Spis Treści
Sprzedaż rozpoczyna się od złożenia obietnicy klientowi. Trzeba przekonać mózg do działania. Nieważne, czego tak naprawdę dotyczy Twoja oferta, istotne jest, co klient zyska w dłuższej perspektywie. I bynajmniej nie chodzi tu o niską cenę. Ważną rolę odgrywa tutaj umiejętne operowanie słowem. To jeden z powodów, dla których marki współpracują z copywriterami. Czy wiesz jak pisać skuteczne teksty sprzedażowe?
Zagraniczni przedsiębiorcy już dawno docenili rolę copywritingu. Niestety w naszym kraju praca osoby piszącej teksty na zamówienie, często jest traktowana drugorzędnie. Ufam, że za niedługo zmieni się ten trend. Warto zauważyć, że przygotowanie angażujących treści to tytaniczna praca. Niekażdy potrafi dobrać odpowiednie słowa, które zachęcą odbiorców do skorzystania z oferty.
Wysoka jakość wpisów na blogu firmowym, opisów produktów bądź usług czy też przemyślane teksty na ulotce pełnią ważną funkcję w komunikacji z konsumentami. Z jednej strony kreują wizerunek, stawiając przedsiębiorstwo w roli eksperta, z drugiej zaś edukują, zachęcając do zakupu. Każdy tekst przygotowany przez copywritera ma pośrednio lub bezpośrednio przekonać klientów do transakcji. Cel treści warto ustalić już przed rozpoczęciem współpracy z copywriterem, gdyż specjaliści od operowania słowem często decydują się na działalność w konkretnej niszy. Jedni doskonale odnajdują się w content marketingu, drudzy wolą twardą sprzedaż.
Jeśli chciałbyś udoskonalić swój warsztat pisarski i tworzyć jeszcze lepsze teksty, koniecznie zastosuj triki sprawdzone przez copy na całym świecie. Dzięki tym wskazówkom marki, z którymi współpracujesz, mogą osiągnąć dużo większy dochody. Wysokie wyniki na pewno zostaną docenione. Dzięki temu Twoja kariera może nabrać rozpędu.
Jak pisać skuteczne teksty sprzedażowe?
Zadbaj o to, by były wiarygodne. Pisz w taki sposób, by tekst nie wzbudzał w odbiorcach oczekiwań względem prezentowanej oferty, które odbiegają od rzeczywistości. Niektóre sformułowania mogą podświadomie przekonywać klientów do właściwości produktów, których on nie posiada. Jeśli dokonają zakupu, mogą poczuć się oszukani. Zrób wszystko, by temu zapobiec. Spoczywa na Tobie ogromna odpowiedzialność. Oto wskazówki dzięki, którym Twoje treści staną się bardziej przekonujące.
1.Działaj na emocje
Jak dowodzą badania prowadzone przez psychologów i fachowców od neuromarketingu, każdy z nas podejmuje decyzję w oparciu o swoje odczucia. Pozytywny przekaz oddziałujący na wyobraźnię konsumentów, który odwołuje się do wybranej emocji, jest o wiele bardziej skuteczny niż racjonalne wywody. Jako przykład może tu posłużyć reklama Alpen Gold A po ilu kostkach Ty się uśmiechniesz? Taki slogan mocno oddziałuje na podświadomość, gdyż zaprasza odbiorcę do interakcji. Co więcej, mówi o pozytywnych doświadczeniach. Czekolada wywołuje endorfiny, hormon szczęścia. Ciekawe, ile osób po obejrzeniu reklamy szukało w swoim zasięgu kostki czekolady, by poczuć prawdziwą rozkosz w ustach i radość w sercu.
2. Mów o faktach
Powiedz klientowi, co się stanie, gdy skorzysta z Twojej oferty. Nie pisz szybko przygotujesz obiad, tylko Twoi domownicy będą zachwyceni smacznym obiadem, który przyrządzisz w 30 minut. Zamiast szybko otrzymasz przesyłkę, możesz powiedzieć dostaniesz towar w ciągu 48h. Racjonalne komunikaty budzą w naszym umyśle doświadczenia, którym trudno zaprzeczyć. To one odpowiadają w dużym stopniu za podjęcie pozytywnej decyzji zakupowej.
3. Spersonalizuj przekaz
Czy wiesz, jakie jest najskuteczniejsze słowo w reklamie? Może Cię zaskoczę, a może nie. Jeśli będziesz używał w swoim przekazie zaimka Ty, masz szansę wywindować sprzedaż do góry. Myślisz, że żartuję? Wcale nie. Kevin Hogan w swojej książce dotyczącej perswazji wyjaśnia, że ludzie tak naprawdę są w głębi duszy egoistami. Najpierw myślą o swoich korzyściach, potem o drugim człowieku. Zwracając się do odbiorcy osobiście, sprawisz, że poczuje się wyróżniony i chętniej skorzysta z Twojej oferty. Zatem nie bój się, że ktoś zarzuci Ci brak kultury osobistej. Przekonaj swoich zleceniodawców, że taka zmiana komunikacji, przyniesie im potężne zyski.
4. Użyj luki informacyjnej
Luka informacyjnato zabieg, dzięki któremu dostarczasz odbiorcy szczątkowe informacje. W ten sposób skłaniasz jego mózg do poszukiwań. Dzięki temu istnieje duża szansa, że przeczyta w całości artykuł, który piszesz. Wystarczy, że będziesz go prowadził przez cały proces i podawał kolejne informacje. Jeśli dotarłeś do tego punktu, to znak, że luki informacyjne działają.
5. Pisz o korzyściach w nagłówkach
Nagłówek to jeden z najważniejszych elementów w całym tekście. Zanim odbiorca przeczyta tekst, najpierw skanuje wzrokiem wytłuszczone fragmenty, w tym tytuł i nagłówki. Jeśli są mało intrygujące, często rezygnuje z lektury. Musisz najpierw zareklamować swój tekst, potem produkt lub usługę.
Podsumowanie: Jak pisać skuteczne teksty sprzedażowe?
Sprzedaż to prawdziwe wyzwanie zarówno dla specjalistów z tej dziedziny, jak i copywriterów. Fachowcy, którzy tworzą treści na zlecenie, mają nieco ułatwione zadanie, gdyż mogą poświęcić więcej czasu na stworzenie efektywnego przekazu, dopieszczenie go. Sprzedawca niestety nie. By doszlifować treści na stronie internetowej czy w ofercie handlowej, warto skorzystać z kilku zabiegów stylistycznych. Zaproś odbiorcę do interakcji. Pisz w tak jakbyś z nim rozmawiał. Bezpośredni komunikat wzmacnia przekaz. Odwołuj się do konkretnych emocji, mów o korzyściach i odkrywaj stopniowo tajemnicę. Nie zapomnij też o efektownych nagłówkach, które zachęcą do potencjalnych klientów do zapoznania się z ofertą. Powodzenia.