Work life balance stał się bardzo popularnym hasłem w ostatnich latach. W zarządzaniu bardzo dużo się mówi o zrównoważonym zarządzaniu czasem, by zachować zdrowy podział między pracą zawodową a życiem osobistym. Czy osiągnięcie idealnej harmonii jest naprawdę możliwe w dzisiejszych czasach? Jak zachować work life balance w pracy copywritera freelancera?

Mogłoby się wydawać, że zachowanie zdrowego dystansu pomiędzy wykonywaniem obowiązków służbowych a życiem poza pracą jest dziecinnie proste w przypadku wolnego strzelca. Przecież żaden szef na Ciebie nie krzyczy, przełożony nie dopytuje o raport, który nie został jeszcze wysłany, sam decydujesz o sobie. Czy tak wygląda rzeczywistość? Nic bardziej mylnego!

Freelancing jakie są możliwości?

Praca zdalna gwarantuje elastyczne godziny pracy. Zasiadasz do komputera, kiedy chcesz i pracujesz, gdy masz na to ochotę. Możesz decydować o tym, które zlecenie przyjmiesz, a które odrzucisz. Super opcja. Ale, ale… najpierw musisz się postarać o to, by ktoś chciał skorzystać z Twoich usług. Musisz się zareklamować i realnie ocenić swoje moce przerobowe, by pozyskać i utrzymać zleceniodawców. Inaczej nic z tego.

Wiele zależy od Twojej organizacji oraz od modelu freelancingu, na który się zdecydujesz. Możesz pracować na pełen etat, mieć częściowe zatrudnienie lub całkowicie z niego zrezygnować i założyć własną firmę. Jeśli poważnie myślisz o byciu freelancerem, nie porzucaj od razu swojego miejsca pracy. Na początku potraktuj copywriting jako dodatkowe zajęcie, by rozeznać rynek, wyrobić swoją markę i pozyskać klientów. Nie stawiaj od razu wszystkiego na jedną kartę.

Uwierz mi, praca w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin u innego pracodawcy zapewni Ci komfort psychiczny i pozwoli rozwinąć skrzydła. Dzięki temu będzie Ci łatwiej uwierzyć we własne możliwości. Wiem, co mówię, sama korzystam z tego rozwiązania. Poza tym lubię moją pracę. Żal byłoby mi się rozstać z firmą. Lubię to, co robię. Praca w hurtowni tapicerskiej online sprawia mi ogromną satysfakcję. Poza tym wiedza i doświadczenie, które tu zdobywam, pomagają mi w realizacji dużego projektu w ramach freelancingu. Bez merytorycznego know-how, trudno pisać wartościowe wpisy blogowe i tworzyć opisy produktów czy kategorii.

Work life balance co to tak naprawdę jest?

Work life balance (WLB) to koncepcja idealnej pracy, która powstała w Wielkiej Brytanie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Ideą tej filozofii było stworzenie takich warunków pracy, którą zwiększą efektywność pracowników, jednocześnie redukując ich zmęczenie. Wdrażane rozwiązania miały na celu zapobieganie wypaleniu zawodowemu.

Przemęczeni pracownicy stają się mniej wydajni. Spada ich kreatywność, a wzrasta frustracja. Potrzebują więcej czasu, by wykonać swoje obowiązki służbowe. Cierpi na tym ich zdrowie, psychika oraz otoczenie. Ludzki organizm ma pewne ograniczenia. Nikt z nas nie jest robotem. By zachować świetną kondycję, potrzebny jest umiar we wszystkim. Trzeba poświęcić uwagę każdej sferze naszego życia, by odczuć satysfakcję. Nie chodzi tu o system 0-1.

WLB to nie zakłada równego podziału godzin między obowiązki służbowe, rodzinę, hobby i przyjaciół. Chodzi o to, by znaleźć czas na pracę, obowiązki domowe, życie rodzinne oraz wypoczynek. Ważna jest także dbałość o relacje, zbilansowana dieta oraz ruch na świeżym powietrzu. Dobrze jest również zadbać o rozwój osobisty. Czy to wszystko jest naprawdę możliwe? A może brzmi jak utopia?

Co się dzieje, gdy work life balance zostaje mocno zachwiany w pracy zdalnej i jak temu skutecznie zapobiec?

Praca zdalna ma szczególny charakter. Nie wychodzisz do biura, nie masz dużego kontaktu z ludźmi. Jeśli nie zadbasz o swoje relacje, w szybkim czasie może się okazać, że jesteś zupełnie sam. Nie masz się do kogo odezwać, z kim porozmawiać, z kim wyskoczyć na miasto. Niezależność w pracy ma swoją cenę. Zrób wszystko, by była pozytywna. Zapobiegaj samotności.

Nie chodzi o to, byś pędził z zegarkiem na ręku i spoglądał, ile minut może komuś poświęcić. Nieważne, czy będziesz rozmawiał z partnerem pół godziny, czy godzinę. Istotne jest, że poznasz jego troski czy radości i podzielisz się swoimi. Nie zajmuj się w tym czasie pracą. Odłóż telefon na bok. Okaż zainteresowanie drugiej osobie. Dzięki temu Twoja druga połowa będzie wiedziała, że Wasz związek ma sens. W przeciwnym razie oddalicie się od siebie, a w końcu rozstaniecie. Kochaj i szanuj swojego partnera.

