Artykuł sponsorowany to odpowiednio oznaczona, płatna forma reklamy, publikowana na łamach prasy oraz w Internecie. Dobrze napisany merytoryczny tekst przykuwa uwagę konsumentów, zachęca do zakupu, a także buduje pozytywny wizerunek marki. Z jego pomocą łatwiej zyskać autorytet w branży. Fachowe wypowiedzi specjalistów wzbudzają zaufanie i zakorzeniają brand w umyśle potencjalnych klientów. Zobacz, jak napisać ciekawy artykuł sponsorowany.

Płatna publikacja musi zainteresować odbiorców. Nie ma tu miejsca na lanie wody i powierzchowność. Chwytliwy nagłówek musi rozbudzić ciekawość Internautów, by przełamać w ich umyśle schematy oraz opór przed tekstem sponsorowanym. Niezależnie od tego, czy jesteś copywriterem, czy przedsiębiorcą musisz sobie zdać sprawę z faktu, że część ludzi podświadomie odrzuca wszystko, co ma choćby namiastkę reklamy. W przypadku tej formy promocji jest trudniej przełamać obawy. Subtelna wzmianka o marce czy produkcie, nawet jeśli dostarcza bardzo cennych informacji, jest odpowiednio oznaczona. I ten fakt niestety może dyskryminować nawet cenną wiadomość, która mogłaby uratować czyjeś życie. Z tego powodu tytuł musi przechytrzyć mózg konsumenta.

Jak zredagować artykuł sponsorowany?

Treść musi być atrakcyjna wizualnie, by zachęcić do lektury. Jeśli zaniedbasz pewne elementy, nikt nie zainteresuje się tym, co masz do powiedzenia. Szybki skan tekstu wzrokiem decyduje o tym, czy Twój wysiłek pójdzie na marne. Zatem stosuj tytuły, śródtytuły i wypunktowania. Jeżeli w treści pojawia się wypowiedź właściciela firmy lub pracownika, wyróżnij cytat.

Pamiętaj również o szacie graficznej. Starannie obrobione zdjęcia, wykresy i inne elementy, które wizualizują tekst, są mile widziane. Im więcej zmysłów uda Ci się zaangażować, tym większa szansa, że artykuł sponsorowany spełni swoją funkcję.

Płatna reklama może zostać odrzucona, jeśli nie spełni wymagań wydawcy. Przed wysłaniem treści do publikacji odpowiednio ją sformatuj. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, a także zadbasz o swój wizerunek w oczach wydawcy.

Czego może dotyczyć artykuł sponsorowany?

Zanim przystąpisz do pisania, zastanów się, jaki jest główny cel i cele poboczne. Co chcesz uzyskać? Zwiększyć sprzedaż? A może zaprezentować się jako lider w branży? Weź także pod uwagę to, czym interesuje się Twoja grupa docelowa. W jaki sposób lektura odmieni ich życie? Czy ułatwi im podjęcie decyzji zakupowej?

Postaw na rzetelną komunikację. Nie przechwalaj się. Mów obiektywnie. Delikatnie sugeruj, że Twoja oferta pomoże zwalczyć palące problemy. Wykorzystaj techniki perswazji oraz swoją kreatywność. Przed przesłaniem tekstu do wydawcy poproś kilka osób o opinię na temat artykułu. Najlepiej, gdy będą to osoby postronne. Dzięki temu zweryfikujesz swoje pomysły i dowiesz się, czy reklama może przynieść oczekiwane korzyści. Być może uwagi, które otrzymasz, pomogą Ci uzyskać spektakularne efekty.

Jak napisać artykuł sponsorowany, by przyciągnąć  i zatrzymać na dłużej uwagę odbiorców?

Atrakcyjne płatne reklamy zdecydowanie odbiegają od klasycznych publikacji prasowych. Temu zawdzięczają swój sukces. Zamiast tradycyjnego artykułu, wykorzystaj jedno z narzędzi, które ubogaca warsztat copywritera. Możesz wykorzystać takie formy jak:

  • storytelling,
  • case study,
  • poradnik,
  • wywiad,
  • recenzja.

W ten sposób treść stanie się o wiele ciekawsza. Wybierz taki rodzaj wypowiedzi, który pomoże Ci w naturalny sposób promować markę. Unikaj sztuczności.

Jak długi powinien być artykuł sponsorowany?

Subtelna reklama firma powinna skupiać się na konkretach. Postaraj się, by Twój wywód był spójny, logiczny i merytoryczny. Prowadź czytelnika w taki sposób, by rozumiał tok myślenia. Nie odsłaniaj na początku wszystkiego. Systematycznie prezentuj kolejne szczegóły i korzyści.

Co prawda, nie ustalono jednej długości publikacji, ale rekomendowana ilość znaków ze spacjami to 3000 – 4000. Takie zamówienia najczęściej otrzymują freelancerzy czy copy pracujący w agencji. Taka objętość wymaga właściwej selekcji informacji. Zawartość tekstu musi być dobrze przemyślana i odpowiadać strategii marki.

Podsumowanie: Jak napisać ciekawy artykuł sponsorowany?

Interesujący artykuł sponsorowany przyciąga uwagę czytelników chwytliwym nagłówkiem. Atrakcyjna forma oraz redakcja treści zachęcają do lektury i ułatwiają zaznajomienie się z całą publikacją. Warto zadbać również o hipnotyzującą grafikę, która wzbudzi pozytywne skojarzenia. Merytoryczny skondensowany oraz obiektywny tekst pomogą osiągnąć postawione cele. Dzięki płatnej reklamie przedsiębiorstwo zadba o pozytywny wizerunek, a także zwiększy świadomość marki wśród konsumentów.

Płatna reklama w sieci musi spełniać również wymogi SEO. Odnośnik prowadzący do strony internetowej firmy skutecznie wspomoże tworzenie sieci linków. Tym samym pozycja serwisu stanie się silniejsza. Subtelna promocja musi zawierać również słowa kluczowe. Aby wybrać najlepsze frazy, warto skorzystać z odpowiednich narzędzi, np. Google Keyword Planner. Ważne są również śródtytuły, w których możesz umieścić słowa pod pozycjonowanie.