LinkedIn to platforma społecznościowa, na której nawiążesz nowe kontakty zawodowe. Zyskasz tu nowe możliwości rozwoju Twojej kariery lub biznesu. Tutaj użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują nowych talentów do swoich firm, a także tworzą przyjacielskie relacje. Wielu osobom przyświeca tu myśl H2H – human to human. Zgodnie z tą ideą najważniejszy jest człowiek, budowanie prawdziwych, szczerych więzów. Dopiero potem zarabianie. 

Co to jest LinkedIn? — LinkedIn dla kogo?

LinkedIn to biznesowa platforma społecznościowa, która jest idealnym miejscem do budowanie marki osobistej. Ułatwia rozwój kariery w kraju oraz za granicą. Social networking to Twoja szansa na lepsze jutro. Prowadzenie LinkedIn pomoże Ci zwiększyć widoczność w branży. W ten sposób zyskasz dostęp do wiedzy. Poszerzysz Twoje horyzonty.

Dlaczego warto zainwestować czas w profil na LinkedIn?

To medium biznesowe służy do:

 • nawiązywania relacji,
 • prowadzenia skutecznych kampanii,
 • pozyskiwania kontaktów biznesowych,
 • budowania marki pracodawcy,
 • generowania leadów.

Nawiązywanie kontaktów ułatwia prezentację oraz budowanie swojej pozycji na rynku. Profesjonalne medium rozwiąże wiele Twoich problemów. Systematyczne prowadzenie konta to inwestycja, która przynosi wymierne korzyści. To maraton, w którym warto wziąć udział.

Wielu rekruterów wykorzystuje LinkedIn, by znaleźć najlepszych kandydatów, którzy uzupełnią atrakcyjne wakaty. Dzięki LinkedIn możesz znaleźć pracę, jeżeli szukasz zmian.

Jak stworzyć profil LinkedIn krok po kroku? — Zaprojektuj profesjonalne konto

Aby dodać konto LinkedIn, wejdź na stronę główną platformy i wybierz opcję „Dołącz teraz” w prawym górnym rogu, bądź poniżej logowania po lewej stronie na dole wybierając opcję „Pierwszy raz na LinkedIn? Dołącz teraz„. Jeżeli posiadasz konto Google, możesz również szybko zalogować się przy pomocy tego konta, naciskając przycisk „Continue with Google„.

Korzystając z opcji dołączenia w standardowy sposób, przejdziesz na kolejny ekran, na którym należy podać adres email oraz hasło, które posiada przynajmniej 6 znaków. sugerujemy używania haseł, które nie nawiązują do naszej osoby i które nie można odgadnąć.

Następnie zostaniesz przekierowany/przekierowana do następnego kroku. Podaj w nim podstawowe informacje, m.in:

 • imię,
 • nazwisko,

W następnych krokach podajesz:

 • lokalizację ( miejsce działania/ zamieszkania)
 • stanowisko, formę zatrudnia i nazwę firmy w której aktualnie pracujesz. Jeżeli jesteś studentem/ studentką to, uczelnię, rok rozpoczęcia studiów i zakończenia (planowanego), oraz informację, że masz więcej niż 16lat.

Po wypełnieniu formularza na wskazaną skrzynkę pocztową otrzymasz wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w link, dzięki czemu aktywujesz konto.

Następnie wypełnij dodatkowe informacje, takie jak Twoje doświadczenie zawodowe, zdobyte certyfikaty, języki lub inne umiejętności. Tutaj możesz pochwalić się też Twoim wykształceniem, uprawnieniami oraz case study. Koniecznie dodaj Twoje zdjęcie profilowe, najlepiej biznesowe. W serwisie LinkedIn zrezygnuj z wakacyjnych fotografii. Wyglądają one nieprofesjonalnie. 

Portal społecznościowy oferuje też połączenie konta z książką adresową e-mail, aby ułatwić znalezienie znajomych. Pamiętaj o skonfigurowaniu ustawień prywatności. Zdecyduj, które informacje mają zostać upublicznione. Ustaw Twoje preferencje dotyczące otrzymywania wiadomości i powiadomień.

Źródło: https://pixabay.com

Jak stworzyć profesjonalny profil LinkedIn? — Zakładanie konta

Optymalizacja profilu na LinkedIn zwiększa widoczność konta na platformie. Aktualne zdjęcie profilowe ułatwia budowanie relacji. Dzięki niemu łatwiej zadbać o autentyczność. W nagłówku przedstaw, czym się zajmujesz. W ten sposób będziesz się pozycjonować w umysłach użytkowników. Możesz tu wpisać Twoje stanowisko albo misję. 

