Zastanawiasz się, jak przyciągnąć uwagę odbiorców, oczarować ich, a następnie skłonić do zakupu? Copywriting kryje w sobie wiele tajemnic. Przekazuje się je z pokolenia na pokolenie, podobnie jak rodzinne przepisy na ulubione ciasto. W marketingu listy mailingowe są jednym z tajemniczych składników, które nadają tortowi sprzedaży wyjątkowego smaku. 

Tworzenie list mailingowych to coś więcej niż zbieranie adresów e-mail i wysyłanie nudnych jak flaki z olejem wiadomości. To sztuka, której nie da się opanować w ciągu jednego dnia. Zapnij pasy. Wyrusz ze mną w podróż, która zmieni Cię w prawdziwego mistrza sprzedaży i marketingu. Czy jesteś na to gotów? To zaczynamy!

Przystanek nr 1: Określ cel listy mailingowej i zbuduj profil idealnego odbiorcy

Zanim zaczniesz tworzyć listę mailingową, zastanów się, do kogo chcesz dotrzeć. Trudno Ci będzie zdobyć serca i zawładnąć umysłem osób, o których nic nie wiesz. Nie znasz ich marzeń, zainteresowań, potrzeb… Kierowanie oferty do wszystkich nie ma sensu. Jest skazane od razu na porażkę. 

Przeanalizuj grupę docelową. Spisz jej demograficzne cechy:

  • wiek,
  • płeć, 
  • miejsce zamieszkania,
  • wykształcenie.

Uwzględnij też problemy, z którymi się zmagają. Pomyśl o tym, jakich rozwiązań poszukują. Na tej podstawie stwórz persony zakupowe. Pamiętaj, że grup docelowych możesz mieć więcej. 

Określ cel, jaki chcesz osiągnąć. Chcesz zwiększyć sprzedaż wybranego produktu? A może zależy Ci na zbudowaniu silnych relacji z klientami, którzy w przyszłości będą lojalni wobec Twojej marki? Marzysz o tym, by wzmocnić pozycję eksperta w branży?  Wybierz jeden główny cel. Skup się na nim i opracuj strategię, która stanie się Twoim kompasem. Będzie Cię kierować na właściwą ścieżkę.

Przystanek 2: Jak zbudować listę mailingową?

Aby zbudować listę mailngową, zaproponuj odbiorcom coś wartościowego, co skłoni ich do podania swojego adresu e-mail. Może to być najnowszy raport branżowy, ciekawy e-book, dostęp do materiałów edukacyjnych albo specjalne oferty dla subskrybentów. Twoja propozycja powinna być dopasowana do potrzeb potencjalnych klientów. 

Budowanie listy mailingowych to proces. Jednym ze sposobów na to, by pozyskać dane, jest formularz na stronie www. Często umieszcza się go jako okienko, które pojawia się po wejściu do serwisu. Niektórzy umieszczają go w stopce, na bocznej belce albo w nagłówku.

Do stworzenia listy mailingowej przydają się też media społecznościowe. Adresy e-mailowe możesz zbierać również w trakcie targów branżowych, konferencji czy innych eventów. Stosuj różne techniki. Testuj i optymalizuj Twoje działania. Dzięki temu osiągniesz zamierzony cel.

https://pixabay.com/illustrations/mail-e-mail-e-mail-write-computer-96870/

Przystanek 3: Co ma wspólnego lista mailingowa z psychologią wpływu?

Ludzie są bardziej skłonni do współpracy z osobami, które lubią i z którymi się identyfikują. W e-mail marketingu warto budować relacje. Zaprezentuj Twoją osobowość oraz Twoje wartości. Stosuj żartobliwy, lekki język. Pokaż, że jesteś człowiekiem, a nie bezoosobową firmą. Dzieł się Twoimi przemyśleniami. Dzięki temu odbiorcy poczują z Tobą więź.

Ponadto, ludzie chcą zachować spójność w swoich działaniach i przekonaniach. Większość z nas, jeśli się do czegoś zobowiązuje, jest skłonna do podjęcia dalszych kroków. Jak możesz to wykorzystać w e-mail marketingu? Stopniowo angażuj czytelników newslettera. Prowadź ich konsekwentnie przez proces decyzyjny.  

Zachęcaj odbiorców do wyrażania swoich opinii. Zaproś ich do udziału w ankiecie lub zapisania się na webinar. Im więcej zobowiązań, tym większa szansa na to, że dokonają zakupu. Zadbaj o to, by motywować potencjalnych klientów do podjęcia akcji na różnych etapach komunikacji.

Przystanek 4: Jak pisać newslettery, które sprzedają?

Skuteczny newsletter zachowuje równowagę między promowaniem usługi lub produktu a dostarczaniem wartościowej treści. Dobrze skonstruowana wiadomość składa się z nagłówka, treści oraz CTA. Nagłówek to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, dlatego powinien być intrygujący. Dobrze, gdy obiecuje korzyść. 

W treści e-maila dostarczaj ciekawych informacji i rozwiązuj problemy odbiorców. Pokaż, jak Twoja oferta może zmienić ich życie na lepsze. Na końcu dodaj wezwanie do działania. Powiedz im, co mają zrobić. Pisz prostym językiem. Twój komunikat powinien być jasny. 

W newsletterze może pojawić się też storytelling. Dzięki temu wyróżnisz się na tle konkurencji. Ludzie uwielbiają opowieści. Dobrze opowiedziane historia wzbudzają emocje. Opowiedz o tym, jak narodził się pomysł na produkt albo o sukcesie jednego z Twoich klientów. Ważne, by opowieść była autentyczna, angażująca i związana z korzyściami dla czytelnika. 

Podsumowanie: Jak tworzyć listy mailingowe, które skutecznie przekonują do dokonania zakupu?

Tworzenie listy mailingowej traci sens, jeśli nie będziesz monitorować skuteczności prowadzonych działań. Systematycznie analizuj współczynnik otwartych wiadomości oraz konwersję. To pomoże Ci ocenić, czy kampania mailingowa przynosi zamierzone rezultaty. Pamiętaj, że e-mail marketing to proces nieustannego uczenia się oraz optymalizacji. Przemyślana strategia przyniesie Twojej firmie wymierne korzyści.

Szukasz osoby, która przygotuje dla Ciebie newsletter? Skontaktuj się ze mną już dziś. Napisz do mnie wiadomość e-mail.