Headline, czyli nagłówek H1 to tytuł publikacji. To on przyciąga uwagę odbiorcy i dostarcza informacji. Odgrywa ważną rolę w content marketingu, dlatego powinien być zgodny z zasadami SEO. Przeczytaj ten artykuł, by tworzyć atrakcyjne headline’y.

Co to jest headline?

Headline to tytuł, najważniejszy nagłówek na każdej podstronie. Umieszcza się go w kodzie HTML. Odgrywa ważną rolę w pozycjonowaniu strony internetowej . Jest jednym z 6 nagłówków. Najczęściej uzupełnia się 2 lub 3 nagłówki.

Dlaczego nagłówek H1 zasługuje na Twoją uwagę?

Roboty wyszukiwarek wysoko oceniają strony internetowe z wartościowym contentem. Dzisiaj stare praktyki SEO związane z nagromadzeniem fraz kluczowych odeszły do lamusa. Takie pozycjonowanie jest nieskuteczne. Przynosi odmienne efekty. Witryna zajmuje niższą pozycję w rankingu.

Headliny są ważne zarówno dla Internautów, jak i dla algorytmów Google. Ciekawe nagłówki H1 stają się doskonałym wabikiem. Wzbudzają zainteresowanie oraz pomagają w osiąganiu wyznaczonych celów. Serwis internetowy jest często odwiedzany. Jego popularność szybko wzrasta, dzięki czemu strona www osiąga coraz wyższe miejsce w rankingu.

Nagłówek H1 ułatwia indeksację. Ponadto porządkuje treść. Dzięki niemu użytkownik czuje się mniej zagubiony. Od razu orientuje się w tym, co znajduje się w witrynie. Jeśli pojawiają się dalsze nagłówki, odbiorca wie, co jest najważniejsze.

Jeśli chodzi o boty, warto wspomnieć o jeszcze jednej funkcji headline’a. Zdarza się, że w kodzie pominięto tytuł. W takiej sytuacji to właśnie nagłówek H1 staje się jego zamiennikiem.

Źródło: pixabay.com

Jak stworzyć headline zgodnie z zasadami SEO?

Eksperci SEO różnie podchodzą do tworzenia headline’ów. Jedni stosują jeden nagłówek H1, inni z kolei decydują się na wprowadzenie kilku tego typu elementów. Niektórzy natomiast rezygnują całkowicie z tego elementu kodu. Wierzą, że wartościowe treści same się obronią i wywalczą wysokie miejsce rankingowe.

Przyjmuje się, że headline powinien składać się z 20-70 znaków. Należy go wyróżnić na stronie, stosując np. większą czcionkę czy pogrubienie. Takie formatowanie ułatwia czytelnikom lekturę. Tekst staje się bardziej przejrzysty.

W nagłówku H1 można umieścić słowo kluczowe, aby poinformować roboty wyszukiwarki o tym, czego dotyczy konkretna podstrona. Dobrą praktyką jest umieszczenie w tym miejscy fraz z długim ogonem. Ważne, by były one naturalne. Pamiętaj, że sztuczne zabiegi mogą poważnie zaszkodzić Twojemu serwisowi.

Headline należy dopasować do odbiorców. Zanim go stworzysz, wejdź w ich skórę i wykaż się odrobiną empatii. W ten sposób będzie Ci łatwiej stworzyć atrakcyjny nagłówek H1 zgodny z SEO. Inspiracją mogą stać się np. najczęściej zadawane przez Internautów pytania związane z Twoją branżą bądź ofertą.

Podsumowanie: Nagłówek H1 – co to jest headline i dlaczego jest tak ważny?

Obecnie nagłówek H1 tworzy się dla czytelników, a nie dla robotów. To jedna z ważniejszych zmian, jaka zaszła w pozycjonowaniu stron. Teraz to człowiek i jego potrzeby znajdują się w centrum zainteresowań algorytmów. Teksty publikowane na stronach internetowych powinny w jak najwyższym stopniu spełniać oczekiwania odbiorców. Z tego powodu należy zadbać o ich merytoryczność oraz wygląd. Odpowiednio sformatowane treści uzupełnione ciekawym video, zdjęciem bądź grafiką, w których znajdują się naturalnie umieszczone słowa kluczowe, zwiększają szansę strony internetowej na osiągnięcie wysokiego miejsca w wyszukiwarce.

Jeśli marzysz o tym, by trafić do TOP 10, a następnie do TOP 3 w Google, napisz do mnie już dziś. Chętnie poznam Twój biznes, przygotuję dla Ciebie zoptymalizowane pod kątem SEO treści i pomogę Ci opracować strategię content marketingową.