Jeff Bezos powiedział: Nie martwi mnie ktoś, kto oferuje ceny o 50% niższe. Niepokoi mnie ktoś, kto może zaoferować lepsze doznania Klienta. Trudno się nie zgodzić z założycielem Amazona, a zarazem z najbogatszym człowiekiem świata. Jedno jest pewne. Swoją fortunę zbudował, dzięki uwodzeniu klienta, spełnianiu obietnicy i wywoływaniu pozytywnych emocji. Czy wiesz, w jaki sposób uwieść mężczyznę, by sprzedać mój Twój produkt lub usługę?

Męski mózg różni się od kobiecego, dlatego też komunikaty adresowane do płci pięknej powinny być sformułowane w inny sposób, niż te adresowane do mężczyzn. Zobaczmy, z czego wynikają te różnice i sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, by zwiększyć konwersję i stworzyć dochodową markę.

W jaki sposób ewolucja wpłynęła na męski mózg?

Rola mężczyzny w prymitywnym społeczeństwie była inna niż kobiety. Do jego zadań należało m.in. wynajdowanie, wykorzystywanie i produkcja broni. Walka ze zwierzętami i wrogimi plemionami bardzo szybko spowodowała, że panowie wyzbyli się empatii. Chęć przeżycia była zdecydowanie silniejsza niż emocjonalne zaangażowanie. Nie marnowano czasu na pocieszanie rywali czy też omawianie z nimi procesu wojennego. Trzeba było szybko i sprawnie pozbyć się wroga, by zdobyć nowy teren lub inne łupy.

Prymitywny przedstawiciel płci męskiej był niezależny. Bardzo często przebywał w osamotnieniu, by lepiej skoncentrować się na przygotowaniu do walki. Więzi społeczne nie były istotne, gdyż zdobycie społecznej pozycji wiązało się z ciągłymi konfrontacjami i bitwami. Mężczyzna liczył się, że w każdej chwili może być zmuszony zabić przyjaciela, by uratować swój dobytek, żonę i potomstwo. Z tego powodu bardzo cenił sobie swobodę działania. Samodzielnie decydował o miłosnych podbojach, płodzeniu dzieci, a także polowaniach.

Jak funkcjonuje mózg mężczyzny?

Panowie posiadają cztery razy mniej neuronów łączących prawą półkulę z lewą niż panie. W rezultacie nie są zdolni do przetwarzania komunikatów na poziomie emocjonalnym i racjonalnym jednocześnie. Każdy przekaz analizują lewą lub prawą półkulą. Płynie z tego jeden wniosek: mężczyźni koncentrują się tylko na jednej rzeczy w danym momencie. Jeśli chcesz posłużyć się obrazem, wykorzystaj ten, który pokazuje przedstawiciela męskiego gatunku, który skupia się na jednej czynności. Pisząc tekst skierowany do męskiej klienteli, staraj się odpowiedzieć na pytanie: Co będę z tego miał?. Pamiętaj, mężczyzn interesują fakty. Nie skupiaj się na zbyt wielu szczegółach.

Co ciekawe, ciało migdałowate u mężczyzn jest większe niż u kobiet. Dzięki temu wykorzystanie bodźców seksualnych w komunikacie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Panowie zazwyczaj pozytywnie reagują na nawiązanie do tej sfery życia. Co więcej, mężczyźni często naśladują obserwowane działania, dlatego warto ich do tego zachęcić.

W przypadku tekstów sprzedażowych skierowanych do mężczyzn warto być oszczędnym w słowach. Panowie nie lubią kwiecistych wypowiedzi. Nie zapamiętują długich wywodów. Szybko się rozpraszają. Lepiej powiedzieć wprost: zrób to, niż opowiadać całą historię.

Copywriting sprzedażowy zgodny z zasadami SEO

Odwołuj się do ukrytych pragnień i zbijaj obiekcje klienta. W tym celu stwórz sobie portret idealnego mężczyzny, który mógłby być zainteresowany Twoją ofertą. Napisz tekst, w którym przedstawisz mu konkrety: FUNKCJA ZALETA KORZYŚĆ. Wybierz 3 najważniejsze opcje. Nie skupiaj się na wszystkich. Pamiętaj, to ma być prosty przekaz bazujący na konkretach, a nie godzinny wykład. Twórz obrazy w wyobraźni konsumenta. W ten sposób szybciej trafisz do jego mózgu i zakorzenisz markę w jego podświadomości.

Zadbaj o to, by tekst był unikalny. Pod żadnym pozorem, nie może to być kopia innej publikacji. Roboty Google tego nie lubią. Pieczołowicie skanują wszystkie strony internetowe w poszukiwaniu tych, które łamią reguły. Jeśli znajdą winowajcą, od razu nakładają sankcję. Niestety skutki kary są odczuwalne w portfelu każdego przedsiębiorcy. Pozycja witryny spada, a wraz z nią dochody.

Ważnym elementem każdego tekstu SEO są słowa kluczowe. Warto z nich korzystać. Dobrą praktyką jest również używanie synonimów. Dzięki nim treść staje się bardziej urozmaicona. Co więcej, łatwiej jest zapobiec przesyceniu frazami istotnymi z punktu widzenia pozycjonowania.

Nie zapomnij o linkowaniu. W ofercie możesz umieścić odnośnik do produktu, który będzie świetnie się komponował z prezentowanym. W ten sposób łatwiej jest zachęcić klientów do transakcji wiązanej. To ważne z punktu widzenia e-commerce, który na co dzień wykorzystuje tajniki copywritingu sprzedażowego.

Podsumowanie: Sprzedażowe teksty SEO: Jak uwieść mężczyznę, czyli kilka słów o funkcjonowaniu męskiego mózgu.

Męski mózg jest większy od kobiecego. Jego budowa, jak i sposób funkcjonowania różnią się między sobą. Panie preferują pięknie opowiedziane historie o zabarwieniu emocjonalnym. Tymczasem mężczyźni nie skupiają tak dużej uwagi na języku. Dla nich liczą się fakty, liczby, statystyki oraz realne korzyści. Z tego powodu marki przeznaczone dla męskiej klienteli powinny postawić na jasną i bezpośrednią komunikację.

Dobrze jest się zastanowić, w jaki sposób napisać tekst sprzedażowy, by stworzyć w męskiej podświadomości wizerunek produktu z subtelnym podtekstem seksualnym. Nie każdy bowiem lubi mocne wejście w sferę intymną. Tak czy owak, seksualność mocno wpływa na decyzję zakupowe podejmowane przez płeć męską. Nie powinno się pominąć tego faktu.

Każdy tekst pojawiający się w sieci musi być atrakcyjny nie tylko dla konsumentów, ale również dla algorytmów wyszukiwarki. Z tego powodu tak ważne jest pozyskiwanie linków, odpowiednie nasycenie słowami kluczowymi i prawidłowe przygotowanie metadanych. Dzięki tym elementom można rozpocząć walką o miejsce w TOP3.