Spis Treści
Przed Tobą do napisania kilka zleceń lub praca dyplomowa, a Tobie brakuje zapału, by zabrać się do pracy? Myślisz o tym, jak się zmotywować do pisania, skoro jest tyle innych rzeczy do zrobienia. Przestań szukać wymówek, zabierz się za siebie i wykorzystaj 5 wskazówek, które pomogą Ci wykonać Twoje zadanie.
Pisanie to wbrew pozorom ciężka praca i duży wysiłek intelektualny. Trzeba zebrać odpowiednie informacje, zapoznać się z nimi, przeanalizować je, a następnie ubrać myśli w słowa. Następnie tekst trzeba poprawnie zredagować oraz sformatować. Niezbędna jest też korekta. To wszystko sprawia, że często wzbraniamy się przed tworzeniem treści. Takie momenty przytrafiają się każdemu zarówno tym, którzy mają „lekkie pióro”, jak i osobom, którym brakuje zdolności w tej dziedzinie.
Motywacja — definicja
Jak podaje internetowa Encyklopedia PWN, motywacja to „proces regulacji psychicznych, nadający energię zachowaniu człowieka i ukierunkowujący je; może mieć charakter świadomy lub nieświadomy. [https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/;3943894]
Motywacja kieruje naszym zachowaniem. Dzięki niej podejmujemy konkretne działania i realizujemy wyznaczony cel. Jeśli jesteś copywriterem, a pisanie jest Twoim jedynym źródłem utrzymania, wtedy najprawdopodobniej Twoją motywacją jest potrzeba osiągania sukcesów. Robisz wszystko, by uniknąć porażki. Rozwijasz Twoje umiejętności oraz realizujesz kolejne projekty.
Podobny mechanizm może zadziałać u studentów. Marzą o ukończeniu uczelni, zdobyciu dyplomu oraz dobrze płatnej pracy. Aby ich pragnienia się urzeczywistniły, muszą napisać licencjat lub magisterkę, a potem ją obronić.
Co obniża motywację do pisania?
Jednym z czynników, który mocno obniża motywację, jest brak ruchu. Aktywność fizyczna :
- rozładowuje stres,
- dotlenia organizm,
- zwiększa wytrzymałość psychiczną.
Wykonując kilka prostych ćwiczeń, możesz w krótkim czasie zmienić nastawienie do pisania.
Kolejnym demotywatrem jest brak snu. Gdy jesteś przemęczony, pogarsza się Twój nastrój i niczego Ci się nie chce. Zanim przystąpisz do pracy, wyśpij się oraz zrelaksuj. Wprowadź w codzienne życie rytuały. Chodź spać o regularnej porze. Pełny energii szybko napiszesz to, co wcześniej odłożyłeś na później.
Co jeszcze obniża Twoją efektywność? Choroba oraz zła dieta. Kiedy źle się czujesz, odpuść sobie pisania. Towarzyszące Ci dolegliwości zniechęcają do pisania. Obniżają jakość publikacji. Nie siadaj za biurko z pustym żołądkiem. Głód skutecznie odwraca uwagę od tworzenia treści. Dostarczaj Twojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Dzięki temu wzrośnie Twoja efektywność.
Jak się zmotywować do pisania — 5 wskazówek
Wskazówka 1
Nawiąż kontakt z innymi copywriterami. Dołącz do grupy np. na Facebooku. Znajdź Twojego guru. Obserwuj piszących i wymieniaj się doświadczeniami. Przynależność do danej konkretnej grupy ludzi skutecznie motywuje do działania. Często daje dużo wsparcia.
Wskazówka 2
Przygotuj sobie plan pracy. Spis treści to dobry sposób, by uporządkować Twoje działania i kontrolować postępy w pracy. Dzięki niemu przygotujesz lepsze treści na stronę internetową, szybciej napiszesz pracę dyplomową albo książkę.
Wskazówka 3
Spędzaj czas z ludźmi po pracy. Nie izoluj się od społeczeństwa, bliskich oraz znajomych. Kontakt z drugim człowiekiem da Ci chwilę wytchnienia od służbowych obowiązków. Będzie dla Ciebie niczym katharsis. Nikt nie jest w stanie się skupić wyłącznie na pisaniu.
Wskazówka 4
Gdy piszesz, unikaj przeszkadzaczy. W tym momencie potrzebujesz ciszy oraz spokoju. Wyłącz telefon i social media. Dzięki temu będziesz potrzebować mniej czasu na realizację projektu.
Wskazówka 5
Pisz o stałej porze. Wybierz godziny, w których jesteś najbardziej wydajny. Ja na przykład zawsze siadam do pracy rano. Dzieci, gdy są zdrowe, idą do przedszkola, a mąż do pracy. Wtedy jestem w domu z najmłodszym synem. W tym roku w październiku skończy dwa lata. Wymaga, więc sporo uwagi. Często przerywam pisanie, ale udaje mi się wszystko tak zorganizować, by w miesiącu zrealizować cały plan.
Podsumowanie: Jak się zmotywować do pisania?
W pisaniu liczy się systematyczność. Pisz każdego dnia. Dzięki temu tworzenie treści stanie się Twoim nawykiem. Zadbaj o work life balanace. Wbrew pozorom nie jest to wyświechtany slogan. O tym, że odpoczynek jest ważny, wiedziano od zawsze. Średniowieczny zakonnik św. Benedykt z Nursji powiedział „Módl się i pracuj”. Ta maksyma urzekła mnie już w gimnazjum i nią staram się kierować w życiu. Nadmiar pracy szkodzi. Warto o tym pamiętać.
Brakuje Ci czasu lub stworzyć unikalne teksty na stronę internetową lub do e-sklepu? Skontaktuj się ze mną. Wykup spersonalizowany pakiet, zapłać w ratach i dodawaj regularnie treści, które przekonają klientów do zakupu, a algorytmy do Tego, by wysoko oceniły Twoją witrynę.