Jeśli jesteś rodzicem, wiedz, że dzieci czekają na Ciebie z utęsknieniem. Nie zawiedź ich. Znajdź dla nich czas każdego dnia. Pośmiej się z nimi, powygłupiaj się, pobaw lub wyjdź na spacer. To wystarczy. Dla nich to wiele. W ten sposób staniesz się dla nich jeszcze ważniejszy. Pomożesz im dobrze zapamiętać dzieciństwo. To zaprocentuje w przyszłości. Zobaczysz. Ja w to wierzę. Jeżeli teraz zaniedbasz ten czas, nie licz na to, że kiedyś nauczą się z Tobą rozmawiać. Im później zaczniecie, tym trudniej będzie zbudować mocną więź. Pozwól dzieciom poczuć Twoją obecność i bliskość.

Pamiętaj o regeneracji. Wysypiaj się, dobrze się odżywiaj, ruszaj się. Postaraj się wygospodarować przynajmniej 15 minut tylko dla siebie, by wyciszyć myśli. Dbałość o higienę ciała i umysłu pomoże Ci zapobiec wielu chorobom. By pracować efektywnie jako freelancer,musisz cieszyć się dobrym zdrowiem. Niedożywienie i brak snu skutecznie wyniszczają człowieka. Trudno w takim stanie pracować. Bardzo łatwo wtedy zawalić projekty i popaść w depresję. Czasem pozwól sobie na drobne przyjemności. Kosztuj, smakuj, śpij i baw się.

Archiwum rodzinne

Copywriter freelancer, pracownik, żona  i matka czy to się da pogodzić?

Pewnie, że się da. Wymaga to jednak pójścia na kompromis. I to nie jeden, szczególnie wtedy, gdy jesteś perfekcjonistą! Ja do nich należę. Ciągle uczę się osiągnięcia harmonii. Teraz jest mi trochę łatwiej, bo życie mną potrząsnęło. Tragedia, która mnie spotkała, postawiła mnie do pionu. Zaczęłam o siebie więcej dbać. Gdy nie mogłam za bardzo wstać z łóżka, zrozumiałam, że nie wszystko musi być idealnie. Tak też można żyć i nie ma w tym nic złego.

Jako żona i matka dwójki małych dzieci wiem, że nie zawsze da się wszystko pogodzić. Mam to szczęście, że teściowie zajmują się nimi, gdy pracuję zawodowo. Wiele zależy też od szefa. Mój podchodzi do życia racjonalnie. Nikogo nie rozlicza za przepracowane minuty. To ode mnie zależy, ile czasu poświęcam na pracę. Ważne, by wszystko zostało zrobione. Dzięki takiemu podejściu czuję się wolna. Chce mi się pracować. Nie spoglądam nerwowo na zegarek. Wykonuję swoje obowiązki bez stresu. Taki pracodawca to skarb.

Wiem, wiem… Możesz mi powiedzieć, że jestem szczęściarą i ty tak nie masz. Przyznam Ci rację. Wiedz jednak, że gdybym zlekceważyła swoje stanowisko pracy, z pewnością musiałabym poszukać czegoś innego. Dużo zależy od tego, czy obie strony potrafią sobie zaufać. To działa w obie strony. Życzę Ci, byś znalazł taką pracę, w której zaufanie będzie jedną z kluczowych wartości. Gdyby nie mąż, teściowie i szef, pewnie nigdy nie zostałąbym copywriterem freelancerem, nie spełniłabym moich marzeń. Jestem im naprawdę wdzięczna. DZIĘKUJĘ WAM.

Małe dzieci nie zawsze rozumieją, że mama pracuje. Kiedyś mnie to denerwowało, gdy przybiegały i krzyczały. Teraz się z tego cieszę. Wiem, że jestem dla nich ważna. Nabrałam więcej pokory oraz dystansu. Często jestem wieczorem tak zmęczona, że nie mam siły usiąść przy komputerze, by realizować projekt. Niedawno jeszcze sobie to wyrzucałam. Teraz nie. Wolę wziąć mniej projektów. Moi klienci otrzymują gwarancję wysokiej jakości tekstów oraz terminowej realizacji, a ja mam czas, by się wyspać. Dzięki temu mogę znaleźć czas na rozmowę z mężem, spotkanie z przyjaciółmi lub poszukiwanie inspiracji do następnych tekstów.

Podsumowanie: Jak zachować work life balance w pracy copywritera freelancera?

Nie ma jednej recepty na to, by zachować work life balance w pracy copywritera freelancera. Ważne jest tu indywidualne podejście. Oto kilka moich rad, które mogą Ci pomóc osiągnąć harmonię:

  • postępuj w zgodzie ze sobą;
  • nie bój się prosić o pomoc;
  • doceniaj to, co masz;
  • nie goń za pieniądzem;
  • odpoczywaj;
  • rozmawiaj z bliskimi;
  • rozwijaj swoje zainteresowania;
  • ruszaj się;
  • nie musisz być idealny;
  • walcz z pracoholizmem.

Wiem, że to nie będzie prosta walka, ale zapraszam Cię do podjęcia tego wyzwania. Obiecuję Ci, że z czasem poczujesz ogromną satysfakcję i wdzięczność.

Realizacja zleceń własnym kosztem to droga, która doprowadzi Cię do klęski. Niczego tym nie osiągniesz. Możesz jedynie sobie zaszkodzić. Jeśli o siebie nie zadbasz, nie będziesz mógł pracować. Życzę Ci powodzenia. Trzymam za Ciebie kciuki.