Nasz mózg ignoruje nachalne formy reklamy. Konsumenci nie kupują produktów czy usług, ale płacą za wartość dodaną. Korzyści, jakie niesie zakup, powinny subtelnie sugerować, że Twoja oferta rozwiąże problemy potencjalnych klientów. Artykuł sponsorowany jest merytoryczny i perswazyjny. Dzięki niemu zainteresujesz odbiorców Twoją marką, a także wzmocnisz pozycję w sieci dzięki odnośnikowi do strony internetowej. Sprawdź, co jeszcze musisz o nim wiedzieć.

Artykuły sponsorowane pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji. Zrywają z tradycyjnymi trendami, wnosząc powiew świeżości. Stawiają w centrum zainteresowania grupę docelową, a nie produkt. W rezultacie są o wiele bardziej skuteczne. Wzmacniają pozycję firmy na rynku, a także kreują wizerunek eksperta w branży.

Co to jest artykuł sponsorowany?

Artykuł sponsorowany to płatna forma reklamy. Warto go wykorzystać do tego, by wspomnieć o ofercie lub brandzie. Można go opublikować zarówno w sieci, jak i w tradycyjnej gazecie. Co ciekawe, niewiele różnią się od klasycznych publikacji dziennikarskich. Ich treść musi być oznaczona hasłem: artykuł sponsorowany. Wymaga tego Prawo prasowe (Ustawa z dn. 26.01.1984 r. – art. 36)

3. Ogłoszenia i reklamy muszą być oznaczone w sposób niebudzący wątpliwości, iż nie stanowią one materiału redakcyjnego.

W ten sposób czytelnicy otrzymują rzetelną informację, że tekst ma charakter reklamowy.

Jak stworzyć atrakcyjny artykuł sponsorowany?

Publikacja reklamowa tego typu powinna być użyteczna z punktu widzenia odbiorców. Informacje zawarte w tekście muszą nieść wartość. Mogą to być np. poradniki, które naświetlają trudności, z jakimi boryka się grupa docelowa, a następnie proponują rozwiązanie. W przypadku specjalistycznych produktów czy usług warto powołać się na statystyki, czy literaturę popularnonaukową, która pomaga budować zaufanie oraz pozytywnie wpływa na wiarygodność marki.

W ten sposób łatwiej pokazać konsumentom korzyści płynące z proponowanego rozwiązania, a także wspomnieć o firmie. Całość uzupełnij ciekawymi grafikami lub atrakcyjnymi zdjęciami, by urozmaicić tekst. Jeżeli artykuł pojawi się w serwisie internetowym, nie zapomnij od linku do konkretnej podstrony.

Jakie formy może przybrać artykuł sponsorowany?

Wyróżnia się typy publikacji:

  • ekspercką,
  • reklamową,
  • tematyczną.

Pierwszy z nich jest najbardziej wartościowy z punktu widzenia kreowania wizerunku specjalisty w branży. Dobrze jest w nim poruszyć jak najwięcej zagadnień związanych z konkretną dziedziną oraz przytoczyć wypowiedzi specjalistów. Drugi rodzaj jest najczęściej spotykany zarówno w prasie, jak i w Internecie. Mówi bezpośrednio o przedsiębiorstwie lub ofercie. Jeśli zdecydujesz się na ten wariant, postaraj się, by tekst był w jak największym stopniu obiektywny. Z kolei artykuł sponsorowany tematyczny dotyczy wybranego elementu oferty. Pamiętaj o tym, by teksty nie były nachalne, raczej subtelne i wyrafinowane.

Co zyskasz, jeśli zainwestujesz w artykuł sponsorowany?

Jeżeli nie jesteś przekonany o tym, czy to dobry pomysł na reklamę, musisz zdać sobie sprawę, że dobrze zredagowany tekst zwiększy Twoją sprzedaż. Wystarczy, że przyciągniesz uwagę potencjalnych klientów przy pomocy atrakcyjnego leadu. Jeśli uda Ci się zainteresować nagłówkiem czytelników, chętnie zapoznają się z treścią publikacji. W ten sposób dotrzesz do szerokiego grona odbiorców. Warto zatem skorzystać z usług wydawcy, który da Ci gwarancję szerokiego zasięgu. Publikuj zatem w poczytnych gazetach oraz w dobrze wypozycjonowanych serwisach. Dostosuj kanał dystrybucji do odbiorców.

Większa rozpoznawalność marki to nie jedyny atut artykułów sponsorowanych. Z ich pomocą zyskasz wizerunek eksperta. Rzeczowe wypowiedzi i innowacyjne technologie pomagające rozwiązywać problemy społeczno-gospodarcze to dobry sposób, by pokazać, że w Twoim przedsiębiorstwie pracują prawdziwi fachowcy. W ten sposób możesz pokazać spersonalizowaną markę, dla której liczy się wspólne dobro, a nie zyski. Jeżeli klient uzna Cię za wiarygodnego partnera, zaczniesz sprzedawać więcej. Zatem poruszaj to, co ważne dla ludzi, skupiaj się na faktach i wzbudzaj pozytywne emocje. Pokaż światu, że wyznajesz wartości, dzięki którym żyje się lepiej.

Treści sponsorowane skutecznie wspierają SEO (teksty seo). Naturalne linki prowadzące do Twojej strony to jedno z kryteriów, które wpływa na Twoją pozycję w sieci. Im więcej takich odnośników pozyskasz, tym lepiej algorytmy ocenią Twoją stronę www. To jeden z powodów, dla których specjaliści od pozycjonowania, sugerują firmom inwestowanie w tego typu reklamę.

Ile kosztuje publikacja artykułu sponsorowanego?

Na koszt promocji wpływa wiele czynników. Wszystko zależy od tego, gdzie pojawi się artykuł, a także kto go napisze. Jeśli zadania podejmie się osoba pracująca w firmie, która wie, w jaki sposób napisać tekst, by spełnił swoją funkcję, możesz ograniczyć koszty. Jeżeli Twoi pracownicy nie posiadają specjalistycznej wiedzy, lepiej skorzystaj z pomocy doświadczonego copywritera. Tutaj ceny są mocno zróżnicowane. Przed wyborem copy zapoznaj się z jego portfolio, by zyskać pewność, że należycie wydasz swoje pieniądze.

Drugim istotnym elementem jest wydawca. Cena publikacji artykułu na niektórych portalach wynosi kilka tysięcy. Są też takie, które oferują usługę za kilkadziesiąt złotych. Dzięki temu firmy posiadające mniejszy budżet mogą również skorzystać z tej formy promocji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznaj się z zasięgiem serwisu. Jeśli brakuje Ci wiedzy na ten temat, zasięgnij pomocy specjalisty od SEO.

Podsumowanie: Artykuł sponsorowany co musisz o nim wiedzieć?

Artykuł ekspercki to subtelna reklama, która zwiększa świadomość marki, pozytywnie wpływa na wyniki sprzedaży i kreuje ekspercki wizerunek marki. Każda publikacja jest w specjalny sposób oznaczona, by poinformować konsumentów, że treść ma charakter reklamowy. Wartościowy, merytoryczny przekaz w dobrym smaku zachęca odbiorców do lektury oraz zachęca do sprzedaży. Obiektywne argumenty wzbudzają pozytywne emocje. W końcowym rozrachunki pomagają podjąć decyzję zakupową.