W doświadczeniu zawodowym opisz dokładnie to, czym się zajmowałeś/zajmowałaś na konkretnym stanowisku.  Wymień Twoje najważniejsze obowiązki. Wspomnij o sukcesach. W sekcji wykształcenie dodaj informacje o certyfikatach i dyplomach, które znalazły się w Twoim dorobku. To ważne przy szukaniu pracy na LinkedIn.

Pamiętaj o regularnej aktualizacji profilu osoby. Dodawaj nowe umiejętności. Pokaż Twoją aktywność zawodową oraz rozwój. Przez cały czas zbieraj rekomendacje Twoich pracodawców, współpracowników lub klientów. Pozytywne opinie utwierdzą innych w przekonaniu, że warto z Tobą współpracować. Podkreślą Twój profesjonalizm. Dodatkowo systematycznie komentuj posty innych użytkowników. Poświęć na to 15-30 minut każdego dnia. Ten nawyk zwiększy Twoje zasięgi. Zainwestuj też czas w tworzenie własnych publikacji. 

Ustawienia prywatności i preferencji na stronie LinkedIn

Kontroluj informacje udostępniane innym użytkownikom. Zdecyduj, kto może zdobyć wiadomości na Twój temat. Zastanów się, jak powinna wyglądać widoczność Twojego profilu dla Internautów, którzy nie korzystają z platformy LinkedIn. Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi wykorzystywania Twoich danych do celów reklamowych. 

LinkedIn pozwala na dostosowanie preferencji związanych z otrzymywaniem wiadomości od innych użytkowników oraz powiadomień o ofertach pracy. Odpowiednie zarządzanie ustawieniami zapewni Ci komfort korzystania z platformy. Pamiętaj, że nadmiar informacji przytłacza. Wszystko z umiarem!

Aktywność na LinkedIn — jak z niego korzystać?

Budowanie sieci kontaktów na LinkedIn jest ważne dla rozwoju zawodowego i otwierania się na nowe możliwości.  Zacznij od wyszukiwania oraz dodawania do grona znajomych osób, które znasz osobiście:

 • kolegów z pracy, 
 • znajomych ze studiów,
 • osób z branży.

LinkedIn sugeruje osoby, które możesz znać, na podstawie wspólnych kontaktów lub wspólnych grup czy organizacji. Dołączanie do grup branżowych to świetny sposób na rozszerzenie sieci. Umożliwia interakcję z profesjonalistami o podobnych zainteresowaniach. Zwiększaj systematycznie swoją sieć kontaktów.

Nie ograniczaj się tylko do pasywnego dodawania kontaktów. Aktywnie angażuj się w dyskusje, komentuj posty i udostępniaj ciekawe treści. Regularne publikowanie własnych artykułów lub krótkich postów zwiększy Twoją widoczność wśród profesjonalistów z branży. Podczas nawiązywania nowych kontaktów, personalizuj zaproszenia. Możesz napisać wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego chciałbyś nawiązać kontakt z konkretnym użytkownikiem. Tak działa LinkedIn. Aplikacja LinkedIn ułatwi Ci codzienną aktywność.

Prowadzenie konta firmowego — Jak stworzyć stronę firmową LinkedIn?

Profil firmy nie będzie działać bez zaangażowania Twoich pracowników. Aby skutecznie korzystać z LinkedIn, niezbędna jest aktywność na profilach osobistych. Udostępnianie publikowanych treści, komentowanie ich, zapraszanie użytkowników LinkedIn do interakcji zwiększa szansę na firmowy sukces.

Utworzenie profilu firmowego na LinkedIn jest bezpłatne. Zrobisz to z poziomu Twojego profilu na LinkedIn. Przejdź z zakładki Praca do Utwórz stronę firmowąPotem wybierz rodzaj strony: firma, strona marki albo instytucja edukacyjna. Uzupełnij podstawowe dane o firmie. Podaj:

 • nazwę,
 • publiczny adres url na platformie,
 • adres strony www,
 • branżę,
 • wielkość przedsiębiorstwa.

