Wpadł Ci świetny  pomysł na biznes i zastanawiasz się, jak wybrać chwytliwą nazwę firmy? Zależy Ci na tym, żeby łatwo wpadała w ucho oraz była łatwa do zapamiętania? Wymyślenie czegoś oryginalnego wcale nie jest takie proste. Co roku pojawia się wiele nowych marek. Właściciel każdej z nich marzy o tym, by hasło było wyjątkowy. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze.

Chwytliwa nazwa firmy — o czym powinieneś pamiętać?

Wymyślenie nazwy firmy to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie stoi przed właścicielem firmy czy przed copywriterem. Nazewnictwo jest ważnym elementem w budowaniu marki i jej strategii. Z tego powodu nie ignoruj tej kwestii.

Tworząc brand, kieruj się zasadą „less is more”, czyli „mniej znaczy więcej”. Ta reguła obowiązuje też w trakcie projektowania logo, szaty graficznej strony internetowej i grafik publikowanych w mediach społecznościowych. Nadmiar elementów rozprasza oraz utrudnia przekaz. Kontroluj zatem Twoją kreatywność. 

W namingu trzeba pamiętać też zwrócić uwagę na znaczenie słów, a także na moje, jakie wywołują. Każdemu zależy na tym, by nazwa marki wywoływała pozytywne emocje. Godne uwagi są też regulacje prawne. Niektóre nazwy są zastrzeżone. 

Wybór dobrej nazwy firmy — jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę?

Nazwa firmy powinna być prosta i łatwa do zapamiętania. Ważne, żeby budziła pozytywne skojarzenia. Hasło może odzwierciedlać wartości, którymi się kierujesz w życiu oraz w biznesie. Gdy coś wpadnie Ci do głowy, sprawdź, czy domena internetowa jest jeszcze wolna. Strona internetowa to must have w biznesie XXI wieku. Elegancki design, nieskomplikowana nawigacja po witrynie oraz merytoryczne treści to narzędzie, w które warto zainwestować, by skutecznie rozwijać swój interes. 

Projektując nazwę firmy, zrezygnuj ze skrótów i akronimów. Akronim to wyraz utworzony z pierwszych liter grupy wyrazów, czasem ich ciąg stanowi nazwę, np. Instytucji. (GUS). Jeśli planujesz ekspansję na zagraniczne rynki, upewnij się, że w innych językach dane słowo nie będzie Cię ośmieszać w oczach odbiorcach lub obrażać konsumentów. Dzięki takiej weryfikacji unikniesz poważnej wpadki, która mogłaby pogrzebać Twoją karierę.

Dobra nazwa firmy to taka, którą:

  • możesz zastrzec,
  • jest prosta w wymowie,
  • wyróżnia się na tle konkurencji.

Zdecyduj się na słowo, które istnieje w słowniku. W ten sposób nadasz Twojemu brandowi charakter. Będzie wywoływał konkretne emocje. 

Naming — rodzaje nazw firmy

Wyróżniamy 4 rodzaje nazw firmy:

  • słownikowe,
  • sugestywne,
  • opisowe,
  • abstrakcyjne.

Tylko pierwsza kategoria ma kontekst emocjonalny. Trudno ją jednak zastrzec. Takie przedsiębiorstwo z powodzeniem możesz rozwijać, podbijając kolejne kraje oraz branże. Z kolei marki należące do grupy sugestywnej i opisowej są trudniejsze pod względem skalowania. Od razu sugerują konkretne produkty. Spore możliwości stwarzają nazwy abstrakcyjne. Wyróżniają z tłumu, bez problemu można je opatentować i wykorzystać do ekspansji rynku. 

https://pixabay.com/pl/photos/tabliczki-na-drzwi-drzwi-p%c5%82yty-238472/

Jak wybrać chwytliwą nazwę firmy? — 7 wskazówek skutecznego namingu

Wskazówka 1

Stwórz listę co najmniej 10 nazw. Powtarzaj je sobie przez kilka dnia. Zapytaj Twoich bliskich oraz znajomych o opinię. Stopniowo wykreślaj hasła, które wydają Ci się bezsensowne, śmieszne lub wywołują nie takie emocje, jakich oczekujesz. Być może w ten sposób znajdziesz idealnego kandydata.

