Marketing 7P to model, który ułatwia wprowadzanie produktów oraz usług na rynek. Dzięki tej koncepcji stworzenie rentownej oferty staje się o wiele prostsze. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest marketing mix 7p i czym różni się od wcześniej wersji 4p.

Co to jest marketing 7P?

Marketing 7P to rozwinięcie starszego modelu 4P. Rozwój gospodarczy sprawił, że czteroskładnikowa koncepcja po pewnym czasie nie była dopasowana do realiów rynku. Idea ta skupia się nie tylko na ofercie przedsiębiorstwa, ale również na budowaniu relacji z konsumentami. 

W konstruowaniu oferty ważną rolę zaczął odgrywać człowiek i jego potrzeby. Dzięki temu firma zyskuje ludzkie oblicze. Wchodzi w interakcję z odbiorcami. W takim układzie zysk staje się efektem ubocznym, a nie nadrzędnym celem.

Jaka jest różnica między koncepcją marketingu 4P a 7P?

Koncepcję marketingu mix 4P stworzył McCarthy. Pod tym skrótem kryją się:

  • price (cena),
  • product (produkt),
  • place (dystrybucja),
  • promotion (promocja).

W ten sposób można przedstawić artykuł albo usługę, wartość oferty, koszty (produkcja, cena dla klienta, marża), sposób dystrybucji produktów oraz strategię promocji. Dzięki temu stworzenie skutecznej kampanii reklamowej staje się o wiele prostsze.

Z czasem do powyższej formuły dodano 3 elementy. W marketingu 7P dodatkowo wyróżniamy:

  • people (ludzie),
  • process (proces),
  • physical evidence (świadectwo materialne).

Takie podejście docenia wkład pracowników w rozwój firmy oraz sprzedaż. Z kolei proces uwzględnia działania podejmowane w celu zwiększenia skuteczności i satysfakcji klientów. Pod hasłem świadectwo materialne kryją się np. Identyfikacja wizualna, dress code, strona www.

Koncepcja 7p marketing mix — dla kogo?

Marketing 7p przydaje się osobom odpowiedzialnym za wyznaczanie celów biznesowych. To ważny element analizy SWOT. Przydaje się też w analizie konkurencji. Dzięki temu narzędziu możesz usprawnić wiele procesów w firmie. Wykorzystaj je do tego, by rozwinąć Twoją firmę.

Zastanów się, jak możesz wykorzystać potencjał Twojej oferty. Co możesz zmienić w modelu cenowym? Jeśli prowadzisz hurtownię, dobrym rozwiązaniem jest podzielenie klientów na różne kategorie, np.:

  • detaliczni,
  • hurtowni, którzy zamawiają kilka razy w miesiącu,
  • ci, którzy składają zamówienie raz w miesiącu,
  • osoby, które robią zakupy rzadziej niż raz w miesiącu.

Na tej podstawie możesz stworzyć kilka grup cenowych.

Określ miejsca, w których konsumenci mogą się zaopatrzyć w Twoje artykuły. Chcesz je sprzedawać stacjonarnie czy online. A może dwoma kanałami? Sprecyzuj kanały promocji. Zadbaj o wygląd Twojej strony internetowej. Niech pojawią się na niej teksty, które zatrzymają odbiorców na dłużej w witrynie i skłonią ich do zakupu. Zwróć też uwagę na obsługę klienta.

Ponadto systematycznie podnoś kwalifikacje Twojego personelu. Wysyłaj ich na szkolenia i uzupełniaj luki w ich kwalifikacjach. Dbaj również o relacje z partnerami biznesowymi. 

https://pixabay.com/pl/photos/strategie-marketingowe-3105875/

Jak wykorzystać narzędzia marketingu mix 7P w kampanii?

Planując kampanię produktową, trzeba starannie zaplanować wszystkie elementy marketingu 7P. Przemyślana strategia uchroni Twoje przedsiębiorstwo przed wieloma błędami oraz stratami finansowymi. W przypadku porażki będziesz mógł rzetelnie ocenić, co zostało źle zrobione. To z kolei pomoże Ci wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Dlaczego powinieneś wdrożyć koncepcję marketingu 7p w Twojej firmie?

Marketing mix 7p pomoże Ci skoncentrować się na grupie docelowej. W ten sposób wyznaczysz krótkofalowe i długofalowe cele biznesowe. Dokonasz prawidłowej segmentacji rynku oraz zbudujesz pozytywny wizerunek marki. Zdobędziesz zaufanie konsumentów, a pracownikom dasz poczucie, że to oni są odpowiedzialni za sukces firmy. To na pewno doda im skrzydeł, zmotywuje do dalszej pracy.

Podsumowanie: Co to jest marketing mix 7p?

Prowadzenie spójnych działań w przedsiębiorstwie to klucz do osiągnięcia biznesowego sukcesu. Marketing 7P doskonale porządkuje najważniejsze obszary. Jest istotnym elementem analizy rynkowej, segmentacji klientów, promocji oraz ustalania kosztów. Dzięki niemu łatwiej jest zadbać o płynność finansową.