Spis Treści
Znany angielski pisarz George Orwell zauważył związek między słowami a naszymi myślami. Wysnuł wniosek, że jedne oddziałują na drugie. Wcale się nie pomylił! Ludzki umysł i język tworzą zgrany duet. Jedno jest zależne od drugiego. Dostrzegli to również badacze, którzy analizują zawiłe zależności. Sprawdź, co każdy copywriter powinien wiedzieć o neurolingwistyce. W jaki sposób ta wiedza może wpłynąć na Twoją pracę?
Copywriting to sztuka. Trudno nie zgodzić się z tym faktem. Copywriter to osoba, która opanowała skomplikowany kunszt pisarski. Mistrz słowa dobiera zwroty w taki sposób, by pobudzić wyobraźnię i rozbudzić zmysły. Pokazuje to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Maluje słowem obrazy, które zakorzeniają markę w umyśle konsumentów. Odpowiednio skonstruowane treści edukują, przekonują oraz sprzedają. Są doceniane zarówno przez ludzi, jak i przez roboty.
Jeśli marzysz o tym, by udoskonalić Twój warsztat i dołączyć do grona najlepszych copywriterów, musisz nieustannie poszerzać swoje horyzonty. Zgłębiaj tajniki psychologii, sprzedaży oraz marketingu. Odkrywaj sekrety pracy największych twórców. Rozwijaj swoją kreatywność. Stań się mentorem dla marek. Bądź drogowskazem dla konsumentów.
Neurolingwistyka — co to właściwie jest?
Neurolingwistyka to nauka łącząca w sobie aż 3 dyscypliny: psychologię, lingwistykę oraz neurologię. Badacze sprawdzają, jaki jest związek pomiędzy poszczególnymi słowami a procesami zachodzącymi w mózgu. Weryfikują to, w jaki sposób zwroty oddziałują na procesy myślowe i odwrotnie. Jej korzenie sięgają XIX wieku, kiedy badano zachowanie ludzi po wypadkach. Ofiary traciły zdolność posługiwania się językiem ojczystym. Nie potrafiły odpowiedzieć w logiczny sposób na zadane pytanie. Zjawisko to nazwano afazją. Przeprowadzone analizy stały się inspiracją dla wielu naukowców, którzy zaczęli z nich korzystać w innym kontekście.
Dzięki obserwacjom i licznym testom wykonywanych na ludziach po wypadkach stwierdzono, że poszczególne części kory mózgowej pełnią określone funkcje. Jednym z sukcesów było odkrycie ośrodka Wernickiego, który odpowiada za rozumienie znaczenia słów. Znajduje się on górnym płacie skroniowym. Z kolei ośrodek Broki umieszczony w dolnym zakręcie czołowym jest odpowiedzialny za wypowiadanie się w zrozumiały sposób.
Źródło grafiki: http://zaburzeniaaaa.blogspot.com/2012/06/zaburzenia-afatyczne.html
Badania z zakresu neurolingwistyki — fascynująca podróż w głąb ludzkiego mózgu
Rozwój technologii i nauki umożliwia zgłębienie tajników wiedzy na temat ludzkiego ciała i umysłu. Nowoczesny sprzęt obrazuje poszczególne organy, w tym również mózg. Dzięki temu można sprawnie monitorować aktywność płatów mózgowych oraz analizować ich reakcje. Badanie prowadzi się obecnie na zdrowych osobach, by ocenić zachowanie mózgu na konkretne bodźce zmysłowe, w tym na poszczególne słowa. Specjalistyczne badania pozwalają określić, w jaki sposób zmienia się zachowanie człowieka pod wpływem analizy otrzymanej informacji z zewnątrz.
Psycholingwiści przeprowadzają skomplikowaną analizę badań wykonanych z pomocą takich metod jak;
- tomografia emisyjna,
- rezonans magnetyczny,
- encelegrafia,
- magnetoencelografia.
W trakcie diagnostyki rejestruje się zmiany, jakie zachodzą w mózgu podczas tworzenia słów, wyrażania myśli czy nauki mowy.
W jaki sposób wiedza z zakresu neurolingwistyki może pomóc copywriterowi?
Neurolingwistyka pomaga w tworzeniu skutecznych haseł reklamowych. Co ciekawe, slogany reklamowe są najłatwiej zapamiętywane przez odbiorców. Zakorzeniają się w umyśle konsumentów i w dużym stopniu wpływają na ich decyzje zakupowe.
