Czy wiesz, na czym polega zawód copywritera? Czy znasz pojęcie copywritingu? Co oznaczają te słowa? Jeśli prowadzisz biznes w sieci lub szukasz nowego zajęcia, musisz poznać te dwa słowa. Zapraszam Cię w podróż, która zmieni Twoje postrzegani świata. Przenieś się w czasie i poznaj copywriterskie tajemnice. Krótka historia pomoże Ci lepiej zrozumieć marketing.

W ostatnim czasie słowa copywriter i copywriting stały się bardzo popularne. Pojawiają się coraz częściej w literaturze branżowej, social mediach, a także w ogłoszeniach o pracę. Możesz je znaleźć w ofercie studiów oraz kursów. Dlaczego te terminy nagle stały się tak ważne w naszym życiu?

Pandemia, lock down i zamknięcie sklepów stacjonarnych przeniosły nasze życie do Internety. Zakupy w sieci powoli stają się standardem, podobnie jak praca zdalna, wirtualne targi czy spotkania online. Wielu przedsiębiorców zostało zmuszonych do metamorfozy swojej działalność. E-biznes stawia ogromne wyzwania markom.

Czym jest copywriting?

Copywriting to angielski termin, który do tej pory nie doczekał się polskiego odpowiednika. Jeśli lubisz bawić się słowem, możesz spróbować swoich sił i wymyślić hasło, które zagości w naszym języku na zawsze. W ten sposób zadbasz o czystość naszej polskiej mowy oraz zapiszesz się na kartach historii.

Copywriting oznacza tworzenie treści, które mają zachęcić odbiorcę do podjęcia konkretnego działania. Nie zawsze musi to być zakup towaru lub usługi. Może to być np. wypełnienie krótkiej ankiety lub pozostawienie opinii w sklepie internetowym.

Copywriter — co to za zawód?

Copywriter to osoba zajmująca się pisaniem tekstów na zamówienie na bazie konkretnych wytycznych. Mogą to być m.in.:

Specjalista powinien mieć głowę pełną pomysłów. Czarować słowem, operować językiem korzyści oraz bezbłędnie pisać. Ważne jest także analityczne myślenie oraz wyszukiwanie informacji. Mistrz słowa, który dobrze wykonuje powierzone mu zadania nieustannie pogłębia swoją wiedzę. Śledzi nowinki branżowe i doszkala się z zakresu sprzedaży, psychologii czy marketingu.

Pasja pisania to zdecydowanie za mało, by odnieść sukces. Trzeba dużo czytać oraz ćwiczyć. Trening czyni mistrza. Im więcej tekstów przygotujesz, tym więcej się nauczysz. Z czasem dostrzeżesz, które techniki przynoszą lepsze efekty, a Twój warsztat zbliży się do ideału.

Poznaj genezę copywritingu

Ok. 3500 lat p.n.e. Sumerowie wynaleźli pismo. To spektakularne odkrycie zrewolucjonizowało życie przyszłych pokoleń. Za pomocą odpowiednio połączonych symboli starożytny lud Mezopotamii komunikował się między sobą. To dzięki nim nasze życie nabrało innych barw. Dzięki temu narzędziu powstało wiele zawodów oraz dziedzin, w tym copywriting.

Początkowo pismo wykorzystywano do tworzenia aktów prawnych i treści o charakterze religijnym. Zanim wynalazek trafił do Europy, kapłani w Indiach stworzyli słynne Wedy. Co ciekawe, księga była wielokrotnie grubsza od chrześcijańskiej Biblii. Obszerna treść robi wrażenie.

Rozwój copywritingu

Kolejny przełom nastąpił w XV wieku, kiedy Jan Gutenberg wynalazł druk. Minęło sporo czasu, nim wynalazek stał się popularny na naszym kontynencie. Na początku drukowano dzieła literackie. Dzięki księgom powoli propagowano czytelnictwo i zmniejszano analfabetyzm. Proces ten wymagał sporo czasu i zaangażowania wielu osób.

Minęło kilkaset lat zanim pojawiła się prasa. Drukowano w niej ważne informacje oraz ogłoszenia. Przedsiębiorcy dostrzegli potencjał w rosnących nakładach i postanowili zamieszczać w gazecie krótkie informacje, które promowały biznes. W ten sposób rozwijali swoją działalność, a ich popularność systematycznie wzrastała.

Pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych narodził się copywriting. To właśnie tutaj pojawili się pierwsi copywriterzy, którzy stworzyli podwaliny tworzenia angażujących treści. Wraz z rozwojem technologii reklama pisana przechodziła kolejne transformacje, które trwają do dnia dzisiejszego.

Odkryj sekret SEO copywritingu

SEO copywriting powstał dzięki rozwojowi Internetu. Specjaliści opracowują inspirujące teksty pisane językiem korzyści, które przyciągają tłumy odbiorców oraz spełniają wymogi sztucznej inteligencji. Algorytmy regularnie skanują strony internetowe, poszukując tych, które najlepiej odpowiadają potrzebom współczesnego człowieka.

Opisy produktów, kategorii, tekst O nas czy artykuły pojawiające się na blogu firmowym wymagają kreatywności, ogromnej pracy, czasu, a także sporej wiedzy i umiejętności. Sam talent to zdecydowanie za mało. Analityczne myślenie, umiejętność dokładnego researchu oraz szybkiego przetwarzania informacji ułatwiają pracę copywritera.

Przyjazne teksty muszą być napisane prostym językiem i nieść wartość dla klienta. Czytelnik powinien zdobyć praktyczną wiedzą, która pomoże mu rozwiązać palące problemy. Ciekawe treści wzbudzają zainteresowanie oraz pomagają podjąć decyzję o zakupie. Zawód copywritera jest niezwykle fascynujący. Trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować.

Podsumowanie: Copywriter — co to za zawód? Poznaj genezę copywritingu

Copywriter to zawód, który powstał dzięki wynalezieniu pisma i druku. Bez tych wynalazków tworzenie reklam za pomocą atrakcyjnych merytorycznych tekstów byłoby niemożliwe. Rozwój Internetu nadał copwritingowi nowe oblicze. Pisanie tekstów na strony internetowe to jeden z filarów marketingu internetowego.

Kreatywne teksty zwiększają rozpoznawalność marek i pozwalają przedsiębiorcom osiągnąć sukces. Copywriterzy uczestniczą w tworzeniu strategii komunikacyjnej oraz marketingowej. Wspierają dział sprzedaży oraz nadają produktom nowe znaczenie. Specjaliści wydobywają potencjał firmy.  Czy Twoja marka ma już swojego copywritera?