Storytelling to jedno z narzędzi marketingowych, które ułatwia realizację wyznaczonych celów. Opowiadane historie budują wizerunek marki. Edukują odbiorców oraz inspirują do podjęcia konkretnego działania. Story wyzwala emocje, dzięki czemu wzrasta sprzedaż. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest storytelling.

Czym jest storytelling?

Najprościej mówiąc, storytelling to tworzenie opowieści. Historie towarzyszą ludziom od dawna. W starożytności powstały mity, które wyjaśniały rozmaite zjawiska i ukazywały pozytywne oraz negatywne wzorce zachowań. Niektórzy twórcy story nadal czerpią z nich inspirację. Pokazują produkt lub usługę w konkretnym kontekście. W ten sposób nadają marce kontekst. 

Historie angażują odbiorców. Opowieści sprawiają, że chętniej utożsamiamy się z konkretną ofertą. Łatwiej jest nam sięgnąć po prezentowane rozwiązanie. Storytelling wydaje się  doskonałym remedium na wiele problemów, z którymi zmagają się przedsiębiorcy.

Storytelling — z czego się składa?

Każda historia składa się z tych samych elementów:

  • fabuła,
  • bohaterowie,
  • konflikt,
  • akcja.

Twórcy nadają im rozmaite kontakty, dopasowując je do oferty, sposobu, w jaki marka się komunikuje oraz realiów, w których żyjemy. Opowieści powstają zarówno w narracji pierwszoosobowej, jak i trzecioosobowej.

Pamiętaj, że storytelling musi być autentyczny. Brak wiarygodności to strzał w kolano dla firmy. Zanim przystąpisz do tworzenia, poznaj dobrze grupę docelową. Zadbaj o to, by przekaz był jasny. Fabuła nie może go przytłoczyć. Wybierz odpowiednie medium oraz ustal call to action. 

https://pixabay.com/pl/photos/ksi%c4%99%c5%bcniczka-pi%c4%99kny-ma%c5%82a-dziewczynka-869721/

Storytelling — jaką funkcję pełni w marketingu?

Dobrze opowiedziana historia może stać się mocną stroną strategii marketingowej. Dzięki niej zwykłe artykuły, które są dostępne w większości sklepów, budzą pozytywne skojarzenia. Po takie produkty konsumenci chętniej sięgają. 

Warto dodać, że kluczową rolę w storytellinku odgrywa obraz. To konkretne kadry zostają zapamiętane przez odbiorców. O wiele rzadziej cytują oni wypowiedzi bohaterów. W ten sposób brand zostaje zapamiętany na dłużej. Zakorzenia się w podświadomości widzów.

Historie pomagają przedsiębiorcom wyróżnić się na tle konkurencji. Z tego powodu wiele marek stawia na marketing narracyjny w swoich działaniach. Możesz go wykorzystać w social mediach, newsletterze oraz na stronie internetowej. Zamiast wideo, użyj tekstów i grafik. Taki przekaz reklamowy może stać się równie atrakcyjny. Czym wygrywa z innymi formami? Na pewno jest bardziej subtelny.

Podsumowanie: Co to jest storytelling?

Chcesz zwrócić na siebie uwagę odbiorców? Postaw na marketing narracyjny. To dobre rozwiązanie nie tylko dla dużych korporacji, ale również dla małych firm. W tym wypadku mały budżet wcale nie musi okazać się przeszkodą. Wystarczy odrobina kreatywności, wiarygodność oraz dotowanie komunikatu do grupy docelowej. Przełamuj schematy i szukaj nietypowych pomysłów. Zaskakuj odbiorców, by zwiększać zyski ze sprzedaży.

Czy pamiętasz jeszcze Rozum i Serce? Dla mnie to najlepsi kreacja, jaką widziałam. Ci bohaterowie podbili moje serce. Utkwili mi w pamięci na zawsze. Moim zdaniem to kwintesencja współczesnego storytellingu. A jaka opowieść Tobie najbardziej przypadła do gustu?

Chcesz opowiedzieć historię, ale nie potrafisz jej ubrać w słowa? Napisz do mnie wiadomość e-mail