Jaki z tego płynie wniosek dla Ciebie, dla mnie oraz dla osób odpowiedzialnych za marketing? Każde słowo ma ogromne znaczenie. Nie ma tu miejsca na pomyłkę. Błąd powoduje ogromne straty. To jeden z powodów, dla którego warto korzystać z testów A/B. Dzięki nim unikniesz porażki i w 100% wykorzystasz potencjał oferty Twojego klienta. To jeden z powodów, dla których za hasło reklamowe możesz zarobić naprawdę spore pieniądze, jeśli wpadniesz na genialny pomysł.
Mam nadzieję, że nie muszę Cię więcej przekonywać o tym, że słowa mają potężną moc. Nie jest to tylko pusty slogan. Przekonaj się o tym na własnej skórze. Zgłębiaj tajniki neurolingwistyki i rozwijaj swoją copywriterską karierę.
Predykaty sensoryczne — jedna z tajnych broni copywritera
Predykaty to słowa za pomocą, których określamy czynności, właściwości bądź działania. W tym celu najczęściej używamy przymiotników, przysłówków oraz czasowników. Wyróżniamy:
- predykaty wzrokowe,
- predykaty słuchowe,
- predykaty kinestetyczne.
Poniżej znajdziesz tabelę z przykładowymi predykatami, by łatwiej było Ci zrozumieć istotę problematyki.
Predykaty wzrokowe | Predykaty słuchowe | Predykaty kinestetyczne |
Poukładać sobie coś w głowie – układamy na nowo hierarchię; stwierdzamy, co jest istotne, a co straciło na aktualności. | Nawiasem mówiąc – zmiana tonu wypowiedzi. | Zwalić się komuś na łeb – przyjść do kogoś bez zapowiedzi. |
Widzieć coś w jasnych/ciemnych barwach – zmienia się nastawienie emocjonalne. | Mamrotać coś pod nosem – okazywać po cichu niezadowolenie. | Postawić się na czyimś miejscu – wczuć się w czyjąś sytuację, by lepiej zrozumieć drugą osobę. |
Mieć kogoś za sobą – mieć czyjeś wsparcie. | Kłaść akcent na… – pokazywać, co jest ważne | Coś poszło jak po maśle – udało się szybko i poprawnie coś wykonać. |
Popatrzeć na coś z drugiej strony – zmienić perspektywę o 180oC. | Coś mówi samo za siebie – stwierdzać fakty. | Mieć nóż na gardle – być w bardzo poważnej sytuacji; mieć silną motywację do działania. |
Predykaty kinestatyczne odwołują się do różnych zmysłów i części ciała. Często mają charakter metaforyczny. A jakie predykaty przyszły Ci do głowy? Stwórz własną listę. Następnie sprawdź, w jaki sposób reagują na nie poszczególne osoby.
Jaki wpływ na tworzenie treści i decyzje zakupowe mają predykaty sensoryczne?
Predykaty sensoryczne obrazują nasze zachowanie. Bezpośrednio wpływają na nasz sposób myślenia i zachowania. Pokazują kolejność wykonywanych czynności oraz ich skutki. W ten sposób kształtują się nasze doświadczenia, które wpływają na podejmowane przez nas decyzje. Brzmi enigmatycznie? Oto przykład:
Ciężar spada mi z serca, gdy widzę, że sprzedawca naprawdę chce mi pomóc. Nie wciska mi konkretnego produktu, ale prezentuje cały asortyment. Bacznie słucham jego słów, analizuję wszystko na spokojnie w domu i kupuję towar, który najbardziej mi odpowiada.
Czy zauważyłeś pewną prawidłowość? Powyższa wypowiedź ukazuje kolejność wykonywania działań, które prowadzą klienta przez cały proces zakupowy. To jego wewnętrzna strategia. Jest ona ważna dla każdego marketera, a także dla copywritera. Na jej podstawie możesz tworzyć przekazy oparte o proces zakupowy charakterystyczny dla konkretnej grupy docelowej. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na przygotowanie angażujących treści reklamowych, które sprzedają.
Podsumowanie: Co to jest neurolingwistyka i w jaki sposób może pomóc copywriterowi oraz marce osiągnąć sukces na rynku?
Neurolingwistyka przedstawia mechanizm ludzkiego postępowania. Pokazuje, w jaki sposób słowa kształtują naszą percepcję rzeczywistości i oddziałują na naszą psychikę. Odpowiednio dobrane sformułowania pomagają w opracowaniu skutecznej strategii marketingowej, a także w przygotowaniu błyskotliwych haseł reklamowych czy komunikatów sprzedażowych. Umiejętne korzystanie z tej wiedzy zapewni Ci ogromny sukces. Staniesz się jednym liczących się specjalistów w branży. Zatem doskonal swój warsztat, daj się ponieść wyobraźni i testuj. Pisz teksty, które przyciągają uwagę konsumentów oraz algorytmów. Powodzenia!