Kreatywne pisanie sprawia trudność wielu osobom. Niemoc twórcza często dopada też copywriterów. Przez nią stworzenie wartościowych i atrakcyjnych treści staje się bardzo trudno. Poznaj 5 zasad kreatywnego pisania. Dzięki nim zaczniesz pisać ciekawe teksty nawet na trudne tematy. Sprawdź, jak pisać kreatywnie.

Jak zacząć kreatywnie pisać?

Kreatywnego pisania nie nauczysz się ani w szkole, ani na studiach. Na języku polskim lub na filologii uczą innego sposobu pisania. Zazwyczaj nie ma tam miejsca na kreatywność. Nasz system edukacji zabija ją. Żeby zdać egzaminy, musisz wstrzelić się w klucz. W konsekwencji skupiasz się na tym, by w tekście zawrzeć jak najwięcej elementów, za które przyznawane są punkty.

W copywritingu trzeba wyjść poza schematy. Czasem jest to bardzo trudne, szczególnie wtedy, gdy musisz stworzyć kilkanaście lub kilkadziesiąt tekstów na ten sam temat. Takie sytuacje mają miejsce np. w rozbudowie kategorii w sklepie internetowym lub w trakcie tworzenia opisów produktów. Niektórzy idą na łatwiznę i zmieniają wyłącznie kolor albo wymiar. Nie o to jednak w tym chodzi. 

Aby zacząć kreatywnie pisać, musisz się do tego mentalnie przygotować. Pogódź się z tym, że wena nie przychodzi na każde zawołanie. Zadbaj o to, by Twoje teksty wzbudzały emocje w odbiorcach. Realizuj każdy projekt do końca. Ćwicz Twój warsztat. Tylko w ten sposób osiągniesz sukces.

Jak pisać kreatywne teksty, które spełniają biznesowe cele?

W kreatywnym pisaniu ważną rolę odgrywa empatia. Wejdź w buty Twoich odbiorców. Wciel się w przedstawiciela Twojej grupy docelowej. Zastanów się, co chciałbyś usłyszeć w tej sytuacji. Jakie emocje skłoniłyby Cię do podjęcia konkretnego działania. Pomyśl o tym, co chcesz przekazać czytelnikowi. Koniecznie zapisz najważniejszą myśl. Takie podsumowanie to doskonała baza do tworzenia tekstów.

Przeczytaj zanotowane zdanie. Pomyśl, jakie pytania możesz do niego zadać. W ten sposób powstaną śródtytuły, w których warto umieścić słowa kluczowe. Dzięki naturalnie wplecionym frazom tekst będzie się lepiej pozycjonował. 

Przewiduj, jakie wątpliwości mogą targać odbiorcami. Nakreśl problemy, którym muszą stawić czoła. Podaruj im konkretne rozwiązania. Twoje wskazówki sprawią, że ich życie stanie się przyjemniejsze. W ten sposób stworzysz ciekawą publikację, która będzie mogła uzyskać wysoką pozycję w rankingu Google.

https://pixabay.com/pl/photos/biznes-gabinet-szkolenia-problem-3694993/

Co sprawia, że Twoje teksty są niedoskonałe?

Jednym z głównych przeszkód w kreatywnym pisaniu są:

  • przemęczenie,
  • nieodpowiednia dieta,
  • brak ruchu,
  • brak bliższych relacji z ludźmi.

Gdy jesteś niewyspany, trudno jest Ci się skupić oraz zabrać do pracy. Tworzenie treści wymaga sporej koncentracji oraz energii. Zadbaj o odpowiedni relaks. Dzięki temu wzrośnie Twoja efektywność.

Źle się odżywiasz? Nie dbasz o to, co znajduje się na Twoim talerzu? Jesz nieregularnie? Te nawyki są strzałem w kolano dla copywritera. Ssanie w żołądku dekoncentruje. Zamiast poświęcić uwagę projektowi, myślisz o tym, co chciałbyś zjeść. Z kolei śmieciowe przekąski pozbawiają Cię niezbędnych witamin oraz minerałów, które wpływają na funkcjonowanie mózgu i efektywność.

Nawet najmniejsza, ale regularna aktywność fizyczna może się okazać doskonałym remedium dla Twoich tekstów. Ruch na świeżym powietrzu redukuje stres, dotlenia organizm i resetuje umysł. Na łonie natury mogą wpaść Ci do głowy nowe pomysły.

Po pracy zadbaj o relacje z Twoimi bliskimi oraz znajomymi. W ten sposób odpoczniesz od służbowych obowiązków. Rozmowy pomogą Ci spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy. Dzięki nim możesz stworzyć wiele wartościowych treści. 

Pisz i włącz w sobie wewnętrznego krytyka

Skończyłeś /skończyłaś pisać opis kategorii albo tekst blogowy? Odetchnij na chwilę świeżym powietrzem, napij się aromatycznej kawy lub ulubionej herbaty. Potem włącz w sobie wewnętrznego krytyka. Przeczytaj tekst, najlepiej na głos. W ten sposób wychwycisz błędy.

Jeśli publikacja nie ma odpowiedniego tempa, nadaj go. Popraw sformułowania, które źle brzmią. Usuń wypełniacze. Takie poprawki zwiększą jakość Twojego dzieła. Ten etap jest niezbędny w pisaniu wartościowych treści.

5 zasad kreatywnego pisania

Zasada 1

Pisz regularnie. Pamiętaj, trening czyni mistrza. Dużo czytaj, analizuj publikacje innych copywriterów. Znajdź swojego guru i od niego czerp inspiracje.

Zasada 2

Zadbaj o ciekawą narrację. Wrzucaj zabawne anegdoty. Dzięki nim tekst stanie się bardziej atrakcyjny, a skomplikowane zagadnienia łatwiejsze do zrozumienia. Takie zabiegi sprawiają, że odbiorcy czytają publikację z zapartym tchem.

Zasada 3

Poświęć czas na wyszukanie potrzebnych informacji i ich analizę. Od tego, czy dobrze zrozumiesz temat, zależy sukces Twoich treści. Nie pisz o rzeczach, które są dla Ciebie zbyt skomplikowane. 

Zasada 4

Poznaj dobrze grupę docelową. Stwórz personę i do niej się zwracaj. To na pewno ułatwi Ci pisanie.

Zasada 5

Dostosuj język do Twoich odbiorców. Używaj języka branżowego tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. W większości przypadków w zupełności wystarcza słownictwo, którym posługują się absolwenci szkoły podstawowej.

Podsumowanie: Jak pisać kreatywnie?

Często tłamsisz w sobie wewnętrzne dziecko? Przestań to robić. Dzieci mają bogatą wyobraźnię, są kreatywne i potrafią się doskonale bawić. Weź z nich przykład. Podchodź do projektów z odrobiną dystansu. Bierz za nie odpowiedzialność, ale traktuj je mniej zadaniowo. Zobaczysz, że z czasem kreatywne pisanie stanie się dla Ciebie chlebem powszednim.

Szukasz copywritera, który stworzy dla Ciebie kreatywne teksty na stronę internetową albo do sklepu online? Wyślij do mnie wiadomość e-mail. Odpowiem na nią w ciągu 24h.