Wskazówka 2

Dopasuj nazwę do Twojej grupy docelowej. Pamiętaj, że wiele ludzi nadal nie operuje biegle angielskim. Dla zwykłych produktów najlepiej sprawdzają się proste słowa. Specjalistyczne pojęcie będą dobrym wyborem dla artykułów specjalistycznych, np. oprogramowań albo lekarstw.

Wskazówka 3

Korzystaj ze słownika języka polskiego. To prawdziwa kopalnia wiedzy oraz inspiracji. Łącz ze sobą słowa. Baw się nimi, twórz łamigłówki.

Wskazówka 4

Zrób, coś niestandardowego, co wyróżni Cię od konkurencji. Sprawdź, w jaki sposób komunikują się marki z Twojej branży, jakie cechy je łączą. Wybierz jedną z nich i zastanów się, w jaki sposób możesz do tego stworzyć coś przeciwstawnego, co doda Ci konkretną wartość. To trudne zadanie, ale warto się go podjąć.

Wskazówka 5

Stwórz sobie przestrzeń do pracy. Pozbądź się wszystkiego, co może Cię dekoncentrować. Wyłącz social media, telefon, wycisz się. Cisza i spokój to wszystko, czego potrzebujesz. Jeżeli nie potrafisz skupić się w biurze, pracuj na łonie natury.

Wskazówka 6

Zrezygnuj z inicjałów. Jeśli wierzyć statystykom, takie nazwy są mniej zapamiętywane. W jednym z artykułów spotkałam się, że 40% konsumentów wcale ich nie zapamiętuje. To naprawdę liczna grupa.

Wskazówka 7

Dobrym pomysłem na chwytliwą nazwę jest wartość, którą, chcesz podarować klientom. Wyłuskaj ją i zastanów się, w jaki sposób ją wykorzystać.

Naming — czy zlecić to zadanie copywriterowi?

Jeśli brakuje Ci pomysłu albo czasu, na to, by wymyśleć nazwę firmy, możesz zlecić to zadanie agencji marketingowej lub copywriterowi freelancerowi. Dostarcz zleceniobiorcy jak najwięcej informacji o Twoim biznesie. Przedstaw Twoją wizję, wartości oraz ofertę. Analiza rynku oraz Twój brief są niezbędne, by rozpocząć proces twórczy. Uzbrój się w cierpliwość. Nie oczekuj, że następnego dnia otrzymasz gotową propozycję, która sprawi, że w Twoich oczach pojawi się błysk. Oddelegowanie tego zadania pozwoli Ci spojrzeć na Twój biznes z innej perspektywy.

Podsumowanie: Jak wybrać chwytliwą nazwę firmy?

Jeśli brakuje Ci pomysłu albo czasu, na to, by wymyśleć nazwę firmy, możesz zlecić to zadanie agencji marketingowej lub copywriterowi freelancerowi. Dostarcz zleceniobiorcy jak najwięcej informacji o Twoim biznesie. Przedstaw Twoją wizję, wartości oraz ofertę. Analiza rynku oraz Twój brief są niezbędne, by rozpocząć proces twórczy. Uzbrój się w cierpliwość. Nie oczekuj, że następnego dnia otrzymasz gotową propozycję, która sprawi, że w Twoich oczach pojawi się błysk. Oddelegowanie tego zadania pozwoli Ci spojrzeć na Twój biznes z innej perspektywy.

Wybierając nazwę firmy, nie kopiuj jej od innego przedsiębiorstwa. Zrezygnuj też z wymyślania podobnego nazewnictwa. Takie postępowanie może sprawić, że ktoś pociągnie Cię do odpowiedzialności karnej. Jeżeli brakuje Ci kreatywności albo zdolności do wymyślania nazw, nie męcz się. Oddeleguj to zadanie specjalistom. Błędem są też rozbieżności w mowie i piśmie. Takie nieścisłości utrudniają komunikację. 

Nazwa firmy powinna być miła dla oka oraz dla ucha. Zastanów się, co czujesz, gdy widzisz lub słysz hasło. Taki test zrób też w Twoim najbliższym otoczeniu. Jeśli, ktoś nie będzie umieć od razu go powtórzyć, to znaczy, że trzeba coś zmienić.