Spis Treści
Neurowriting to dziedzina neuromarketingu dotyczą tworzenia, a konkretnie pisania różnych treści. Znajomość tych zasad pomoże Ci udoskonalić Twój copywriterski warsztat, a także uczyni z Ciebie prawdziwego mistrza słowa. W ten sposób Twoje przekazy staną się jeszcze bardziej świadome. Precyzyjne komunikaty pomogą Twoim zleceniodawcom osiągnąć zamierzone cele. Dowiedz się, co to jest neurowriting i dlaczego powinieneś znać to pojęcie, jeśli chcesz zostać szanowanym copywriterem.
We wcześniejszych moich wpisach mogłeś się dowiedzieć, w jaki sposób neurolingwistyka oddziałuje na umysł odbiorców. Na konkretnych przykładach wskazywałam funkcje, jakie pełnią poszczególne części mowy oraz znaki interpunkcyjne. Teraz nadszedł moment, by wykonać kolejny krok w naszej podróży i odkryć nowe ścieżki.
Co to jest neurowriting?
Neurowriting pogłębia wiedzę z zakresu neurolingwistyki. Zwraca uwagę na to, w jaki sposób całe zdania i akapity oddziałują na umysł odbiorców. Tutaj analizujemy cały tekst. Weryfikujemy czy wszystkie elementy zostały ze sobą odpowiednio połączone. Testujemy różne opcje, konstrukcje, kombinacje słów, by uzyskać zamierzone efekty. W ten sposób powstają perswazyjne teksty, które skutecznie przekonują ludzi do podjęcia konkretnych działań.
Czy wiesz, w jaki sposób Twój mózg rozumie poszczególne słowa?
Kiedy czytasz wybrane zdanie, Twój mózg analizuje każde słowo i interpretuje je w zależności od tego, jakie sformułowanie poprzedza wyrażenie, a także zwraca uwagę na to, które występuje zaraz po nim. W ten sposób każde słowo jest umiejscowione w konkretnym kontekście, a następnie wyławia się ogólny sens wypowiedzi. Idąc nieco dalej, nagłówek narzuca interpretację akapitu, który po nim następuje. Wskazuje na treść. Czytelnik jest świadomy tego, czego dotyczy tekst poniżej. Jeśli mój nagłówek brzmi: Co to jest neurowriting?, to w Twoim umyśle w naturalny sposób pojawia się komunikat mówiący o tym, że w poniższym akapicie znajdziesz odpowiedź na to pytanie. To zjawisko nazywa się matrycą otwarcia. W psychologii nazywa się to efektem pierwszeństwa. Zapamiętujemy to, co jest na początku i przez ten pryzmat tworzymy naszą wizję.
Skoro jest otwarcie, to musi być również zamknięcie. Ostatni akapit, zdanie, a nawet słowo tworzy matrycę zamknięcia. Mogą to być np. wnioski, które zapamięta odbiorca. Jest to wartość dla czytelnika, przed ostatecznym call to action. Zakończenie ma duży wpływ na to, jaką decyzję podejmie dana osoba. Czy przekonałeś ją wystarczająco, by zaryzykowała i wykonała kolejny krok?
Czy to oznacza, że rozwinięcie nie ma żadnego znaczenia dla konsumentów? Wcale nie. Środkowa część wypowiedzi musi uporządkowana. Kolejność argumentów, na którą się zdecydujesz, także wpływa na osiągany rezultat. Z tego powodu ważna jest architektura tekstu. Jeśli od razu wskażesz cenę produktu, najprawdopodobniej stracisz potencjalnych klientów już na starcie. Zbyt wysoki koszt może ich zniechęcić już na samym początku. Nie będą zainteresowani tym, by poznać korzyści. Jeżeli natomiast odwrócisz hierarchię i najpierw opowiesz im cechach, opowiesz im o najważniejszych funkcjach, a potem przedstawisz benefity, może się okazać, że będą gotowi na to, by zapłacić za dany towar tyle, ile żądasz.
Jak pisać długie teksty reklamowe, by odbiorcy chcieli je przeczytać do końca?
Istnieje kilka ogólnych zasad tworzenia treści, które skrócą czas poświęcony na korektę. Warto się do nich stosować, by udoskonalić warsztat copywritera, a także zyskać więcej odbiorców. Oto wskazówki, które musisz zapamiętać:
1. Buduj krótkie zdania.
2. Na każdy akapit tekstu reklamowego przeznacz maksymalnie 4 linijki.
3. Oddzielaj akapity 2-3. pustymi liniami, tzw. biały obszar.
4. W każdym wersie umieść maksymalnie 60 znaków.
5. Ważniejsze informacje wyróżnij większą czcionką.
6. Stosuj wypunktowania i listy numerowane.
7. Zadbaj o odpowiednie formatowanie.
Co dzięki temu zyskasz? Krótki przekazy są prostsze do zapamiętania. Bullety oddziałują na naszą podświadomość, zakorzeniają w niej najważniejsze informacje. Dynamiczny i sformatowany tekst zachęca do lektury. Wzrok się wolniej męczy, a potencjalni klienci wykazują większe zainteresowanie, by zapoznać się z ofertą.
Podsumowanie: Co to jest neurowriting i dlaczego wykwalifikowany copywrtiter powinien znać to pojęcie?
Neurowriting pomaga copywriterom w tworzeniu angażujących treści. Odpowiednio dobrane słowa oraz właściwa architektura przyciągają wzrok, zachęcają do lektury i przekonują umysł do podjęcia działania. W ten sposób powstają efektowne teksty reklamowe oraz sprzedażowe, a także treści wizerunkowe. To pozwala zwiększyć świadomość marki na rynku, a także zwielokrotnić zyski o 300% lub więcej.
Jeśli do tej pory błądziłeś po omacku i testowałeś różne rozwiązania. Spróbuj wykorzystać tę metodę. Nawet jeżeli nie zwiększysz sprzedaż konkretnego produktu o kilkaset procent, to zaoszczędzisz czas na redagowaniu reklamy, a także przekonasz do zakupu większą liczbę osób niż laniem wody bez przemyślanej strategii. Plan w tworzeniu treści jest ważny w pracy copywritera. Pamiętaj o tym każdego dnia.