polega na opracowaniu i przygotowaniu specjalistycznych treści branżowych. Dzięki nim przedsiębiorstwo kreuje wizerunek eksperta w konkretnej dziedzinie, zyskuje większe zaufanie wśród odbiorców, a w rezultacie jego sytuacja finansowa ulega znacznej poprawie.

Content pojawiający się na stronie www, w zewnętrznych witrynach oraz w różnych kanałach społecznościowych wspomaga pozycjonowanie. Umiejętnie wplecione frazy kluczowe przyczyniają się do zwiększenia ruchu organicznego, czyli bezpłatnego. To skuteczna forma promocji marki w Internecie.

Aby marketing treści spełnił należycie swoją funkcję, należy opracować odpowiednią strategię marketingową. Jej realizacja wymaga czasu, środków finansowych, kreatywności i współpracy wielu specjalistów. Jedną ze sprawdzonych praktyk jest przygotowywanie rozmaitych wpisów, video, infografik czy webinarów na podstawie artykułów blogowych. Dzięki temu można błyskawicznie zwiększyć zasięgi.

Czym różni się copywriting od content marketingu?

Na podstawie powyższych definicji możemy śmiało stwierdzić, że copywriting jest jednym z narzędzi content marketingu. Ułatwia realizację strategii marketingowej. Z tego powodu copywriterzy biorą czynny udział w budowaniu silnych marek na rynku.

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie marketingu treści w swoich firmach. W tym celu współpracują z dużymi agencjami lub freelancerami specjalizującymi się w różnych dziedzinach. Niektórzy nawet decydują się na zatrudnienie copywritera w przedsiębiorstwie. Pracownik swobodnie operujący słowem jest na wagę złota. Dzięki jego wiedzy oraz umiejętnościom językowym brand wiele zyskuje.

Copywriting czy content marketing? A może jedno i drugie?

Content marketing nie istnieje bez copywritingu. Z kolei korzystanie z samego narzędzia bez pozostałych elementów marketingu online traci nieco swój ogromny potencjał. Odpowiednio dopasowane słowa kluczowe odgrywają ważną rolę w osiąganiu wysokich pozycji w wyszukiwarce. Im wyższe miejsce w rankingu, tym większa sprzedaż.

Przy mniejszym budżecie marketingowym warto jednak zdecydować się na sam copywriting. Wiele osób tworzących treści na zamówienie korzysta ze specjalnych programów, które pomagają w optymalizacji tekstu pod kątem algorytmów. Systematyczne prowadzenie bloga, dodawanie atrakcyjnych opisów produktów oraz opisów kategorii w sklepie internetowym przynosi pozytywny rezultat.

Boty wyżej oceniają stronę www. Staje się ona dla nich bardziej atrakcyjna. Jeśli dodatkowo w mediach społecznościowych dodamy linki do firmowej witryny, możemy osiągnąć naprawdę dobry rezultat. Współpraca z doświadczonym copywriterem, który ma przynajmniej minimalną wiedzę na temat marketingu internetowego może się okazać dla małej firmy strzałem w dziesiątkę.

Podsumowanie: Copywriting vs. content marketing – para idealna?

Copywriting vs. content marketing – co wybrać? Oto jest pytanie. Niestety na to pytanie nie udzielę Ci jednoznacznej odpowiedzi. Tutaj wiele zależy od Twoich indywidualnych oczekiwań jako przedsiębiorcy, a także od możliwości finansowych. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości i kompleksowym podejściu do marketingu internetowego, ale nie stać Cię na współpracę z dużą agencją, możesz rozpocząć współpracę z freelancerami, np. ze specjalistą do spraw SEO, copywriterem, mistrzem od social mediów czy z osobą osiągającą dobre wyniki w kampaniach Google Ads.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej lub szukasz osoby, która przygotuje dla Ciebie atrakcyjne treści na stronę www zoptymalizowane pod kątem SEO, koniecznie do mnie napisz. Chętnie podzielę się moją wiedzą i doświadczeniem z zakresu copywritingu oraz marketingu internetowego. Jeśli będziesz chciał, podam Ci również namiary do innych freelancerów, z którymi współpracuję. Po zapoznaniu się z ich portfolio, sam zdecydujesz, czy zasługują na Twoje zaufanie.