Spis Treści
Wybierając zawód copywritera, wiele osób zastanawia się nad tym, jaką ścieżkę wybrać. Agencja czy freelancing. Jeśli freelance to wyłącznie na własny rachunek, czy może jako dodatkowe zajęcie. Możliwości jest wiele. Ważne, by wybrać najlepszą opcję dla siebie. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu dowiesz się co zrobić, by założyć własną działalność gospodarczą.
Aby założyć własną firmę, koniecznie trzeba określić swoją grupę docelową. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję związaną z podatkiem VAT. Kolejnym utrudnieniem jest wybór PKD oraz formy ZUS. Dodatkową trudnością może być sytuacja, w której postanowisz zostać na etacie w zagranicznej firmie.
Gdzie pracuje copywriter freelancer?
Choć praca zdalna we współczesnym świecie staje się powoli normą, zakładając własną działalność, musisz mieć biuro. Tego wymagają przepisy. W praktyce wcale nie musisz z niego korzystać. Możesz pracować z dowolnego miejsca na ziemi. Nikt Ci tego nie zabroni. W końcu to TY JESTEŚ SZEFEM.
Podczas rejestracji własnej działalności gospodarczej, musisz wskazać adres przedsiębiorstwa. Może to być Twój dom, wynajęte biuro lub biuro wirtualne. Wynajęcie pomieszczenia jest najdroższą opcją. Zastanów się, czy na pewno tego potrzebujesz.
Pamiętaj, że urząd skarbowy może Cię skontrolować, by sprawdzić, czy adres jest prawdziwy. Nie warto zatem kombinować. Nieuczciwe zagrywki mogą Cię wiele kosztować i zepsuć Twoją reputację. W tym przypadku nie warto ryzykować. Twoim celem jest zbudowanie silnej i wiarygodnej marki. Bądź uczciwym przedsiębiorcą i nie kombinuj. Zadbaj o dobre imię copywriterskiej społeczności.
Wirtualne biuro nie stanowi żadnego problemu dla urzędników. Ważne, by szczerze odpowiedzieć na zadane przez nich pytania. Jeśli nie będziesz mógł odebrać telefonu, oddzwoń. Dzięki temu unikniesz podejrzeń.
Płacić VAT czy też nie?
Co prawda, rejestrując swoją działalność związaną z copywritingiem, nie musisz od razu zostać płatnikiem VAT. Wszystko zależy od wysokości Twoich dochodów. Spora liczba copywriterów decyduje się na to, by zostać płatnikiem VAT. W tym celu należy wypełnić druk VAT-R. Czynny podatnik VAT wystawia faktury, składa deklaracje VAT-7, odprowadza należne składki VAT do właściwego urzędu skarbowego oraz wysyła JPK.
Możesz też zrezygnować z tej procedury. Jak pokazuje praktyka zawodowa, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Większość firm poszukuje do współpracy copywriterów, którzy wystawiają fakturę VAT. Dzięki temu przedsiębiorcy odliczają sobie podatek. Jeśli marzysz o prawdziwej karierze w tej branży, lepiej od razu wypełnij niezbędne dokumenty.
PKD dla działałności copywriterskiej vs. wysokość składki VAT
PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności. Dotyczy on wszystkich branż. Jeśli wiesz już, czym dokładnie chcesz się zajmować, wybierz odpowiednie kody. Sztandarowym kodem każdego specjalisty w tym fachu jest identyfikator 73.11.Z. Odnosi się on do działalności agencji reklamowych. Prócz niego możesz wskazać również inne. Kto wie, może w przyszłości będziesz świadczyć jeszcze inne usługi lub zajmiesz się sprzedażą. Pomyśl o tym. Co ważne, zawsze możesz poszerzyć swoją listę o dodatkowe PKD.
Niektórzy mogą Ci sugerować, byś wybrał kod 90.03.Z. Jest on przeznaczony dla osób zajmujących się działalnością twórczą i artystyczną. Możesz go dopisać bez żadnych konsekwencji. Przy wystawianiu faktur musisz jednak uważać.
Pierwszy identyfikator ma wyższą stawkę VAT (23%), z kolei drugi tylko 8%. Nie dokonuj wyboru na własną ręką. Jeśli samodzielnie zdecydujesz się na płacenie niższego podatku, możesz narazić się urzędnikom. Tworzenie opisów produktów, kategorii czy tekstów SEO nie ma nic wspólnego z twórczym pisaniem. W tym przypadku jesteś autorem publikowanych treści. Nie mają one jednak wartości artystycznej. Jeżeli masz wątpliwości, koniecznie wystąp o indywidualną interpretacją podatkową. W ten sposób skutecznie zabezpieczysz swój biznes i unikniesz wielu nieprzyjemności, które mogłyby pogrzebać Twoje zawodowe aspiracje.
A co ze składkami ZUS?
Tutaj wiele zależy od Twoich preferencji, a także wizji firmy. Jeśli rezygnujesz całkowicie z etatu, jesteś zobowiązany do opłacania składek ZUS. Na początku działalności możesz skorzystać z ulgi. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie w innym przedsiębiorstwie, może się okazać, że będziesz zwolniony z opłat. Jedynym warunkiem, jaki musisz spełnić, jest uzyskanie dochodu na poziomie najniższej krajowej. Koniecznie śledź przepisy, gdyż minimalna kwota ulega częstym zmianom.
Podsumowanie — Copywriting: Jak założyć własną działalność gospodarczą?
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki dostatecznie naświetliły Ci problematykę prowadzenia biznesu przez copywritera. Dzięki nim będzie Ci łatwiej przeanalizować indywidualną sytuację. W przypadku wątpliwości poproś o pomoc księgowego, prawnika lub innego specjalistę. Oni chętnie odpowiedzą na Twoje pytanie: Jak założyć własną działalność gospodarczą? W zawiłych kwestiach najlepiej skierować zapytanie do stosownej instytucji.
Prowadzenie własnego biznesu to nie tylko sprawy administracyjne, to również pozyskiwanie nowych klientów, utrzymanie dobrych stosunków z dotychczasowymi kontrahentami czy promowanie usług. Firma copywriterska może stać się prawdziwym powodem do dumy. Życzę Ci wielu sukcesów na przedsiębiorczej drodze. Powodzenia!