Zadbaj o to, by Twoje logo było dobrze zaprojektowane. Zdjęcie główne powinno przyciągać uwagę użytkowników. Koniecznie przygotuj szczegółowy opis firmy. Przedstaw w nim Twoją ofertę. Zawrzyj w nim informacje o tym, dla kogo są Twoje usługi/produkty, jakie problemy rozwiązujesz i jaką wartość dajesz klientowi. Społecznościowe medium umożliwia wybór aż 20 specjalizacji. Jeśli firma ma kilka oddziałów, możesz wskazać główną siedzibę. Możesz tu zamieścić ofertę pracy, by zrealizować Twoje cele biznesowe i zainteresować nowe osoby marką.

Jak profesjonalnie prowadzić konto LinkedIn? —  Czy konto premium to dobry pomysł?

Stwórz strategię. Dziel się Twoimi osiągnięciami, problemami w pracy lub projektami, nad którymi pracujesz/pracowałeś/-aś. Prezentuj case study. Edukuj odbiorców na temat Twojej specjalizacji. Przedstawiaj różne rozwiązania. Udzielaj wskazówek. Pokazuj Twoje różne oblicza. W końcu nie samą pracą żyje człowiek. Prowadzenie profile wymaga czasu, pracy i cierpliwości. 

Zastanawiasz się, czy konto premium się opłaca? To zależy od tego, jakie są Twoje cele. Chcesz mieć dostęp do większego rynku pracy? Zależy Ci na budowaniu marki osobistej? Chcesz zaistnieć jako ekspert/-ka w świecie biznesu? Podstawowa opcja w zupełności Ci wystarczy. Promuj swój profil zawodowy w wersji basic. Niech Twoją walutą będzie czas.

Jak usunąć konto LinkedIn?

Profil możesz na zamknąć raz na zawsze albo zablokować na jakiś czas. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, zyskasz możliwość powrotu do medium społecznościowego po upływie 24h. W ustawieniach możesz ograniczyć np. Twoją widoczność.

Zamknięcie konta skutkuje utratą wszystkich danych oraz publikacji znajdujących się w witrynie. Wirtualna sieć zawodowa przestanie dla Ciebie istnieć. Jeśli korzystasz z wersji premium, zrezygnuj z subskrypcji. W ten sposób powrócisz do konta podstawowego. Ten krok wykonasz tylko w wersji deskoptowej. Jeżeli zerwiesz umowę przed dniem rozliczenia, unikniesz kosztów abonamentu za niewykorzystany okres. 

Czy decyzja o usunięcia konta jest ostateczna? Nie do końca! W ciągu 14 dni od chwili zamknięcia profilu możesz go reaktywować. Niestety nie odzyskasz już skasowanych danych. Wszystko będzie trzeba na nowo wprowadzić.

Podsumowanie: Linkedin —  Jak stworzyć skuteczny profil?

LinkedIn oferuje budowanie szerokiej sieci kontaktów zawodowych. Jest platformą, na której możesz prezentować swoje umiejętności, doświadczenie i osiągnięcia. Regularne aktualizacje, a także optymalizacja profilu zwiększają Twoje szanse na zauważenie przez rekruterów oraz potencjalnych pracodawców. Ustawienia prywatności i preferencji powinny być dostosowane tak, aby maksymalizować korzyści płynące z korzystania z LinkedIn przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad tym, co jest udostępniane publicznie. 

LinkedIn to skuteczne narzędzie, które jeśli jest używane w przemyślany sposób, przyczynia się do rozwoju zawodowego lub biznesowego. Poświęć czas na naukę najlepszych praktyk i regularne dostosowywanie swojego profilu oraz działań na platformie. Pamiętaj, że twoje konto na LinkedIn to więcej niż tylko wirtualne CV lub wizytówka on-line. To dynamiczna platforma do budowania i utrzymywania relacji z ludźmi, która wymaga ciągłego zaangażowania.

Czy warto mieć profil? Moim zdaniem tak. Profesjonalne relacje pomagają mi zdobywać wiedzę, nawiązywać ciekawe współpracę i poznawać osoby, które mogą być zainteresowane moją ofertą. Wiem, że generowanie leadów w mediach społecznościowych jest możliwe. Muszę być tam, gdzie są moi klienci. LinkedIn konto przynosi profity. To mnie przekonało do wykonania pierwszego kroku.

Nie masz Jeszcze konta LinkedIn? Potrzebujesz wsparcia w tworzeniu treści lub w opracowaniu strategii na LinkedIn? Oferuję prowadzenie profilu zawodowego i firmowego. Napisz do mnie.