Synonimy i wyrazy bliskoznaczne urozmaicają publikacje. Dzięki nim treść staje się barwniejsza, a co za tym idzie ciekawsza. Język polski jest bardzo bogaty. Urozmaicone słownictwo podkreśla kunszt pisarzy oraz wpływa pozytywnie na wizerunek copywriterów, a także marek, które mają na swoich stronach internetowych atrakcyjne teksty.

Synonim – co to jest i jakie funkcje pełni?

Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego synonim to każdy z pary wyrazów mających takie samo znaczenie oraz symbol lub odpowiednik czegoś. Wyraz ten pochodzi z greki. Słowa należące do tej grupy dzielimy na dwie grupy:

  • synonimy równoznaczne,
  • synonimy bliskoznaczne.

Pierwsza kategoria jest zdecydowanie mniejsza. 

Niektórzy dzielą je na synonimy:

  • semantyczne,
  • stylistyczne.

Do drugiej kategorii zaliczamy wyrazowy o rozmaitej barwie uczuciowej, m.in.:

  • emocjonalne – np. pani – baba, dziecko – maluszek,
  • chronologiczne – słowa współczesne i te, których już nie używamy, np. dziewczyna – białogłowa, 
  • środowiskowe – używane w gwarze środowiskowej np. sprzedać – opylić,
  • terytorialne – stosowane w danym regionie, np. ziemniaki – pyry, kluski – pyzy,
  • stylowe – spotykane w patetycznych wypowiedziach oraz w stylu artystycznym, np. mąż – małżonek.

Z kolei synonimy semantyczne obrazują to samo pojęcie z różnych perspektyw. Oto przykład: panna – dziewczyna – kobieta – dziewica.

Jeśli za kryterium przyjmiemy barwę uczuciową oraz znacznie rozróżniamy synonimy:

  • wspólnordzenne – o tej samej podstawie rzeczownikowej lub przymiotnikowej (kobieta – kobiecy),
  • różno rdzenne (wiatr – huragan).

Synonimy pomagają nam uniknąć powtórzeń. Dzięki nim budujemy dojrzalsze wypowiedzi, a nasze teksty mają nieco większą wartość w odbiorze. Lektura takich treści staje się przyjemniejsza. Aby dopasować odpowiednie słowa, warto skorzystać ze Słownika Synonimów.

Wyrazy bliskoznaczne – czym są?

Wyrazy bliskoznaczne to grupa, do której zaliczamy pojęcia podobnym znaczeniu. Ich definicje nie są jednak tożsame, np. związek – więź, relacja, małżeństwo, konkubinat, para. W tym wpadki kluczowy jest kontekst wypowiedzi. Wybierając nieodpowiednie słowo, zmieniasz sens treści.

Czym różnią się synonimy od wyrazów bliskoznacznych?

Wyrazy bliskoznaczne różnią się od synonimów znaczeniem. Pierwsze z nich mają nieco inną definicję. Taka modyfikacja może sprawić, że napiszesz lub powiesz coś innego, niż chciałeś. Aby uniknąć wpadki, skorzystaj ze Słownika Wyrazów Bliskoznacznych. Jako kryterium wyboru wybierz pierwotny kontekst. Biegłe posługiwanie się sformułowaniami o podobnej lub identycznej definicji dobrze świadczy o warsztacie copywritera. To jedno z kryteriów, na które zwracają uwagę zleceniodawcy, pracodawcy i potencjalni klienci. 

https://pixabay.com/photos/definition-man-finger-touch-show-4255411/

Synonimy a plagiat w copywritingu

Teksty publikowane na stronach internetowych powinny być unikalne. To jeden z kluczowych kryteriów, który pozwala na osiągnięcie wysokiej pozycji w Google. Jeśli brakuje Ci pewności, czy stworzona przez Ciebie treść jest naprawdę oryginalna, skorzystaj z płatnych lub bezpłatnych narzędzi antyplagiatowych. Pamiętaj o tym, że jeżeli inspirujesz się jakąś publikacją, powinieneś ją napisać samodzielnie od nowa. Zmiana szyku zdań oraz zastosowanie synonimów i wyrazów bliskoznacznych to zdecydowanie za mało, żeby Twój tekst spełniał wytyczne Google. Algorytmy wykrywają takie triki.

Synonimy kontra SEO

Teksty synonimizowane najczęściej są pisane przez tzw. mieszarki. W takiej publikacji znajdziemy synonimy oddzielone od siebie pionowymi kreskami lub klamrami. Takich treści nie zleca się copywriterom ani agencjom marketingowym. Niektórzy pozycjonerzy publikują je na zapleczach. Co ciekawe, dla robotów tekst z synonimami jest unikalny, natomiast dla człowieka jest bezwartościowy. Jedyną korzyścią, jaką dają to możliwość pozyskania naturalnych linków. Przypominam, że linkbuilding to jeden z ważniejszych czynników rankujących w wyszukiwarkach.

Synonimy i wyrazy bliskoznaczne są potrzebne copywriterom. Z ich pomocą możesz stworzyć atrakcyjne opisy produktów, kategorii, artykuły blogowe oraz wiele innych treści na stronę www. Urozmaicone treści pod kątem semantycznym, zoptymalizowane pod SEO, odpowiednio sformatowane i zawierające link do innej podstrony lub witryny wspomagają pozycjonowanie. Dzięki nim serwis internetowy może uzyskać wysoką pozycję w Google, która przełoży się na wzrost sprzedaży produktów bądź usług. Algorytmy rozumieją znaczenie synonimów, dlatego bez obaw możesz ich używać w swojej pracy.

https://pixabay.com/photos/dictionary-reference-book-learning-1619740/

Podsumowanie: Synonimy i wyrazy bliskoznaczne – magia języka polskiego

Google rozróżnia synonimy automatycznie. Na uwagę zasługuje fakt, że roboty nauczyły się tego same. Mechanizmy są nieustannie ulepszane. Z tego powodu nie powinien Cię zaskakiwać fakt, że po wpisaniu w wyszukiwarce konkretnej frazy w SERPIE wyświetlają się też hasła o podobnym znaczeniu. To z kolei ułatwia pozycjonowanie witryny, zwiększa potencjał słów kluczowych. 

Szukasz copywritera, który stworzy dla Ciebie unikalne treści, które będą przyjazne dla ludzi i robotów? Skontaktuj się ze mną już dziś. Wyślij do mnie wiadomość.